Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #191 by Dr Pan K » Thu Jun 20, 2019 9:31 am

Κακης ποιοτητας δεν ξερω αν ειναι τα μαμισια ,καποια ειναι σιγουρα, αλλα οχι και τοσο, ενω σε ακριβα μοντελα ακουστικων τα μαμισια ειναι σχεδον παντα προσεγμενα, βλεπε Susvara - Abyss κτλ. Τωρα το αν μας ταιριαζουν στο αυτι ειναι αλλο θεμα. Εμενα πχ τα καλωδια της HiFiman απο την ακριβη σειρα μου αρεσουν ενω αυτα των Abyss δεν θελω ουτε να τα βλεπω. Γεγονος ειναι οτι εχω αγορασει after market και για τα 2 ακουστικα μου.

Οι διαφορες κατ'εμε ακούγονται και σε εισαγωγικα ακουστικα, το μηκος του καλωδιου που λεει ο Χρηστος ειναι υπεραρκετο για να τσιμπησουμε διαφορες, ενω τα entry level μοντελα εχουν και τα χειροτερα καλωδια οποτε με κατι πιο προσεγμενο τα αποτελεσματα ενδεχεται να ειναι και ουσιαστικα. Θα συμφωνησω ομως στο οτι δεν πρεπει να κανουμε υπερβολες στο κοστος καλωδιων και αυτο ισχυει για ολα τα μηχανήματα του συστηματος. Δεν αγοραζουμε καλωδιο USB & interconnect πιο ακριβο απο το DAC, δεν βαζουμε καλωδια ηχειων πιο ακριβα απο τα ηχεια (γιατι το εχω δει και αυτο) και φυσικα σε ενα ακουστικο των 300 ευρω δεν βαζουμε καλωδια των 300 ευρω. Αγοραζουμε ακουστικο των 600 ευθείς εξ αρχής.

Κατι τελευταιο, ολοι οι κατασκευαστές καλωδιων ειναι πρώην ντιουιδες. Κανεις τους δεν σπουδασε τεχνολογια υλικων, πολυτεχνειο με σκοπο να γινει καλωδιάς, ολοι κατεληξαν γιατι λιγο πολυ μυρίστηκαν το χρημα και ενα κολλητήρι το επιαναν στα χερια τους. Υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις πχ ο Van den Hul ειναι ειδικος στα μεταλλα αλλα παροτι ειδικος τα καλωδια του ειναι απαραδεκτα. Αν καποιος θελει επαγγελματικο καλωδιο απο εταιρια με τεχνικο υποβαθρο αγοραζει Mogami - Van Damme - Neotech κτλ που συνηθως ειναι τα πιο φτηνα καλωδια που μπορουμε να χρησιμοποιήσουμε αλλα με ενα caveat. Σχεδον ολα αυτα τα καλωδια βγαινουν με σκοπο το value for money για μεγαλες δουλειες (πχ καλωδιωση ενος στουντιο με κανα χιλιομετρο star quad) και δεν εχουν σχεδιαστει με σκοπο το απολυτο ηχητικο αποτελεσμα αλλα με σκοπο την ανταγωνιστική τιμη σε σχεση με την ποιοτητα τους. Για αυτο και οι περισσοτεροι καταληγουν σε πρωην ντιουιδες χαιενταδες κατασκευαστες και τους πληρώνουν ενα σκασμο λεφτα για ενα μετρο συρμα.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #192 by Chris1967 » Thu Jun 20, 2019 4:27 pm

Amen brother [thumbup]
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #193 by AthanasiosL » Fri Jun 21, 2019 12:04 am

Peace
User avatar
dra1nbama9e
Posts: 20
Joined: Fri Nov 13, 2020 4:13 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #194 by dra1nbama9e » Thu May 12, 2022 11:06 am

Καλημέρα σε όλους! Ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα! [beer]

@ Παναγιώτη
@ Χρήστο

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τα Arya με το RME ADI-2, και τα SRH1540 για πιο mobile χρηση με το Qudelix-5k.
Και τα 2 sources επιλέχτηκαν σκόπιμα για να έχουν parametric EQ δυνατότητες διότι και τα 2 ακουστικά παρότι αξιόλογα, έχουν τα θέματα τους. Εχω χαλάσει πολλες ώρες δοκιμάζοντας profiles άλλων και (κυρίως) επιχειρώντας να φτιαξω δικά μου, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε κατι που θα με ικανοποιεί πλήρως. Δεν βοηθάει και το audio memory μου που σε A/B testing είναι πλήρως αναξιόπιστο.

