Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Abyssος η επιλογή

lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Abyssος η επιλογή

Unread post #1 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 1:25 pm

Καλησπέρα σας.
Ονομάζομαι Νίκος και είμαι ο ευτυχής πλέον κάτοχος των Abyss 1266 (ευχαριστώ πολύ και δημόσια τον Παναγιώτη γι' αυτό). Το σύστημά μου είναι MacBook pro >audirvana > cayin idac6 ( με τα AKM4490) > Trafomatic audio Head one ως ενισχυτή, και τελικά τα Abyss.
Κι εδώ αρχίζουν οι προβληματισμοί.
Έχω διαβάσει σχεδόν όλο το site και εύκολα είναι αντιληπτό ότι είστε όλοι και γνωστές του αντικειμένου και κυρίως λάτρεις της μουσικής. Γι αυτό και σας παρακαλώ αν μπορείτε να βοηθήσετε σε κάποιες ερωτήσεις μου. Η πρώτη έχει να κάνει με το ποιο κομμάτι της αλυσίδας αξίζει να αλλαχθεί αρχικά, ούτως ώστε να αποδώσει η Ferrari (abyss) ως Ferrari, το dac ή ο ενισχυτής; Και ως δεύτερη ερώτηση τί θα προτείνατε αντίστοιχα (σε εύλογα πλαίσια). Σίγουρα τα Abyss αξίζουν τα καλύτερα και τα πιο ακριβά, απλά δείχνει ένα dac των 5000€ την αξία του σε ακρόαση με ακουστικά (λαμβανομένου υπόψη του super stereo effect);
Συγνώμη για τη μακρηγορία μου κι ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #2 by Chris1967 » Tue Feb 23, 2021 2:43 pm

Καλως όρισες Νίκο!!, και καλοάκουστα τα Abyss!!

Είναι μεγάλη κουβέντα που ανοίγεις.

Πρώτον τι είναι αυτό που σε προβληματίζει με το υπάρχον σύστημα, και δεύτερον τι σκοπεύεις να ξοδέψεις σε περίπτωση αναβάθμισης του.

Η προσωπική μου εμπειρία με τα Abyss 1266 ήταν με ενισχυτή Schiit Mjolnir, και DAC το Soekris DAM r2r. Κατόπιν τα άκουσα και το Rockna Wavedream επίσης με Mjolnir, μια φορά με έναν Air Tight ολοκληρωμένο, και τελευταία με τον Trafomatic Primavera.

Ενώ ο mjolnir τα κατάφερνε πολύ καλά, ο Airtight ήταν σαφέστατα καλύτερος και πιο μελωδικός. Η αλλαγή DAC ήταν ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ. Ο Trafomatic αν και πολύ καλός (και πανάκριβος) δεν μου άφησε την ίδια εντύπωση όπως ο Airtight.

Αν λοιπόν θέλεις να μπεις στην διαδικασία αναβάθμισης εννοείτε ότι τα ακουστικά αυτά ακούνε σε ότι τους δώσεις.

Σαν πιο αδύναμο κρίκο στο σύστημα σου θεωρώ ότι είναι το Dac, αν και ο ενισχυτής πιστεύω ότι δεν μπορεί να δώσει α ρεύματα που χρειάζονται τα 1266.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Χρήστος
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #3 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 3:44 pm

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Δεν θεωρώ ότι ακούω κάτι λάθος που να με προβληματίζει...Στο μόνο που μπορώ να εστιάσω, είναι ότι, δεδομένης της εμπειρίας μου με τα HD800 (πρώτης γενιάς), τα Abyss, όπως κι εσύ έχεις γράψει, είναι καλύτερο παντού (πλην άνεσης), εντούτοις έχεις την αίσθηση ότι θέλει "εθνική οδό " για να σου δείξει τα "γκάζια" του, αν θέλουμε να κάνουμε μια αναγωγή σε αυτοκίνητα...Προς Θεού όμως, δεν επιθυμώ το δρόμο της ακόμη περαιτέρω ανάλυσης - τύπου chord hugo2 - που μόλις το έβαλα με τα HD800, νόμιζα ότι κάποιος ακόνιζε δίπλα μου χασαπομάχαιρα... Κοινώς, θα ήθελα να γεμίσω τον ήχο πιο πολύ, να τον κάνω πιο μεστό και πλατύ...
Μιας και δεν είμαι και τόσο καλός στην περιγραφή, θέλω απλώς να πω, αν υπάρχει τρόπος να ξεχάσεις ότι ακούς με ακουστικά.
Υ.Γ. Τα Abyss με οδήγησαν στην ακρόαση για πρώτη φορά κλασσικής μουσικής και λίγο jazz...Άλλο πρόβλημα κι αυτό...
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #4 by Gojakla » Tue Feb 23, 2021 3:47 pm

Πώς θα μπορούσε κανείς να τα ξεχάσει με 15Kg βάρος ? :lol: :lol: :lol:

Καλορίζικα και απο εμένα και καλοάκουστα [beer]
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #5 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 4:09 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Gojakla... Μάλλον εγκεφαλικό είναι το θέμα...περίπου όπως ξεχνάει ο Hamilton ότι φοράει κράνος., ως αναγκαίο κακό...κανείς ότι το ξεχνάς και ασχολείσαι με τα ηχητικά "γκαζια" που προανέφερα...
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #6 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 4:17 pm

Χρήστο sorry που επανέρχομαι..Πιστεύεις ότι για να είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΉ η διαφορά, πρέπει να φτάσεις στα επίπεδα του Rockna; Κι αν ναι το εν λόγω dac είναι μονόδρομος;
Ευχαριστώ
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #7 by Chris1967 » Tue Feb 23, 2021 6:25 pm

Δεν υπάρχει μονόδρομος όταν μιλάμε για προσωπικά γούστα.

