Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Raal SR1a και άλλα open baffle ακουστικά: Θα τα πάρει ο Pankon;

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #1 by angpsi » Fri Nov 22, 2019 2:20 pm

pankon wrote: (...) Θα κρέμαγα τα Falcon LS3/5a από τα αφτιά μου (κοντά είμαι άλλωστε), αλλά έχουν καλώδια... [musicphones]

Off topic, αλλά υπάρχουν σχέδια και για σένα φίλε Παναγιώτη. Τυπικά χρειάζονται (επισήμως από την εταιρεία) κανονικό ενισχυτή για να παίξουν, επομένως είναι ό,τι πιο κοντά στο να κρεμάσεις τα Falcon σου! :lol: Βέβαια δεν τα λες ούτε ψείρες ούτε ασύρματα, όμως μπορεί έτσι να σώσεις τον σβέρκο σου!
https://raalrequisite.com/sr1a-earfield-monitors/

Στην ίδια λογική αλλά με μικρότερες απαιτήσεις σε ενίσχυση υπάρχουν και τα MySphere (https://mysphere.at), που αποτελούν μετεξέλιξη του σχεδίου του κλασσικού AKG K1000 (https://www.hifishark.com/model/akg-k-1000)

* να σημειώσω ότι δεν έχω ακούσει κανένα από αυτά τα ακουστικά προσωπικά, απλά είναι ό,τι κοντινότερο γνωρίζω ως προς το ύστατο σχέδιο του Παναγιώτη! [beer] Απ' όσο θυμάμαι, ένα ζευγάρι AKG K1000 πρέπει να έχει ο Θέμης της Location Sound.
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #2 by pankon » Fri Nov 22, 2019 3:18 pm

Επιτέλους! Πρέπει να ομολογήσω ότι τα MySphere 3 φαίνεται να έχουν μια εξαιρετική τοποθέτηση. I like...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #3 by pankon » Sun Nov 24, 2019 9:22 am

angpsi wrote:Off topic, αλλά υπάρχουν σχέδια και για σένα φίλε Παναγιώτη. Τυπικά χρειάζονται (επισήμως από την εταιρεία) κανονικό ενισχυτή για να παίξουν, επομένως είναι ό,τι πιο κοντά στο να κρεμάσεις τα Falcon σου! :lol: Βέβαια δεν τα λες ούτε ψείρες ούτε ασύρματα, όμως μπορεί έτσι να σώσεις τον σβέρκο σου!
https://raalrequisite.com/sr1a-earfield-monitors/


Άγγελε, καλημέρα. Έριξα μια ματιά στο video της Raal-Requisite για τα SR1a και πρέπει να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα από την αντίδραση όλων των ακροατών που δοκίμασαν τα ακουστικά. Αυτές ήταν πραγματικές, αυθεντικές αντιδράσεις, σαφώς όχι "στημένες".

Δεν έχω ιδέα από ακουστικά, αλλά αν ήθελα να αγοράσω, αυτά θα ήταν σίγουρα στη λίστα μου. Φαίνονται να είναι end-game ακουστικά. Και είναι μόνο λίγο πιο ακριβά από τα Falcon LS3/5a, ενώ η τοποθέτηση είναι ακριβώς όπως που μου αρέσει... πολύ κοντά στα αυτιά, αλλά όχι μέσα! :lol:
Αλήθεια, αυτά πώς συνδέονται με τις πηγές; Χρειάζονται προενισχυτή;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #4 by angpsi » Sun Nov 24, 2019 8:51 pm

pankon wrote:
angpsi wrote:Off topic, αλλά υπάρχουν σχέδια και για σένα φίλε Παναγιώτη. Τυπικά χρειάζονται (επισήμως από την εταιρεία) κανονικό ενισχυτή για να παίξουν, επομένως είναι ό,τι πιο κοντά στο να κρεμάσεις τα Falcon σου! :lol: Βέβαια δεν τα λες ούτε ψείρες ούτε ασύρματα, όμως μπορεί έτσι να σώσεις τον σβέρκο σου!
https://raalrequisite.com/sr1a-earfield-monitors/


Άγγελε, καλημέρα. Έριξα μια ματιά στο video της Raal-Requisite για τα SR1a και πρέπει να ομολογήσω ότι εντυπωσιάστηκα από την αντίδραση όλων των ακροατών που δοκίμασαν τα ακουστικά. Αυτές ήταν πραγματικές, αυθεντικές αντιδράσεις, σαφώς όχι "στημένες".

