Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Smartphone as DAP

dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #11 by dapost » Fri Sep 14, 2018 11:35 am

Αλλα ενα ειναι το σιγουρακι: Για εμας τους αρρωστους και για οσους απο εμας εχουν android κινητα, τα μοντελα τυπου lg v30 ειναι μονοδρομος. Στην τιμη του κινητου, παίρνεις και ενα αξιοπρεπεστατο και χρηστικοτατο dap/dac.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #12 by Dr Pan K » Fri Sep 14, 2018 11:38 am

Να σου πω πως το σκέφτομαι εγώ. Δεν θέλω να κουβαλάω περισσότερο βάρος και αντικείμενα από το άκρως απαραίτητο. Κινητό αναγκαστικά έχω. Dap δεν βλέπω τον λόγο, δεν είναι καν πάντα ανώτερο ενός καλού κινητού.

Αν τώρα ήθελα κάτι μαζεμένο για το γραφείο μάλλον θα αγόραζα ένα καλό DAC με έξοδο ακουστικών και θα το συνεδεα στο κομπιούτερ μου. Ένα iFi πχ ή ένα Chord που δεν πιάνουν χώρο και παίζουν καλά. Οπότε και πάλι Dap δεν θα έπαιρνα.

Ό Chris1367 ίσως να 2χει αντίθετη άποψη αλλά εγώ το ν κυκλοφορώ με συσκευές ενωμένες με λαστιχάκι και συνολικού βάρους 400+ γραμμαρίων απλά το θεωρώ αδιανόητο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #13 by Chris1967 » Fri Sep 14, 2018 7:25 pm

Δεν υπάρχει κανένα κινητό (και νομίζω ούτε θα υπάρξει) που να έχει τόσο καλό και δυνατό ενισχυτή (αλλά κορυφαία και διπλά τσιπάκια DAC) όσο τα κορυφαία DAP.

Οπότε αν ζητάμε κορυφαία ποιότητα και δύναμη οδήγησης τότε μονόδρομος DAP.

Ας μην ξεχνάμε ότι κανένα τηλέφωνο δεν έχει την δυνατότητα να κλείνει όλες τις λειτουργίες του και να αφοσιώνει όλους τους πόρους του για την μουσική αναπαραγωγή, όπως κάνουν τα DAP.

Εδώ μιλάμε για audiphile ασφάλειες και κουτιά με άμμο και μέταλλα που κάνουν διαφορά στον ήχο και δεν παραδέχεστε την ανωτερότητα των DAP? περίεργο.

Με μεγάλη έκπληξη επίσης ακούω ότι τα DAP είναι τελειωμένη ιστορία, δεν το έχω ξανακούσει αυτό.

Τα stacks από player/dac/ενισχυτές τείνουν υπό εξαφάνιση μεt;a την εμφάνιση των μεγάλων μοντέρνων DAP, βέβαια στο χόμπι υπάρχουν και οι ακρότητες. Πάντως ο συνδυασμός ενός DAP σαν digital transport μαζί με το Mojo (με διασύνδεση digital coaxial) έχει δώσει για μένα το καλύτερο αποτέλεσμα που έχω ακούσει από το Mojo.

Αν δεν μας πολυνοιάζει και δεν έχουμε ψείρες (in ear) αξιώσεων ή δυσκολοδήγητες, τότε τα τηλέφωνα είναι αξιοπρεπέστατα.

Εγώ δεν έχω κορυφαίο DAP (Fiio X5 gen3) αλλά δεν έχω ακούσει κανένα τηλέφωνο μέχρι στιγμής να παίζει καλύτερα.

Τώρα για τα BT ακουστικά, έχω να πω ότι όταν βγει ναυαρχίδα με BT, τότε θα σημάνει ότι η τεχνολογία αυτή έχει και audiphile ποιότητα. Κάτι βέβαια που δεν νομίζω να γίνει τουλάχιστον όχι με το νυν υπάρχων πρωτόκολλο BT.

