Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #31 by Gojakla » Tue Aug 08, 2017 5:25 pm

Κοιτα ρε πστ μ τι γινεται διπλα μου και δεν μπορω να ξεμυτισωωωώωωωωωωω....
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #32 by dapost » Thu Aug 24, 2017 12:03 pm

ΟΚ, ας σας προσγειώσω σε κάτι λίιιγο πιο οικονομικό. Έχω παραγγείλει εδώ και μία βδομάδα αυτά:

Sennheiser-HD-4.40BT-1024x658.jpg
Sennheiser-HD-4.40BT-1024x658.jpg (33.09 KiB) Viewed 4598 times


Sennheiser 4.40 bluetooth. Ακόμη να τα παραλάβω...

Είμαι περίεργος πως θα ακούγονται :-D
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #33 by Dr Pan K » Thu Aug 24, 2017 12:30 pm

Τι χρήση θα κάνεις Δημήτρη; Ταινίες ή και μουσική;
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #34 by dapost » Thu Aug 24, 2017 12:38 pm

Και τα δύο, κυρίως σε ταξίδια. Θέλω οπωσδήποτε να μην ενοχλούν τους δίπλα.

Ακόμη δεν τα έχω πληρώσει, λέτε να είναι χάλια;
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #35 by Dr Pan K » Thu Aug 24, 2017 12:53 pm

Βρήκα ένα αρθράκι στο οποίο ο άγνωστος σε εμένα συγγραφέας λέει ότι είναι μπασατα.

http://majorhifi.com/sennheiser-hd-4-40 ... ne-review/
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #36 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 1:53 pm

Καλημέρα σε όλους,

Τούτο είναι το πρώτο head-fi σύστημα που έχω στήσει και ακούσει, επομένως όλα τα σχόλιά μου έχουν σαν βάση την εμπειρία μου στο stereo. Θα χαρώ αν κάποτε καταφέρω να βρεθώ με άλλους και αποκτήσω περισσότερη συγκριτική εμπειρία με άλλα συστήματα. Έχω απευθείνει και σχετική πρόσκληση στο AvClub, ίσως να συμβεί κάτι από Σεπτέμβριο / Οκτώβριο.

Το σύστημά μου:
1) Sennheiser HD600. Τα ξέρετε. Τελευταία πειραματίστηκα λίγο με τα pads γιατί τα original δεν με βόλευαν καθόλου. Προφανώς είχα επιφύλαξη ως προς το αν θα αλλοιωθεί η ηχητική υπογραφή αλλά νομίζω ότι το αποτέλεσμα έχει θετικό πρόσημο―λίγο πιο δεμένη εικόνα και σίγουρα πιο άνετα.

2) Elise by Feliks Audio. Πολύ ήσυχος ενισχυτής, μου έχει δώσει εξαιρετικά ενδιαφέροντα αποτελέσματα με τα HD600. Μετά από αρκετό tube rolling έχω καταλήξει σε δύο βασικές ηχητικές υπογραφές: την stock, όπως προκύπτει από τις Svetlana 6N13S (power) και Psvane UK - 6sn7 HiFi Series (driver), και την δική μου αναφορά, όπως προκύπτει από τις GEC 6080 (power) και Sylvania 6sn7w (driver). Το πρώτο set δίνει έναν αέρινο χαρακτήρα στον ήχο, με πιο ενδιαφέρον χαρακτηριστικό την διαφάνεια. Σε σύγκριση με άλλα σετ λυχνιών δείχνει πως ο ήχος είναι λιγότερο δεμένος στα χαμηλά. Το δεύτερο set είναι η πρώτη φορά που άκουσα ένα δραματικό άλμα στην ποιότητα του ήχου που έπαιρνα από το setup μου. Σε άλλο forum ισχυρίστηκα ότι τα HD600 μου θύμισαν τον ήχο που έπαιρνα από το ATC SCM20 / ATC SIA150 σύστημά μου (τηρουμένων των αναλογιών). Δεν θα τολμούσα να κάνω οποιαδήποτε άλλη περιγραφή χωρίς να αποκτήσω συγκριτική εμπειρία με άλλα συστήματα ακουστικών. Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι αν τα HD600 τερμάτισαν.

