Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Με τι headfi gear ακούμε?

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #131 by Gojakla » Sat Oct 07, 2017 9:56 pm

Με την αβυσσο;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #132 by Dr Pan K » Sat Oct 07, 2017 11:26 pm

Gojakla wrote:Με την αβυσσο;


Επίσης πολύ καλά. Το αστείο είναι ότι στην σελίδα της εταιρίας δεν λένε τπτ για τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ενισχυτή ακουστικών.
Παναγιώτης
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #133 by Sonorus » Mon Oct 09, 2017 8:10 am

@chris1967 (και όποιος άλλος φυσικά!) Μετά τα HD800(sdr) , ποιό ακουστικό θα θεωρούσαμε πραγματική αναβάθμιση που να αξίζει τον κόπο;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #134 by Chris1967 » Mon Oct 09, 2017 2:52 pm

Καλωςόρισες και πάλι φίλε Sonorus.

Η ερώτηση είναι δύσκολη διότι εμπλέκεται το προσωπικό γούστο του καθένα μας.

Έχοντας ακούσει τις περισσότερες ναυαρχίδες θα έλεγα τα Abyss (V1) είναι το μοναδικό ακουστικό που βελτιώνει όλα τα σημεία του HD800 (με SDR κλπ).

Όλα τα άλλα έχουν κάποιο άλλο χαρακτήρα, και με τις τιμές που πωλούνται τώρα πια τα κορυφαία μοντέλα δεν ξέρω και αν αξίζει τον κόπο.

Ακουστικά που μου αρέσουν επίσης είναι τα μεγάλα Stax SR-009 χωρίς να έχουν την έκταση χαμηλά δυστυχώς αλλά με πολύ αέρα.

Τα Audeze γενικά, ενώ είναι πολύ καλά ακουστικά, δεν μου έχουν κάνει κλικ. Από όλη την σειρά μου αρέσουν τα LCD-X.

Για πιο χαλαρές ακροάσεις θα προτιμούσα τα HiFIMan Edition X (δεν έχω ακούσει τα V2).

Έχω τα HiFiMan HE-500 (Vegan/Grill mod) τα οποία με καλύπτουν σε αυτόν τον τομέα.

Τα δύο αυτά ακουστικά Sennheiser HD800 (sdr/anax2) και τα HiFiMan HE-500 με καλύπτουν τόσο που δεν έχω μπει στην διαδικασία να ψάχνομαι.

Αν μπω ποτέ, τα παραπάνω μοντέλα είναι εκεί που θα κοίταζα επι του παρόντος. Στο μέλλον μπορεί να βγει κάτι καλύτερο ποιος ξέρει, ελπίζω σε γήινες τιμές (αλλά η αγορά έχει πάρει τον ανήφορο).
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #135 by Sonorus » Mon Oct 09, 2017 6:33 pm

Φίλε Χρήστο ευχαριστώ για την άποψη σου.
Είναι κυρίως ένας θεωρητικός προβληματισμός και μια αναζήτηση αν τυχόν υπάρχει κάτι
καλύτερο σε γήινες τιμές ώστε να αξίζει κάποια αποταμίευση.
Τα abyss είναι απλησίαστα και δεν ξέρω ούτως ή άλλως αν θα τα προτιμούσα λόγω βάρους και επίσης
διαβάζω ότι το μπάσο κυριαρχεί λίγο παραπάνω από το να χαρακτηριστεί αναφοράς.
Τα Hifiman Edition x είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή ειδικά μετά την πρόσφατη μείωση τιμής.
Διαβάζω ότι ίσως είναι πιο ''φυσικά'' τονικά από τα HE1000 v2 βέβαια δεν ξέρω ηχητικά είναι καλύτερα από
τα 800 ειδικά στην κλασσική που ακούω.
Πάντως θα ήθελα πάρα πολύ να τα ακούσω , στην Ελλάδα νομίζω δεν υπάρχει αντιπροσωπεία ή κάνω λάθος?
Να ρωτήσω κάτι , το anax 2 mod τι βελτίωση πιστεύεις ότι προσφέρει και με τι κόστος?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1519
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #136 by Chris1967 » Tue Oct 10, 2017 1:02 am

Είναι σίγουρα μεγάλος ο προβληματισμός ειδικά με τις εξωπραγματικές τιμές.

Σήμερα είχα περάσει από τον Πάνο (για άλλου είδους ακρόαση) και άκουσα για λίγο τα HifiMan Susvara με τον εξαιρετικό Air Tight (Acoustic Masterpiece) AM-201H που τα είχε για review. Front end Rockna Wavedream.

