Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #1 by pankon » Thu Dec 13, 2018 9:46 am

Κάποιος γνωστός από την Αμερική, ο οποίος έχει μεγάλη εμπειρία από κατασκευές, διατείνεται ότι ένα πολύ καλό Step-Up Transformer (κατάλληλο για την εκάστοτε κεφαλή) μπορεί να αναβαθμίσει σημαντικά τον ήχο των MC phono stages. Έτσι με την προσθήκη του phono stage μπορεί κανείς να λειτουργεί το MC phono stage με τα MM settings.

Επίσης διατείνεται ότι μπορεί κανείς να φτιάξει υψηλής ποιότητας SUT με πολύ περιορισμένο κόστος, αρκεί να επιλέξει τα κατάλληλα υλικά και ιδιαίτερα τους μετασχηματιστές. Ένας τέτοιος μετασχηματιστής είναι αυτός της Softone. http://softone.a.la9.jp/english/PLT-1/PLT-1.htm

Μήπως κάποιος φίλος έχει άποψη επί του θέματος ή έχει να προτείνει κάποιον άλλο μετασχηματιστή υψηλής ποιότητας και "λογικού" κόστους;

Σημειώνω ότι η κεφαλή είναι η Denon DL-103R με έξοδο 0.32mV και το phono stage είναι το ASR Mini Basis Exclusive.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #2 by Στέλιος Περγιουδάκης » Thu Dec 13, 2018 12:40 pm

Σου βάζω φωτογραφίες από το δικό μου step up ιδιοκατασκευή με τους cinemag CMQEE-3440AH μπλε μετ/τες.
Θα το ακούσουμε και σε σένα με πρώτη ευκαιρία να σου φύγει η περιέργεια ή να σε βάλει σε μπελάδες....
Σε μένα παίζουν καλύτερα απ' ότι ενεργό step up έχω φτιάξει, diy.
Attachments
DSC_0929.JPG
DSC_0929.JPG (1.05 MiB) Viewed 4099 times
DSC_0928.JPG
DSC_0928.JPG (1.14 MiB) Viewed 4099 times
DSC_0920.JPG
DSC_0920.JPG (1000.97 KiB) Viewed 4099 times
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #3 by spyhar66 » Thu Dec 13, 2018 2:14 pm

Απ' ό,τι έχω διαβάσει, η χρήση ενός SUT πάνω σε ένα MM phono stage είναι εναλλακτική επιλογή αντί ενός MC phono stage. Εκτιμώ ότι ως εναλλακτική λύση έχει βάση και πιθανώς καλύτερο αποτέλεσμα όταν το phono stage είναι ένα ποιοτικό και αποκλειστικά ΜΜ stage. Τα phono stages που καλύπτουν όλη τη γκάμα των κεφαλών, από χαμηλοέξοδες MC μέχρι ΜΜ, κατά την άποψή μου, "ταλαιπωρούν" περισσότερο το σήμα περνώντας το μέσα από πολλά ενδιάμεσα ρυθμιστικά στάδια (Gain, Capacitance, Resistance) σε σχέση κα ένα καθαρό και ποιοτικό ΜΜ phono stage. Στην ουσία δηλαδή η ΜΜ ρύθμιση σε ένα MM/MC phono stage είναι ένας συνδυασμός ρυθμίσεων όπως όλες οι άλλες και προφανώς στην ταλαιπωρία του σήματος έρχεται να προστεθεί ένα ακόμα σετ καλωδίων και μία επιπλέον συσκευή (SUT). Στην περίπτωση βέβαια που το phono stage έχει διαφορετικά κυκλώματα για MM και MC κεφαλές (π.χ. Rega Aria) τότε τα πράγματα ενδεχομένως να είναι διαφορετικά. Με άλλα λόγια, επειδή το ASR είναι κορυφαίο phono stage στην κατηγορία του (και όχι μόνο), δεν θα περίμενα σημαντική βελτίωση με την προσθήκη ενός SUT στο σύστημα. Αυτή βέβαια είναι η δική μου απλοϊκή προσέγγιση και μπορεί να είναι λάθος.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #4 by pankon » Fri Dec 14, 2018 11:19 am

Στέλιο και Σπύρο,

ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Ενδιαφέρουσα και η κατασκευή του Στέλιου. Πιστεύω ότι μια ακρόαση θα μας δώσει εικόνα για το πώς θα έπαιζε το συγκεκκριμένο SUT στο σύστημά μου, σε συνδυασμό με το ASR phono stage.