3) Schiit Modi Multibit. Σε μια-δυο εβδομάδες έρχεται και το Eitr. Το Mimby αντικατέστησε ένα Meridian Explorer 2. Το τελευταίο ήταν εκ πρώτης όψεως πιο δυναμικό, ωστόσο το Mimby εμφανίζει μια πολύ πιο ώριμη ηχητική υπογραφή συγκριτικά με καλύτερη απεικόνιση του χώρου, καλύτερο διαχωρισμό και ανάσυρση λεπτομερειών, και εντέλει καλύτερη απόδοση ολόκληρου του ηχητικού φάσματος. Προφανώς μιλάμε ακόμα για μια εισαγωγική υλοποίηση των €250 μεταχειρισμένο. Το έχω βάλει να παίζει με τα γνωστά VDH D102 MK III τερματισμένα με επίχρυσα βύσματα της REAN (το ίδιο θα γίνει και για την σύνδεση με το Eitr), ενώ το καλώδιο USB είναι το γνωστό γαλάζιο της Supra.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Elise έχει και μια έξοδο για να παίξει ως προενισχυτής. Είναι πραγματικά ενδιαφέρον το τι μπορεί να κάνει με τα φτωχά μου Tivoli Model 2. Ωστόσο όταν δοκίμασα να κάνω το ίδιο με το stereo σύστημά μου η απόπειρα δεν είχε καμμία τύχη... :lol: Αντιθέτως το Mimby δεν τα πήγε άσχημα απέναντι στο Benchmark DAC 1.

Κλείνω με το σχετικό οπτικό υλικό:
IMG_6375.jpg
IMG_6375.jpg (1.06 MiB) Viewed 4587 times

IMG_6376.jpg
IMG_6376.jpg (1.13 MiB) Viewed 4587 times

IMG_6374.jpg
IMG_6374.jpg (1.04 MiB) Viewed 4587 times

IMG_6372.jpg
IMG_6372.jpg (1.22 MiB) Viewed 4587 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #37 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 4:03 pm

Ξαναγράφω για να διευκρινίσω ότι αμέσως μετά την ανάρτησή μου, κάτι με έπιασε και έβγαλα το σύστημά μου σε interest check στο Head-Fi. Η αλήθεια είναι ότι δεν προτιμώ να ακούω με ακουστικά, και μετά από 1 χρόνο προσπάθεια να στήσω το σύστημά μου συνειδητοποιώ ότι παρότι endgame ίσως να μην αγαπώ τα ακουστικά εξ' ολοκλήρου.

Δεδομένων των περιστάσεων, αν θεωρείτε την παραπάνω ανάρτηση σαν διαφήμιση του συστήματός μου ενόψει πώλησης σας παρακαλώ να την κατεβάσετε χωρίς δισταγμό. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα δεν μου έχει κάτσει καλά στο στομάχι ότι δοκιμάζω την πώληση. Ωστόσο έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά και φοβάμαι ότι το όλο Head-fi εγχείρημα με έχει αφήσει ακόμα ξεκρέμαστο...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #38 by Dr Pan K » Thu Aug 24, 2017 4:24 pm

angpsi wrote:Ξαναγράφω για να διευκρινίσω ότι αμέσως μετά την ανάρτησή μου, κάτι με έπιασε και έβγαλα το σύστημά μου σε interest check στο Head-Fi. Η αλήθεια είναι ότι δεν προτιμώ να ακούω με ακουστικά, και μετά από 1 χρόνο προσπάθεια να στήσω το σύστημά μου συνειδητοποιώ ότι παρότι endgame ίσως να μην αγαπώ τα ακουστικά εξ' ολοκλήρου.

Δεδομένων των περιστάσεων, αν θεωρείτε την παραπάνω ανάρτηση σαν διαφήμιση του συστήματός μου ενόψει πώλησης σας παρακαλώ να την κατεβάσετε χωρίς δισταγμό. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα δεν μου έχει κάτσει καλά στο στομάχι ότι δοκιμάζω την πώληση. Ωστόσο έχω ξοδέψει αρκετά λεφτά και φοβάμαι ότι το όλο Head-fi εγχείρημα με έχει αφήσει ακόμα ξεκρέμαστο...


