Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] Final D8000 headphones

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #101 by angpsi » Thu Aug 16, 2018 11:03 pm

Μετά από +1 ημέρα από την τελευταία μου αναφορά, και μετά από συνεχόμενες επαναλήψεις πάνω στα test tracks του Παναγιώτη για κάνα 12ωρο, τα ακουστικά έχουν ανοίξει τόσο απότομα που μου φαίνεται ακατανόητο. Αφού βεβαιώθηκα ότι ακούω άλλα πράγματα πάνω στον Lehmann τα πέρασα και στο Mojo για να δω την διαφορά μεταξύ των δύο ενισχυτών. Η αλλαγή είναι πέραν πάσης αμφιβολίας ακουστή: πλέον έχω καθαρότητα σε όλο το φάσμα, ακόμα και στα δύσκολα και σύνθετα περάσματα, αέρα και τρισδιάστατη σκηνή, φυσικότητα σε κάθε είδος μουσικής και οργάνου που περνάει από το ρεπερτόριο,...

Θα μπορούσα να συνεχίσω αλλά πλέον είναι η ώρα για να ξανακούσουν οι ειδικοί χρυσαυτιάδες της παρέας (ακροάσεων redux) και να επιβεβαιώσουν ότι δεν ζω ένα όνειρο της δικής μου επινόησης. Μετά θα μπορέσουμε να ξανακάνουμε συγκρίσεις, ωστόσο αυτό που ακούω τούτη την στιγμή είναι εξαιρετικό – ειλικρινά τους έχω περάσει οτιδήποτε μπορώ να σκεφτώ και παίζουν παπάδες!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #102 by Chris1967 » Sat Aug 18, 2018 8:41 pm

Δηλαδή τελικά ήθελαν στρώσιμο.
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #103 by Gojakla » Sat Aug 18, 2018 10:39 pm

Το στρωσιμο με ποιον τροπο αφαιρει αυτη την ασαφεια, τη θολουρα στα χαμηλα/μεσοχαμηλα -που καταλαβαινω πως ολοι ακουσαμε- if i may sincerely ask?
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #104 by angpsi » Sat Aug 18, 2018 10:45 pm

Chris1967 wrote:Δηλαδή τελικά ήθελαν στρώσιμο.

Ναι, η αλλαγή ήταν απότομη αλλά σημαντική, σχεδόν σαν να περνάς μέσα από πόρτα. Στο Head-fi οι ελάχιστοι που είχαν υπομονή άκουσαν τα ίδια που ακούω εγώ τώρα και με είχαν προειδοποιήσει σχετικά.

Αύριο γυρίζω Αθήνα, αν θες βρισκόμαστε και μαζί να μου πεις γνώμη. Μάλιστα ενδιαφέρομαι να τα ακούσω και απ’ ευθείας μέσα από το x5iii σου.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #105 by angpsi » Sat Aug 18, 2018 10:48 pm

Gojakla wrote:Το στρωσιμο με ποιον τροπο αφαιρει αυτη την ασαφεια, τη θολουρα στα χαμηλα/μεσοχαμηλα -που καταλαβαινω πως ολοι ακουσαμε- if i may sincerely ask?

Αφήνω το τεχνικό κομμάτι για τους επαΐοντες, ωστόσο φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την ελαστικότητα της μεμβράνης.

Όσο για το αποτέλεσμα, είσαι επίσης ευπρόσδεκτος να ακούσεις - εξάλλου έχω να σου επιστρέψω και τον Lehmann.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #106 by angpsi » Thu Aug 23, 2018 10:13 am

Gojakla wrote:Το στρωσιμο με ποιον τροπο αφαιρει αυτη την ασαφεια, τη θολουρα στα χαμηλα/μεσοχαμηλα -που καταλαβαινω πως ολοι ακουσαμε- if i may sincerely ask?

Αντώνη, ο Χρήστος τα άκουσε χθες και λέει ότι ο Lehmann είναι καλύτερος από τον Mojo και δεν ξέρουμε τι ακούμε! Επίσης δεν άκουσε καμία θολούρα. [musicphones] [oldtimer] [musicphones]

Μάλλον δεν είμαστε επαρκώς χρυσαυτιάδες...

Χρήστο γράψε εντυπώσεις για τα ακουστικά, για να μην τα λέω μόνος μου!
Άγγελος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #107 by Gojakla » Thu Aug 23, 2018 12:54 pm

Μπορεί μετα το "στρώσιμο" να άλλαξαν τα πράγματα


ή










τον Χρήστο να τον πήρανε τα γεράματα...

