Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Smartractor. Γνώμες;

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #21 by Chris1967 » Sun Sep 15, 2019 8:17 pm

geovar wrote:Χρήστο συμφωνώ μαζί σου γενικά. Αλλά ο καθ'ένας μας επιθυμεί,νομίζω, να γνωρίζει πόσο και πως μπορεί να βελτιώσει την απόδοση της πηγής του όσο τον "παίρνει" . Για να τη βελτιώσει χρειάζονται μέσα και κάποια γνώση περί αυτών. Τώρα η σχέση οικονομικής αξίας μέσων αναπαραγωγής / μέσων μέτρησης και αξιολόγησης είναι στην ορθή κρίση του ατόμου. Από την άλλη: Ας πούμε πως μετράς,με όποιο παλμογράφο ή πρόγραμμα, 1dB διαφορά μεταξύ των καναλιών, τι κάνεις;;;


Σίγουρα είναι στην κρίση του καθενός να κάνει ότι νομίζει στο χόμπι αυτό και όχι μόνο, αισθάνομαι υποχρεωμένος όμως να παραθέτω την απλή λογική όσο και αν ακούγεται αυτονόητη.

Οι διαφορές στις κεφαλές του 1dB είναι στους περισσότερους κατασκευαστές αποδεκτή, οπότε είναι ένα πράγμα που τουλάχιστον εγώ ζω με αυτό χωρίς να το ψειρίζω. Καλό θα είναι πριν την αγορά ακριβών τουλάχιστον κεφαλών να βλέπουμε το χαρτάκι με τις μετρήσεις της συγκεκριμένης κεφαλής.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ αυτή την όποια ηλεκτρική διαφορά κάποιος να προσπαθεί να την εξαλείψει αλλάζοντας την γεωμετρία ανάγνωσης, αφού το μόνο που θα καταφέρει είναι υπέρμετρη φθορά σε κεφαλή και δίσκους.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #22 by Chris1967 » Sun Sep 15, 2019 8:26 pm

pankon wrote:Εγώ πάλι θεωρώ ότι μια αξιόπιστη μεθοδολογία ρύθμισης του πικάπ (ό,τι μπορεί να ρυθμιστεί), αλλά και μετρήσεων (ό,τι μπορεί να μετρηθεί) με διάφορα εργαλεία ανεξάρτητου τιμής, θα επιτρέψουν να πάρει κανείς το μέγιστα από το πικάπ. Αλλά και να εκτοπίσει κανείς τα πιθανά σημεία προς βελτίωση.
Εννοείται ότι η μεθοδολογία αυτή (πρέπει να) μπορεί να εφαρμοστεί και σε επόμενα πικάπ, όταν αποφασίσει κανείς να προβεί σε αντικατάσταση του αρχικού πικάπ ή κάποιου τμήματος (μοτέρ, πηγάδι, βραχίονας, κεφαλή, κτλ.)


Σίγουρα ναι Πάνο, και είναι στο χέρι του καθενός να αγοράσει ή όχι αυτά τα εργαλεία.

Εγώ προσωπικά μετά από καμιά 15ρια (και λίγα λέω) πικάπ (και καμια 30ρια κεφαλές) δεν έχω μπει στο τριπάκι αυτό, αλλά εγώ είμαι εγώ.

Το μοτέρ και το πηγάδι δεν έχουν απολύτως καμία επίδραση στις μετρήσεις εκτός και το πικάπ έχει πολύ wow/flutter ή rumble πράγμα που καλύτερα να μην ασχοληθεί κανείς με τέτοιο δεινόσαυρο.


Τώρα κάτι που σου το είπαν τα παιδιά πιο πάνω και είναι πολύ σημαντικότερο από τις ρυθμίσεις, είναι ότι η κεφαλή σου, ότι και να κάνεις, δεν είναι συμβατή με τον βραχίονα που έχεις άρα καλύτερο ήχο θα έχεις αν αλλάξεις κεφαλή (εφόσον σου αρέσει τόσο πολύ ο βραχίονας Audiomods).
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #23 by Dr Pan K » Sun Sep 15, 2019 8:53 pm

Επειδή ο Πάνος ρώτησε για προτρακτορα να πω ότι τα εργαλεία αυτά εξυπηρετούν 2 λειτουργίες. Η μια είναι η ακριβής μέτρηση της απόστασης pivot to spindle. Aστ ο έχει σημασία για όσους έχουν παραπάνω από ένα βραχίονα και κάνουν συχνά αλλαγές (Όχι για κάποιον που παίζει με εργοστασιακό Rega ή Technics 1200).