Δεν έχω ιδέα από ακουστικά, αλλά αν ήθελα να αγοράσω, αυτά θα ήταν σίγουρα στη λίστα μου. Φαίνονται να είναι end-game ακουστικά. Και είναι μόνο λίγο πιο ακριβά από τα Falcon LS3/5a, ενώ η τοποθέτηση είναι ακριβώς όπως που μου αρέσει... πολύ κοντά στα αυτιά, αλλά όχι μέσα! :lol:
Αλήθεια, αυτά πώς συνδέονται με τις πηγές; Χρειάζονται προενισχυτή;

Ξαναλέω ότι δεν τα έχω ακούσει, και γνωρίζω μόνο όσα έχω διαβάσει το internet. Η εταιρεία χρησιμοποιεί ένα interface με αντίσταση 5,6Ω που επιτρέπει στα ακουστικά να συνδεθούν απ' ευθείας σε ολοκληρωμένο ή σε τελικό ενισχυτή στις εξόδους των ηχείων. Κάτι ανάλογο κάνει και η HiFiMan με το HE-adapter που χρησιμοποιεί για τα Susvara και το HE6. Τυπικά είναι κάπως κουφό ένα ακουστικό να χρειάζεται κανονικό ενισχυτή για να κουνηθεί, αλλά εδώ μιλάμε για αναίσθητα τέρατα που περνούν το όριο των φυσιολογικών απαιτήσεων. Απ' όσο διαβάζω από τα διάφορα φόρουμ, τα Raal εξελίχθηκαν πάνω στον ΑΗΒ2 τελικό ενισχυτή της Benchmark.

Λάβε υπ' όψη σου ότι η ιδιαιτερότητα αυτών των ακουστικών είναι ότι όσο ανοίγεις τα φτερά ανοίγουν μεν την εικόνα (πλησιάζοντας την αίσθηση δυο μόνιτορ ηχείων) αλλά χάνουν σημαντικά σε μπάσο. Συσσωρευμένη εμπειρία πάνω στο Raal έχει εδώ: https://forum.headphones.com/t/raal-req ... al-thread/ Αν ψάξεις σε όλο αυτό το κατεβατό, κάπου κάποιος ρωτάει αν πρόκειται για το be-all end-all ακουστικό σε όλα τα επίπεδα: εκεί του απαντάνε με ακρετή σύνεση για τα υπέρ και τα κατά του ακουστικού.
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #5 by pankon » Sun Nov 24, 2019 8:54 pm

OK, αγοράζω! Απλά αναρωτιέμαι αν ι Croft monoblocks μπορούν να τα οδηγήσουν. Με τα Black Cat καλώδια κατευθείαν από τους Croft στα ακουστικά. χαχαχα. Super!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #6 by angpsi » Sun Nov 24, 2019 8:54 pm

Επίσης υπάρχει ένα αρκετά διεξοδικό βίντεο για τα Mysphere από έναν γάλλο αντιπρόσωπο που το βρήκα πολύ επιμορφωτικό, κυρίως γιατί το συγκρίνει με ακουστικά αλλά και το βάζει πάνω σε μηχανήματα που όλοι αναγνωρίζουμε ως εξαιρετικά. Βέβαια εδώ διευκρινίζω ότι πρόκειται σε μεγάλο βαθμό και για promotion του εμπορεύματός του, ωστόσο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον ενώ μου αρέσει και η μουσική που χρησιμοποιεί.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #7 by angpsi » Sun Nov 24, 2019 8:55 pm

pankon wrote:OK, αγοράζω! Απλά αναρωτιέμαι αν ι Croft monoblocks μπορούν να τα οδηγήσουν. Με τα Black Cat καλώδια κατευθείαν από τους Croft στα ακουστικά. χαχαχα. Super!

Πλάκα πλάκα οι Raalίστες μιλάνε για τουλάχιστον 100W προκειμένου να παίξουν "σοβαρά"!!! :lol:
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #8 by pankon » Sun Nov 24, 2019 8:57 pm

Αυτό ήταν. Επιτέλους ένα ζευγάρι ακουστικά (SR1a) που νομίζει ότι είναι ηχεία. Now you are talkin' !!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #9 by angpsi » Sun Nov 24, 2019 8:58 pm

Χαχαχα! Το 'ξερά ότι αυτό ήταν για σένα! Συν ότι δεν θα σου λείψουν τα μπάσα, γιατί ούτε τα Falcon σου έχουν!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Οι καλύτερες ψείρες έως 250€?

Unread post #10 by pankon » Sun Nov 24, 2019 9:03 pm

Ωχ, λες τα ακουστικά να έχουν περισσότερο μπάσο από τα Falcon; Θα κάνω πάρτυ!

Return to “Ακουστικά”



Login · Register