Ο ήχος απίστευτα διαυγής, μαλακός, με γλυκύτατες μεσαίες και με μελωδικό χαμηλό. Ένας ήχος που μπορεί να ακούς για ώρες χωρίς καμία μα καμία κούραση. Είναι καλύτερα τα Susvara από τα HD800? δύσκολα θα έλεγα ναι ή όχι. Πάντως ο ήχος ήταν hiend και η τιμή του συστήματος επίσης που ξεπερνά τα 15.000. Αξίζει ναι ή όχι? Εγώ που δεν έχω τέτοιο μπατζετ θα έλεγα σίγουρα όχι 15.000, μάλλον κάτι σε ψηλό τετραψήφιο, αλλά θα υπάρχουν άνθρωποι που θα τα αγοράσουν έτσι και θα τα χαίρονται. Αν τους ρωτούσαμε θα έλεγαν τα καλύτερα και θα είχαν δίκιο.

Είναι μάλλον αδύνατον να μπορέσουμε να δικαιολογήσουμε τιμές σε σχέση με την απόδοση όταν κινούμαστε στο hiend. Εκείνο που αξιολογούμε είναι την ηχητική εντύπωση. Τα δύο αυτά δεν μπορεί να συμβαδίζουν βάση απλής λογικής.

Πάντοτε λέω, ότι ο καθένας μας πρέπει να παίρνει όσο το δυνατόν πιο πολλές ηχητικές εμπειρίες από προσωπικές ακροάσεις. Τα φόρα ενώ μπορούν υπό προϋποθέσεις να είναι πολύ καλή και σημαντική πηγή πληροφοριών, μπορεί κάλλιστα να δώσουν λάθος εντυπώσεις για τα λάθος προϊόντα και αυτό συμβαίνει δυστυχώς πολύ συχνά.

Αισθάνομαι πολύ τυχερός που έχω αξιωθεί να πάω στο Μόναχο και να μπορέσω να ακούσω από πρώτο χέρι καπποια μεγαθήρια (πχ βλ. MSB/Stax http://www.msbtechnology.com/amplifiers ... -features/ μαζί με το Select http://www.msbtechnology.com/dacs/select-features/ ). Τιμές εξωγήινες.

Εκεί άκουσα και τα HiFIman Edition X. Δύο φορές μάλιστα και μου άρεσε ο ζεστός και χαλαρός ήχος, κάτι που μου θύμισαν τα Susvara αλλά με πολύ περισσότερες τεχνικές λεπτομέρειες (αξίζει η τριπλάσια ή η τετραπλάσια τιμή άραγε?).

Τώρα αν κάποιος αγοράσει τα X από τα λεγόμενα μου, χωρίς να τα ακούσει (δεν υπάρχει αντιπροσωπεία δυστυχώς), υπάρχει κάποια πιθανότητα να μην του αρέσουν τόσο όσο εμένα. Γιαυτό δεν πρέπει να αγοράζουμε τίποτε χωρίς ακρόαση.

Η περιγραφή "φυσικότητα" μπορεί για διαφορετικούς ακροατές να έχει διαφορετική σημασία. Προσωπικά θεωρώ τον όρο "flat" πιο ικανό να περιγράψει την συχνοτική απόκριση, σωστότερα και όλα τα άλλα να μπορούν να περιγραφούν με κάποιον χαρακτήρα, πχ γλυκύτητα, μεστές και γεμάτες μεσαίες, μεταλλική χροιά ή έκταση και ταχύτητα στα χαμηλά κλπ κλπ.

Έτσι λοιπόν ερχόμαστε στα Abyss. Αυτό το ακουστικό επειδή έχει την ικανότητα να παρουσιάζει το μουσικό δρώμενο χωρίς να ουσιαστικά να παρεμβαίνει (τουλάχιστον όχι τόσο όσο άλλα) θεωρώ ότι είναι για μένα αυτή την στιγμή το reference για μη χρωματισμένο φλατ άκουσμα με επάρκεια (πληθωρική και ίσως την μεγαλύτερη) σκηνής. Έκταση πάνω και κάτω (ειδικά κάτω) είναι απλησίαστη από άλλα ακουστικά.

Όπως λοιπόν και με τα συστήματα ηχείων έτσι και με τα ακουστικά η όλη αλυσίδα έχει πολύ μεγάλη σημασία. Αν η πηγή και η ενίσχυση δεν είναι αναφοράς, το ακουστικό δεν θα επιδείξει τα καλύτερα του. Αυτό είναι και το σφάλμα που κάνουν αρκετοί που μιλάνε με όχι τα καλύτερα λόγια για τα μπάσα των Abyss. Το βάρος τους δεν είναι θέμα, απλά η στέκα είναι πολύ άβολη όντας μεταλλική.

