Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Sony's Signature Series

User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Sony's Signature Series

Unread post #11 by BityaBit » Thu Sep 08, 2016 2:44 am

Για τον Lux ντε!...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sony's Signature Series

Unread post #12 by Dr Pan K » Thu Sep 08, 2016 8:30 am

To noise floor του DAC θα είναι στα ταρταρα, τι σημασία έχει η balanced διασυνδεση; Και τα interconnect θα έχουν αμελητέο μήκος οπότε δεν πρέπει να σε ανησυχεί κάτι. Παραμένει βέβαια το γεγονός ότι δεν τον έχουμε ακούσει ακόμα..
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Sony's Signature Series

Unread post #13 by BityaBit » Thu Sep 08, 2016 11:22 am

To μόνο που με ανησυχεί Παναγιώτη είναι οτι μου λείπουν 2100 ευρουλάκια αυτην την περιοδο πίστεψε με.. ;)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sony's Signature Series

Unread post #14 by Dr Pan K » Thu Sep 08, 2016 2:09 pm

Εγω πάλι αν ήμουν λίγο πιο ακουστικαριος τα Ζ1R τα ειχα πάρει εχθές, και χωρίς ακρόαση. Ειμαι βεβαιος οτι θα παιζουν εξαιρετικα καλα γιατι η Sony το ξερει σε βαθος το θεμα του σχεδιασμού, εχουν τεραστιο μαγνητικό σύστημα (πανω απο 1.5 Tesla) και παναλαφρη μεμβράνη. 70mm κωνο σε ακουστικα δεν θυμαμαι να εχω ξαναδεί ποτε ενω τα υλικά ειναι κορυφαία. Ασε και την αλληλουχία Fibonacci στο πλέγμα που προσθέτει κατιτίς το esoteric. Αντε να δουμε μήπως στις μετρήσεις εχει καποιο σφάλμα (δυσκολο) και βρούμε δικαιολογία για να μην μας τρέχουν τα σαλάκια.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Sony's Signature Series

Unread post #15 by BityaBit » Thu Sep 08, 2016 7:37 pm

Χρόνια τώρα fan και φετιχιστης της σειράς ES της Sony και πρώην κάτοχος ενός Sacd player της εταιρίας που σχεδόν μετάνιωσα που το έδωσα δυο χρόνια περίπου πριν γνωρίζω καλά πως όταν η Sony θέλει εχει κυριολεκτικά την Ικανότητα να παράγει θαύματα σε σχετικά λογικές τιμές. Παρότι ειδικά τα Κουστικα της δεν τα φτάνω με τίποτα αν υπήρχε αυτήν την στιγμή η οικονομική ευχέρεια θα προτιμούσα το σετακι του νήματος με κλειστά μάτια ακομα και από ιερά λάμπα τα τέρατα της συγκεκριμένης κατηγορίας. Το ξέρω ότι ειναι περιπολικό αυτό που γράφω αλλα η εταιρία αυτή μου πάει γάντι και σαν φιλοσοφία και σαν αποτέλεσμα..
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Sony's Signature Series

Unread post #16 by dapost » Wed May 24, 2017 12:28 pm

Προφανώς γλυκο-κοιτάω και εγώ, εδώ και αρκετό καιρό, τα MDR-Z1Rs. Ακούω όλο και πιο συχνά στο γραφείο ερωτήσεις του στυλ "Μα καλά, τα ακουστικά σου έχουν τα μεγάφωνα προς τα έξω;" Πρέπει επομένως να πάρω ένα ζευγάρι κλειστά ή in-ear ακουστικά.

Άκουσα σύντομα τα MDR-Z1Rs στην τελευταία έκθεση στην Αθήνα. Η εντύπωση που μου έδωσαν ήταν του ουδέτερου / ζεστού ήχου, κάπως στη λογική των HD600 / 650. Δεν είχαν εντυπωσιακό soundstage (σε στυλ HD800) ούτε εντυπωσιακά δυναμικά (σε στυλ Focal Utopia) ούτε εντυπωσιακή μουσικότητα - μεσαία περιοχή (σε στυλ LCD4) ούτε εντυπωσιακά πρίμα (σε στυλ Stax). Έβαλα λοιπόν το πλάνο αγοράς στις καλένδες.

