Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #1 by Jazzer » Wed Nov 30, 2016 1:52 pm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του audiohub.gr ! :)
Ενδιαφέρομαι για αγορά ακουστικών για τη σύζυγό μου και παρακαλώ για τις προτάσεις σας.
Η χρήση είναι κυρίως ακρόαση μουσικής και rpg games από desktop pc.
Θα πρέπει να είναι άνετα / κλειστού τύπου για πολύωρες ακροάσεις και ασύρματα αν είναι δυνατόν. Η συμβατότητα με iphone 6S και ipad air 2 είναι επιθυμητή.
Με μια πρόχειρη ματιά είδα τα Sony MDR-1ADAC
https://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Daps&field-keywords=sony+mdr-+1adac,
ενώ σε εκείνη άρεσαν επίσης τα Siberia 800, τα οποία "αποχωρίζεται" άνετα, εφόσον υπάρχει καλύτερη πρόταση.
https://www.amazon.co.uk/SteelSeries-Siberia-Wireless-Headset-Surround/dp/B015ZXZOCU/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1480506579&sr=8-1&keywords=siberia+800

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Με εκτίμηση,
Γιώργος
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #2 by Chris1967 » Wed Nov 30, 2016 3:47 pm

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό για gaming ακουστικό που μου αρέσει και ηχητικά είναι το V-Moda Crossfade M-100
http://v-moda.com/crossfade-m-100/

έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ζητάς εκτός του ότι δεν είναι wireless.

Υπάρχει φυσικά και το wireless http://v-moda.com/crossfade-wireless

το οποίο δεν έχω ακούσει αλλά πρέπει να είναι στα ίδια επίπεδα.

Για να ακούτε μουσική όμως θα πρότεινα κάποιες από τις χιλιοσυζητημένες λύσεις.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #3 by Gojakla » Wed Nov 30, 2016 4:20 pm

Για μένα καλύτερο αποτέλεσμα στον συνδυασμό μουσική/ταινία/game απο τα Beyerdynamic δεν μου έχει δώσει άλλο ακουστικό.

Στα πολύ θετικά η άριστη εφαρμογή και η άνεση ακόμα σε πολύωρες ακροάσεις.
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #4 by Jazzer » Wed Nov 30, 2016 7:19 pm

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είχα πολύ δύσκολη μέρα σήμερα.
Χρήστο σε ευχαριστώ για την πρόταση της V-MODA. Άραγε βρίσκονται στην Ελλάδα ή θα έχουμε τελωνεία κλπ ;
Η φράση σου στο τέλος για "χιλιοσυζητημένες λύσεις για να ακούμε μουσική", σε ποιά ακουστικά αναφέρεσαι ;

Αντώνη τα Beyerdynamic φαίνονται επίσης πολύ ωραία, μήπως τα έχεις ακούσει ;

Έχω την αίσθηση ότι στην κατηγορία τιμής που αναφερόμαστε, υπάρχουν πολλές προτάσεις, ίσως και διλήμματα !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #5 by Gojakla » Wed Nov 30, 2016 8:18 pm

Εχω στην κατοχη μου εδω και καποια χρονια τα DT770 και ειναι ολα οσα σου περιεγραψα παραπανω.

Οι τονισμενες χαμηλες και η ανεση ειναι τα χαρακτηριστικα που τα κανουν ιδιαιτερως ευχαριστα σε ταινιες και gaming.

Εγω τα χρησιμοποιω αρκετα χρονια, περι τις 6 ωρες ημερησιως στο χωρο εργασιας κυριως με Spotify/youtube/kodi.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #6 by Dr Pan K » Wed Nov 30, 2016 10:53 pm

Jazzer wrote:Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είχα πολύ δύσκολη μέρα σήμερα.
Χρήστο σε ευχαριστώ για την πρόταση της V-MODA. Άραγε βρίσκονται στην Ελλάδα ή θα έχουμε τελωνεία κλπ ;


V Μoda εισάγεται κανονικά απο την Salas

http://www.salasheadphones.gr/v-moda-he ... eless.html
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #7 by Jazzer » Thu Dec 01, 2016 11:23 am

Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη !
Με τα sony να μην ασχοληθούμε καθόλου δηλαδή ;
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Dec 01, 2016 12:38 pm

Τα Sony τα είχα ακούσει για λίγο και θυμάμαι ότι μου άρεσαν πολύ για την κατηγορία. Είχαν καλό φινίρισμα, ωραία εφαρμογή κτλ. Είναι σίγουρα καλή περίπτωση.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #9 by Chris1967 » Fri Dec 02, 2016 2:45 pm

