Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #1 by Chris1967 » Mon Nov 05, 2018 4:54 pm

To bluetooth είναι πιο πολύ σήμερα παρά ποτέ στην ζωή μας ειδικά που σε κάποια από τα νέα τηλέφωνα δεν υπάρχει καν έξοδος ακουστικών.

Το BT A2DP ξεκίνησε αρχικά σαν απλή μέθοδος επικοινωνίας φορητών συσκευών και ακουστικών χωρίς να υπάρχει πρόβλεψη για ήχο stereo hifi, αλλά για μέγιστη οικονομία μπαταρίας και ευχρηστίας.

Το αρχικό codec ήταν το SBC (Subband Coding) το οποίο προοριζόταν για αυτό που είπα πιο πάνω δηλαδή μάλλον για ακουστικά hands free ή για παρακολούθηση τηλεόρασης μόνο αφού έχει απολεστική συμπίεση μεγάλου βαθμού. Μέγιστη διαμεταγωγή στα 328-kbps, το οποίο μπορεί κανείς ιδανικά να ακούσει ένα αρχείο Mp3 320 kbps αξιοπρεπέστατα αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά από αλλεπάλληλα transcoding το αποτέλεσμα μπορεί να είναι από απλά αποδεκτό μέχρι ανυπόφορο.

Όλες οι συσκευές bluetooth είναι συμβατές με το SBC.

H Qualcomm αργότερα μπήκε στο παιχνίδι με το codec AptX και τλευταία με το AptX HD

To AptX υπόσχεται σύμφωνα με την κατασκευάστρια ότι φέρνει ήχο CD quality 16/44 (θεωρητικά 16/48), με διαμεταγωγή 352 kbps με απολεστικό αλγόριθμο παρόμοιας λογικής όπως το SBC. Στην θεωρία είναι πράγματι καλύτερο, αλλά στην πράξη δύσκολα κανείς μπορεί να καταλάβει την διαφορά αν ακούει Mp3, ενώ αν ακούει FLAC (που είναι losless) πρέπει να ακούγεται ξεκάθαρη διαφορά αρκεί και η συσκευή που εκπέμπει είναι συμβατή με aptx αλλά και αυτή που λαμβάνει. Σε περίπτωση που η μία ή η άλλη δεν είναι συμβατή με aptx τότε default ακούμε με SBC.

Φυσικά η ανώτερη ποιότητα αυτής της σύνδεσης είναι εάν ακούμε FLAC red book. Σε μεγαλύτερες δειγματοληψίες γίνετε πετσόκομμα.

Κάτι σημαντικό είναι ότι με υλικό συμπιεσμένο απολεστικά θα έχει χειρότερη ποιότητα από ένα υλικό ασυμπίεστο (επειδή γίνετε δεύτερη απολεστική συμπίεση κατά την διαμεταγωγή), το Spotify (ή τα mp3) ακούγονται χειρότερα από το Tidal (σε ποιότητα flac 16/44).

Το πρώτο κινητό τηλέφωνο στον κόσμο με Aptx ήταν το Samsung Galaxy S8/S8+

Για τους χαιφιντελίστες λοιπόν η Qualcomm έβγαλε φέτος (2018) το Aptx HD (HD όπως high definition).

Η διαμεταγωγή είναι στα 24/48, 576 kbps. Στην θεωρία είναι πολύ καλύτερα από το απλό aptx/sbc.

Φυσικά για να εκμεταλευτούμε και αυτό το codec πρέπει και οι δύο συσκευές μας να είναι συμβατές με αυτό.

Σε υλικό 24/69 FLAC οι διαφορές είναι ακουστές με το aptx HD σε σχέση με το απλό aptx όταν ακούμε τέτοια αρχεία, για αρχεία απλά 16/44 κανονικά δεν θα πρέπει να ακούμε διαφορά μεταξύ των δύο codec(?).

