Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Abyssος η επιλογή

lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #21 by lagnik » Wed Feb 24, 2021 1:08 pm

Καλησπέρα. Είμαι σίγουρος πως τα προϊόντα της LAB 12 είναι ποιοτικά, ειδικά το dac τους το έχετε υμνήσει ουκ ολίγες φορές. Κι εμένα Χρήστο μου έκανε εντύπωση εχθές που κοιτούσα τον Integre4 πως, ενώ : "But the feature set doesn’t end here. Integre4’s dedicated headphone circuit fully exploits the amplifier’s power output stage in absence of any OPamps. Yes, Integre4 can act as a true high-performance headphone amplifier, too"., παραδόξως δεν έχει είσοδο για ακουστικά.
Τον Pass Labs HPA-1 τον κοίταξα Κώστα, αλλά μάλλον δεν έχει τα ρεύματα που λένε τα παιδιά ότι χρειάζονται τα Abyss.
Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #22 by angpsi » Wed Feb 24, 2021 1:39 pm

Chris1967 wrote:Πολύ ποιοτικά προιοντα της Lab12.

Βέβαια εδώ απουσία εισόδου ακουστικών θα πρέπει να συνδέσεις τα 1266 κατευθείαν στις μπόρνες των ηχείων, ή να συνεννοηθείς με την εταιρία να σου κάνει custom είσοδο μπροστά, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα σου το κάνουν.

Επίσης εδώ δεν θα είσαι με συνδεσμολογία balanced.

Χρήστο, εγώ θυμάμαι από την έκθεση ακουστικών ότι ο push-pull της Lab12 είχε έξοδο ακουστικών, και μάλιστα όχι μπροστά αλλά στην οριζόντια πλατφόρμα στην οποία εδράζονται και οι λυχνίες.

Νίκο, καλωσόρισες κι από εμένα!

Γλυκό μπλέξιμο τα Abyss, όμως αν καταφέρεις να τα οδηγήσεις αυτό που κάνουν είναι πραγματικά αξεπέραστο... Ο Χρήστος έχει ακούσει μαζί με τον Παναγιώτη σε όλη τη διαδρομή που έχουν κάνει τα ακουστικά αυτά μέσα στην παρέα και δεν έχω λόγο να προσθέσω κάτι περισσότερο.

Ωστόσο, στο μέτρο που τα έχω ακούσει εγώ, τα θεωρώ σαν ένα ιδιαίτερο ακουστικό που ανήκει σε μια τελείως διαφορετική παρέα λίγων και εκλεκτών υλοποιήσεων με ξεχωριστά χαρακτηριστικά, σε σχέση με την πλειοψηφία των 'κοινών' ακουστικών που κυκλοφορούν στον χώρο. Ακριβώς εξ' αιτίας του ξεχωριστού true TOTL χαρακτήρα τους, θα τολμούσα να πω ότι εφόσον το αντέχει η τσέπη σου μπορείς να αναβαθμίσεις μονομιάς τόσο τον ενισχυτή όσο και το DAC, προκειμένου να πας σε πιο εκλεπτυσμένες υλοποιήσεις και για τα δύο.

Ως προς τον AirTight, τυπικά υπάρχει ένα demo κομμάτι στην Aurion που ίσως να μπορούσες να το ακούσεις. Προσωπικά, πρόσφατα ζαχάρωνα ένα κομμάτι που κυκλοφορεί στην Γαλλία δεύτερο χέρι σε πάρα πολύ καλή τιμή (τόσο που ίσως να το έπαιρνα και με κλειστά τα μάτια): https://shop.club-hifi.com/en/listings/ ... t-am-201-h

Σε DAC ισχύουν τα όσα είπαν τα παιδιά, η παρέα αγαπάει τις R2R υλοποιήσεις όσο αγαπάει και έναν ακριβή και σφιχτό ήχο με φυσικές χροιές. Σε αυτό το πλαίσιο ένα από τα καλύτερα DAC που έχουμε ακούσει ανεξάτρητα από τιμή είναι το Rockna Wavedream Signature, που επίσης διατίθεται στη μισή τιμή των περίπου 6Κ δεύτερο χέρι (μάλιστα πουλάει ένα ο Γιώργος ο Γαλάνης, ενώ υπάρχει κι ένα άλλο από Σουηδία). Εδώ να διευκρινίσω ότι τα Abyss είναι από τα λίγα ακουστικά που συμπεριφέρονται σχεδόν σαν ηχεία σε σχέση με τις αναλυτικές τους δυνατότητες και το σωματικό impact που έχουν (τηρουμένων των αναλογιών) επομένως δεν θα δίσταζα να κολλήσω πάνω τους οποιοδήποτε DAC που τυπικά θα υπολογίζαμε για stereo σύστημα. Επίσης βλέπω με ενδιαφέρον ότι έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν στην αγορά του μεταχειρισμένου και κομμάτια του Bartók της dCS στα 12Κ (από 16+), που απ' όσο διαβάζω μπορεί να σου δώσει μια εξαιρετική all-in-one λύση για την πλειοψηφία των ακουστικών που μπορεί να περάσουν από τα χέρια σου σε οποιοδήποτε μέλλον: https://www.hifishark.com/search?q=DCS+Bartok