Και να που άρχισαν να βγαίνουν τα rave reviews..."The Sony MDR-Z1Rs possessed that same understated vividness that makes the Focal Utopias so special. The Sonys made more natural-sounding bass and more present-sounding midrange than the Audeze LCD-4s; and they sounded more relaxed and easygoing than the HiFiMan HE-1000 V2s.

https://www.stereophile.com/content/gra ... uVYiR4z.99"

Μήπως ήρθε η ώρα για μία δοκιμή από τους συνήθεις υπόπτους εδώ στο hub;
Δημήτρης
User avatar
Kostas k
Posts: 41
Joined: Thu Apr 28, 2016 10:20 pm

Re: Sony's Signature Series

Unread post #17 by Kostas k » Wed May 24, 2017 1:35 pm

Πόσο γουστάρω αυτή την εταιρία δεν περιγράφεται.

Ασχετο με τα παραπάνω προιόντα αλλά σχετικό με την ποιότητα των προιόντων της:

Με την μεσολάβηση ενός καλού φίλου, μου ηρθε από αμερική πριν αρκετά χρόνια ένας καταγραφέας ήχου της sony (λιγότερα από 300 USD πρέπει να το είχα παρει)
Image

Ανοιξα την συσκευασία, έβαλα τις 2 Sony μπαταρίες AA και αρχισα να παίζω μαζί του να το μάθω.
Εχω ηχογραφήσει 3 full συναυλίες, εχω κάνει διάφορες καταγραφές στην φύση (κορυφές, φαραγκια, ποτάμια, θαλασσες, καταιγίδες, χιονοθύελες κλπ) και ηχογραφούσα και εμένα οταν προσπαθούσα να μάθω ούτι.
Με τα build in μικρόφωνα η καταγραφή είναι εντυπωσιακά καλή. Πόσο μάλλον αν χρησιμοποιούσα εξωτερικα μικρόφωνα και δεν ήμουν και άσχετος.

Πρόσφατα το ξανάβγαλα να ηχογραφήσω την κόρη μου που προσπαθούσε να μιλήσει.
Ε ρε παιδια, η μπαταρίες ακόμα οι πρώτες και η ενδειξη τους ακόμα στο Full.

Με κλειστά τα μάτια θα έπερνα κάποιο από τα παραπάνω προιόντα αν ήμουν σε φάση.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sony's Signature Series

Unread post #18 by Dr Pan K » Wed May 24, 2017 3:38 pm

Επαφή με την εταιρία υπάρχει Δημήτρη αλλά χρόνος για δοκιμή (από εμένα τουλάχιστον) λίγος λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων (κάτι πικάπ.. ). Αν κάποιος από εδώ θέλει να το αναλάβει θα φροντίσω εγώ για τα υπόλοιπα
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Sony's Signature Series

Unread post #19 by dapost » Wed Jun 07, 2017 2:20 pm

Και μετά το πολύ θετικό review του stereophile ήρθε το θάψιμο από το αδελφό innerfidelity:

"When I'd rather listen to the Audio Technica ATH-M50x we've got problems."

Τι να πει κανείς;
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sony's Signature Series

Unread post #20 by Dr Pan K » Wed Jun 07, 2017 6:29 pm

SonyMDRZ1Rsn3922_001.jpg
SonyMDRZ1Rsn3922_001.jpg (187.4 KiB) Viewed 3339 times


Ανέβασα τις μετρήσεις, οι οποίες ειναι ΟΚ ενω η ποιοτητα κατασκευής δείχνει κορυφαία. Καθως τα δυο κανάλια ματσαρουν το ενα με το αλλο δεν νομιζω οτι ο Tyll ειχε κάποιο ελαττωματικό ζεύγος, μαλλον ετσι θα ειναι εν τέλει. Μου κανει εντύπωση η ελλειψη του ringing που έχουν λιγο πολυ ολα τα ακουστικά (κατι που θα περίμενα να ειναι καλο για τον ηχο) αλλα και το παρατεταμένο impulse response. Μαλλον δεν θα ειναι η επόμενη αγορα μας
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register