Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #41 by Dr Pan K » Thu Aug 24, 2017 6:11 pm

Τρόπος για να κρίνεις την αλυσίδα σου στα εκάστοτε μέρη της υπάρχει. Τα φέρνεις σε κάποιον από εμάς και τα δοκιμάζουμε ένα ένα αντικαθιστώντας τα με δικά μας ενισχυτικά, ακουστικά και πήγες. Και εγώ και ο Chris έχουμε πολλούς συνδυασμούς σε dac, ενισχυτές και ακουστικά οπότε οι εμπειρίες σου θα πλουτίσουν άμεσα
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #42 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 6:18 pm

Dr Pan K wrote:Τρόπος για να κρίνεις την αλυσίδα σου στα εκάστοτε μέρη της υπάρχει. Τα φέρνεις σε κάποιον από εμάς και τα δοκιμάζουμε ένα ένα αντικαθιστώντας τα με δικά μας ενισχυτικά, ακουστικά και πήγες. Και εγώ και ο Chris έχουμε πολλούς συνδυασμούς σε dac, ενισχυτές και ακουστικά οπότε οι εμπειρίες σου θα πλουτίσουν άμεσα

Αν αυτό είναι πρόσκληση, τότε είμαι μέσα. θα χαρώ να σας γνωρίσω από κοντά! Πείτε μου πότε βολεύει για να δω κι εγώ το πρόγραμμά μου.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #43 by Chris1967 » Thu Aug 24, 2017 6:24 pm

Δυστυχώς για να αποκτήσει κανείς ηχητική εμπειρία πρέπει να ακούσει πολλά και διαφορετικά πράγματα, να αγοράσει (δυστυχώς) κάποια από αυτά μέχρι να διαμορφωθεί μια ας το πούμε μια τελική μορφή συστήματος, ή μια εμπεριστατωμένη άποψη για το ποιο άκουσμα τελικά μας αρέσει.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν είμαστε τόσο τυχεροί να έχουμε αντιπροσώπευση όλων των προϊόντων ώστε να μπορέσουμε να τα ακούσουμε πρώτα, και έτσι είμαστε αναγκασμένοι να αγοράζουμε βάση κάποιων ριβιού.

Εδώ είναι και το δεύτερο δυστυχώς, διότι το μεγάλο φόρουμ ακουστικών το οποίο δεν θέλω να ονομάσω, είναι παντελώς αναξιόπιστο διότι βασίζεται στην κατανάλωση προϊόντων και την προώθηση των, ανεξαρτήτου ηχητικής αξίας και αφετέρου οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν καθόλου εμπειρία και καθοδηγούνται.

Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλα φόρα.

Οπότε για να το πούμε για πολλοστή φορά, για να έχουμε καλό ήχο πρέπει είτε να ακολουθούμε κάποια ευρύτατα αποδεκτή πεπατημένη, ή να ακούμε προσεκτικά τα προϊόντα πριν αποφασίσουμε να τα αγοράσουμε.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι έχεις δώσει υπέρογκα ποσά σε tube rolling ενώ το dac σου δεν είναι τίποτε σπουδαίο και ας το εκθειάζουν πολλοί. Για τον ενισχυτή δεν μπορώ να αναφερθώ δεν τον γνωρίζω ούτε τον έχω ακούσει δεν ξέρω αν ήταν στην έκθεση στο Μόναχο. Τα ακουστικά αυτά είναι επίσης πολύ hyped και το έχω πει και σε αυτή την ενότητα μερικά ποστ πίσω ότι τα HD650 είναι ανώτερα επειδή έχουν πιο γεμάτες μεσαίες και χαμηλές. Ταυτόχρονα θεωρώ ότι έχουν καλύτερο upscalability απο τα 600ρια.

Αν ήμουν στην θέση σου δεν θα βιαζόμουν να τα δώσω. Θα έκανα προσπάθειες να πάρω κάποιο καλύτερο dac, και θα άκουγα κάποια καλύτερα ακουστικά.

