Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

RIP AKG

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

RIP AKG

Unread post #1 by Dr Pan K » Wed Feb 19, 2020 8:34 am

Το λοιπον, δευτερο νημα σε δυο μερες, και αυτο εχει την σημασια του. Η AKG μας τελείωσε. Η Samsung εχει εξαγορασει το Harman Group το οποιο ειχε εξαγορασει την AKG και αποφασισαν πως η εδρα της εταιριας στην Αυστρια (AKG = Akustik und Kino Gerate με εδρα την Βιέννη) δεν τους ειναι πια απαραίτητη.

Screenshot_2020-02-19 Official AKG Store – Microphones, Headphones, and More .jpg
Screenshot_2020-02-19 Official AKG Store – Microphones, Headphones, and More .jpg (722.48 KiB) Viewed 4558 times


Το ονομα συνεχιζει να υφίσταται με ενα γραφειο φαντασμα για να μπορουν να πουλανε το παραμυθι αλλα οι μηχανικοι και το υπόλοιπο προσωπικό πρακτικά μηδενίστηκαν. Η κατασκευή και η μελετη παει προς Ασια ή σε καποια λιγα προς Αμερικη, σιγουρα οχι Αυστρια απο εδω και περα. Το Harman Group εχει απολύσει 650 ατομα τον τελευταιο καιρο. Με τις υγειες σας.

Screenshot_2020-02-19 Austrian Audio - Making Passion heard.png
Screenshot_2020-02-19 Austrian Audio - Making Passion heard.png (322.25 KiB) Viewed 4558 times


Tα καλα νεα τωρα, οι μηχανικοι της AKG εχουν ιδρυσει μια νεα εταιρια με ονομα Austrian Audio η οποια θα εξειδικευεται στην κατασκευη μικροφωνων και ακουστικων made in Austria !

https://austrian.audio/

Αν ημουν αντιπροσωπος θα την εφερνα αμεσα, παροτι τωρα δεν εχει παρα επαγγελματικα μοντελα.
Παναγιώτης
SouthKops
Posts: 247
Joined: Fri Mar 03, 2017 11:06 am

Re: RIP AKG

Unread post #2 by SouthKops » Wed Feb 19, 2020 3:01 pm

 Παναγιώτη αντιπροσωπεύεται ήδη από την Bon Studio.

https://austrian.audio/distributors/
Audio Soul Ultra - South Sounds
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RIP AKG

Unread post #3 by Dr Pan K » Wed Feb 19, 2020 11:26 pm

Λογική κίνηση από την Bon καθώς είχε εδώ και χρόνια την AKG και συνεχίζει με την Austrian Audio.
Παναγιώτης
Deckar01
Posts: 11
Joined: Tue May 09, 2023 11:02 am

Re: RIP AKG

Unread post #4 by Deckar01 » Tue May 09, 2023 12:04 pm

Και τωρα παιδία τι κάνουμε με τα reference ακουστικα της παλαι ποτε όπως τα akg k 7+, γνωριζουμε τι γινεται με service ή αγορα; Συνεχιζει η σειρά 7 να εχει το ιδιο ήχο ή εχουν αλλάξει τα πραγματα;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: RIP AKG

Unread post #5 by Chris1967 » Tue May 09, 2023 3:36 pm

Τα ακουστικά της σειράς 7, όπως και οι υπόλοιπες σειρές δεν νομίζω να αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα ανταλλακτικών.

Το πρόβλημα μάλλον είναι ότι (και ελπίζω να διαψευσθώ), δεν θα ξαναδούμε κάποιο σπουδαίο ακουστικό παρά μόνο κονσιουμεράδικα.

Η αλήθεια είναι ότι η σειρά 7 είναι παλαιά νοοτροπία ακουστικών, και δεν θεωρούνται αναφοράς πια.
Χρήστος
Deckar01
Posts: 11
Joined: Tue May 09, 2023 11:02 am

Re: RIP AKG

Unread post #6 by Deckar01 » Tue May 09, 2023 11:59 pm

Το πιστέυω Χρήστο οτι ειναι σχεδόν απίθανο να δούμε κάποιο σπουδίο ακουστικό πια απο την AKG, ελπίζουμε να βγεί κατι αξιόλογο απο την Austrian Audio ίσως.