Αν ξαναγυρίσουμε στην περιοχή των 2-3Κ, και πάλι υπάρχουν κάποια πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια σε DAC που μπορεί να τροφοδοτήσουν περίφημα τον όποιο ενισχυτή σου. Τέτοια φαίνονται να είναι τα DAC της Denafrips (που στην τελική τα δοκιμάζεις κι αν δεν σου αρέσουν τα στέλνεις πίσω), ενώ υπάρχουν και αρκετά ενδιαφέροντα παλιά μοντέλα της dCS και της MSB —πάντα δεύτερο χέρι.

Εκείνο που θέλω να σε ρωτήσω κλείνοντας είναι ποια είναι η μέχρι σήμερα διαδρομή σου στον χώρο των ακουστικών: τι έχεις ακούσει μέχρι σήμερα, τι σου άρεσε και τι δεν σου άρεσε, και τι σε ώθησε να πας στα Abyss. Ξαναλέω πως για εμένα τα Abyss είναι ένα τελείως διαφορετικό setup σε σχέση με τις πιο κοινά διαδεδομένες περιπτώσεις, κάτι σαν να τρως ξαφνικά μια ιδιαίτερη γκουρμέ πρόταση με όλες τις ιδιαιτερότητες της σε αντίθεση με μια πιο συνηθισμένη, έστω κι αν είναι εξαιρετική, κουζίνα. Επομένως είναι σημαντικό να γνωρίζεις (και να γνωρίζουμε) τους στόχους σου προκειμένου να χαράξεις μια σωστή στρατηγική. Είσαι πράγματι σε TOTL περιοχή, όμως αυτό φέρνει τις επιπλοκές του ότι το setup σου δεν μπορεί εύκολα να ακολουθήσει μια πεπατημένη.

Και πάλι καλωσόρισες, και καλές ακροάσεις!
Άγγελος
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #23 by lagnik » Wed Feb 24, 2021 1:40 pm

Και ξαναγυρνώντας στο θέμα του dac , πιστεύετε ότι αυτό της LAB12 μπορεί να αποδώσει παραπλήσια ( όχι βέβαια ισάξια) με το ROCKNA WAVELIGHT ή ακόμα και το WAVEDREAM; Ρωτάω γιατί αν είναι μικρή η διαφορά ( ή τέτοια που να μη φαίνεται στα ακουστικά) να καταλήξω επιτέλους...
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #24 by lagnik » Wed Feb 24, 2021 2:09 pm

Angpsi νομίζω ότι οι πληροφορίες που μου έστειλες είναι θησαυρός..Μέχρι τώρα άκουγα με το ίδιο set up και τα sennheiser hd800. Νομίζω ότι αυτό που μ' ενοχλούσε κάποιες φορές ήταν η έλλειψη μπάσου αφενός (σε κάποιες ηχογραφήσεις) και η μουσικότητα (στα πρίμα) αφετέρου- στη ροκ και ηλεκτρονική μουσική που άκουγα κι ακούω.
Τώρα που ψηλαφώ την κλασσική μουσική, αντιλαμβάνομαι πόσο δίκαιο είχε ο Χρήστος όταν έγραφε με νόημα ότι τα HD800 είναι πραγματική ευκαιρία στο χώρο του audio...Το εύρος της σκηνής που στήνουν είναι απίστευτο.
Νομιζω ότι - με τα ίδια συνοδά- τα HD800 κάνουν την Αθήνα- Θεσσαλονίκη από την παλιά εθνική οδό (για όσους τη θυμούνται), ενώ τα Abyss είναι στον ίδιο δρόμο, μόνο που τώρα έγινε τεράστιος και ασφαλής δρόμος. Το όλο θέμα είναι αν, αλλάζοντας συνοδά μπορέσουμε να πάμε πιο πέρα από Θεσσαλονίκη... Πάντως Άγγελε, τη δική σου ρήση χρησιμοποιώ όταν αναφέρομαι στο αν ένα dac των 5000€ είναι overkill για ακουστικά, έστω και για τα Abyss..
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #25 by angpsi » Wed Feb 24, 2021 2:19 pm

