Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands on] Final D8000 headphones

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #81 by angpsi » Fri Aug 10, 2018 12:17 am

Ναι, το ενδεχόμενο πώλησης παραμένει ανοιχτό. Ωστόσο έχω ολοένα και περισσότερο την αίσθηση ότι στην περίπτωσή τους το ματσάρισμα είναι αρκετά σημαντικό καθώς παρότι είναι ιδιαίτερα ευαίσθητα έχουν και μια όχι και μικρή αντίσταση στα 60 Ohm (αντί για τα πιο συνηθισμένα 32 Ohm).

Για να δούμε τι θα γίνει και όσο ανοίγουν...
Άγγελος
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #82 by Sonorus » Sat Aug 11, 2018 1:51 pm

Όσο αφορά το Damping factor για τα συγκεκριμένα ακουστικά είναι αποδεκτή συνολική εμπέδηση
του ενισχυτή από 7Ω και κάτω.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #83 by Dr Pan K » Sat Aug 11, 2018 2:11 pm

Sonorus wrote:Όσο αφορά το Damping factor για τα συγκεκριμένα ακουστικά είναι αποδεκτή συνολική εμπέδηση
του ενισχυτή από 7Ω και κάτω.


Ενδιαφέρον. Πώς προκύπτουν τα 7 Ohm? Δλδ γιατί όχι 5 ή 0.1;
Παναγιώτης
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #84 by Sonorus » Sat Aug 11, 2018 3:17 pm

Σύμφωνα με τα τεχνικά φόρουμ ο γενικός κανόνας που είσαι σίγουρος ότι θα είσαι εντάξει με το DF είναι του 1/8.
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #85 by Sonorus » Sat Aug 11, 2018 3:26 pm

Φυσικά δεν επηρεάζονται όλα τα ακουστικά το ίδιο εξαρτάται από την μεμβράνη τους και όχι μόνο από την αντίσταση του πηνίου.
Έχει ενδιαφέρον στην σελίδα του Solderdude
https://diyaudioheaven.wordpress.com/sc ... headphone/
να δούμε μετρήσεις τις απόκρισης συχνότητας για διάφορα ακουστικά.
Παρέχει μια μέτρηση με πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου του ενισχυτή και μια με μεγάλη.
Κάποια ακουστικά επηρεάζονται ελάχιστα ενώ κάποια άλλα πάρα πολύ με τραγικά συνήθως αποτελέσματα στα κάτω των 200hz.
Κάποιος ίσως να θεωρούσε ότι αυτό είναι κόλπο να αυξήσουμε την απόκριση κάποιων ακουστικών στις χαμηλές συχνότητες , δεν ισχύει όμως αφού έχουμε αύξηση στην παραμόρφωση και τους χρόνους απόσβεσης.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #86 by Chris1967 » Sat Aug 11, 2018 4:23 pm

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα Damping Factor στα ηχητικά ευρήματα του Άγγελου με την χρήση του BCL, η άποψη μου είναι ότι δεν έχει στρώσει η μεμβράνη.

Το θέμα της εμπέδησης εξόδου νομίζω ότι έχει φτάσει σε επίπεδα υπερβολής. Στους παλαιότερους επαγγελματικούς ενισχυτές η εμπέδηση ήταν σχεδόν πάντοτε υψηλή στα 100-120Ohm. Σε τέτοιους ενισχυτές ήταν πάντοτε λίγο τονισμένα τα μπάσα, πρόβλημα ελέγχου δεν έχω παρατηρήσει στον φτηνό επαγγελματικό ενισχυτή της Superlux (http://www.superlux.com.tw/upload/funct ... web_en.pdf) που έχω παρά το γεγονός των 200Ohm εμπέδησης εξόδου. ΜΠορείτε να συγκρίνετε και του BCL αντίστοιχα (https://www.audiodestination.co.uk/prod ... oad_id=399).

Η άποψη μου είναι ότι τα ακουστικά αυτά δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο θέλετε να πιστεύετε, διότι χρειάζονται ρεύματα (υψηλότερα Volt).

Έχω μιλήσει επ' αυτού στο τηλέφωνο μαζί του, και του είπα να τα στρώσει με επαναλαμβανώμενες συχνότητες 20-100 Hz σε μεγάλες εντάσεις.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #87 by Dr Pan K » Sat Aug 11, 2018 5:34 pm

Sonorus wrote:Σύμφωνα με τα τεχνικά φόρουμ ο γενικός κανόνας που είσαι σίγουρος ότι θα είσαι εντάξει με το DF είναι του 1/8.


Εγώ πάλι δεν ξέρω πώς κατέληξαν στα 1/8. Η δική μου εμπειρία λέει άλλα (>1/10 έως 1/20 για solid state και κάποιες φορές ακόμα περισσότερο)
Παναγιώτης
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #88 by Sonorus » Sat Aug 11, 2018 6:14 pm

Να σου πω δεν ξέρω πως κατέληξαν δεν έχω τόσες γνώσεις ηλεκτρονικών.
Η τελευταίες απόψεις συγκλίνουν πλέον ότι όσο χαμηλότερη η έξοδος τόσο καλύτερα.
Ιδεατά μικρότερη και του 1Ω.
Εκτός από ειδικές ανάγκες και χρήσεις σε ενισχυτές με λυχνίες και ακουστικά μεγάλης αντίστασης.
Επίσης θα μου επιτρέψει ο Χρήστος να διαφωνήσω μαζί του.
Όπως δείχνουν οι μετρήσεις οι διαφορές σε DF εκτός της ενίσχυσης του μπάσου όπως έγραψα πιο επάνω εισάγουν παραμόρφωση και μεγάλους χρόνους αντήχησης σε αυτές τις συχνότητες.
Αυτό βέβαια σε κάποια αυτιά μπορεί να ακούγεται και ευχάριστα.
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #89 by Sonorus » Sat Aug 11, 2018 6:17 pm

Επίσης να επαναλάβω ότι όπως δείχνουν οι μετρήσεις δεν επηρεάζονται όλα τα ακουστικά από την μεγάλη αντίσταση εξόδου του ενισχυτή.
Συνεπώς σε αυτά τα ακουστικά δεν έχουμε κάποια σοβαρή επίπτωση στον ήχο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands on] Final D8000 headphones

Unread post #90 by Dr Pan K » Sat Aug 11, 2018 7:08 pm

Ούτε εγώ συμφωνώ με τον Chris. Αν το χαμηλό είναι ασαφές και κάπως αργό σε ένα ακουστικό δύσκολα θα αλλάξει με στρώσιμο. Πιο πολύ παίζει ρόλο το df του ενισχυτή που τα οδηγει.
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register