Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ηχητικη νιρβανα

BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #61 by BLUES » Sat Dec 15, 2018 8:14 pm

Ακροασεων συνεχεια
Προσθηκη στο συστημα ο νεος σερβερ Melco N1a/2
Πρωτες εντυπωσεις,καλη αναλυση και λεπτομερεια,στακατο μπασο και επιπεδο θορυβου μηδενικο
Προσπαθω να επιλεξω το καταλληλο αππ για την αναπαραγωγη
Ανδρεα(Οικονομιδη),Γιαννη(Βοιλη),τα φωτα σας στο θεμα αυτο,λογω εμπειριας με τα δικα σας Μελκο
Ο Γιωργος(Πολιτης) εκανε τις συστασεις του
Το Μελκο συνδεθηκε με το νεο καλωδιο usb 2.0 του Θαναση Μωραιτη,εξαιρετη υλοποιηση,στη usb θυρα του Rocka και τροφοδοτηθηκε με καλωδιο ρευματος Signalprojects Hydra
Mερικες φωτο
Attachments
IMG_0071.JPG
IMG_0071.JPG (1.01 MiB) Viewed 4706 times
IMG_0069.JPG
IMG_0069.JPG (682.06 KiB) Viewed 4706 times
IMG_0068.JPG
IMG_0068.JPG (863.51 KiB) Viewed 4706 times
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #62 by BLUES » Sat Dec 15, 2018 8:16 pm

Μιχαλη(Λεκκος) και τις δικες σου προτασεις για το προγραμμα αναπαραγωγης
Ευχαριστω
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #63 by BityaBit » Sat Dec 15, 2018 8:47 pm

Aσταμάτητος είσαι Γιώργο!! Είμαι περίεργος τί σου άρεσε πιό πολύ Aurender audiobyte i2s ή Μelco usb επίσης ποιό σου φαίνεται πιό πρακτικό; Έχει το Melco τους ανάλογους περιορισμούς στα metadata απο εξωτερκό σκληρό με το Aurender;
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #64 by andreasecon » Mon Dec 17, 2018 4:58 pm

Μεγεια Γιώργο !! Πρωτα κατεβασε και κανε Installation τον minimserver ειναι πιο καλος οσον αφορα στη διαχειριση της μουσικης βιβλιοθηκης και των metadata https://minimserver.com/install-melco.html

app εγω χρησιμοποιω το bubble DS αλλα υπάρχει μονο σε android περιβαλλον gia iOs το app τηε melco
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #65 by BLUES » Thu Mar 21, 2019 12:00 pm

Chris1967 wrote:Ο Γιώργος έκανε παρατεταμένες ακροάσεις με το 3R στην αλυσίδα (μαζί με το Hydra) και χωρίς αυτό.

Κατέληξε ότι η αύξηση του μπάσου που προκύπτει από τον συνδυασμό αυτόν (3R με το Hydra Z) δεν του άρεσε τελικά (επειδή ήταν υπερβολική).

Σήμερα έκανα μια μικρή βόλτα από τον Γιώργο και άκουσα και το "πειραγμένο" Singxer.

Μετά από μερικές Α/Β με το Singxer και χωρίς αυτό, κατέληξα ότι πράγματι κάνει διαφορά τόσο στην σκηνή όσο σε λεπτομέρεια (ελάχιστα), αλλά έχει και αυτό την τάση να φουσκώνει το μπάσο.

Κατά τον Γιώργο το φούσκωμα αυτό δεν είναι τόσο όσο του 3R (που δεν του άρεσε) αλλά τόσο όσο τελικά του αρέσει :lol:

Δυστυχώς δεν είχαμε και τον προηγούμενο συνδυασμό για να κάνουμε σύγκριση με το Singxer.

Εγώ έχω να πω σαν αποτίμηση όλων αυτών των πειραμάτων ότι διαφορές ακούσαμε σχετικά μεγάλες, δηλαδή τόσο μεγάλες που αναμφισβήτητα τις παρατηρούσαμε χωρίς να υπάρχει αυτή η αμφιβολία με απανωτές επαναλήψεις Α/Β για να τις διαπιστώσουμε.

Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω το θέμα είναι αν σου αρέσουν ή όχι, και εάν υπάρχει υποκειμενική εκτίμηση ότι αυτό που σου αρέσει είναι πραγματικά και καλύτερο.

Γενικά το Rockna παίζει πιο φλατ σκέτο και έχει μια στενότερη αλλά πιο "ομοιόμορφη" σκηνή παρά με τα διάφορα USB interfaces που άκουσα. Φαίνεται όμως ότι παίρνει λίγο και σε λεπτομέρεια. Το φούσκωμα του μπάσου είναι ένα θέμα.