@ Άγγελο

Πράγματι είναι ακριβώς ετσι οπως το είπες:

"Τα ακουστικά των 1-1,5Κ κάνουν οπωσδήποτε κάποια πράγματα σημαντικά καλύτερα από εκείνα των 300-500€ αλλά όλα έχουν έναν δεδομένο χαρακτήρα που, μαζί με τους περιορισμούς που έχουν εν γένει τα ακουστικά, αφήνουν και αρκετά πράγματα που δεν τα κάνουν και τόσο σπουδαία"

Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο να βρείς διαθεσιμότητα να ακούσεις κάποια ακουστικά απο μία τιμή και πάνω, και πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τα ΠΑΝΤΑ χαχαχα. Οτι έχω αγοράσει έως τώρα, ήταν τυφλή αγορά. Πρόσφατα μόνο κατάφερα και άκουσα αρκετά απο το lineup της Focal (Elegia, Clear (προηγούμενο μοντέλο), Celestee και Stellia) και μόνο τα Clear (περισσότερο) και τα Stellia (λιγότερο) δικαιολογούσαν το κόστος τους.

Τα HD800(s) ήθελα πάντα να τα πετύχω κάπου για ακρόαση, αλλα πιθανολογώ οτι δεν θα με καλύψουν μιάς και διαβάζω οτι έχουν αυτό τον bright χαρακτήρα που έχουν και τα Arya.

Τώρα με βαριά καρδία έχω βάλει προς πώληση τα Arya και SRH1540 με σκοπό να κινηθώ προς κάτι άλλο, που προφανώς δεν εχω ιδέα ακόμη τι θα είναι
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #195 by angpsi » Thu May 12, 2022 5:19 pm

dra1nbama9e wrote:
Τα HD800(s) ήθελα πάντα να τα πετύχω κάπου για ακρόαση, αλλα πιθανολογώ οτι δεν θα με καλύψουν μιάς και διαβάζω οτι έχουν αυτό τον bright χαρακτήρα που έχουν και τα Arya.

Τώρα με βαριά καρδία έχω βάλει προς πώληση τα Arya και SRH1540 με σκοπό να κινηθώ προς κάτι άλλο, που προφανώς δεν εχω ιδέα ακόμη τι θα είναι

Τα HD800(s) είναι δύσκολα στο ταίριασμα, αλλά αν τα άκουγες όπως τα έχουμε ακούσει εμείς με τον Χρήστο θα αναρωτιόσουν πού είναι αυτός ο bright χαρακτήρας που ακούνε όλοι. Σε σχετικά πρόσφατο συγκριτικό που κάναμε άτυπα στο σπίτι μου με τα Arya mk1, τα Clear OG, τα HD800 SDRmod, τα HD600, και τα HiFIMAN HE500, και με σημείο αναφοράς τα τότε ηχεία μου (!) που ήταν τα ATC SMC20sl, τα HD800 έπαιξαν πιο σωστά απ' όλα και έβγαλαν την περισσότερη πληροφορία. Εκείνη την ημέρα μου είχαν αρέσει όλα τα ακουστικά, το καθένα για τον λόγο του, ωστόσο αντικειμενικά τα HD800 ήταν τα πιο σωστά.

Το RME ADI2 DAC το είχα ακούσει κάποτε περαστικός από τον Νάκα με τα ιστορικά Etymotic ER4s και μου είχε φανεί πολύ τίμιο και σωστό για τα λεφτά του, ωστόσο κατά τη γνώμη μου όλο αυτό το παραμετρικό EQ περισσότερο μπερδεύει τα πράγματα παρά τα διευκολύνει. Αν προσέξεις, στο HeadFi οι πιο έμπειροι όπως ο Jude διαλέγουν πρώτα ένα ακουστικό για τον stock χαρακτήρα του και μετά τιουνάρουν, δεν προσπαθούν να αλλάξουν το ακουστικό. Αντίστοιχη εμπειρία είχα κι εγώ όταν δοκίμασα να παίξω με EQ στο τρέχον DAP μου, το πολύ καλό Sony ZX-507, με τις ομόσταυλες ψείρες Sony M9. Για ό,τι νόμιζα ότι διορθώνω, κάτι άλλο χάλαγε! Στο τέλος το ζήτημα ήταν πιο απλό: α) μόλις βρήκα tips σιλικόνης που εξασφάλιζαν την τέλεια εφαρμογή στο δικό μου αυτί (για την ιστορία: τις Final Type e) και β) κατέβαζα το UAPP που παρακάμπτει το Android με δικούς του audio drivers, τα Μ9 έπαιξαν όπως έπρεπε και όλα τελείωσαν!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #196 by Chris1967 » Thu May 12, 2022 7:30 pm