Αν ο ήχος που σου αρέσει είναι αναλυτικός τότε μπορεί και να μην σου κάνει ούτε ο ενισχυτής. Αν θες έναν γεμάτο μεσεάτο ήχο χωρίς να ξοδευτείς πολύ πάρε τα HD650 και δώσε τα 600ρια. Τα 650 είναι τεχνικά ανώτερα σε όλα τα επίπεδα.

Τώρα για το αν θες να πας σε DAP με inear, αυτό είναι άλλο θέμα και εξαρτάται από το στυλ της ζωής σου. Προσωπικά τον τελευταίο καιρό (αλλά γενικά αυτό κάνω όλους τους καλοκαιρινούς μήνες) ακούω πολύ περισσότερο με το FiioX5 3gen και τα inear μου παρά με το κεντρικό σύστημα. Όταν βάλω στα αυτιά μου τα HD800 όμως, τότε καταλαβαίνω τι χάνω από ηχητική ποιότητα και τι κερδίζω από φορητότητα και ευκολία.

Δεν μας είπες όμως τι μουσικές προτιμάς.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #44 by Chris1967 » Thu Aug 24, 2017 6:28 pm

angpsi wrote:Αν αυτό είναι πρόσκληση, τότε είμαι μέσα. θα χαρώ να σας γνωρίσω από κοντά! Πείτε μου πότε βολεύει για να δω κι εγώ το πρόγραμμά μου.


Και βέβαια να βρεθούμε όποτε θες, εγώ και ο Πάνος είμαστε σε διακοπές, αλλά από εβδομάδα πιστεύω να μπορούμε να κανονίσουμε κάτι κάποιο απόγευμα.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #45 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 6:44 pm

Chris1967 wrote:Δεν μας είπες όμως τι μουσικές προτιμάς.

Βάσει κατανάλωσης:
1. Κυρίως Jazz και κλασσική. Ακουστικά σύνολα περισότερο από φωνές, και στις δύο περιπτώσεις.
2. Alternative rock (δεν είμαι σίγουρος για τον όρο), ηλεκτρονική, και pop―όπως μου κάτσει στο αυτί. Σκεφτείτε Talking Heads, Blondie, Arcade Fire, Beirut για το πρώτο, από Brian Eno μέχρι Kidsuke για το δεύτερο, και από A-ha μέχρι Dua Lipa για το τρίτο.
3. Ας το πούμε hip-hop / R&B με την σύγχρονη έννοια. Σκεφτείτε Alicia Keys μέχρι Beastie Boys (Paul's Boutique).
4. Οτιδήποτε ενδιαφέρον. Π.χ. τελευταία ακούω με ενδιαφέρον αυτό.
(links από Tidal, συγγνώμη)

Δεν ακούω ιδιαίτερα τίποτα στα άκρα του φάσματος. Σκεφτείτε από thrash metal μέχρι new age. Οκ, έχω στην κατοχή μου binaural ηχητικά ντοκιμαντέρ με τραγούδια πυγμαίων, αλλά γι αυτό έφταιγε το "Μέχρι το τέλος του κόσμου" του Βιμ Βέντερς. Έχω και Dead can't Dance, αλλά ήμουν φοιτητής. Hard Rock ακούγεται με ενδιαφέρον, αλλά δεν έχει βρει ιδιαίτερο ρόλο στην συλλογή μου.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #46 by angpsi » Thu Aug 24, 2017 7:08 pm

Chris1967 wrote:Εδώ είναι και το δεύτερο δυστυχώς, διότι το μεγάλο φόρουμ ακουστικών το οποίο δεν θέλω να ονομάσω, είναι παντελώς αναξιόπιστο διότι βασίζεται στην κατανάλωση προϊόντων και την προώθηση των, ανεξαρτήτου ηχητικής αξίας και αφετέρου οι περισσότεροι χρήστες δεν έχουν καθόλου εμπειρία και καθοδηγούνται.