Jazzer wrote:Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, είχα πολύ δύσκολη μέρα σήμερα.
Χρήστο σε ευχαριστώ για την πρόταση της V-MODA. Άραγε βρίσκονται στην Ελλάδα ή θα έχουμε τελωνεία κλπ ;
Η φράση σου στο τέλος για "χιλιοσυζητημένες λύσεις για να ακούμε μουσική", σε ποιά ακουστικά αναφέρεσαι ;

Αντώνη τα Beyerdynamic φαίνονται επίσης πολύ ωραία, μήπως τα έχεις ακούσει ;

Έχω την αίσθηση ότι στην κατηγορία τιμής που αναφερόμαστε, υπάρχουν πολλές προτάσεις, ίσως και διλήμματα !


Βασικά το αρχικό σου ερώτημα έχει πάρα πολλές απαντήσεις και δεν μας έχεις διευκρινίσει το επίπεδο εμπειρίας που έχεις εσύ και η γυναίκα σου με ακουστικά γενικά.

Επειδή ανέφερες gaming σου έδωσα σαν πρώτη επιλογή ένα (κατά την άποψη μου) εξαιρετικό ακουστικό τέτοιου τύπου, αλλά εν γένει δεν γνωρίζω τίποτε άλλο από τις μουσικές σας συνήθειες και επιλογές (μάλλον για σένα υποθέτω ότι ακούς πολύ jazz), και γιατί θα πρέπει το ακουστικό να είναι κλειστό (εκτός βέβαια του γεγονότος να μην ενοχλεί τους γύρο σε δυνατές εντάσεις).

Γενικά τα κλειστά ακουστικά έχουν πιο "κλειστό" ήχο με στενότερη στερεοφωνική εικόνα και πάσχουν από την λεγόμενη "κουτίλα" μια αίσθηση εσωτερικής ανάκλασης των ήχων.

Το Bluetooth δεν είναι η πιο χαιφιντελάδικη σύνδεση μεταξύ ακουστικού και πηγής, είναι πολύ βολικό όμως αν δεν θες περιορισμούς από καλώδια.

Αν πάρεις έναν οποιονδήποτε κατάλογο με ακουστικά ενός μεγάλου καταστήματος οι επώνυμες μάρκες έχουν όλες κάποια αξιόλογα μοντέλα από 180-200ευρώ μέχρι τα 300 που ζητάς. Αυτά τα μοντέλα εννοώ χιλιοσυζητημένα.

Τώρα αν θες να σου πω μερικά:

Sennheiser: HD599/ HD600/ HD650
Beyerdynamic: DT660/ DT770/ DT880/ DT990/
AKG: K701/Q701/K7XX/ K702/ K712Pro
AudioTechnica Hifiman κλπ κλπ κλπ...

Τα Sony που αναφέρεις είναι ευχάριστα ακουστικά αλλά υπερτιμημένα λόγω του ότι έχουν μέσα DAC υπάρχει αυτό το μεντέλο φτηνότερο χωρίς το DAC. Τα άλλα που αρέσουν στην γυναίκα σου πρώτη φορά τα ακούω.

Θέλει λίγο διάβασμα πρώτα, ειδικά αν δεν έχετε κάποια εμπειρία, και μετά να δούμε όταν έχετε κατασταλάξει σε μερικά μοντέλα που σας καλύπτουν να βοηθήσουμε.

Πάντως αν βαριέσαι να ψάξεις, τα V-Moda είναι καλή περίπτωση, ειδικά για gaming και ταινίες.
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Προτάσεις για ακουστικά έως 300 ευρώ

Unread post #10 by Jazzer » Fri Dec 02, 2016 7:01 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις - προτάσεις σας.
Τα ακουστικά θα χρησιμοποιούνται κυρίως από τη σύζυγο, καθώς εγώ προτιμώ την ακρόαση από το σύστημα και μάλιστα από το rega του Παναγιώτη.
Αυτά που υπάρχουν σήμερα είναι τα beats by dre (ναι ξέρω, χάλια είναι χαχα), τίποτα σπουδαίο δηλαδή.
Θα προσπαθήσω μετά τις 15 Δεκεμβρίου που θα είμαι σε άδεια από τη δουλειά για 15 μέρες, να ακούσουμε κάποια από αυτά που προτείνετε.
Πάντως, την ενδιαφέρει ιδιαίτερα να είναι άνετα και να μην κουράζουν.
Σας ευχαριστώ πολύ !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

Return to “Ακουστικά”



Login · Register