Θα το οργανώσουμε συντόμως, αν και δεν το βλέπω πολύ πιθανό πριν τις γιορτές.
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #5 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Dec 14, 2018 11:59 am

Ενα διάστημα είχα στο σπίτι το μεγάλο ASR του Παναγιώτη για έναν έλεγχο στις μπαταρίες και μου δόθηκε η ευκαιρία να το ακούσω στο σύστημα μου με πολύ προσοχή.
Το είχα δοκιμάσει στην ρύθμιση ΜΜ με το step up και στη ρύθμιση MC χωρίς αυτό.
Μάλλον το προτιμούσα χωρίς step up, αλλά και με αυτό, δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη αλλοίωση ή χρωματισμό του σήματος.
Πιστεύω ότι και σε σένα θα πάρουμε την ίδια γεύση.
Θα έλεγα ότι τα step up είναι μονόδρομος σε λαμπάτα phono stages ενώ σε καλά solid state δεν παίζουν μεγάλο ρόλο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #6 by pankon » Fri Dec 14, 2018 2:20 pm

Τι διαφορά παρατηρεί κανείς με ένα καλό SUT σε σχέση με την ενσωματωμένη ενίσχυση των MC phono stages;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #7 by Dr Pan K » Fri Dec 14, 2018 3:18 pm

Τους μετασχηματιστές της Cinemag τους χρησιμοποιεί ο Bob (Bob's Devices) και χρεώνει πάνω από 1000$ για να τους βάλει σε ένα κουτάκι και να προσθέσει ένα διακόπτη. Έτσι είχα αποφασίσει πριν αρκετά χρόνια να φτιάξω ένα step up επιλέγοντας την καλή ποιότητα του David, δλδ τους μπλε αντί για τους κόκκινους (με χειροποίητο λαμακι). Οι μετασχηματιστές αυτοί γεννιούνται ως μικροφωνικοι καθώς η Cinemag εξειδικεύεται σε εξοπλισμό για τα στούντιο του Χόλυγουντ, ο ιδιοκτήτης και σχεδιαστης δε έχει τιμηθεί και με Grammy.

Στην Ελλάδα τελικά έφτασαν 3 ζευγάρια μετασχηματιστών, ο Στέλιος όταν άκουσε το πρώτο που έφερα ενθουσιάστηκε και ζήτησε και αυτός ένα. Το πρώτο μου το πήρε τελικά ο Blues- Γιώργος και νομίζω πως το πούλησε όταν σταμάτησε να ασχολείται με το αναλογικό ενώ εγώ έφερα και ένα τρίτο ζευγάρι το οποί ο ακόμα διατηρώ για τις δοκιμες μου.
Παναγιώτης
User avatar
Pappous Bufos
Posts: 21
Joined: Sun Jul 03, 2016 9:04 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #8 by Pappous Bufos » Fri Dec 14, 2018 8:37 pm

Καλησπερα. Για λαμπατα phono,ενω μπορει να βγαλει καποιος το απαιτουμενο επιπλεον gain για MC, ας πουμε με ενα σταδιο ενισχυσης ακομα, γιγαντωνονται και καθιστανται δυσκολα διαχειρισιμοι , οι αρνητικοι εκεινοι παραγοντες που ειναι συμφυεις με την χρηση λαμπας, οπως π.χ. θορυβος κ.λ.π. Συμπερασμα, αυτο που λεει ο Στελιος, ''Θα έλεγα ότι τα step up είναι μονόδρομος σε λαμπάτα phono stages "
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #9 by BLUES » Sat Dec 15, 2018 9:02 am

Dr Pan K wrote:Τους μετασχηματιστές της Cinemag τους χρησιμοποιεί ο Bob (Bob's Devices) και χρεώνει πάνω από 1000$ για να τους βάλει σε ένα κουτάκι και να προσθέσει ένα διακόπτη. Έτσι είχα αποφασίσει πριν αρκετά χρόνια να φτιάξω ένα step up επιλέγοντας την καλή ποιότητα του David, δλδ τους μπλε αντί για τους κόκκινους (με χειροποίητο λαμακι). Οι μετασχηματιστές αυτοί γεννιούνται ως μικροφωνικοι καθώς η Cinemag εξειδικεύεται σε εξοπλισμό για τα στούντιο του Χόλυγουντ, ο ιδιοκτήτης και σχεδιαστης δε έχει τιμηθεί και με Grammy.

Στην Ελλάδα τελικά έφτασαν 3 ζευγάρια μετασχηματιστών, ο Στέλιος όταν άκουσε το πρώτο που έφερα ενθουσιάστηκε και ζήτησε και αυτός ένα. Το πρώτο μου το πήρε τελικά ο Blues- Γιώργος και νομίζω πως το πούλησε όταν σταμάτησε να ασχολείται με το αναλογικό ενώ εγώ έφερα και ένα τρίτο ζευγάρι το οποί ο ακόμα διατηρώ για τις δοκιμες μου.

Εξαιρετικη υλοποιηση απο τον Παναγιωτη,προσαρμοσμενη πανω στην mc -Benz Wood S-low που εχω ακομη,με πολυ χαμηλο κοστος,μαζι με Asr mini basic exclusive,ως φονο
Ιδανικο ταιριασμα
Το Ευχαριστηθηκα για μεγαλο χρονικο διαστημα,δεν χρειαζεται κατι παραπανω
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Ιδιοκατασκευή Step-Up Transformer (SUT)

Unread post #10 by pankon » Sat Dec 15, 2018 10:47 am

Γιώργο, επειδή κι εγώ έχω το ASR Mini Basis Exclusive, πιστεύεις ότι με τους step-up ακουγόταν καλύτερα απ' ό,τι με την ενσωματωμένη ενίσχυση του phono stage; Το ASR το είχες στην ελάχιστη ενίσχυση, δηλαδή όλα τα dip switches στο off;
Ευχαριστώ.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register