Η δεύτερη δουλειά είναι να προσφέρουν template για την σωστή ευθυγράμμιση της κεφαλής σύμφωνα με μια από τις 3 ευρέως αποδεκτές γεωμετριες. Αν είναι αυτό τι κομμάτι που μας ενδιαφέρει τότε δεν χρειάζεται να αγοράσουμε κάτι τόσο ακριβό μια που τέτοιες γεωμετριες μπορούμε να τυπώσουμε και μόνοι μας.

Προσωπικά των προτακτορα του Feickert τον αγόρασα για την πρώτη δουλειά και γεωμετριες τυπώσω με ειδική εφαρμογή στη οποία χρησιμοποιώ δικά μου null points.

Ξαναλέω ότι υπάρχει και ένα εργαλείο της Project που κάνει την ίδια δουλειά και κοστίζει λιγότερο καθώς είναι κατασκευασμένο σε πιο μεγάλη κλίμακα και από plexiglass.

@Γιωργο To AnaglogMagik ειναι software που ξεπερνα κατα πολυ τις μετρησεις ενος παλμογραφου. Ειναι ομως ακριβο και χρειαζεται εξωτερικο ψηφιακο phonostage για να δουλέψει, καθώς και κάποια εξοικείωση. Το συστήνω μόνο σε όσους έχουν κεφαλές χιλιάδων ευρώ και αντίστοιχους βραχίονες. Με ένα βραχίονα εισαγωγικής κατηγορίας είναι απλά περιττό καθώς και να εντοπίσεις τα λάθη δεν μπορείς να επέμβεις για να τα διορθώσεις όλα.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #24 by geovar » Sun Sep 15, 2019 9:45 pm

Chris1967 wrote:
geovar wrote:Χρήστο συμφωνώ μαζί σου γενικά. Αλλά ο καθ'ένας μας επιθυμεί,νομίζω, να γνωρίζει πόσο και πως μπορεί να βελτιώσει την απόδοση της πηγής του όσο τον "παίρνει" . Για να τη βελτιώσει χρειάζονται μέσα και κάποια γνώση περί αυτών. Τώρα η σχέση οικονομικής αξίας μέσων αναπαραγωγής / μέσων μέτρησης και αξιολόγησης είναι στην ορθή κρίση του ατόμου. Από την άλλη: Ας πούμε πως μετράς,με όποιο παλμογράφο ή πρόγραμμα, 1dB διαφορά μεταξύ των καναλιών, τι κάνεις;;;


Σίγουρα είναι στην κρίση του καθενός να κάνει ότι νομίζει στο χόμπι αυτό και όχι μόνο, αισθάνομαι υποχρεωμένος όμως να παραθέτω την απλή λογική όσο και αν ακούγεται αυτονόητη.

Οι διαφορές στις κεφαλές του 1dB είναι στους περισσότερους κατασκευαστές αποδεκτή, οπότε είναι ένα πράγμα που τουλάχιστον εγώ ζω με αυτό χωρίς να το ψειρίζω. Καλό θα είναι πριν την αγορά ακριβών τουλάχιστον κεφαλών να βλέπουμε το χαρτάκι με τις μετρήσεις της συγκεκριμένης κεφαλής.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ αυτή την όποια ηλεκτρική διαφορά κάποιος να προσπαθεί να την εξαλείψει αλλάζοντας την γεωμετρία ανάγνωσης, αφού το μόνο που θα καταφέρει είναι υπέρμετρη φθορά σε κεφαλή και δίσκους.


Χρήστο ας πούμε πως στήνεις το πικάπ και είσαι σίγουρος για τη σωστή του γεωμετρία και μετά μετράς με δίσκο τεστ εμπιστοσύνης με 1kHz σήμα π.χ και βρίσκεις 1-2dB διαφορά στα κανάλια. Πιθανότητες να οφείλεται:
Α. Στο PHONO (ελάχιστες)
Β. Στα πηνία της κεφαλής (πιθανότατο)
Αν εγώ το διαπιστώσω μετρώντας θα προσπαθήσω να το διορθώσω, δεν θα ζήσω μ'αυτό, αλλιώς θα με τρώει ο κώλος μου. Παραδέχομαι πως αυτό αγγίζει όρια "ψυχικής παραμόρφωσης" Ο Δρ. Παναγιώτης θα το κρίνει,
Σίγουρα πάντως μια "ηλεκτρική" διαφορά που δεν ξέρεις από που προκύπτει δεν πας να τη διορθώσεις αλλάζοντας τη γεωμετρία.
Συμφωνώ μαζί σου επίσης πως τα όποια όργανα/προγράμματα δεν "νοιάζονται" αν αλλάξαμε πηγάδι,μοτέρ,κεφαλή,ιμάντες κλπ. Μετράνε αυτά που "βλέπουν"
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #25 by Chris1967 » Sun Sep 15, 2019 11:05 pm