Αυτή την στιγμή είναι λίγες οι συσκευές που το υποστηρίζουν αλλά αυξάνονται συνεχώς.

Μέσα στο παιχνίδι δεν θα μπορούσαν να είναι και κολοσσοί εταιρίες που θέλουν να πλασάρουν το αποκλειστικά δικό τους σύστημα.

Έτσι και η Sony λανσάρισε το LDAC αρχικά για δικές τις συσκευές (τηλέφωνα Sony Experia και δικά τους ακουστικά) και μόνο αλά αργότερα έδωσε την άδεια και σε άλλους κατασκευαστές.
Μάλιστα το νεό Android 8,0 Oreo είναι συμβατό.

Το LDAC έχει διαμεταγωγή 990 kbps στα 24/96.

Αυτή την στιγμή είναι ο αλγόριθμός που επιτρέπει την μετάδοσης της καλύτερης ποιότητας ήχου (εφάμιλλο με Tidal hires MQA) και τρεις φορές μεγαλύτερη διαμεταγωγή από SBC.

image_mini2.png
image_mini2.png (27.83 KiB) Viewed 6294 times


Όπως και με τα άλλα codec πρέπει και ο πομπός και ο δέκτης να είναι συμβατοί.

https://www.androidauthority.com/sony-l ... ec-790690/


Η Apple όπως μας έχει συνηθίσει, κάνει τα δικά της με το AAC (Adnvanced Audio Codec)..

Τα iphone μέχρι στιγμής είναι μόνο συμβατά με το σύστημα SBC και με το δικό τους AAC.

To AAC έχει διαμεταγωγή 250 kbps, και τα αρχεία πρέπει πρώτα να μετατραπούν σε AAC ή ALAC πριν αποσταλούν οπότε υποχρεωτικά στα τηλέφωνα τους πρέπει να έχουμε τέτοιες βιβλιοθήκες μουσικής. Αντιθέτως τα Mac έχουν συμβατότητα και με aptx.

Συγκριτικός πίνακας των codec

Bluetooth-Audio-Codecs-840x559.png
Bluetooth-Audio-Codecs-840x559.png (99.13 KiB) Viewed 6294 times
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #2 by Chris1967 » Mon Nov 05, 2018 4:54 pm

4/9/2021

Ανακοινώθηκε από την Qualcomm το πρώτο bluetooth codec που προσφέρει μη απωλεστική διαμεταγωγή δεδομένων σε bluetooth σε ποιότητα CD.

https://www.qualcomm.com/news/releases/ ... agon-sound
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #3 by Chris1967 » Mon Nov 05, 2018 4:54 pm

Reserved
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #4 by Chris1967 » Thu Jan 17, 2019 2:02 pm

Στην έκθεση του Νοεμβρίου αγόρασα ένα Fiio BT3.

Προϊστορία:
Γενικά δεν ακούω πολύ με bluetooth μουσική (για ομιλία σχεδόν πάντα, τόσο στο ιατρείο, όσο και στο αμάξι όπου έχω το ενσωματωμένο σύστημα που παίζει από τα ηχεία), αλλά έχω αγοράσει τα τελευταία 1-2 χρόνια δύο αντάπτορες/καλώδια bt για χρήση με τα αγαπημένα μου Ultimate Ears 900s.

Ο πρώτος είναι ένα απλό καλώδιο mmcx από ebay
HTB1zf46PpXXXXX7XFXXq6xXFXXXx.jpg
HTB1zf46PpXXXXX7XFXXq6xXFXXXx.jpg (198.08 KiB) Viewed 5968 times

δυστυχώς δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος από την ηχητική ποιότητα ούτε από την εμβέλεια οπότε μετά τις πρώτες δοκιμές απερρίφθη, και έκτοτε είναι στο κουτάκι με τα καλώδια άχρηστο.
Όπως καταλαβαίνεται δεν υποστήριζε παρά μόνο το βασικό codec.