Προστεθηκε το usb interface Singxer Su-i στην αλυσιδα πλεον
Στρωνεται ευλαβικα
Επομενο βημα,αμεσα η προσθηκη εξωτερικου γραμμικου τροφοδοτικου χαμηλου θορυβου απο Λεμον(Μανωλη) και καλωδιων ρευματος απο Neotech nep 3200/3001
Και επεται συνεχεια με ακουστικες εντυπωσεις μεσω του Ri-Ri του Λεμον(Μανωλη),μολις το εχω
για ακροαση
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #66 by DomieMic65 » Sat Mar 23, 2019 10:07 am

Για iOS ωραία εφαρμογή είναι και το Lumin.
Δουλεύει πολύ ωραία με τον minimserver.
Υπάρχει κ σε Android αλλά δεν είδα πολύ καλές κριτικές στο store σε αντίθεση με την iOS έκδοση.

Καλορίζικα όλα!!
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #67 by MILES » Mon Mar 25, 2019 10:26 am

Γιώργο οι διάφορες εφαρμογές ελέγχου του Melco έχουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα μεταξύ τους, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, αφού κανονικά δεν έπρεπε να επεμβαίνουν στον ήχο. Μη με ρωτήσεις γιατί, απλά δεν ξέρω. Οι διαφορές όμως είναι ακουστές.

Μετά από αρκετές ηχητικές συγκρίσεις μεταξύ διάφορων apps, για τα δικά μου γούστα καλύτερα ακούγεται το Linn Kazoo.
Έχει τον πιο φυσικό ήχο, πιο αναλογικό (χωρίς να παρεξηγηθώ) θα έλεγα.

Οι άλλες εφαρμογές έχουν ένα λίγο πιο "μπιτάτο" ήχο αλλά χάνουν σε φυσικότητα και είναι λιγότερο ευχάριστες μουσικά για τα δικά μου πάντα γούστα.

Αυτά σχετικά με τον ήχο. Τώρα από άποψη λειτουργιών και ευκολίας, καμία δε συγκρίνεται με το Roon. Δυστυχώς όμως το Melco δεν είναι συμβατό, ακόμα τουλάχιστον.
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #68 by BLUES » Mon Mar 25, 2019 8:41 pm

DomieMic65 wrote:Για iOS ωραία εφαρμογή είναι και το Lumin.
Δουλεύει πολύ ωραία με τον minimserver.
Υπάρχει κ σε Android αλλά δεν είδα πολύ καλές κριτικές στο store σε αντίθεση με την iOS έκδοση.

Καλορίζικα όλα!!
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις συστασεις
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #69 by BLUES » Mon Mar 25, 2019 8:44 pm

MILES wrote:Γιώργο οι διάφορες εφαρμογές ελέγχου του Melco έχουν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα μεταξύ τους, όσο περίεργο και αν ακούγεται αυτό, αφού κανονικά δεν έπρεπε να επεμβαίνουν στον ήχο. Μη με ρωτήσεις γιατί, απλά δεν ξέρω. Οι διαφορές όμως είναι ακουστές.

Μετά από αρκετές ηχητικές συγκρίσεις μεταξύ διάφορων apps, για τα δικά μου γούστα καλύτερα ακούγεται το Linn Kazoo.
Έχει τον πιο φυσικό ήχο, πιο αναλογικό (χωρίς να παρεξηγηθώ) θα έλεγα.

Οι άλλες εφαρμογές έχουν ένα λίγο πιο "μπιτάτο" ήχο αλλά χάνουν σε φυσικότητα και είναι λιγότερο ευχάριστες μουσικά για τα δικά μου πάντα γούστα.

Αυτά σχετικά με τον ήχο. Τώρα από άποψη λειτουργιών και ευκολίας, καμία δε συγκρίνεται με το Roon. Δυστυχώς όμως το Melco δεν είναι συμβατό, ακόμα τουλάχιστον.

Καλησπέρα Μιχάλη ξεκίνησα τον συνδυασμό Minim και Linn kazoo θα μεταφέρω σύντομα εντυπώσεις
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Ηχητικη νιρβανα

Unread post #70 by DomieMic65 » Sat Mar 30, 2019 12:22 pm

andreasecon wrote:Μεγεια Γιώργο !! Πρωτα κατεβασε και κανε Installation τον minimserver ειναι πιο καλος οσον αφορα στη διαχειριση της μουσικης βιβλιοθηκης και των metadata https://minimserver.com/install-melco.html

app εγω χρησιμοποιω το bubble DS αλλα υπάρχει μονο σε android περιβαλλον gia iOs το app τηε melco

Ανδρέα ποια η διαφορά στο bubble DS κ στο bubble upnp γιατί εγώ τα βλέπω εντελώς ίδια.
Σε Android για τον minimserver.

Είναι λίγο off topic αλλά ίσως ενδιαφέρει και τον Γιώργο!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register