Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] Final D8000 headphones

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #111 by angpsi » Tue Sep 18, 2018 2:02 pm

Φρέσκο από την Yoko στην Final, σε δική μου ερώτηση για το ποιός ενισχυτής χρησιμοποιήθηκε για το tuning των D8000: τα ακουστικά ρυθμίστηκαν σε ενισχυτή που έχουν φτιάξει οι ίδιοι και ο οποίος δεν είναι διαθέσιμος εμπορικά. Ωστόσο μου είπε ότι τα επιδεικνύουν συνήθως είτε με τον Dave της Chord Electronics είτε με τον Questyle CMA600i, ενώ "έχουν ακούσει ότι ένα πολύ ενδιαφέρον ταίριασμα είναι με τον Mytek Manhattan 2".

Πέρα από το ότι όλα είναι πολύ ενδιαφέροντα DAC και μάλλον αναδεικνύουν αυτή την τρισδιάστατη αίσθηση που μπορούν να αποδώσουν τα D8000, βλέπετε εσείς κάποια κοινά χαρακτηριστικά ως προς το ενισχυτικό στάδιο εκτός από το ότι είναι όλοι solid state; Ο Questyle π.χ. δεν είναι και κανένα κτήνος δύναμης στο μισό W που λογικά θα δίνει στα 60Ω.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #112 by Dr Pan K » Tue Sep 18, 2018 2:09 pm

Η Questyle έχει εξαιρετικό ήχο και αν δεν τίθεται θέμα budget δίνει και 2 ίδια ενισχυτικά, ένα ανά κανάλι για σοβαρή οδήγηση. Δεν ξέρω τι εντύπωση έχει δημιουργηθεί στην ελληνική αγορά για την εταιρία αυτή αλλά σε ότι δοκιμή έχουμε κάνει πάντα, μα πάντα όμως, είναι στις κορυφαίες επιλογές και της συντονιστικής ομάδας αλλά και των παρευρισκομένων.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #113 by Chris1967 » Tue Sep 18, 2018 5:22 pm

Questyle CMA600i πολύ καλός ενισχυτής αλλά και πολύ καλό DAC. Θα μπορούσα άνετα να ζήσω μαζί του και να αποχωριστώ τα μηχανήματα που ήδη έχω.

Δεν διαπίστωσα πρόβλημα στην δύναμη του, ίσα ίσα ήταν πολύ δυνατός και δυναμικός.

Σαν μοναδικό μειονέκτημα έχει το ότι δεν διαχωρίζει το DAC από το προ ενισχυτικό του στάδιο, οπότε δεν παίρνει κανείς τα μέγιστα αν θέλει να το χρησιμοποιήσει σαν standalone dac, διότι υπάρχει μόνιμη παρεμβολή του προ ενισχυτικού σταδίου (δεν έχει δηλαδή line out).

Όπως είχα γράψει και στο hands on μου, ταιριάζει πολύ καλά με ακουστικά ποιότητας (ναυαρχίδες) τα οποία είναι σε θέση να αναδείξει.

Δεν μου προξενεί εντύπωση ότι τα χρησιμοποίησαν για τεστ και τιουναρίσματα σε ένα κορυφαίο ακουστικό.
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #114 by AthanasiosL » Tue Sep 18, 2018 9:10 pm

Το ενισχυτικό στάδιο ακουστικών του Mytek Manhattan (1) δεν απέχει και πάρα πολύ από αυτό του Brooklyn (στα audeze lcdx τουλάχιστον).

Return to “Ακουστικά”



Login · Register