Για΄τι η σειρά 7 είναι παλαιά νοοτροπία ακουστικών, και δεν θεωρούνται αναφοράς πια;

Προσωπικά διάβαζα παλαιότερα για την σειρά 7 και είμαι κάτοχος του 701.

Αλλα σίγουρα δεν είμαι ο κατάλληλότερος απο θέμα γνώσεων.

Ήθελα να δοκιμάσω και τα Senn HD600 αλλα δεν τα εχω καταφέρει ακόμα.

Θοδωρής
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: RIP AKG

Unread post #7 by angpsi » Wed May 10, 2023 10:49 pm

Καλησπέρα Θοδωρή,

Η Austrian νομίζω πως εστιάζει σχεδόν αποκλειστικά σε τύπου monitor ακουστικα΄ για επαγγελματίες.

Η γκάμα των ακουστικών έχει μεγαλώσει πάρα πολύ σε σχέση με την εποχή που μεσουρανούσαν τα 2-3 μοντέλα της Sennheiser, της Beyerdynamic και της AKG, κυρίως εξ' αιτίας παικτών όπως η HiFiMan, η Audeze, και λίγο πιο μετά η Dan Clark Audio, η ZMF και άλλοι που έκαναν ντόρο με τα μοντέλα τους. Κάτι ανάλογο ισχύει και με τις τιμές: κάποτε τα ιστορικά Sennheiser HD800 στέκονταν ως ακουστικά αναφοράς στα 1000€, σήμερα τα HiFiMan Susvara ή τα JPS Labs Abyss 1266 που τα έχουμε ακούσει και είναι αστρονομικά καλύτερα από τα HD800 έχουν τιμή λιανικής στα 6Κ! Γενικά ο χώρος των ακουστικών έχει πάρει τα πάνω του τα τελευταία χρόνια επειδή παραμένει οικονομικά πιο προσιτός σε αντιδιαστολή με τα stereo συστήματα και επειδή βρήκε πελώρια προβολή μέσα από την αμοιβαία ανάπτυξη του forum HeadFi. Αυτό έχει φέρει στην αγορά πάμπολλα προϊόντα που είναι πολύ πιο εξελιγμένα τεχνολογικά και ηχητικά σε σχέση με τα παλιά, αλλά και πάμπολλες στρεβλώσεις ως προς το τι θεωρείται καλό και τι όχι. Όπως ισχύει και με οτιδήποτε άλλο στο χόμπι μας, αν δεν ακούσεις με τα ίδια σου τ' αυτιά είναι δύσκολο να σου το εξηγήσει κανείς με λόγια.

Τα SennHD600 είναι ένα ιστορικό ακουστικό και λόγω της σχετικά χαμηλής τιμής τους στην αγορά μτχ παραμένει ένα πολύ καλό σημείο εισόδου στην σύγχρονη γκάμα των audiophile ακουστικών. Ωστόσο σήμερα υπάρχουν πολλά ικανότερα ακουστικά όσο ανεβαίνει κανείς σε προϋπολογισμό, όπως και πολλά που παίζουν παραπλήσια αλλά με διαφορετικό tuning (η HiFiMan εμφανίζεται κι εδώ ως ο συνήθης ύποπτος). Εγώ προσωπικά έχω κρατήσει το δικό μου ζευγάρι ακόμα, αν και δεν το ακούω παρά μόνο σπάνια για λόγους νοσταλγίας. Αν κοπιάσεις κάποια στιγμή που θα βολεύει από το κέντρο της Αθήνας, πολύ ευχαρίστως να σου το βάλω να το ακούσεις.

Btw, εσύ με τι σύστημα ακούς τα 701 σου;
Άγγελος
Deckar01
Posts: 11
Joined: Tue May 09, 2023 11:02 am

Re: RIP AKG

Unread post #8 by Deckar01 » Thu May 11, 2023 9:02 am

Άγγελε σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την πρόσκληση!

Και εγώ Αθήνα. Τώρα ακούω τα 701 μέσω του arcam rdac και για ενισχυτη τον Heed Canamp.

Return to “Ακουστικά”



Login · Register