Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

apost2009
Posts: 4
Joined: Tue Mar 02, 2021 9:02 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #201 by apost2009 » Fri Mar 05, 2021 11:07 pm

Σε ευχαριστώ Αγγελε
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #202 by apostolou » Sat Jan 15, 2022 4:59 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από μια "περιπέτεια" πολλών μηνών για να κάνω εγγραφή σε αυτό το forum, επιτέλους έγινε εφικτό με την βοήθεια του Dr Pan K.

Όπως έγραψα και στον Παναγιώτη, η ενασχόλησή μου με το Hi-Fi/Hi-End ξεκίνησε στις αρχές των 00s, όταν αγόρασα έναν Κινέζικο λαμπάτο ενισχυτή Spark με λάμπες FU-29 (η εταιρεία έχει τώρα κάνει rebrand ως Cayin) που οδηγούσε τα Ελληνικά ηχεία Audio Spectrum Artemis. Η πηγή ήταν ένα Pioneer CD player (θεωρούνταν κορυφαίο για την τιμή του τότε αλλά μου διαφεύγει το ακριβές μοντέλο), ενώ όλα τα καλώδια ήταν Mogami.

Η στιγμή που μου έπεσε το σαγόνι ήταν όταν επισκέφθηκα τον συγχωρεμένο φίλο Δημήτρη Κατσιώλη και άκουσα τα Klipschorn οδηγούμενα από Cary monoblocks. Εκεί κατάλαβα τι σημαίνει Hi-End ήχος.

Στο ενδιάμεσο, life happened που λέμε, και απομακρύνθηκα απ’τον ήχο και τη μουσική γενικότερα. Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει comeback στήνοντας ένα ευπρεπέστατο λαμπάτο Head-Fi σύστημα.

Αυτά τα ολίγα και εύχομαι να γνωρίσω κάποια στιγμή από κοντά τα μέλη του Audiohub.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #203 by Dr Pan K » Sat Jan 15, 2022 5:27 pm

Καλός όρισες Δημήτρη!

Περιμένουμε παρουσίαση του συστήματος και θα κανονίσουμε να έρθεις στην επόμενη ακρόαση
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #204 by angpsi » Sun Jan 16, 2022 9:54 pm

apostolou wrote:(...) Στο ενδιάμεσο, life happened που λέμε, και απομακρύνθηκα απ’τον ήχο και τη μουσική γενικότερα. Τον τελευταίο χρόνο έχω κάνει comeback στήνοντας ένα ευπρεπέστατο λαμπάτο Head-Fi σύστημα. (...)

Καλωσόρισες Δημήτρη!

Πες μας περισσότερα για το σύστημα που έχεις στήσει για τα ακουστικά σου, τουλάχιστον ο Chris1967 κι εγώ ακούμε αρκετά από ακουστικά!
[beer]
Άγγελος
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #205 by apostolou » Sun Jan 16, 2022 10:01 pm

Γεια σου Άγγελε!

Έγραψα 2 λόγια το σύστημα εδώ.
User avatar
dra1nbama9e
Posts: 20
Joined: Fri Nov 13, 2020 4:13 pm

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #206 by dra1nbama9e » Wed May 11, 2022 7:22 pm

Better late than ever. Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι ο Νίκος, silent παρατηρητής στο forum αυτό εδω και 2 χρόνια περίπου και τα τελευταία 3 χρόνια εχω απορροφηθεί στο wormhole των headphones. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει απο τα χέρια μου τα Sennheiser HD660s, AKG K371, Hifiman Arya και Shure SRH1540 αλλά ακόμη δεν έχω βρει τον ήχο (και κυριώς το tuning) που θα μου κάνει κλικ. Κατα καιρούς έχω διαβάσει πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις και εντυπώσεις που έχουν ανέβει σε αυτόν εδω το χώρο και έχω μάθει μέσω αυτών πάμπολλα πράγματα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #207 by Dr Pan K » Wed May 11, 2022 9:23 pm

Welcome Νίκο! Να μας παρουσιάσεις το τρέχον set up για να δούμε που βρίσκεσαι και να ρίξουμε καμιά ιδέα
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #208 by angpsi » Thu May 12, 2022 8:35 am

dra1nbama9e wrote:Better late than ever. Καλησπέρα και απο μένα. Είμαι ο Νίκος, silent παρατηρητής στο forum αυτό εδω και 2 χρόνια περίπου και τα τελευταία 3 χρόνια εχω απορροφηθεί στο wormhole των headphones. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει απο τα χέρια μου τα Sennheiser HD660s, AKG K371, Hifiman Arya και Shure SRH1540 αλλά ακόμη δεν έχω βρει τον ήχο (και κυριώς το tuning) που θα μου κάνει κλικ. Κατα καιρούς έχω διαβάσει πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις και εντυπώσεις που έχουν ανέβει σε αυτόν εδω το χώρο και έχω μάθει μέσω αυτών πάμπολλα πράγματα.

