Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #21 by Dr Pan K » Sun Jan 29, 2017 3:00 pm

Αν εχει μεινει παροπλισμένος για αρκετό καιρο θα πρεπει να παίξει ωρες πριν κρίνεις το οτιδήποτε Κωστα, θελει κάποιο χρονο για να ξεμουδιάσει ο Creek. Αναψε τον και αστον να ζεσταθεί πριν βαλεις μουσική και ξεκίνα απο χαμηλές στάθμες
Παναγιώτης
Κώστας Γκαβάκος
Posts: 72
Joined: Sat Apr 30, 2016 7:23 pm

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #22 by Κώστας Γκαβάκος » Sat Feb 04, 2017 10:33 am

Αυτή είναι η απάντηση του εργοστασίου σχετικά με τις μετρήσεις του ακουστικού μου δίνοντας τους το serial number


Dear Mr. Gavakos,

Thank you for your interest in an individual frequency response for your HD
800. We are pleased to be able to send your personal copy today.

The attached certificate document is just one of numerous quality tests
conducted to ensure that all HD 800 headphones meet our very strict
standards for sound reproduction and sound quality.

But this test is undoubtedly one of the most impressive: It is based on
reference measurements taken over several days by no fewer than 16 of our
best acousticians.
We have recorded the results just for you.

We hope you continue to enjoy your very own piece of hand-made perfection!

Yours sincerely,



a.png
a.png (634.38 KiB) Viewed 4020 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #23 by Dr Pan K » Sat Feb 04, 2017 7:50 pm

Sennheiser_HD800S_Plots_CompareWithDIY.jpg
Sennheiser_HD800S_Plots_CompareWithDIY.jpg (62.84 KiB) Viewed 4010 times


Τνχ Κωστα.

Σε σχέση με την παραπάνω μέτρηση αυτη που δινει η Sennheiser ειναι ιδιαίτερα κολακευτική για τα ακουστικα. Παραμένει το bump στους 6 ΚΗζ και μαλιστα ειναι εμφανες και στα 2 γραφηματα αλλα στο εταιρικο περνά σχεδον απαρατήρητο. Επισης δημοσιεύουν συχνοτικο ευρος ανάμεσα στους 100 και τους 12.5ΚΗζ. Για το ανω άκρο δεν υπαρχει θεμα, τα ακουστικά σπανε πολυ ήδη απο τους 6-7ΚΗζ και πραγματικά δεν πρεπει να εχει πολυ νοημα το τι κανουν στους 15-20ΚΗζ αλλα κάτω απο τους 100 θα ειχε ενδιαφέρον να ξέρουμε πως πανε.

Υποψιάζομαι χωρίς να ειμαι σε θέση να το γνωρίζω οτι ενδέχεται να ειναι δύσκολο να ματσαρουν το καθε εμπορικό κομμάτι με το σημειο αναφοράς που έχουν στις ακραίες συχνότητες.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #24 by Chris1967 » Wed Jan 16, 2019 6:43 pm

Τα δεύτερα κατά σειρά μαξιλαράκια στα 800ρια μου παρέδωσαν πνεύμα μετά από 3 περίπου χρόνια. Αυθεντικά με αριθμό ανταλλακτικού 534411.

Αποφάσισα να δοκιμάσω κάποια φτηνότερα aftermarket.

Πήρα αυτά: https://www.ebay.com/itm/Replacement-Ea ... 2749.l2649 μόλις κάτω από 9 ευρώ.

Σας πληροφορώ ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τα αυθεντικά και έχουν απόλυτη εφαρμογή.

Όποιος θέλει να αλλάξει και δεν θέλει να δώσει τα 72 ευρώ που ζητάει ο Νάκας https://www.nakas.gr/prd/sennheiser-534 ... gia-hd-800, μπορείτε να τα παραγγείλετε άφοβα.

[thumbup] [wavegreen]
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #25 by Sonorus » Wed Jan 16, 2019 8:09 pm

[thumbup]
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #26 by gmastr » Wed Jan 16, 2019 9:12 pm

Αγορασα τα HD800 πριν 3 χρονια

Δυστυχως οι γειτονες μου δεν ειναι τοσο φιλομουσοι (!)
Οποτε ακουγανε τα ηχεια μου να παιζουν, ξαμολανε τα παιδακια τους να τρεχουν "πανω" απ το κεφαλι μου! Και μετα απο λιγα ποδοβολητα, κοπανηματα & φωνες η βραδυνη ακροαση τελειωνε αδοξα ...

