Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Ortofon 2m Black

spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #11 by spyhar66 » Tue Sep 18, 2018 11:14 pm

amanida wrote:
Τέλος, λόγω της shibata βελόνας, οι ταλαιπωρημένοι δίσκοι μάλλον θα εμφανίζουν περισσότερο θόρυβο επιφανείας απ' ό,τι με άλλες κεφαλές που έχουν πιο συμβατικού τύπου βελόνες.


Διαφωνώ με αυτό. Όταν οι κεφαλές στηθούν ακριβώς οι shibata βελόνες διεισδύουν πιο βαθιά στα αυλάκια του δίσκου. Και περισσότερες λεπτομέρειες ανασύρουν και δεν ακούγονται τόσο έντονα τα χρατς χρουτς των ταλαιπωρημένων δίσκων. Είναι εμφανέσταση η διαφορά σε πολλούς από αυτούς στο δικό μου σύστημα, σε σύγκριση με μια ελλειπτική βελόνα.

Bέβαια ο βραχίονας που έχεις outclasses την κεφαλή.

Πολύ καλή παρουσίαση κι ευχαριστούμε πολύ.


Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Δεν έχω ιδιαίτερα ταλαιπωρημένους δίσκους οπότε δεν μπορώ να εκφράσω σαφή άποψη, εξ ου και η επιφύλαξη στην ανάρτησή μου. Πάντως απ' ό,τι έχω διαβάσει, πολλοί αναφέρουν ότι η Black "ανασύρει" περισσότερα χρατς χρουτς από τους ταλαιπωρημένους δίσκους.
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #12 by spyhar66 » Tue Sep 18, 2018 11:17 pm

Dr Pan K wrote:Πολύ καλή δοκιμή, θα προσθέσουμε εξώφυλλο και λινκ φυσικά φυσικά.


Να 'σαι καλά Παναγιώτη, είπα να γράψω κάτι για μια πιο προσιτή επιλογή.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #13 by Chris1967 » Wed Sep 19, 2018 1:22 pm

Συγχαρητήρια για το hands on, και καλορίζικη και καλοάκουστη η κεφαλή!!

Θα συμφωνήσω ότι η Ortofon 2M Black είναι μια κεφαλή με λεπτομέρεια, ενέργεια στις υψηλές, με ισοοροπημένες μεσαίες και γρήγορο χαμηλό.

Σαν γενική αίσθηση για μένα (έχοντας ακούσει αρκετές ώρες σε έναν φίλο μουσικόφιλο και συλλέκτη) και όπως πολύ σωστά επισημαίνει ο Πάνος, είναι ότι είναι πλησιέστερο το άκουσμα σε AT παρά σε Nagaoka.

Για τα δικά μου γούστα είναι οριακά ισχνή με περισσότερη ενέργεια στα ψηλά, χωρίς να αποδίδει όλο τον πλούτο τις μεσαίας περιοχής ούτε την απόλυτη έκταση των χαμηλών, βέβαια και η τιμή είναι αυτή που είναι και δεν πρέπει να είμαι άδικος.

Με αυτά τα χαρακτηριστικά που έχει, πρέπει (όπως πολύ σωστά έχετε επισημάνει) να δοθεί ιδιαίτερη φροντίδα στη ρύθμιση της.

Οι βραχίονες Rega έχουν από τον κατασκευαστή τους προτράκτορα που πλησιάζει την γεωμετρία Stevenson, δηλαδή η κατασκευάστρια εταιρία δίνει προτεραιότητα για χαμηλότερη παραμόρφωση στο τελείωμα του δίσκου. Αυτό έχει κάνει αρκετούς (ενδεχομένως χωρίς να έχουν κάνει όλες τις ακροάσεις του ενδελεχώς) να προτιμούν Baerwald, και αυτό επειδή οι δοκιμές γίνονται συνήθως ρίχνοντας την βελόνα στο αρχικό αυλάκι του δίσκου.

Αν δούμε λίγο τον πίνακα της γεωμετρίας σε σχέση με την παραμόρφωση ενός βραχίονα Rega
rega_alignment_comparison.gif
rega_alignment_comparison.gif (6.9 KiB) Viewed 4197 times

Θα παρατηρήσουμε αυτό που είπα πιο πάνω.