Δεν πειράζει και δεν χρειάζεται να σβήσουμε κάτι. Τα συστήματα τα αγοράζουμε και σχεδόν πάντα τα αλλάζουμε στην διαδρομη, έχει συμβεί σε όλους μας.

Βρίσκω τις επιλογές ενισχυτή και ακουστικών ενδιαφέρουσες αν και με λάμπα και 600ρια κάτι θα λείπει σίγουρα σε χαμηλό και λεπτομέρεια. Κάποιος που έχει συνηθίσει να ακούει με ATC δύσκολα θα ταυτιστεί με τον ήχο των 600, πόσο μάλλον αν τα οδηγεί με λάμπα.

Αν τελικά τα κρατήσεις θα σου έλεγα να δοκιμάσεις τις πραγματικά συγκλονιστικές λυχνίες Ken Rad 6SN7GT staggered plates. Ότι καλύτερο υπάρχει, τις είχα και όταν η μια χάλασε πέρασα σε Sylvania , καμία σχέση.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #39 by Chris1967 » Thu Aug 24, 2017 4:33 pm

Καλως όρισες Άγγελε, και εδώ στα ακουστικά!

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μην αγχώνεσαι για τίποτα, είμαστε πολύ χαλαροί εδώ.

Κρίμα πάντως που δεν σου έκατσe ηχητικά το σύστημα των ακουστικών σου.

Δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό endgame. Σημαίνει ότι τερμάτισες την δική σου προσπάθεια, ή ότι το σύστημα είναι αξιώσεων hiend?

Εν πάσι περιπτώσει θεωρώ στο σύστημα σου ότι ο αδύναμος κρίκος είναι η πηγή και τα ακουστικά κατά δεύτερο λόγο, χωρίς να γνωρίζω απολύτως τίποτε για τον ενισχυτή σου. Τα καλώδια σε τέτοια συστήματα δεν παίζουν κάποιον ιδιαίτερο ρόλο.

Θα άξιζε τον κόπο να ακούσεις με τα Sennheiser HD800 ή κάποιο άλλο καλό ακουστικό, συν ότι επιβάλλεται να ακούσεις και με καλύτερο DAC πριν πάρεις μια τελική απόφαση να αφήσεις το headfi.

Θα χαρούμε να μας λες που και πού τις εξελίξεις!
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #40 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 5:37 pm

Καλησπέρα παιδιά, και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Όπως σας έγραψα και παραπάνω, το σύστημα αυτό ήταν η πρώτη μου απόπειρα στον χώρο του Head-fi και επομένως δεν έχω συγκριτική εμπειρία. Το μόνο που είχα μέχρι τότε ήταν ένα ζευγάρι Etymotic Hf2 (που πρόσφατα αντικαταστάθηκαν από ένα ζευγάρι Hf3), τα οποία και με έφεραν σε επαφή με τον χώρο. Τα HD600 τα ήξερα πολλά χρόνια εξ' αποστάσεως από διάφορα reviews. Όταν βρέθηκε μπροστά μου η ευκαιρία να πάρω ένα ζευγάρι τελευταίας γενιάς μεταχειρισμένα στα €220 μπήκα στο χορό.

Γνωρίζοντας τι μπορεί να σημαίνει scaling εξ' αιτίας των ATC SCM20, αποφάσισα να βρω από την αρχή έναν αντάξιο ενισχυτή. Αυτό που μου κίνησε το ενδιαφέρον για τον Elise ήταν ότι πάρα πολλές γνώμες συνέκλιναν ότι τα HD600 ταιριάζουν πολύ καλά με OTL ενισχυτές (π.χ. πολλοί ορκίζονταν στον Bottlehead Crack). Επειδή δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα εμπειρία από λυχνίες, τούτο μου κίνησε το ενδιαφέρον προς αυτή την κατεύθυνση. Ο Elise ήταν εκείνη την εποχή ένας fully hyped ενισχυτής στο Head-fi και ταίριαζε με αυτό που έψαχνα. Δεδομένου ότι ο Marvey στο SBAF συμπεριέλαβε τον Elise στην λίστα με τους καλύτερους ενισχυτές που θα μπορούσαν να οδηγήσουν τα HD800, αποφάσισα να ρίξω το βόλι.