Ετσι λοιπον αγορασα τα HD800 για να μπορω να απολαμβανω τα βραδυα τις απαραιτητες εντασεις χωρις προστριβες κλπ

Τα συνδυασα αρχικα με πηγη το PC και DAC/ενισχυτη το τοτε bestseller Aune S16.
Αποκαλυψαν εντυπωσιακες λεπτομερειες, ειχαν πλουσια στερεοφωνικη εικονα, αλλα και αναιμικα μπασα και σε καποιες ηχογραφησεις εμφανιζαν και σκληρο/μεταλικο ηχο.
Οι δοκιμες μου με καποια software equalizer δεν ελυσαν τα παραπανω προβληματα.

Αυτο το απροβλεπτο αποτελεσμα με ειχε κουρασει και με απωθουσε, μεχρι που τυχαια επεσα σε μια αναρτηση του Chris1967 στο "αλλο" site.
Εγραφε θετικα για τις μετατροπες του sorrodje που ειχε δοκιμασει (και πρεπει λοιπον να σε ευχαριστησω γιαυτο Χρηστο αλλη μια φορα)

Αγορασα λοιπον τις μετατροπες αυτες απο το ebay και τις δοκιμασα. Στην περιπτωση μου η πρωτη (SuperDupont Resonator) μειωσε σημαντικα το προβλημα των "σκληρων" ηχογραφησεων ενω η δευτερη (Anaxilus Mod) ειχε μαλλον αδιαφορο αποτελεσμα

Και ξαφνικα τα HD800 μεταμορφωθηκαν σε μοναδικο εργαλειο, ικανο να παρουσιαζει ολες τις μουσικες πληροφοριες απο καθε ηχογραφηση.
Με ομοιογενη ηχο αναδεικνυοντας παραλληλα με φυσικοτητα το καθε οργανο που συμετεχει.

Βλεποντας τις δυνατοτητες τους αυτες, μετα απο καποιες δοκιμες αντικατεστησα τον ανεμικο (για τα HD800) Aune με DAC & ενισχυτικα της Auralic σε XLR συνδεση.
Αποτελεσμα απιστευτα αληθοφανεις χροιες και μοναδικα αληθοφανη σωματα.
Παρα τους περιορισμους που εχουν ολα τα ακουστικα (βαρος, καλωδια), τα χρησιμοποιω πλεον περισσοτερες ωρες απ οτι τα κυρια ηχεια μου (Quad ELS63)

Εγραψα την παραπανω ιστορια μου, για να προσθεσω στα οσα θετικα γραφει ο Chris1967 και την δικη μου θετικη αποψη:
Οτι τα HD800 εχουν απιστευτες ικανοτητες ΕΑΝ ΣΥΝΔΥΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΣΥΝΟΔΑ.
Γιαυτο Προσοχη λοιπον, ειναι απαραιτητες οι ακουστικες δοκιμες πριν αγορα η αναβαθμιση τους

ΥΓ1 Το δυνατο τους σημειο οι μεγαλες ορχηστρες ακουστικων οργανων Για ροκιες κλπ υπαρχουν φτηνοτερες λυσεις.
ΥΓ2 Το ερωτημα του αν αξιζουν τοσα χρηματα για ενα ζευγαρι ακουστικα ακουγεται μεν λογικο, αλλα ειναι εκτος του πεδιου συζητησεων αυτου του site

Γιωργος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #27 by Chris1967 » Wed Jan 16, 2019 11:56 pm

Γιώργο ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και αισθάνομαι πολύ ωραία που μπόρεσα να συμβάλω στην βελτίωση των ηχητικών σου απολαύσεων! [wavegreen]

Δεν ήθελα να αναμασίσω εδώ όλα όσα λέγονται για τα HD800, σίγουρα βελτιώνονται (όπως άλλωστε και όλα τα καλά ακουστικά/ηχεία) με την ποιότητα των συνοδών τους.