Η διαφορά του Rockna με το Cayin είναι χαώδης.

Μπορεί να κοιτάξεις κάτι σε Denafrips, παρότι δεν τα έχουμε ακούσει, πιστεύω ότι και το εισαγωγικό τους το Ares II θα είναι πιο οργανικό και φυσικό από το Cayin, αν μπορείς πηγαίνεις και για Pontus.

Επίσης υπάρχει και το εισαγωγικό Rockna. Κυκλοφορούν και μεταχειρισμένα Dcs.

Το πρόβλημα με τα ενισχυτικά είναι ότι για να τραβήξει τα 1266 πρέπει να βγάζει ρεύματα. Ο Schiit Mjolnir II έχει και γκάζια και δυνατότητα για προ ενίσχυση με λάμπα για να δίνει λίγο χαρακτήρα. Ο SPL Phonitor είναι τελείως ουδέτερος, οπότε μετά θες "μαλακιά" πηγή. Από δω και πέρα χάος. Ο Airtight μου άρεσε πολύ.
Χρήστος
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #8 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 7:09 pm

Ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Γενικά το πλάνο είναι να πάω στους τομείς dac και ενισχυτικά σε όσο μπορώ καλύτερο μηχάνημα και να αποφύγω τις μεσοβεζικες λύσεις, που τόσο ταλαιπωρούν, ιδιαίτερα αυτούς που κατοικούν εκτός Αθηνών...
θα καταχραστώ το χρόνο σας για κάποιες επιπλέον ερωτήσεις:
Το Rockna wavelight είναι end game;
Τον Airtight που μπορώ να τον βρω; Προκρίνεις την αγορά πρώτα του ενισχυτή μια και μιλάμε για ακουστικά;
Επειδή είμαι άσχετος με forum κλπ, πού βρίσκω μεταχειρισμένα dcs;
lagnik
Posts: 22
Joined: Wed Nov 11, 2020 12:59 pm

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #9 by lagnik » Tue Feb 23, 2021 7:15 pm

Διάβασα σε κάποια αποστροφή των γραφομένων σου Χρήστο ότι τα ακουστικά έχουν εγγενές πρόβλημα στην απόδοση των αρετων ενός dac, ενώ ένας άλλος φίλος έγραψε ότι ένα dac των 5000€ είναι overkill για ακουστικά. Αυτά με προβληματισαν και σας ζαλίζω τώρα...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Abyssος η επιλογή

Unread post #10 by Chris1967 » Tue Feb 23, 2021 8:59 pm

Ωραία, έχεις όρεξη για κουβέντα.

Όμως πρέπει να βάλεις και κάποιες βάσεις και να απαντήσεις στα δύο ερωτήματα που σου έθεσα στην πρώτη μου τοποθέτηση.

Τι σου αρέσει και τι δεν σαρέσει τώρα τι θες να βελτιώσεις και πόσο θες να ξηλωθείς. Απλά πράγματα.

Δεν υπάρχει όριο ούτε στα λεφτά που θα ξοδέψεις (έχουμε ακούσει το σύστημα της MSB στα 90.000 για ακουστικά), ούτε στο τι γούστα μπορεί να σου βγάζει ο κάθε συνδυασμός.

Πρέπει να το δεις λίγο πρακτικά γιατί αλλιώς χαθήκαμε στην μετάφραση.

Δεν έχω αποστροφή καμία, μιλάω για τον εαυτό μου, με τα δικά μου οικονομικά κριτήρια, και τα δικά μου μουσικά γούστα.

Επίσης δεν ότι γράφω το έχω πράξει ή υπάρχει σοβαρή περίπτωση να το κάνω.

Στο διαταύτα.

Το DAC σου είναι μια καλούτσικη Κινεζικη προσπάθεια στην υψηλή μικρή κατηγορία μέχρι εκεί.

Στην θέση σου θα έβλεπα για DAC.

Φτηνό στα ίδια λεφτά με αυτό που έχεις περίπου είναι το Denafrips Ares II, στα σίγουρα πιο οργανικός ήχος και η εγγύηση της φυσικότητας που έχουν τα R2R. Ίσως με τον ενισχυτή που έχεις να μείνεις ευχαριστημένος. Αλλιώς στην φτηνή κατηγορία αλλά βαρβάτος ενισχυτής που έχεις περιθώριο να τιουνάρεις είναι ο Schiit Mjolnir II. Έχει υπεραρκετή δύναμη να οδηγήσει τα 1266, αλλά δεν έχει τον εξευγενισμό (refinement) των ακριβών transistor ή λάμπας. Κάνει την δουλειά του μια χαρά.

Αυτός ο συνδυασμός είναι σχετικά οικονομικός και σίγουρα καλύτερος από αυτά που έχεις.

Από κει και πέρα όσο θες να ξοδέψεις παραπάνω τόσο βελτιώνεις τα σημεία.

Έχεις την δυνατότητα να ακούσεις πράγματα εεί που είσαι διότι αντιλαμβάνομαι ότι είσαι επαρχία.

ΥΓ. Νομίζεις ότι δεν είχα πρώτος την δυνατότητα να αγοράσω τα 1266 ή τα Susvara? Δεν το έκανα για να μην μπλέξω με τα ερωτήματα και όλα όσα συζητάμε εδώ :lol: :lol: [wavegreen]
Χρήστος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register