Chris1967 wrote:Δεν καταλαβαίνω τον χαρακτηρισμό endgame. Σημαίνει ότι τερμάτισες την δική σου προσπάθεια, ή ότι το σύστημα είναι αξιώσεων hiend?

Έχεις δίκιο να σε προβληματίζει ο όρος. Σε πρώτο χρόνο σημαίνει ότι αυτό ήταν ο καλύτερος με διαφορά ήχος που πήρα από τον Elise. Μιλάμε για μια καθολική αλλαγή και μια συνολική βελτίωση από τον stock ήχο. Θα τον χαρακτήριζα δε εύκολα και hi-end αν δεν ήταν το ότι μου λείπουν συγκριτικές παραστάσεις από ακουστικά. Ειλικρινά θα το εκτιμούσα αν κάποτε βρισκόμαστε να τον ακούσετε και να ακούσω την γνώμη σας. Η πρόταση του Παναγιώτη για τις Ken-Rad μου εξάπτει το ενδιαφέρον. Αλλά αυτό σου κάνει το tube rolling, και πιστέψτε με ότι έχω ξοδέψει ήδη αρκετά δοκιμάζοντας λυχνίες. Προς το παρόν το δικαιολογώ στον εαυτό μου ως δίδακτρα για την μόρφωση που απέκτησα αυτό τον τελευταίο χρόνο!

Chris1967 wrote:Εν πάσι περιπτώσει θεωρώ στο σύστημα σου ότι ο αδύναμος κρίκος είναι η πηγή και τα ακουστικά κατά δεύτερο λόγο, χωρίς να γνωρίζω απολύτως τίποτε για τον ενισχυτή σου. (...) Θα άξιζε τον κόπο να ακούσεις με τα Sennheiser HD800 ή κάποιο άλλο καλό ακουστικό, συν ότι επιβάλλεται να ακούσεις και με καλύτερο DAC πριν πάρεις μια τελική απόφαση να αφήσεις το headfi.

Δυστυχώς αυτός είναι περίπου και ο λόγος που σκέφτομαι την πώληση. Από τότε που πήρα τον ενισχυτή έχω ματώσει οικονομικά, φτάνοντας ωστόσο σε ένα σημείο που―απ' όσο συμφωνούν όλοι―η βελτίωση έρχεται μόνο αν αλλάξω προς μια διπλάσιας και βάλε τιμής κατηγορία προϊόντων. Από την άλλη μεριά, αποδεικνύεται ότι οι πολύωρες ακροάσεις με ακουστικά με κουράζουν. Ίσως είναι το head-clamp των HD600, ίσως είναι ότι η πηγή του ήχου είναι τόσο κοντά στα αυτιά μου· αλλά το θέμα είναι πως μόλις βρήκα την ευκαιρία να ακούσω ξανά από τα ταπεινά μου Tivoli προβληματίστηκα μήπως το πρόβλημα είναι γενικότερα η ακρόαση μέσω ακουστικών.

Chris1967 wrote:Θα χαρούμε να μας λες που και πού τις εξελίξεις!

Μια εξέλιξη θα ήταν αν θέλατε να ακούσετε κι εσείς τον ενισχυτή και να δώσετε μια γνώμη. Αντίστοιχα και για μένα θα ήταν χαρά να ακούσω άλλα συστήματα, πόσω μάλον δε τα Summit-fi συστήματα που έχετε στην κατοχή σας.

Τι να σας πω... Ίσως τελικά να καταλήξω να ακούω από κανένα DAP με τα Etys, για τα οποία έχω φτιάξει και custom molds! Ή, εναλλακτικά, να πάρω κανένα Mojo δεύτερο χέρι και να στείλω και το Meridian Explorer μαζί για πώληση. Τέλος, δεν σας κρύβω πως μου κίνησαν το ενδιαφέρον αυτά τα ηχειάκια, μήπως μου δώσουν το κάτι παραπάνω από τα Tivoli ως desktop σύστημα.
Image
Σε κάθε περίπτωση, τουλάχιστον για τώρα που μιλάμε, η σκέψη μου είναι για downgrade ή για πλήρη απόσυρση από το παιχνίδι... Εκτός φυσικά αν προκύψει κάτι που θα μου αναθερμάνει το ενδιαφέρον! [musicphones]
Άγγελος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register