Επόμενη δοκιμή ήταν το καλώδιο της KZ με mmcx σύνδεση
1.jpg
1.jpg (84.6 KiB) Viewed 5968 times

Εδώ τα πράγματα βελτιώθηκαν αφού είχε τσιπάκι CSR8645, και υποστήριζε aptx.
Σε δοκιμές με το το κινητό μου (Samsung S8plus) και με το Fiio X5iii έδειξε ότι έπαιζε ικανοποιητικά, αλλά υπήρχε σίγουρα διαφορά προς το χειρότερο σε σχέση με την σύνδεση των ακουστικών κατευθείαν με το καλώδιο στις συσκευές. Εμβέλεια χάλια ακόμα και εάν το κινητό ήταν στην τσέπη του μπουφάν, οπότε πάλι τζίφος.

Μέχρι που διάβασα για το Fiio BT3, η πρώτη συσκευή που υποστηρίζει όλα τα codecs, συν ότι μπορείς να βάλεις επάνω ότι ακουστικό έχει απλό καρφί 3,5 στέρεο, και μετατρέπεται όχι μόνο σε bt streamer αλλά και σε ένα πολύ καλό hands free με καλή απόδοση και αποθορυβοποίηση μικροφώνου. https://www.fiio.com/btr3

515402.jpg
515402.jpg (933.72 KiB) Viewed 5968 times


Υπάρχει ένα πολύ καλό app από την Fiio που αναλαμβάνει να αναπαράγει την μουσική του κινητού σας, αλλά και να κάνει βασικές ρυθμίσεις στο BTR3. Σαν player στις δοκιμές που έκανα ήταν ικανοποιητικό εφάμιλο του Poweramp που χρησιμοποιώ συνήθως στο κινητό. https://play.google.com/store/apps/deta ... usic&hl=en

514430.jpg
514430.jpg (176.45 KiB) Viewed 5968 times


514827.jpg
514827.jpg (175.61 KiB) Viewed 5968 times


Η σύνδεση με το κινητό πανεύκολη όπως και με το X5iii. (Στο κινητό ldac φυσικά ενώ στο X5iii μόνο aptx δυστυχώς.

Η σύνδεση με υπολογιστές γίνεται χωρίς driver αλλά μ περιορισμένη δειγματολειψία, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι, μπορεί σίγουρα να αναβαθμίσει και ήχο από λάπτοπ αφού το ενσωματωμένο dac είναι πολύ καλό τηρουμένων των αναλογιών. Είναι το ΑΚ4376Α της Asahi Kasei που μας έχει συνηθίσει σε γλυκά και ευχάριστα ακούσματα, με ενσωματωμένο ενισχυτή ακουστικών επάνω στο τσιπ. https://www.akm.com/akm/en/product/data ... AK4376AECB

515151.jpg
515151.jpg (659.08 KiB) Viewed 5968 times


Μια χρήση που κάνω τώρα πια σε όλα τα ταξίδια, είναι να το βάζω στο αμάξι να στρημάρει αντί του συστήματος του αυτοκινήτου. Η ηχητική ποιότητα λόγω καλύτερου codec και dac είναι εντυπωσιακή.

515062.gif
515062.gif (300.44 KiB) Viewed 5968 times


Είναι ένα πολυεργαλείο με πολύ καλή ηχητική ποιότητα τόσο καλή που δεν μπορεί να μην καταπλήξει τον οποιονδήποτε.

