Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Smartphone as DAP

dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #31 by dapost » Mon Mar 18, 2019 10:22 am

Ένα σύντομο follow-up με χρηστικές ελπίζω πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν κινητό με quad dac.

Τα θετικά: καλός ήχος που θα ικανοποιήσει απόλυτα με mid-level ακουστικά τύπου HD600. ΙΜΗΟ, ποιότητα ήχου λίγο καλύτερη από την defualt κάρτα ενός μακ και λίγο χειρότερη από ένα καλό dac τύπου mojo. Με μεσαίας κατηγορίας ακουστικά, οι διαφορές δε γίνονται αντιληπτές. Επίσης, πολύ καλή οδήγηση, με αρκετό διαθέσιμο headroom. Παιχνίδι με διαφορετικά φίλτρα και κάποιες άλλες ρυθμίσεις που το πιθανότερο είναι να ασχοληθεί κανείς μία φορά, μόλις το πάρει.

Στα αρνητικά: Φυσικά δε θα οδηγήσει πολύ δύσκολα ακουστικά, αντίθετα από ότι ισχυρίζονται διάφοροι σε διάφορα φόρουμς. Επίσης, το dac δεν ενεργογποιείται πάντα και με όλα τα ακουστικά και χρειάζονται διάφορα κόλπα για να παίξει ή χακιά στο λογισμικό. Διαβάζω για high impedance mode σε διάφορα φόρουμς που είναι στη φαντασία τους. Το dac απλά ενεργοποιείται ή όχι. Όταν δεν είναι ενεργοποιημένο, ο ήχος που βγαίνει είναι απλά τραγικός. Ακόμη, καταναλώνει σχετικά γρήγορα την μπαταρία (σε συνδυασμό με streaming από tidal σε φούλ ανάλυση).
Δημήτρης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Smartphone as DAP

Unread post #32 by angpsi » Mon Mar 18, 2019 10:36 am

Εναλλακτικά έχουμε βέβαια και αυτές τις πρακτικές λύσεις... :lol: > (πηγή)
Image
Άγγελος
soda
Posts: 4
Joined: Sun Jun 16, 2019 12:06 pm

Re: Smartphone as DAP

Unread post #33 by soda » Sun Jun 16, 2019 12:39 pm

Κανείς δεν έχει επισημανει την αναγκαιότητα ενος καλού media player στο κινητο. Φυσικα δεν παιζουμε με default Player γιατί οπως και στα Windows χρησιμοποιούν τους native dirvers , και φυσικά δεν έχουμε bit perfect . Εχω αγοράσει τρεις players απο το google play. Poweramp, Neutron και USB Audio player pro. Απο τους 3 , με διαφορά ο καλύτερος ειναι ο USB Audio player.Βέβαια πασχει απο UI , ειναι πολύ λιτο , αλλα έχει πολυ παραμετροποίηση οσο αφορα την χρήση ενός USB DAC . Και ο ήχος ήταν καλυτερος απο τα υπολοιπα 2. Εγω την κατοχή μου δεν έχω το V30 αν και έχω διαβάσει παντου πολύ καλα λόγια. Εχψ συνδιάσει S8 galaxy με Audioquest DragonFly Red.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Smartphone as DAP

Unread post #34 by Chris1967 » Sun Jun 16, 2019 3:35 pm

Καλώς όρισες soda!

Τους players που αναφέρεις τους χρησιμοποιώ όλους από τότε που πρωτοβγήκαν στο app store δλδ αρκετά χρόνια.

Σωστή η επισήμανση σου για bit perfect αναπαραγωγή.

Παρότι εξακολουθώ και έχω στο κινητό τον PowerAmp ακόμα, πλέον όλες μου οι ακροάσεις γίνονται με τον Fiio player πρωτίστως επειδή έχω προϊόντα Fiio αλλά και επειδή δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές σημαντικές μεταξύ των άλλων.

DAC επάνω σε κινητό είναι λίγο παλαιομοδίτικο τώρα πια κατά την άποψη μου, και μπελαλίδικο με επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας κλπ.

Για περιστασιακή ακρόαση χρησιμοποιώ το Samsung Galaxy S8plus μου σκέτο με innear ή με Fiio BTR3 (ldac) στο αμάξι.

Για σοβαρότερες ακροάσεις στις μετακινήσεις μου, Fiio X5 iii.

To Mojo δεν συνδυάζεται με το κινητό πια είναι μόνιμα στο γραφείο.
Χρήστος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register