Βάση των παραπάνω και λόγω του ότι τα HD800 μπορεί να τα βρει κανείς στα υψηλά τριψήφια και όχι τετραψήφια νούμερα, και δεδομένου του γεγονότος ότι υπάρχουν πολύ φτηνές λύσεις που μπορεί να ισοσταθμίσουν το ενοχλητικό peak που έχουν, για μένα δεν υπάρχει πιο value for money ακουστικό στον κόσμο αυτή την στιγμή.

Πάντοτε μετά από εντυπωσιακές ακροάσεις (πανάκριβων προϊόντων) και όταν επιστρέφω σπίτι, βάζω το σύστημα μου να παίξει και έχω ένα χαμόγελο στο πρόσωπο, διότι αυτό που ακούω δεν είναι πολύ μακρυά από τα μεγαθήρια.

Τελειώνοντας να σου πω ότι το Anax mod είναι πανεύκολο και στο Inner Fidelity υπάρχει το πατρόν και οδηγίες https://www.innerfidelity.com/content/d ... axilus-mod επίσης υπάρχει και ετοιμο στο ebay http://www.ebay.com/itm/sennheiser-hd80 ... SwdIFX0ECu μόνο που δεν είναι το βέρσιον 3 αλλά το 2.

Αν δεν έχεις βαθιές τσέπες ή δεν έχεις ακούσει κάποια από αυτά συζητάμε (και σου άρεσαν περισσότερο) καλύτερα κάτσε στ'αυγά σου. Τα HD800 (με mod) είναι απίθανα.
Χρήστος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #137 by Sonorus » Tue Oct 10, 2017 11:48 am

Χρήστο πραγματικά έχεις κάνει διατριβή! Είμαι σύμφωνος σε αυτά που διαβάζω έτσι κάπως σκέφτομαι και εγώ. Μου αρέσει που η όλη φιλοσοφία σου κινείται με βάση την λογική. Καθαρά θεωρητικά θα ήθελα να ακούσω και το abyss αλλά και το HE1000 v2 που φαίνεται στις μετρήσεις καλό. Βέβαια στο τέλος και αν βγάλουμε το οικονομικό από την μέση το μόνο κριτήριο για την επιλογή είναι τα αυτιά μας. Πάντως με τις τιμές που έχουν φτάσει τα totl ακουστικά , όντως το HD800 ή και το HD800s είναι η πιο vfm ναυαρχίδες. Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή οι τιμές θα προσαρμοστούν στην πραγματικότητα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #138 by Dr Pan K » Tue Oct 10, 2017 1:20 pm

Sonorus wrote:Ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή οι τιμές θα προσαρμοστούν στην πραγματικότητα.


Δλδ πιστεύεις ότι θα βγει η Hifiman και Audeze και θα πουν , φτάνει με τις τιμές των χιλιάδων ευρώ, από τώρα οι ναυαρχιδες θα πουλιούνται στα 1500 ευρω που βολεύει τους φιλούς μας;

Οι τιμές μονο προς τα πάνω κινούνται είτε μας αρέσει είτε όχι.

Στο καθαρά ακουστικό κομμάτι, αυτή την στιγμή το Abyss 1266 είναι αξεπέραστο πακέτο (στα αυτιά μου τουλάχιστον). Εχθές όμως πήρε και ο Χρήστος μια γεύση από το που έχει φτάσει το Susvara με ενίσχυση Air Tight. Διαφορετική άποψη, πιο smooth αλλά για πολύωρες ακροάσεις.
Παναγιώτης
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #139 by Sonorus » Tue Oct 10, 2017 2:24 pm

Μπα λέω μήπως υπάρξουν κάποια αξιόλογα ακουστικά από αυτές τις εταιρείες σε κάποια ενδιάμεση τιμή ή μήπως πέσουν οι τιμές στα top που υπάρχουν τώρα αφού αντικατασταθούν από τα επόμενα πονήματα τους.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7911
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Με τι headfi gear ακούμε?

Unread post #140 by Dr Pan K » Tue Oct 10, 2017 3:13 pm

Καταλαβα. Δεν θα γινει ομως, τα προϊόντα αυτού του τύπου κοστολογούνται βάσει ηχητικού αποτελέσματος και όχι βάσει κόστους παραγωγης. Αν πετύχει ένα νέο σχέδιο και παίζει για 5Κ αποκλείεται να μας το πουλήσουν στα 1500. Δεν υπάρχει ελπίδα ούτε σε σχέδια που αποσύρονται, δες πχ τι κανει η Abyss
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register