Εγώ εξακολουθώ να τα χρησιμοποιώ με τον Schiit Mjolnir (mk1) και με το Chord Mojo σχεδόν αποκλειστικά τώρα πια. Παρότι δεν είναι το απαύγασμα της ποιότητας συνοδών, μου δίνουν αυτό που περιγράφεις και εσύ, απίστευτη σκηνή, ταχύτητα, ανάλυση και αληθοφάνεια.

Παρότι δεν έχουν ανάγκη μεγάλης ενίσχυσης, βελτιώνονται στα δυναμικά από ένα τέρας όπως ο Mjolnir. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για το αποτέλεσμα με το Aune (το είχα σπίτι για δοκιμή αρκετές εβδομάδες, και δεν με ενέπνευσε καθόλου σαν ενισχυτής ακουστικών).

Μέχρι και έως ότου βέβαια,... να βάλεις επάνω στο σύστημα ένα HiFiMan Susvara, ή ένα Abyss, και να καταλάβεις τι σημαίνει φλατ έκταση και ελάχιστη παραμόρφωση, αλλά ταυτόχρονα επίσης να διαπιστώσεις πόσο καλά είναι τα 800ρια πλάι στα μεγαθήρια.

Και αυτό το γράφω γιατί αναφέρεις το θέμα τιμής των 800ριών.

Εδώ είναι και η μοναδική (αν μπορεί να την πει κανείς) διαφωνία μας, τα 800ρια είναι το απόλυτο value for money αυτή την στιγμή στο τομέα των ακουστικών ειδικά αν κάποιος βρει ένα ζεύγος μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, αλλά ακόμα και στην τιμή καινούργιου είναι άπαιχτα.
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #28 by Sonorus » Thu Jan 17, 2019 10:23 am

Να πω και εγώ σαν φανατικός χρήστης του ακουστικού (του 800s πλέον) ότι σε αντίθεση με πολλά που γράφονται κατά καιρούς στα δικά μου αυτιά το 800 έχει το πιο "φυσικό" και αληθοφανές κούρδισμα που έχω ακούσει.
Με τα κατάλληλα συνοδά και την σωστή πρώτη ύλη είναι τονικά σωστό.
Εγώ τα ακούω με τον mjolnir 2 με διάφορες λυχνίες φθηνές ως επί το πλείστον με τελευταία ανακάλυψη τις mullard που μου δάνεισε ένας φίλος.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #29 by Chris1967 » Thu Jan 17, 2019 12:07 pm

Πως είναι ο mjolnir 2 ? Είσαι ο πρώτος άνθρωπος στην Ελλάδα που μαθαίνω ότι έχεις αυτόν τον ενισχυτή.

Απ ότι αντιλαμβάνομαι από τις φωτογραφίες που έχω δει, πρέπει να είναι ίδιος με τον δικό μου μκ1, με την διαφορά ότι βάζει μπροστά δύο προενισχυτριες, που επίσης υπάρχει και η δυνατότητα να μπει και solid state κύκλωμα στην θέση των λυχνιών σωστά?

Πρέπει να βελτιώνει με αυτόν τον τρόπο τον ελαφρό (ίσως ολίγον επιθετικό) μεταλλικό χαρακτήρα του μκ1.

Με τι πηγή τον συνδυάζεις?
Χρήστος
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Sennheiser HD800 και οι ιδιοτροπίες του...

Unread post #30 by gmastr » Thu Jan 17, 2019 7:50 pm

Εχεις δικιο Χρηστο οταν τα χαρακτηριζεις "απόλυτο value for money" !

Χθες, εντελως τυχαια, ειδα να πωλουνται στην Χ.Ε. HD800 (και μαλιστα με προσφατο serial number) προς "770 € συζητησιμα" !!!

Αυτο που προσπαθησα ανεπιτυχως να εκφρασω ειναι οτι δυστυχως για την πληρη αξιοποιηση τους το κοστος δεν εξαντλειται μονο με την αγορα τους (τωρα τα HD800s κοστιζουν 1,5Κ).
Απαιτουν και καποιο ποιοτικο ενισχυτη (1-2Κ) συν αντιστοιχης τιμης/ποιοτητας DAC !
Και δεν αναφερομαι και σε θεματα πηγης, στην περιπτωση που δεν παραμεινει καποιος στο PC, οπως εγω.

Σε αντιθεση με αλλα ακουστικα, που απ οτι διαβαζω ειναι ευκολοτερα στα συνοδα τους

Return to “Ακουστικά”



Login · Register