Πρώτον αν πρόκειται για ακριβή κεφαλή δεν αγοράζουμε γουρούνι στο σακί και ξεκαθαρίζουμε στον αντιπρόσωπο/κατασκευαστή τι ζητάμε, αν μιλάμε για καμιά Denon 103r με τιμή στα μισά της λιανικής από ebay δεν νομίζω να χάσει κανείς τον ύπνο του αν τα κανάλια έχουν διαφορά.

Δεύτερον στήνουμε την γεωμετρία όσο καλύτερα μπορούμε.

Αν έχουμε διαφορά προσπαθούμε με επιμέρους ρυθμίσεις όπως antiskate ή και vtf (με το αζιμούθιο προσοχή πρέπει να είναι κάθετη η βελόνα στο αυλάκι).

Αν είναι ακουστή η διαφορά και δεν μπορείς να ζήσεις με αυτό, πρώτα επικοινωνία με τον κατασκευαστή για αλλαγή (εάν και εφόσον είναι εκτός των προδιαγραφών που αυτός ορίζει) ειδάλλως πρέπει κανείς να επέμβει στα gain του καναλιού του phono πράγμα που αφενός, να μπορεί να γίνει, και αφετέρου χρειάζεται ηλεκτρονικό που να ξέρει. Δεν ξέρω αν υπάρχουν phono που τα κανάλια να μπορούν να ρυθμιστούν ξεχωριστά χωρίς παρέμβαση. Πιο πιθανή παρέμβαση στον προενισχυτή.

Όλα αυτά μπορεί να φαντάζουν σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Για μένα ή ζεις με την μικρή διαφορά ή αλλάζεις κεφαλή.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #26 by Dr Pan K » Mon Sep 16, 2019 12:31 am

Κεφαλές άνω των 1-2Κ ευρώ δεν θα έπρεπε να έχουν διαφορές πάνω από 0.01mV. Στις φτηνές οι διαφορές προφανώς υπάρχουν αλλά δεν θεωρούνται σημαντικές αν είναι κάτω από 0.03mV. Ελάχιστες εταιρίες παρέχουν μετρήσεις των κεφαλών που πουλάνε και ακόμα λιγότερες εταιρίες παρέχουν μετρήσεις από ανεξάρτητη αρχή. Η Audio Technica πχ έδινε μετρήσεις από τους Bruel & Kjaer ενώ η Denon δίνει εσωτερικές.

Να προσθέσω Επίσης ότι το output δεν είναι πάντα το θεωρητικό αναγραφόμενο καθώς μπορεί να είναι ελαφρώς μεγαλύτερο, ανάλογα με τα πηνία και τους μαγνήτες. Η Denon 103R που έχω αποδίδει 0.27mV και στα δύο κανάλια (τέλειο δείγμα., κάτι σπανιότατο). Κάποιες after market εταιρίες πουλάνε διαλεγμένες κεφαλές Denon με απόκλιση 0.01-0.02 σε διπλάσια η τριπλάσια τιμή από την λιανική.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #27 by Chris1967 » Mon Sep 16, 2019 11:04 am

H δική μου Denon 103r έχει διαφορά 0,01mV και δεν ακούω διαφορά στα κανάλια.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #28 by Dr Pan K » Mon Sep 16, 2019 3:10 pm

Είναι αδύνατον να ακούσεις διαφορά αυτής της τάξης Χρήστο.
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #29 by geovar » Tue Sep 17, 2019 12:27 am

Αυτές οι μετρήσεις που και πως έγιναν;;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartractor. Γνώμες;

Unread post #30 by Dr Pan K » Tue Sep 17, 2019 8:45 am

geovar wrote:Αυτές οι μετρήσεις που και πως έγιναν;;


Οι Denon παροτι δεν ειναι ακριβες συνοδευονται με ατομικες μετρησεις. Το ιδιο και οι Audio Technica (αλλα απο εξωτερικο οργανισμο για να ειναι ανεξαρτητες).
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register