Η δική μου εμπειρία με Rega rb250, rb300 και rb900, είνια ότι τελικά η γεωμετρία Stevenson ταίριαζε καλύτερα στα αυτιά μου και στους δίσκους μου.

Ένας εύκολος τρόπος να δοκιμάσετε και τις τέσσερεις ρυθμίσεις (Εργοστασιακή, Baerwald, Stevenson και LofgrenB) είναι να κατεβάσετε τον προτράκτορα της Accutrack
Rega Accutrack.jpg
Rega Accutrack.jpg (143.15 KiB) Viewed 4197 times

και να κάνετε τις δοκιμές σας.

Τέλος ως αναφορά το σχήμα του διαμαντιού, οι shibata, micro ridge, line contact, super analog, κλπ, έχουν σαν σκοπό τους να έχουν καλύτερη επαφή στο αυλάκι κατά την εφαπτομένη του αυλακιού δηλαδή όπως ακριβώς κόπηκε, και όπου είναι η πληροφορία, εν αντιθέσει με τα ελλειπτικά ή κωνικά διαμάντια που δεν έχουν την δυνατότητα πάντα να έχουν επαφές ακριβώς κατά την εφαπτόμενη.

(εδώ ένα παράδειγμα δανεισμένο από το site της Jico Stylus)
sas_contactpoints.gif
sas_contactpoints.gif (11.26 KiB) Viewed 4197 times


Όπως βλέπετε, σκοπός είναι να έχουμε επαφές κατά το εφαπτόμενο διάνυσμα.
Οπότε οι διαφορές που ακούμε με τα "specialized" διαμάντια δεν έχουν να κάνουν με το βάθος στο αυλάκι, αλλά με την αυξημένη δυνατότητα να το ακολουθούν σωστά.

Λόγω του ειδικού προφίλ, πρέπει να έχουμε κατά νου ότι με αυξημένη παραμόρφωση λόγω κακού alignment κινδυνεύουν οι δίσκου μας περισσότερο από ζημιά παρά από κωνικές ή ελλειπτικές κεφαλές.

Τέλος να αναφέρω ότι ο καλύτερος ήχος στους καλούς δίσκους και ο χειρότερος στους κακούς είναι θέμα ανακάλυψης (ή αποκάλυψης) της αλήθειας της κατάστασης φθοράς του δίσκου ή λόγω καλής ή κακής παραγωγής.

Ο επιφανειακός θόρυβος θεωρώ ότι είναι λιγότερος με κεφαλές που διαβάζουν σωστότερα.
Χρήστος
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #14 by spyhar66 » Wed Sep 19, 2018 2:23 pm

Chris1967 wrote:Συγχαρητήρια για το hands on, και καλορίζικη και καλοάκουστη η κεφαλή!!


Χρήστο σε ευχαριστώ. Πολύ καλή η ανάλυσή σου και φυσικά εννοείται ότι στα €490 δεν περιμένεις να πάρεις το απόλυτο. Όσον αφορά στον Audiomods, ο Jeff διαφοροποιείται λίγο από τα specs της Rega (mounting distance 222,25mm) και γι' αυτό η Accutrak διαθέτει ξεχωριστό προτράκτορα για τον βραχίονα αυτό. Όμως στη συσκευασία του ο Audiomods έχει έναν προτράκτορα που ακολουθεί την Baerwald μέθοδο. Έχω τον προτράκτορα της Accutrak για Rega βραχίονες (τον χρησιμοποιούσα χρόνια με τον RB 700) όμως δεν συμπίπτει με αυτόν του Audiomods. Από την άλλη, ο προτράκτορας του Audiomods ταιριάζει με τον προτράκτορα του δίσκου του Hi-Fi News (Baerwald). Έχοντας ρυθμισμένη την κεφαλή με τους προτράκτορες του Audiomods και του Hi-Fi News, αν χρησιμοποιήσω τον προτράκτορα της Accutrak (Baerwald) για Rega, η βελόνα στο εσωτερικό σημείο βγαίνει στα αριστερά του τόξου [shrug] . Έτσι δεν αισθάνομαι άνετα να τον χρησιμοποιήσω για ρύθμιση κατά Stevenson.

