Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

MiniDSP EARS Measuring Rig

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #11 by Dr Pan K » Tue Nov 28, 2017 10:43 pm

Dr Pan K
Zakman
dapost
Chris 1967 (αν δεν μπει θα του κόψω την καλημέρα)

Περιμένουμε κανα 2 μερες για να δουμε αν ειναι και κάποιος αλλος που μπορεί να ενδιαφέρεται και προχωράμε σε παραγγελία.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #12 by Chris1967 » Wed Nov 29, 2017 8:46 am

Καλημέρα!
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #13 by Dr Pan K » Wed Nov 29, 2017 8:53 am

Chris1967 wrote:Καλημέρα!


Άστα αυτά που ξέρεις. Θα μπεις στην αγορα; :mrgreen:
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #14 by Chris1967 » Wed Nov 29, 2017 9:27 am

:-D ας μπω... :lol:
Χρήστος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #15 by dapost » Wed Nov 29, 2017 2:57 pm

Να δουμε τι θα τις κανουμε τις μετρησεις αφου ειστε αναλογικαριοι και δε καταδεχεστε ψηφιακο eq αλλα ας το παρουμε.
Δημήτρης
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #16 by Zakman35 » Wed Nov 29, 2017 10:01 pm

Μην νομίζεις υπάρχουν και χειρότερα.
Εγώ για παράδειγμα που έχω μόνο ένα ζευγάρι Superlux των 35 € :-D

Anyway το θέμα είναι ότι η miniDsp δεν στέλνει πλέον Ελλάδα (We are sorry, no shipment method matches the characteristics of your order.)
Οπότε η αγορά μπορεί να γίνει μόνο από Projecting & Sounding ή από Audiophonics όταν βγει στο εμπόριο.

Για να είμαι ειλικρινείς καλύτερα, μιας έχω κακή εμπειρία από δύο προ-παραγγελίες που είχα κάνει σε αυτούς στο παρελθόν και επιπλέον δεν ξέρω τι παίζει με τα τελωνεία τον τελευταίο καιρό.

Οπότε υπομονή και βλέπουμε.

Αν βέβαια υπάρχει διάθεση και χρόνος, τότε θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε ένα χειρουργείο στο πρόπλασμα του Παναγιώτη.

Έχω μια κάψα Panasonic WM61A και ένα Usb mic amp.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #17 by Dr Pan K » Wed Nov 29, 2017 10:27 pm

Zakman35 wrote:Μην νομίζεις υπάρχουν και χειρότερα.
Εγώ για παράδειγμα που έχω μόνο ένα ζευγάρι Superlux των 35 € :-D

Anyway το θέμα είναι ότι η miniDsp δεν στέλνει πλέον Ελλάδα (We are sorry, no shipment method matches the characteristics of your order.)
Οπότε η αγορά μπορεί να γίνει μόνο από Projecting & Sounding ή από Audiophonics όταν βγει στο εμπόριο.

Για να είμαι ειλικρινείς καλύτερα, μιας έχω κακή εμπειρία από δύο προ-παραγγελίες που είχα κάνει σε αυτούς στο παρελθόν και επιπλέον δεν ξέρω τι παίζει με τα τελωνεία τον τελευταίο καιρό.

Οπότε υπομονή και βλέπουμε.

Αν βέβαια υπάρχει διάθεση και χρόνος, τότε θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε ένα χειρουργείο στο πρόπλασμα του Παναγιώτη.

Έχω μια κάψα Panasonic WM61A και ένα Usb mic amp.


Χαρη, νομιζω για το θεμα της αποστολης καπως θα βρω λυση ;-)

Να δουμε αν ενδιαφέρεται και κανενας αλλος και προχωράμε σιγα σιγα... Αλλιώς και χειρουργείο μπορουμε να κάνουμε αλλα δύσκολα να πετυχουμε τα ιδια standard καθώς τίθενται θέματα απορρόφησης ηχου και βαθος τοποθετήσης μικροφώνου, επαναληψιμοτητας και συγκρισης με αλλα dummies. Το "κεφάλι" στο χαρίζω για να κάνεις οτι πείραμα θες.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #18 by Dr Pan K » Tue Dec 19, 2017 11:01 pm

Τσεκαρα στον Audiophonics και ακόμα δεν εχει φέρει το EARS, οποτε περιμένουμε μεχρι μετα τις διακοπές και βλέπουμε πως θα κινηθούμε. Λογικα θα το φερει (εχει στην γκαμα του τα πάντα απο MiniDSP)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: MiniDSP EARS Measuring Rig

Unread post #19 by Dr Pan K » Wed Aug 01, 2018 9:37 am

Κάτι που τελικά δεν προχωρήσαμε, την αγορά ενός EARS για μετρήσεις ακουστικών. Σήμερα έπεσα επάνω σε ένα άρθρο που σύγκρινε το φτηνό αυτό μετρητικο με το επαγγελματικό GRAS κόστους 7500 $ και τα αποτελεμσατα έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Για ακουστικά over the ear το miniDSP τα πάει αρκετά καλά και είναι σχετικά κοντά στις επαγγελματικές μετρήσεις, τα προβλήματα δημιουργούνται όταν κάποιος θέλει να μετρήσει on ear ή ψείρες καθώς το μοντέλο του εξωτερικού αυτιού που έχουν κατασκευάσει όπως και αυτό του εσωτερικού καναλιού είναι μέτρια και τα αποτελέσματα απέχουν πολύ από το σαφώς πιο μελετημένο GRAS. Συμπέρασμα, οι μετρήσεις για οτιδήποτε πέραν των μεγάλων over ear είναι αναξιόπιστες, τουλάχιστον αν κρίνουμε από τα γραφήματα που παραθέτει ο Brent.

201808_n60nc.png
201808_n60nc.png (122.13 KiB) Viewed 2902 times


https://www.soundstagesolo.com/index.ph ... its-savior
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register