Καλημέρα Νίκο, και καλώς όρισες!

Τα ακουστικά είναι πράγματι τρελό wormhole και υπάρχουν πάμπολλες γνώμες σε διάφορα forum οι οποίες μάλλον μπερδεύουν τα πράγματα παρά τα διευκολύνουν... Το ξέρω, γιατί κι εγώ πλήρωσα αρκετά ακριβά την εκπαίδευσή μου στον χώρο μέχρι να αρχίσω να κατασταλάζω.

Όπως πάντα, οι επί τόπου ακροάσεις με τα αυτιά σου λύνουν πολλά προβλήματα και αυτό είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα της παρέας! Ομολογουμένως είμαστε λίγοι εδώ που ασχολούμαστε ενεργά με τον χώρο των ακουστικών, αλλά είμαστε στη διάθεση σου αν θέλεις κάτι να ρωτήσεις ή να ακούσεις!
[beer]

Η αναζήτησή σου μοιάζει αρκετά με τη δική μου μέχρι τώρα. Προς το παρόν, το πλησιέστερο που έχω φτάσει να ικανοποιηθώ σε μεγάλα ακουστικά είναι με το ζευγάρι Focal Clear Mg που ακούω τελευταία πάνω στον SPL Phonitor, ενώ εύφημος μνεία πάει στα Sennheiser HD800 SDR mod όπως τα είχαμε ακούσει με τον Χρήστο πάνω στον SPL Auditor που χρησιμοποιούσα νωρίτερα.

Από την άλλη μεριά, τα δύο πιο ολοκληρωμένα ακουστικά που έχω ακούσει ποτέ είναι τα Susvara των 6Κ που είχε κάποτε ο Πάνος, όπως και τα Abyss 1266 του ιδίου. Μετά από αρκετές ακροάσεις, θα έλεγα πως τα ακουστικά των 1-1,5Κ κάνουν οπωσδήποτε κάποια πράγματα σημαντικά καλύτερα από εκείνα των 300-500€ αλλά όλα έχουν έναν δεδομένο χαρακτήρα που, μαζί με τους περιορισμούς που έχουν εν γένει τα ακουστικά, αφήνουν και αρκετά πράγματα που δεν τα κάνουν και τόσο σπουδαία.

Όσο γελοίο κι αν ακούγεται, φοβάμαι πως τα πρώτα σχετικά ολοκληρωμένα ακουστικά βρίσκονται μετά το κατώφλι των 2,5 - 3Κ. Μέχρι εκεί χρειάζεται να δεχτείς και κάποια στραβά μαζί με τα ίσια, ενώ το ταίριασμα με ενισχυτή και πηγή παίζει οπωσδήποτε κι αυτό έναν κρίσιμο ρόλο...
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #209 by Chris1967 » Thu May 12, 2022 10:11 am

Καλωςόρισες Νίκο!! [beer]

Περιμένω την παρουσίαση του συστήματος σου να σχολιάσω.

Πάντως εγώ προσωπικά ακούω περισσότερο με midfi ακουστικά τώρα πια, αλλά με καλά συνοδά.

Για μένα είναι σημαντικότερη η αίσθηση που αφήνει το ακουστικό ειδικά όταν δεν κουράζει και δεν θέλεις να το αφήσεις.

Τα hiend ακουστικά είναι σαν να κυνηγάς την ουρά, σου λίγα τα καλά και πολύ ακριβά, τα υπόλοιπα έχουν όλα κάποια παραχώρηση.

Το σημαντικότερο πρόβλημα με την ακρόαση ακουστικών θεωρώ είναι η πηγή, οι περισσότεροι headfiers ακούνε από φτηνά(΄ότερα) dac και streamers και αυτό εισάγει διάφορα προβλήματα που προσπαθούν μετά να το ανταπεξέλθουν με tuning ενισχυτή και ακουστικών, και ξανακυνηγάνε την ουρά τους.

Αυτά για την ώρα!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Audiohub.gr - Καλωσορίσματα!

Unread post #210 by angpsi » Thu May 12, 2022 9:56 pm

Η συζήτηση για το σύστημα του Νίκου μετακινήθηκε στο νήμα "Με τι headfi gear ακούμε?"
Άγγελος

Return to “Ανακοινώσεις”



Login · Register