Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Smartractor. Γνώμες;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Smartractor. Γνώμες;

Unread post #1 by pankon » Sat Sep 07, 2019 8:15 pm

Συχνά ένα σύστημα, για να βελτιωθεί, δεν χρειάζεται αλλαγές στα στοιχεία (components), που το απαρτίζουν, αλλά καλύτερη ρύθμιση των υφισταμένων.

Επειδή εγώ δεν είμαι σίγουρος στο πόσο καλά ρυθμισμένη την κεφαλή μου στο πικάπ, αναρωτιέμαι αν θα άξιζε να "επενδύσω" σε ένα μηχανισμό υψηλής ακρίβειας, όπως o Smartractor (https://www.arche-headshell.de/alignment-tools/smartractor/)

Τον έχει δοκιμάσει κανείς; Αν ναι, πόσο εύχρηστος είναι; Αξίζει; Σημειώνω ότι ο βραχίονάς μου είναι ο Audiomods Series 5 και η βασική μου κεφαλή η Denon DL-103R

Ευχαριστώ
Παναγιώτης
User avatar
amanida
Posts: 26
Joined: Wed May 03, 2017 7:11 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #2 by amanida » Sat Sep 07, 2019 10:14 pm

Δεν τον έχω δοκιμάσει. Έχω τον Dr. Feickert protractor και είμαι ευχαριστημένος.

Θεωρώ ότι αυτός που αναφέρεσαι είναι ακριβός και θα μπορούσες να κάνεις σωστά τη δουλειά σου δαπανώντας λιγότερα χρήματα. IMHO oι protractors αυτοί απευθύνονται σε ανθρώπους που στήνουν και ρυθμίζουν πικαπ και κεφαλές σε τακτική βάση (π.χ. επαγγελματίες του χώρου).
Τον δικό μου τον έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, αφού δεν δοκιμάζω-αλλάζω κεφαλές τακτυικά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #3 by Dr Pan K » Sun Sep 08, 2019 4:58 pm

Και εγώ Feickert έχω αλλά τον χρησιμοποιώ κυρίως για την μέτρησα του pivot to spindle. Για τις γεωμετριες τυπώνω δικά μου. Και οι δύο αυτοί μια χαρά είναι. Υπάρχει και λίγο πιο φτηνή λύση από την ProJect

Από την AS έχω ένα άλλο εργαλείο, ένα πρίσμα.
Παναγιώτης
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #4 by MILES » Mon Sep 09, 2019 10:39 am

pankon wrote: Σημειώνω ότι ο βραχίονάς μου είναι ο Audiomods Series 5 και η βασική μου κεφαλή η Denon DL-103R


Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση αλλά επειδή είχα τον Audiomods με τη Denon DL-103R, φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς το ειδικό βάρος στο headsell που δίνει η Audiomods.
Αν όχι να το κάνεις γιατί η Denon δεν ταιριάζει με τον συγκεκριμένο βραχίονα.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #5 by pankon » Mon Sep 09, 2019 12:31 pm

MILES wrote:
pankon wrote: Σημειώνω ότι ο βραχίονάς μου είναι ο Audiomods Series 5 και η βασική μου κεφαλή η Denon DL-103R


Συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση αλλά επειδή είχα τον Audiomods με τη Denon DL-103R, φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς το ειδικό βάρος στο headsell που δίνει η Audiomods.
Αν όχι να το κάνεις γιατί η Denon δεν ταιριάζει με τον συγκεκριμένο βραχίονα.


Ναι, ναι, σαφώς το χρησιμοποιώ το ειδικό βάρος. Είδα ότι έκανε πολύ μεγάλη (θετική) διαφορά όταν το είχα βάλει κι έτσι το κράτησα. Και τη δική μου DL-103R την είχα αγοράσει "κουρεμένη", οπότε την έδωσα σε κάποιον μάγο και της τοποθέτησε ένα boron cantilever με microridge διαμάντι της Namiki, όπως επίσης κι αλουμινένιο σώμα (βλ. φωτό). Και παρόλο το αυξημένο βάρος λόγω του αλουμινένιου σώματος, το επιπλέον βάρος από το λαμάκι στο headshell του βραχίονα είχε ακόμα μεγαλύτερη θετική επίδραση.

IMG_5417.jpg
IMG_5417.jpg (790.3 KiB) Viewed 3679 times

IMG_5418.jpg
IMG_5418.jpg (676.22 KiB) Viewed 3679 times
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #6 by MILES » Mon Sep 09, 2019 12:42 pm

Ωραία, απλά το αναφέρω γιατί βραχίονας Rega δεν έχει καλά αποτελέσματα με τη Denon, που χρειάζεται βραχίονες με αρκετά μεγαλύτερο βάρος λόγω υψηλού compliance.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #7 by Dr Pan K » Mon Sep 09, 2019 7:44 pm

Καλα, εγω διαφωνω ακομα και με το λαμακι γιατι το βαρος συσσωρεύεται στο εμπρος μερος του βραχίονα και η ολη συμπεριφορά δεν ειναι ιδανικη. Τες παν..

Ολοι οι προαναφερομενοι προτρακτορες την δουλεια τους την κανουν και οποιος θελει να ακουει βινυλια πρεπει να μπει λιγο και στην διαδικασια διαβασματος και πειραματισμου με γεωμετριες κτλ αλλιώς θα ειναι παντα έρμαιο του εκάστοτε εμπορου/ εισαγωγεα (χωρις o επαγγελματιας να ειναι παντα καταρτισμένος σε αυτον τον τομέα)
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #8 by pankon » Mon Sep 09, 2019 8:30 pm

Συμφωνώ! Θα καθίσω στα θρανία και πάλι (μετά από αρκετές δεκαετίες -))
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #9 by spyhar66 » Sat Sep 14, 2019 12:29 pm

Εγώ τα προηγούμενα χρόνια ξόδεψα άπειρες ώρες προσπαθώντας να ρυθμίσω κεφαλές και βραχίονες σε σημείο που από την κούραση παραλίγο να κάνω μια μεγάλη ζημιά. Οι πιουρίστες θα σου πουν ότι από τη στιγμή που ο βραχίονάς σου (και βραχίονάς μου) δεν έχει ρύθμιση αζιμούθιου δεν έχει νόημα να ασχολείσαι πολύ πολύ. Ο Jeff μαζί με τον βραχίονα είχε έναν προτράκτορα. Θεωρώ ότι αυτός κάνει σε μεγάλο βαθμό τη δουλειά του. Επίσης ο δίσκος του HiFi+ έχει μέσα προτράκτορα και μπορείς να κάνεις συγκρίσεις μεταξύ των δύο. Και το Vinyl Engine έχει προτράκτορες για Rega βραχίονες που μπορείς να τους κατεβάσεις και να τους χρησιμοποιήσεις. Και άλλους για μικρορυθμίσεις. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι κι εγώ τον προτράκτορα του Dr Feickert αλλα €200 μου φαίνονται αρκετά χρήματα. Αυτός που περιγράφεις θα είναι πολύ ακριβότερος. Ίσως αξίζει περισσότερο η αγορά ενός usb μικροσκοπίου ώστε να μπορείς να εξετάζεις τις γωνίες της βελόνας επάνω στον δίσκο και να κάνεις τις ρυθμίσεις του vta και του antiskating με αυτό οδηγό.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #10 by Dr Pan K » Sat Sep 14, 2019 2:26 pm

Έχω USB κάμερα αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει, αν κάποιος έχει λεφτά για πέταμα χτυπάει ένα AnalogMagik και τέλος.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register