lagnik wrote:Και ξαναγυρνώντας στο θέμα του dac , πιστεύετε ότι αυτό της LAB12 μπορεί να αποδώσει παραπλήσια ( όχι βέβαια ισάξια) με το ROCKNA WAVELIGHT ή ακόμα και το WAVEDREAM; Ρωτάω γιατί αν είναι μικρή η διαφορά ( ή τέτοια που να μη φαίνεται στα ακουστικά) να καταλήξω επιτέλους...

Το Wavelight δεν το έχω ακούσει, αλλά δεν περιμένω να παίζει όσο καλά παίζει το Wavedream που είναι ψηλότερα στη γκάμα της Rockna. Ο Παναγιώτης το έχει ακούσει και νομίζω ότι συμφωνεί. Το DAC της Lab12 είναι μια πολύ ωραία υλοποίηση στα 2,5Κ αλλά επίσης δεν συγκρίνεται με το Wavedream, που στην έκδοση Signature έχει ονομαστική τιμή 12K!

lagnik wrote:Πάντως Άγγελε, τη δική σου ρήση χρησιμοποιώ όταν αναφέρομαι στο αν ένα dac των 5000€ είναι overkill για ακουστικά, έστω και για τα Abyss.


Άποψη μου είναι ότι με το συγκεκριμένο ακουστικό οι διαφορές θα ακούγονται, αρκεί να έχεις το budget για να τις υποστηρίξεις.

Από την άλλη μεριά, ο Lab12 και ο Air Tight (για την ακρίβεια: ο Acoustic Masterpiece, θυγατρική σειρά της Air Tight) έχουν λιανική περί τα 3-3,5Κ ενώ ο τελευταίος μπορεί να αποκτηθεί στα 2Κ, επομένως δεν θα ήταν παράλογο να συνδυαστεί με ένα DAC ανάλογης τιμής χωρίς να φτάσει κανείς στα επίπεδα κόστους του Wavedream. Και πάλι νομίζω πως το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει.

Φυσικά αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις, το χόμπι έχει αγορά μέσα στα χρόνια ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο. Επιπλέον, και πάλι για τον ίδιο λόγο, είναι ελάχιστες, αν όχι ανύπαρκτες οι φορές που τελειώνει οριστικά μια αναζήτηση. Ο όρος "endgame" είναι ενδεικτικός μόνο της κορυφής στην οποία καταλήγεις να πατάς με την αγορά ενός προϊόντος, δεν σημαίνει ότι σου κόβεται η όρεξη για να δοκιμάσεις ένα καινούργιο πιάτο.

Γενικά νομίζω ότι πρέπει να κατασταλάξεις στο budget σου και να δεις από εκεί πώς μπορείς να κατανείμεις τα κεφάλαιά σου. Τα Abyss θα καταπιούν τα λεφτά σου χωρίς κανένα πρόβλημα, και θα σε ανταμείψουν αναλόγως αν μαγειρέψεις το setup σου σωστά. Εκείνο που έγραψα αφορούσε σε όλα τα υπόλοιπα 'κοινά' ακουστικά όπως τα HD800 που παίζουν παραπάνω από περίφημα και με τον παλιό μου SPL Auditor.
Άγγελος
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #26 by lagnik » Wed Feb 24, 2021 2:33 pm

Άγγελε πέταξες το βελάκι και χτύπησες κέντρο... Σ ευχαριστώ πολύ
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #27 by angpsi » Wed Feb 24, 2021 2:34 pm

lagnik wrote:Άγγελε πέταξες το βελάκι και χτύπησες κέντρο... Σ ευχαριστώ πολύ

Ζηλεύουμε, και περιμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις!
[thumbup] [beer]
Άγγελος
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #28 by lagnik » Wed Feb 24, 2021 2:50 pm

Δε νομίζω ότι είναι αξιοζήλευτο όλο αυτό, γιατί μάλλον έπεσα σ' αυτό που η ψυχιατρική ονομάζει " κόλαση των πολλών επιλογών " ...
Αν και τώρα που το ξαναβλέπω, πέτυχα στα μεταχειρισμένα ένα dac του Meitner... ;-) [wavegreen]

Return to “Ακουστικά”



Login · Register