Το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε άλλα φόρα.

Έχω πληρώσει πολλά σε λυχνίες εξαιτίας αυτού που λες, άσε καλύτερα... Ευτυχώς έχω καταφέρει να πάρω πίσω κάποια λεφτά ξαναπουλώντας, αν και σε μια-δύο περιπτώσεις με αρκετή χασούρα. Σήμερα έχω μόλις έξι ζευγάρια λυχνιών στην κατοχή μου―στην πραγματικότητα δύο ζευγάρια που είναι τα stock, δύο ζευγάρια που είναι αυτά που μου αρέσουν, και δύο ζευγάρια EL12 που μου έχουν ξεμείνει από κάτι πειραματισμούς. Τώρα που το σκέφτομαι έχω και 4 λυχνίες 6080 (τρεις RCA και μια GE) που τις είχα πάρει για €12 και έτσι δεν τις σκέφτομαι. Χμμ, έρχονται και οι Sylvania VT-231... τελικά ίσως να έχεις δίκιο...

Πάντως κάποια μέλη στο group του Elise έχουν γράψει τα μίλια τους ως audiophiles μέχρι και πίσω στα 1970, ενώ έχουν περάσει από την κατοχή τους πολλά, καλά, και γνωστά μηχανήματα. Φυσικά υπάρχουν και διάφοροι θεότρελοι που κάνουν το σπορ εντελώς αναξιόπιστο! Και συνήθως αυτοί είναι που μιλάνε περισσότερο και με περισσότερη θέρμη... Τελευταία έχω αρχίσει να βουτάω σιγά σιγά τα πόδια μου στο SBAF, παρότι διάβαζα σιωπηλά πολύ καιρό. Είσαι κι εσύ εκεί Χρήστο, έτσι δεν είναι;

Άγγελος.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #47 by Chris1967 » Thu Aug 24, 2017 7:27 pm

Ναι είμαι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ (παρά το ύφος πολλών εκεί μέσα) σαν την επιτομή της γνώσης... και εκεί γίνονται διάφορα που δεν νομίζω ότι είναι πρέπον να το συζητήσουμε εδώ.

Εγώ ακούω με τα αυτιά μου και δεν με ενδιαφέρει τι λένε κάποιοι.

Εδώ είναι audiohub και συζητάμε τα δικά μας όσο πιο αντικειμενικά μας επιτρέπουν οι αισθήσεις μας διότι και μεις άνθρωποι είμαστε.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #48 by Dr Pan K » Fri Aug 25, 2017 12:59 pm

Άγγελε φυσικά και θα βρεθούμε, αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του audiohub. Σε λίγες ημέρες επιστρέφουν λίγο πολύ όλοι στην βάση τους οπότε θα κανονίσουμε και λεπτομέρειες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #49 by angpsi » Fri Aug 25, 2017 1:42 pm

Τέλεια! Τα απογεύματα ακούγονται καλά και σε μένα. Περιμένω νεότερα!
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #50 by dapost » Sat Aug 26, 2017 4:54 pm

dapost wrote:ΟΚ, ας σας προσγειώσω σε κάτι λίιιγο πιο οικονομικό. Έχω παραγγείλει εδώ και μία βδομάδα αυτά:

Sennheiser-HD-4.40BT-1024x658.jpg


Sennheiser 4.40 bluetooth. Ακόμη να τα παραλάβω...

Είμαι περίεργος πως θα ακούγονται :-D


Τα χτυπησα! Ενταξει, δεν ειναι hd800 με bluetooth, αλλα πλακα εχουν!

Θα τα φερω στην επομενη συναντηση για οποιον εχει περιεργεια. (Θελω βασικα να δω την αντιδραση του chris...αχαχα!)
Δημήτρης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register