Εχμμ, οι πληροφορίες αυτές είναι καλές αλλά αφορούν άλλο νήμα, μάλλον τον νήμα του Νίκου που θα ανοίξει ( :lol: ) να μας βάλει και φωτογραφίες από το σύστημα του [wavegreen]

εκεί πρέπει να μεταφέρουμε τα παραπάνω Άγγελε.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #197 by angpsi » Thu May 12, 2022 10:00 pm

Chris1967 wrote:Εχμμ, οι πληροφορίες αυτές είναι καλές αλλά αφορούν άλλο νήμα, μάλλον τον νήμα του Νίκου που θα ανοίξει ( :lol: ) να μας βάλει και φωτογραφίες από το σύστημα του [wavegreen]

εκεί πρέπει να μεταφέρουμε τα παραπάνω Άγγελε.

Όπως διατάξετε! :lol:
Άγγελος
User avatar
dra1nbama9e
Posts: 20
Joined: Fri Nov 13, 2020 4:13 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #198 by dra1nbama9e » Fri May 13, 2022 10:41 am

angpsi wrote:Σε σχετικά πρόσφατο συγκριτικό που κάναμε άτυπα στο σπίτι μου με τα Arya mk1, τα Clear OG, τα HD800 SDRmod, τα HD600, και τα HiFIMAN HE500, και με σημείο αναφοράς τα τότε ηχεία μου (!) που ήταν τα ATC SMC20sl, τα HD800 έπαιξαν πιο σωστά απ' όλα και έβγαλαν την περισσότερη πληροφορία. Εκείνη την ημέρα μου είχαν αρέσει όλα τα ακουστικά, το καθένα για τον λόγο του, ωστόσο αντικειμενικά τα HD800 ήταν τα πιο σωστά.


Νομίζω πως θα πλήρωνα ακόμα και εισητήριο για να παραβρεθώ σε ένα τέτοιο meeting! :mrgreen:
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #199 by angpsi » Fri May 13, 2022 11:04 am

dra1nbama9e wrote:Νομίζω πως θα πλήρωνα ακόμα και εισητήριο για να παραβρεθώ σε ένα τέτοιο meeting! :mrgreen:

Πρακτικά όλα από αυτά τα ακουστικά υπάρχουν: εγώ έχω τα Clear Mg και τα HD600, ο Χρήστος έχει τα HD800 και τα HE500, οι ενισχυτές SPL Auditor και Phonitor υπάρχουν, κι εσύ έχεις τα Arya. Σε κάθε περίπτωση, από την πλευρά μου δεν θα είχα πρόβλημα να περάσεις και να ακούσεις casually πάνω στο setup μου κάποια στιγμή, ενώ κι ο Χρήστος θα μπορούσε να μας δανείσει τα δικά του εφόσον το κανονίσουμε.
[beer]
Άγγελος
User avatar
dra1nbama9e
Posts: 20
Joined: Fri Nov 13, 2020 4:13 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #200 by dra1nbama9e » Fri May 13, 2022 11:09 am

angpsi wrote:Αν προσέξεις, στο HeadFi οι πιο έμπειροι όπως ο Jude διαλέγουν πρώτα ένα ακουστικό για τον stock χαρακτήρα του και μετά τιουνάρουν, δεν προσπαθούν να αλλάξουν το ακουστικό.


Πράγματι αύτη είναι η ορθότερη προσέγγιση. Να χρησιμοποιέιται το EQ για minor διορθώσεις.
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως είναι πολύ συγκεκριμένο το range των Arya που θέλω να διορθώσω, γιατι στο μεγαλύτερο μέρος του, το tuning του μου αρέσει.
Πιο συγκεκριμένα, ειναι το highlighted εδω:

Capture.JPG
Capture.JPG (262.39 KiB) Viewed 3034 times

Return to “Ακουστικά”



Login · Register