Αυτό το προιόν μαζί με τα ακουστικά Sony 1000X M3 https://www.sony.com/electronics/headba ... wh-1000xm3 , αποτελούν αυτή την στιγμή τις καλύτερες υλοποιήσεις bluetooth της αγοράς.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #5 by angpsi » Thu Jan 17, 2019 2:21 pm

Θέλω!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #6 by angpsi » Thu Jan 17, 2019 2:24 pm

Οσονούπω έρχεται και αντίστοιχο σαυράκι: https://www.hibymusic.net/?fbclid=IwAR2 ... CZ3YNwxsdo Φυσικά το Fiio έχει το πλεονέκτημα, ανεξάρτητα από την ηχητική του υπογραφή, να υποστηρίζεται στην χώρα μας από Έλληνα αντιπρόσωπο και να είναι διαθέσιμο στα καταστήματα λιανικής.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #7 by Chris1967 » Thu Jan 17, 2019 2:53 pm

Δεν μπορώ να βρω απολύτως τίποτε για το UAT codec που βάσει αυτού υπόσχονται μεγαλύτερη διαμεταγωγή από το μέγιστο αυτή την στιγμή που είναι το LDAC.

Δικό τους proprietory μάλλον, που θα δουλεύει μόνο με το δικό τους DAP μόνο.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει καμία άλλη συσκευή που να το υποστηρίζει, μάλιστα σήμερα το πρωτοάκουσα αυτό.

Και εδώ αρχίζει ο πόλεμος των codec.

Ίδωμεν
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #8 by angpsi » Fri Jan 25, 2019 2:27 am

Chris1967 wrote:Η Apple όπως μας έχει συνηθίσει, κάνει τα δικά της με το AAC (Adnvanced Audio Codec)..

Τα iphone μέχρι στιγμής είναι μόνο συμβατά με το σύστημα SBC και με το δικό τους AAC.

To AAC έχει διαμεταγωγή 250 kbps, και τα αρχεία πρέπει πρώτα να μετατραπούν σε AAC ή ALAC πριν αποσταλούν οπότε υποχρεωτικά στα τηλέφωνα τους πρέπει να έχουμε τέτοιες βιβλιοθήκες μουσικής. Αντιθέτως τα Mac έχουν συμβατότητα και με aptx.

Τελικά δεν άντεξα και πήρα κι εγώ το BTR3! Δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν έχω καταφέρει να το κάνω να το δει η εφαρμογή της FiiO στο iPhone παρότι καταφέρνω να συνδεθώ κανονικά, κι έτσι δεν έχω καταφέρει ακόμα να παίξω με όλες τις ρυθμίσεις του.

Όσον αφορά στο πρωτόκολλο Bluetooth, αξίζει να σημειωθεί ότι το Macbook Pro παίζει default στο SBC. Με λίγο ψάξιμο online, οι χρήστες Mac θα καταφέρουν να ενεργοποιήσουν το AptX και το AAC σχετικά εύκολα μέσω Terminal. Το iPhone πρέπει να έπαιξε κατ' ευθείαν σε AAC, όμως ο μόνος τρόπος να το ελέγξω ήταν μέσα από το χρώμα του led –που όμως έμεινε ίδιο όπως όταν έπαιζα στο ίδιο πρωτόκολλο μέσα από το Mac.

Με την εξαίρεση της δυσλειτουργίας της εφαρμογής, το FiiO BTR3 ακούγεται πάρα πολύ ωραία, με την αρκετά χαρακτηριστική υπογραφή του AKM AK4376a –γεμάτες μεσαίες και πολύ καλή αίσθηση χώρου και λεπτομέρειας. Οι ακροάσεις μέχρι στιγμής έχουν γίνει με σύνδεση Bluetooth, είτε από το iPhone μέσω Tidal, είτε από το Macbook Pro μέσω Audirvana με δικά μου αρχεία. Επίσης έχω ακούσει μέσω USB από το Mac, αλλά επιφυλάσσομαι γιατί δεν έχω απόλυτο έλεγχο ως προς το με ποιον τρόπο λειτουργεί το BTR3 σε πραγματικό χρόνο... Τα ακουστικά που χρησιμοποιήθηκαν είναι τα FLC8s που πήρα και πάλι καθ' υπόδειξη του Chris και που αποδείχθηκαν άλλη μια εξαιρετική πρόταση!