:mrgreen: :lol: :lol: :lol: [wavegreen] [beer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #108 by Dr Pan K » Thu Aug 23, 2018 1:00 pm

Πώς τολμάς να αποκαλείς τον Chris1937 γέρο; Πιπέρι..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #109 by angpsi » Thu Aug 23, 2018 3:39 pm

Ο Χρήστος έχει κάνει ακουόγραμμα, δεν πτοείται από κακεντρεχή σχόλια!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #110 by Chris1967 » Fri Aug 24, 2018 2:27 pm

Η εμπειρία μου με τα ακουστικά που είχα μέχρι στιγμής στην κατοχή μου καμιά 15ρια ιδιόκτητα και καμιά 20ρια για τεστ κλπ, δεν συμφωνεί με τα περί damping που διαβάζω και βλέπω γραφήματα συχνοτήτων.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά δεν έχω ακούσει κανένα ακουστικό να ακούγεται χάλια στα χαμηλά λόγω υψηλής εμπέδησης εξόδου για μένα ακούγεται αλλιώς. Τώρα μπορεί κάποια να ακούγονται καλύτερα και άλλα χειρότερα, αλλά χάλια δεν άκουσα κανένα. Ειδικά αν μιλάμε για εμπεδήσεις κάτω από 10 Ohm που πραγματικά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο να καταλάβει κανείς διαφορές ειδικά αν δεν χρησιμοποιεί κάποιο ακουστικό που να μπορεί να έχει την έκταση εκείνη που θα γίνει αυτό ακουστό.

Οι επαΐοντες μπορεί να έχουν δίκιο και εγώ να κάνω λάθος (το λέω ξανά) όμως τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο τα πράγματα είναι έτσι όπως λένε.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση τα ακουστικά ήθελα στρώσιμο με πολλά γκάζια για αρκετές ώρες πριν γίνουν κριτικές πράγμα που δεν έγινε επάνω στον ενθουσιασμό.

Προχθές που τα άκουσα ήταν σίγουρα καλύτερα αλλά θέλουν στρώσιμο ακόμα.

Όλοι ακούμε διαφορετικά, αλλά θέλει και λίγο υπομονή το πράγμα με το στρώσιμο. Παλαιότερα δεν πίστευα στο στρώσιμο. Τώρα πια ειδικά με τα μαγνητοστατικά έχω πειστεί, και μάλιστα οι ώρες στρωσίματος είναι αρκετές, σε μερικές περιπτώσεις μερικές εκατοντάδες μέχρι το ακουστικό να ανοίξει.

Ως αναφορά τώρα την ευκολία οδήγησης αυτών των ακουστικών διαπιστώνω ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο θέλουμε να πιστεύουμε και όσο λέει η κατασκευάστρια. Θεωρώ ότι χρειάζονται δυνατά ρεύματα για να αποδώσουν τα μέγιστα, και σίγουρα ο Mojo δεν είναι ικανός να τα οδηγήσει ιδανικά. Η λέξη ιδανικά είναι επιλεγμένη ώστε να αντιληφθεί κανείς ότι οποιοδήποτε ακουστικά βελτιώνεται (από λίγο έως δραματικά) με την προσθήκη ενός ποιοτικού ενισχυτή. Ενδέχεται να παίζει πολύ καλά με κάποιες ναυαρχίδες DAP που οπωσδήποτε θα πρέπει και ποιοτικά (και τιμολογιακά) να είναι αντίστοιχες με αυτό το ακουστικό. Επιφυλάσσομαι με την πρώτη ευκαιρία να το δοκιμάσω με το Fiio X5 iii (παρότι δεν είναι ναυαρχίδα έχει καλό ενισχυτή).

Για το Mojo χωρίς να θέλω να παραστήσω τον ειδικό, τον ξέρω απέξω και ανακατωτά τώρα πια, και του έχω πετάξει επάνω ότι θέλετε από ακουστικά. Ο Mojo είναι ιδανικός μόνο για inear/ψείρες, για όλα τα άλλα ακουστικά κάνει κάποιους συμβιβασμούς που πρέπει να τους δεχτεί ο ακροατής.

Δεν υπήρχε καμία περίπτωση που ο Mojo ακούστηκε καλύτερος μόνος του και με τα ακουστικά που έχω δοκιμάσει, απότι ο συνδυασμός Mojo/Mjolnir που έχω.
Χρήστος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register