Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Μόλις παρελήφθη: Sony IER-M9 (a.k.a. "the kilobuck benchmark")

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Μόλις παρελήφθη: Sony IER-M9 (a.k.a. "the kilobuck benchmark")

Unread post #1 by angpsi » Thu Jun 03, 2021 6:02 pm

Μόλις παρελήφθη. Ρεπορτάζ έπεται, όταν κοπάσει ο ντόρος από τις κοσμογονικές αλλαγές που συμβαίνουν κατά Πολύγωνο, Ζάκυνθο και Νέα Ερυθραία μεριά.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές (Χρήστο μην κοροϊδεύεις, σε ξέρω καλά!). :lol:

IMG_0631.jpeg
IMG_0631.jpeg (1.01 MiB) Viewed 2417 times
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Μόλις παρελήφθη: Sony IER-M9 (a.k.a. "the kilobuck benchmark")

Unread post #2 by Chris1967 » Fri Jun 04, 2021 10:47 am

Καλορίζικα και καλοάκουστα!!

Θετικές εντυπώσεις? δηλαδή?
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Μόλις παρελήφθη: Sony IER-M9 (a.k.a. "the kilobuck benchmark")

Unread post #3 by kostas6a3 » Fri Jun 04, 2021 12:24 pm

Στο έλεγα "θα το ξαναβγάλουν το δέμα". Να κάνουμε όμως και καμιά άλλη δουλειά :-D ...... σε κάτι Odroid. :lol:
Προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις το Σ/Κ. :lol: :lol:
IMG_1954.jpg
IMG_1954.jpg (1.28 MiB) Viewed 2200 times


Καλοάκουστα πέραν του χαβαλέ !!!!!!!
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Μόλις παρελήφθη: Sony IER-M9 (a.k.a. "the kilobuck benchmark")

Unread post #4 by angpsi » Tue Jun 15, 2021 11:27 pm

Ζητώ συγγνώμη για τη σιγή ιχθύος αλλά δεν έχω καταφέρει να μαζέψω το μυαλό μου και να γράψω δυο σωστές αράδες για αυτά τα πραγματικά πολύ καλά ΙΕΜ. Εκείνο που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για πολύ προσεγμένη υλοποίηση από κάθε άποψη που με ξαφνιάζει ευχάριστα κάθε μέρα. Αυτό έχει αποτέλεσμα να μην τα βγάζω από τα αυτιά μου, είτε στατικά με το Mojo αλλά και στον δρόμο πάνω στο Fiio BTR3, στον βαθμό που το κινητό μου έβγαλε προειδοποίηση ότι έχω εκτεθεί υπερβολικά πολύ χρόνο σε ακρόαση με ακουστικά! Να σημειώσω πως τα δοκίμασα και πάνω στον Phonitor με το Mojo σε ρόλο DAC, αλλά εκεί κάτι πρέπει να παίζει με την εμπέδωση εξόδου γιατί τα άκουσα να γεμίζουν το μπάσο μάλλον υπερβολικά και δεν μου άρεσε το ταίριασμα. H ικανότητα του Μ9 να δείχνει τα σύνοδο του με κάνει να αναρωτιέμαι και για άλλα ταιριάσματα, όμως προς το παρόν πάνω στο Mojo από μόνο του παίρνω το αρτιότερο αποτέλεσμα.

Συνοπτικά, το IER-Μ9 κάνει ακριβώς αυτό που υπόσχεται και κάτι παραπάνω: είναι ένα πολύ καλό stage monitor για το οποίο οι τεχνικοί της Sony προσπάθησαν να δώσουν λίγο περισσότερο σώμα χαμηλά χωρίς να χάσουν την σωστή περιγραφή και την ατάκα που οφείλει να έχει ένα αξιόπιστο επαγγελματικό εργαλείο. Αυτό δεν βγαίνει σε καμιά περίπτωση ξερό, όπως θα περίμενε κανείς από μια 'επαγγελματική' σειρά, αντιθέτως βγάζει στο σύνολό του μια ισορροπημένη τονικότητα που δεν προβάλλει ιδιαίτερα κάποια συγκεκριμένα μέρη του φάσματος. Ως μια μικρή επιφύλαξη, θα έλεγα πως ανάλογα με την ηχογράφηση ή τον χαρακτήρα των συνοδών ίσως θα μπορούσε κανείς να παρατηρήσει έναν κάποιο συνωστισμό στα χαμηλά, όμως αν συνηθίσει κανείς την σχετικά κοντινή σκηνή θα αρχίσει να διακρίνει τις εξαιρετικές ικανότητες περιγραφής, την σωστή τοποθέτηση των οργάνων μέσα στον χώρο και το πολύ καλό βάθος της εικόνας χωρίς να έρχεται κάτι από την μουσική περισσότερο ή λιγότερο μπροστά απ' όσο χρειάζεται (εξ' ου και το σχόλιο για την ισορροπημένη τονικότητα). Επίσης ενδιαφέρουσα είναι και η απόδοση στα πρίμα, τα οποία έχουν όσο αέρα χρειάζεται ―και κάτι παραπάνω, λόγω super tweeter― αλλά ποτέ δεν βγαίνουν ενοχλητικά ή συριστικά.

Συνολικά είμαι χαρούμενος γιατί πρόκειται για μια ξεκάθαρη αναβάθμιση από το επίπεδο των ΙΕΜ που είχα. Αυτό είναι κάτι για το οποίο ανησυχούσα πάρα πολύ όταν έκανα την αγορά, μιας και οι περιορισμοί με τους οποίους χρειάζεται κανείς να συμφιλιωθεί όταν μιλάει για ψείρες δεν είναι διόλου αμελητέοι, ειδικά με τα λεφτά που πλέον ζητάνε σε τούτο το επίπεδο. Τούτων λεχθέντων, θα έλεγα πως δικαίως έχουν λάβει όλες εκείνες τις θετικές κριτικές που ανακαλύπτει κανείς αν τις αναζητήσει, όπως και ότι αποτελούν ένα από τα ΙΕΜ αναφοράς του Jude Mansilla από το Head-Fi. Επίσης καταλαβαίνω για ποιον λόγο αρκετοί τα έχουν θεωρήσει υπερβολικά ασφαλή, μιας και δεν τονίζουν ούτε κάποιο υπερβολικό rumble στα κάτω άκρα ούτε κάποιες εντυπωσιακές κορυφώσεις στα ψηλά, ούτε και κάποιες πιασάρικες συχνότητες στις μεσαίες, κάτι που έχει επίπτωση και στο γεγονός ότι εξίσου δεν παραδίδουν ούτε μια πελώρια 'έξω από το κεφάλι σου' σκηνή, ούτε εκείνο το γνώριμο 'βάθος' που δίνουν τα v-shaped ακουστικά με τις συγκρατημένες μεσαίες.

Πολύ ενδιαφέρον απόκτημα, που ακόμα το ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα!
Άγγελος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register