Σχετικά με το παράθεμα του Chris, αναρωτιέμαι αν το AptX μετατρέπει κι αυτό το αρχείο ή αν στέλνει το Flac ως έχει. Εμένα η πρώτη μου εντύπωση ήταν ότι το AAC ακούστηκε λίγο καλύτερα από το AptX, κάτι που μου μου φαίνεται περίεργο αν όντως παρεμβάλλεται ένα επιπλέον στάδιο μετατροπής του σήματος. Από την άλλη μεριά, διαβάζω αλλού ότι τα δύο πρωτόκολλα έχουν διαφορές στον τρόπο που αντιμετωπίζουν την συμπίεση της πληροφορίας, κάτι που δεν είναι διόλου απίθανο να εξηγεί τις διαφορές που ακούω ανεξάρτητα από το αν επιβαρύνεται ο επεξεργαστής με μια επιπλέον διεργασία.
[beer]
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #9 by Chris1967 » Fri Jan 25, 2019 1:33 pm

Αν δεν μπορέσεις να κάνεις την εφαρμογή να δει το BT3, δεν θα μπορέσεις να δώσεις AAC.

Έτσι εξηγείται ότι δεν αλλάζει το χρώμα όταν ακούς από Mac και από το τηλέφωνό σου.

Ντε φακτο ακούς με aptx στην καλύτερη περίπτωση. Ο λόγος που ακούς βελτίωση οφείλεται όχι στο blutooth codec, αλλά στο γεγονός ότι το dacάκι στο BT3 είναι ανώτερο του mac και του iphone.

Πρέπει πάσει θυσία να κάνεις την εφαρμογή Fiio Music να δει το BT3 και να παίξεις aac.

(ζήτα βοήθεια στο νήμα του χεντφαι) (ή πάρε ένα Android 8 για να βρεις την υγειά σου με ldac [dance] )
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Τα πάντα γύρω από το bluetooth!!

Unread post #10 by angpsi » Fri Jan 25, 2019 3:04 pm

Οκ, το γύρισα σε aptX στο Mac. Κατά τα άλλα, η εφαρμογή συνεχίζει και αρνείται παρότι το τηλέφωνο συνδέεται κανονικά (μέχρι και μουσική έπαιξα από το FiiO app).

Το support της FiiO μου είπε να δοκιμάσω να το ανοίξω και να κλείσω το BTR3 πολλές φορές μπας και ακούσει, όμως δεν βλέπω να γίνεται τίποτα. Έχω γράψει και στο Head-fi αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει χρήσιμη ανταπόκριση.

Ίσως να είναι πρόβλημα μόνο με το δικό μου κινητό. Θα δω μήπως βρω κάποιο άλλο βολικό διαθέσιμο τηλέφωνο για να διασταυρώσω τα ευρήματα.

Android δεν παίρνω για κανένα λόγο, όπως δεν ξαναγυρίζω και σε Windows. Από τότε που πέρασα σε οικοσύστημα Apple όλα τα εργαλεία που χρησιμοποιώ για την δουλειά μου συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους και δουλεύουν απροβλημάτιστα, όπως συνεργάζονται άψογα και το iPhone με το Macbook μεταξύ τους. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι είναι δουλειά της FiiO να γράψει μια εφαρμογή που να μην έχει προβλήματα. Εδώ να πω ότι οι φήμες λένε πως η Apple ετοιμάζει μια πιο χαϊφιντελάδικη λύση BT ακουστικών με νέο chip πάνω τους , επομένως με γαργαλάει η ιδέα ότι ίσως να εμφανίσουν και κάποιο καινούργιο BT codec που να είναι ανταγωνιστικό των aptX, LDAC, κ.λπ..

Ευσεβείς πόθοι, που λένε και στο χωριό των Apple fanboys, αλλά τι να κάνουμε κι εμείς οι στερημένοι που τσακώθηκε η Apple με την Qualcomm...
Άγγελος

Return to “Ακουστικά”



Login · Register