Στην συζήτηση ας μην μπερδεύουμε το "high end" της φορητότητας (DAP και inear χιλιάδων ευρώ), με κονσιουμεράδικες λύσεις του στυλ good enough.

Χωρίς να αποκλείω ότι το LG μπορεί να κάνει την έκπληξη εδώ, θα ήθελα πολύ να το ακούσω.
Χρήστος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #14 by dapost » Fri Sep 14, 2018 8:59 pm

Εγώ πάλι πως γίνεται να συμφωνώ και με τον Παναγιώτη και με το Χρήστο ;-)

Θεωρώ ότι τα κινητά είναι υπερ-χρηστικά για φορητή χρήση και 'good enough' αλλά με τίποτα κορυφαία. Επίσης είναι ουσιαστικά δωρεάν μια και κινητό όλοι αγοράζουμε για άλλες δουλειές.

Το LG θα το πάρω σύντομα γιατί εχω μείνει με ένα S3 του 2014... Και μετά θα οργανώσουνε ένα event σπίτι μου πριν πιάσουν τα πολλά κρύα!
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #15 by Dr Pan K » Fri Sep 14, 2018 9:20 pm

Δεν διαφωνώ ούτε εγώ με τον Χρήστο, προφανώς μια dedicated συσκευή θα είναι καλύτερη από μια ενσωματωμένη, παρ'όλα αυτά τα Dap έχουν πεθάνει. Η διαφορά σε ποιότητα ήχου ανάμεσα στις 2 κατηγορίες είναι μικρή, και θα έλεγα αμελητέα για το 99.9999% του πληθυσμού. Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι ακούνε με ψείρες και ακουστικά της φτηνιας. Την διαφορά δεν την πιάνουν και η ευκολία πάει περίπατο.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #16 by Chris1967 » Sat Sep 22, 2018 8:02 pm

Χρήστος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #17 by dapost » Tue Mar 05, 2019 12:15 pm

Με κάποια καθυστέρηση, πήρα το LG G7, Δεν φαίνεται κακό, αλλά πρέπει να το τσεκάρουν οι ειδικοί asap ;-) Στην επόμενη συνάντηση.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #18 by Dr Pan K » Wed Mar 06, 2019 8:34 am

dapost wrote:Με κάποια καθυστέρηση, πήρα το LG G7, Δεν φαίνεται κακό, αλλά πρέπει να το τσεκάρουν οι ειδικοί asap ;-) Στην επόμενη συνάντηση.


Οι ειδικοι αχαχαχα.. Σου αρεσει? Με τι ακουστικα/ ψειρες το χρησιμοποιεις Δημητρη?
Παναγιώτης
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #19 by dapost » Wed Mar 06, 2019 10:26 am

HD 579 και HD800. Δυστυχώς δεν ήρθε πακέτο με τις "καλές" ψέιρες της B&O αλλά κάποιες LG που είναι πολύ μέτριες.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #20 by Dr Pan K » Thu Mar 07, 2019 8:37 am

dapost wrote:HD 579 και HD800. Δυστυχώς δεν ήρθε πακέτο με τις "καλές" ψέιρες της B&O αλλά κάποιες LG που είναι πολύ μέτριες.


Φαντάζομαι πως τα 800ρια τα αναφερεις σαν nice to have γιατι αποκλείεται να τα κουνάει το LG. Εκανα και εγω τέτοιες δοκιμες με τα Abyss και το Samsung S7, πολυ γελιο. Ακουγες τις φυσικές χροιες και μεχρι εκει. Ηταν καπου στο βαθος, στο υπερπέραν. Και το ποτενσιομετρο ηταν διακοσμητικό, οσο και να ανεβαζες ενταση δεν παρατηρούσες καμια διαφορά. To 579 δειχνει πολυ καλο τερι, με αυτο θα ακους τελικα?
Παναγιώτης

Return to “Ακουστικά”



Login · Register