Σκέφτομαι να παραγγείλω από την Accutrak τον προτράκτορά τους για Audiomods. Θα στοιχίσει συνολικά κανά 80άρι ευρώ και αν κολλήσει σε κανά τελωνείο θα πάει πάνω από €100. Πολλά μου φαίνονται...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #15 by Chris1967 » Wed Sep 19, 2018 3:20 pm

Ok, κατεβάζεις τον προτράκτορα εδώ: http://www.accutrak.us/audiomods.html
(δεξί κλικ επάνω στην εικόνα/ save image as)

Accutrack Audiomods.jpg
Accutrack Audiomods.jpg (123.95 KiB) Viewed 4185 times


Τον τυπώνεις σε φωτογραφικό χαρτί με αναλογία 1:1 στον εκτυπωτή σου.
Για να επαληθεύσεις την σωστή αναλογία υπάρχει επάνω στον προτράκτορα το τετραγωνάκι μίας ίντσας ή 20χιλ. Εάν τα 20χιλ είναι ακριβώς 20χιλ στην εκτύπωση τότε είναι οκ.

Τελείωσες.

ΥΓ. Πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός με αυτούς τους προτράκτορες και να τους χρησιμοποιεί ΜΟΝΟ όταν το mounting distance συμπίπτει με αυτό που έχει τοποθετηθεί ο βραχίονας.
Χρήστος
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #16 by spyhar66 » Wed Sep 19, 2018 8:16 pm

Chris1967 wrote:Ok, κατεβάζεις τον προτράκτορα εδώ: http://www.accutrak.us/audiomods.html


Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για το link. Νόμιζα ότι έπρεπε να πληρώσω για να τον κατεβάσω. Αν και είχα πει να μην το ξαναπειράξω για ένα διάστημα, ήμουν περίεργος να δω αν θα υπήρχαν διαφορές και έτσι φτου κι απ` την αρχή. [shrug]

Συμβαίνει λοιπόν το εξής περίεργο. Αφού ρύθμισα την κεφαλή με τον προτράκτορα της Accutrak (Barewald), την έλεγξα και με του Audiomods και με του Hi- Fi News και ήταν spot on και με αυτούς τους δύο. Η διαφορά με την προηγούμενη θέση της κεφαλής ήταν περίπου ένα χιλιοστό πιο πίσω. Όσον αφορά στον ήχο, έχασε λίγο από τον όγκο του χαμηλού κέρδισε όμως αναλογικά περισσότερο σε λεπτομέρεια και ακρίβεια. Μάλλον την προτιμώ έτσι. [dance]

Κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον θα δοκιμάσω και τις άλλες δύο μεθόδους. Προς το παρόν ακούμε μουσικούλα. [musicphones]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #17 by Chris1967 » Wed Sep 19, 2018 8:58 pm

spyhar66 wrote:
Chris1967 wrote:Ok, κατεβάζεις τον προτράκτορα εδώ: http://www.accutrak.us/audiomods.html


Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για το link. Νόμιζα ότι έπρεπε να πληρώσω για να τον κατεβάσω. Αν και είχα πει να μην το ξαναπειράξω για ένα διάστημα, ήμουν περίεργος να δω αν θα υπήρχαν διαφορές και έτσι φτου κι απ` την αρχή. [shrug]

Συμβαίνει λοιπόν το εξής περίεργο. Αφού ρύθμισα την κεφαλή με τον προτράκτορα της Accutrak (Barewald), την έλεγξα και με του Audiomods και με του Hi- Fi News και ήταν spot on και με αυτούς τους δύο. Η διαφορά με την προηγούμενη θέση της κεφαλής ήταν περίπου ένα χιλιοστό πιο πίσω. Όσον αφορά στον ήχο, έχασε λίγο από τον όγκο του χαμηλού κέρδισε όμως αναλογικά περισσότερο σε λεπτομέρεια και ακρίβεια. Μάλλον την προτιμώ έτσι. [dance]

Κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον θα δοκιμάσω και τις άλλες δύο μεθόδους. Προς το παρόν ακούμε μουσικούλα. [musicphones]


Ωραία! χαίρομαι που ρύθμισες σωστά κατά Baerwald, διότι αυτό με το χιλιοστό πιο πίσω που είπες ότι είχες πριν, δεν μου άρεσε καθόλου.

Τώρα για το χαμηλό που σου λείπει κατέβασε λίγο το VTA (ένα ή δύο χιλιοστά από το επίπεδο, δεν ξέρω πως έχεις ρυθμίσει τις μοίρες εκεί που είσαι)

Άκου ένα διάστημα έτσι και μετά δοκίμασε και το Stevenson.

Καλές ακροάσεις!! [wavegreen]
Χρήστος
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #18 by spyhar66 » Wed Sep 19, 2018 11:05 pm

Είχα διαβάσει αλλά είδα και το διαφημιστικό της Black όπου ήταν τελείως πρόσωπο με το headshell σε Rega βραχίονα και προσπάθησα να τη ρυθμίσω σε αυτή τη θέση. Μάλλον είναι μια εύκολη λύση και απλή σαν διαδικασία. Άλλωστε η γεωμετρία της σειράς 2m είναι ακριβώς αυτή του headshell των Rega. Το VTA το ρύθμισα να είναι στις 20 μοίρες που λέει η Ortofon. Πως θα μου πεις? Προσπάθησα να είναι flat η κάτω επιφάνεια της κεφαλής με το δίσκο και μετά φωτογραφία με zoom και μέτρηση με μοιρογνωμόνιο. Όχι και τόσο επιστημονικό αλλά είναι μια καλή προσέγγιση νομίζω. Σκέφτομααι να πάρω ένα USB μικροσκόπιο γιατί η πρεσβυωπία δυσκολεύει την κατάσταση. Μετά τη ρύθμιση με τον προτράκτορα της Accutrak η κεφαλή πήγε περίπου ένα χιλιοστό πιο πίσω. Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #19 by pankon » Wed Oct 10, 2018 9:57 pm

Καλοτάξιδη κι από μένα η 2Μ, Σπύρο! Να οργώνεις πολλά αυλάκια!

Και κάποια στιγμή να μου πεις ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για την DL-103R στον Audiomods.

Αυτό που έχω να πω από πλευράς μου είναι ότι το microridge διαμάντι που έχει η κεφαλή μου, α) είναι σημαντικό πιο ήσυχο ακόμα και σε παλιούς δίσκους και β) δεν μαζεύει βρωμιά από το αυλάκι. Παλιότερα με άλλες κεφαλές έπρεπε να έχω το φαράσι κοντά... ;-) Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή όχι, αλλά θα ανέμενα ότι η Shibata να είναι πιο ήσυχη από ένα πιο συμβατικό διαμάντι.
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: [Hands On] Ortofon 2m Black

Unread post #20 by spyhar66 » Sun Oct 14, 2018 11:03 am

pankon wrote:Καλοτάξιδη κι από μένα η 2Μ, Σπύρο! Να οργώνεις πολλά αυλάκια!

Και κάποια στιγμή να μου πεις ποιες είναι οι βέλτιστες ρυθμίσεις για την DL-103R στον Audiomods.

Αυτό που έχω να πω από πλευράς μου είναι ότι το microridge διαμάντι που έχει η κεφαλή μου, α) είναι σημαντικό πιο ήσυχο ακόμα και σε παλιούς δίσκους και β) δεν μαζεύει βρωμιά από το αυλάκι. Παλιότερα με άλλες κεφαλές έπρεπε να έχω το φαράσι κοντά... ;-) Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ή όχι, αλλά θα ανέμενα ότι η Shibata να είναι πιο ήσυχη από ένα πιο συμβατικό διαμάντι.


Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ. Στα διάφορα fora που έχω διαβάσει για την Black, οι περισσότεροι αναφέρουν ότι άκουγαν περισσότερα τσικς και τσακς απ' ό,τι με άλλες κεφαλές. Σε σχέση με την Ace SL που έχει microridge διαμάντι, νομίζω ότι η Black είναι πιο ευαίσθητη σ' αυτόν τον τομέα. Όσον αφορά στην 103R εγώ είχα την απλή 103 στα 58.5 dB και 400Ohm ρυθμισμένη με Stevenson αλλά στον RB 700. Νομίζω ότι το Χ10 στην αντίσταση είναι μια καλή αρχή για πειραματισμοϋς. Ο Dr, ο Jim και ο Chris νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο όσον αφορά στο στήσιμό της αφού την έχουν χρησιμοποιήσει. Καλοτάξιδη και η δική σου καινούργια 103R+ !!!

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register