Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πάντα για την jazz !

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #31 by Jazzer » Sun Jun 16, 2019 11:57 am

Πάντως, το πράγμα έχει ξεφύγει εντελώς με τα βινύλια όσον αφορά τις τιμές. Λίγο η μόδα, λίγο η σπανιότητα και οι τιμές στο θεό. Πριν λίγους μήνες πέτυχα μπροστά μου έναν σπάνιο δίσκο του Ronnie Boykins σε near mint κατάσταση για 60 ευρώ. Με λίγο παζάρι θα το έπαιρνα 55. Μου φάνηκαν πολλά, λέω θα το βρω φθηνότερα. Δεν πρόκειται, κοίτα τιμές στο discogs, μόνο 2 κόπιες.
https://www.discogs.com/sell/release/1171298?ev=rb
Ακριβό χόμπι το βινύλιο και θέλει μεγάλη προσοχή και αυτοσυγκράτηση !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #32 by AthanasiosL » Sun Jun 16, 2019 3:54 pm

Πριν λίγες ημέρες clickάρισα ένα buy now στα 170€ για το portrait in jazz του Bill Evans... άστα θέλει προσοχή.... και αυτοσυγκράτηση.
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #33 by Jazzer » Sun Jun 16, 2019 7:10 pm

AthanasiosL wrote:Πριν λίγες ημέρες clickάρισα ένα buy now στα 170€ για το portrait in jazz του Bill Evans... άστα θέλει προσοχή.... και αυτοσυγκράτηση.

Μεγειές, ποιά έκδοση πήρες, αυτή στο box ;
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #34 by Chris1967 » Mon Jun 17, 2019 6:04 pm

Συγχαρητήρια Γιώργο για το σύστημα. Σου εύχομαι ολόψυχα καλορίζικο και καλοάκουστο!

Συγνώμη που δεν διάβασα το τόπικ σου νωρίτερα.

Γνωρίζοντας εδώ και κάμποσο καιρό την σύνθεση της αναβάθμισης από κατιδίαν συζητήσεις, θεωρώ εξαιρετικές τις επιλογές και είμαι επίσης περίεργος να ακούσω πως δένουν τα ηχεία με το σύστημα.

Ελπίζω να τακτοποιήθηκαν όλα τα ζητήματα με το στήσιμο του πικάπ.

Για τους δίσκους jazz έχω να πω ότι είναι πολύ βαρύ στην τσέπη αν πας για αυθεντικές και όχι επανεκτυπώσεις. Στην δική μου μικρή συλλογή είναι ζήτημα να έχω 4-5 αυθεντικές πρώτες από τους περίπου 500 δίσκους jazz που έχω.

Keep on listening!!! [wavegreen]
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #35 by AthanasiosL » Mon Jun 17, 2019 7:14 pm

Jazzer wrote:
AthanasiosL wrote:Πριν λίγες ημέρες clickάρισα ένα buy now στα 170€ για το portrait in jazz του Bill Evans... άστα θέλει προσοχή.... και αυτοσυγκράτηση.

Μεγειές, ποιά έκδοση πήρες, αυτή στο box ;


0ba19e4595029a1851378a9f5e06a0447adfe2cd.jpg
0ba19e4595029a1851378a9f5e06a0447adfe2cd.jpg (63.82 KiB) Viewed 3817 times
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #36 by Jazzer » Mon Jun 17, 2019 8:53 pm

Chris1967 wrote:Συγχαρητήρια Γιώργο για το σύστημα. Σου εύχομαι ολόψυχα καλορίζικο και καλοάκουστο!

Συγνώμη που δεν διάβασα το τόπικ σου νωρίτερα.

Γνωρίζοντας εδώ και κάμποσο καιρό την σύνθεση της αναβάθμισης από κατιδίαν συζητήσεις, θεωρώ εξαιρετικές τις επιλογές και είμαι επίσης περίεργος να ακούσω πως δένουν τα ηχεία με το σύστημα.

Ελπίζω να τακτοποιήθηκαν όλα τα ζητήματα με το στήσιμο του πικάπ.

Για τους δίσκους jazz έχω να πω ότι είναι πολύ βαρύ στην τσέπη αν πας για αυθεντικές και όχι επανεκτυπώσεις. Στην δική μου μικρή συλλογή είναι ζήτημα να έχω 4-5 αυθεντικές πρώτες από τους περίπου 500 δίσκους jazz που έχω.

Keep on listening!!! [wavegreen]

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο ! Τα θέματα έχουν λυθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό ευτυχώς. 500 δίσκοι jazz, σούπερ κατάσταση Χρήστο, μπράβο !!
Japan press και original είναι πανάκριβα δυστυχώς, μόνο προσεκτικές επιλογές, τουλάχιστον για τα δικά μου οικονομικά όρια.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #37 by Chris1967 » Sun Feb 20, 2022 11:03 pm

Σήμερα πέρασα από τον Γιώργο!

IMG_20220220_195644.jpg
IMG_20220220_195644.jpg (595.61 KiB) Viewed 2130 times
IMG_20220220_195538.jpg
IMG_20220220_195538.jpg (475.14 KiB) Viewed 2130 times
IMG_20220220_195506.jpg
IMG_20220220_195506.jpg (675.93 KiB) Viewed 2130 times
IMG_20220220_195442.jpg
IMG_20220220_195442.jpg (483.27 KiB) Viewed 2130 times
IMG_20220220_195428.jpg
IMG_20220220_195428.jpg (606.32 KiB) Viewed 2130 times


Εξαιρετικό το σύστημα, όπως είναι αναμενόμενο, με τις δοκιμασμένες πλέον λύσεις ASR Emitter 1 Exclusive ενισχυτής, ASR Basis Exclusive phono, Kuzma Reference II πλατό, Kuzma 4point βραχίονα και ΖΥΧ 4D Ultimate, να οδηγούν τα Sonus Faber Olympica III.

Ονειρικό αναλογικό που δεν σας κρύβω το ζηλεύω με την καλή έννοια.

Ο Γιώργος έχει κάνει τεράστια βήματα και στην απόκτηση πολλών βινυλίων, σχεδόν όλων αξιόλογων επανεκδόσεων ή και πρώτης κυκλοφορίας.

Τα ψηφιακά χρήζουν βελτίωσης και συζητήσαμε διάφορους τρόπους και οδούς αναβάθμισης.

Ο χώρος θέλει λίγη περιποίηση και αυτό μάλλον θα ακολουθήσει μετά απο μια μικρή ανακαίνιση που θέλει να κάνει ο Γιώργος στο εγγύς μέλλον.

Εξαιρετικός οικοδεσπότης που εκτός απο μουσική και συζήτηση, δεν έλειψαν και τα παραδοσιακά σουβλάκια μετά μπύρας ως είθισται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Γιώργο καλοάκουστα όλα, σε περιμένω απο το σπίτι για ανταπόδοση φιλοξενίας!!! [wavegreen] [beer]
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #38 by Jazzer » Mon Feb 21, 2022 11:09 am

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ που με τίμησες με την επίσκεψη σου ! Περάσαμε τέλεια, συζητήσαμε όχι μόνο για μηχανήματα αλλά και για μουσικές. Η ψηφιακή αλυσίδα οπωσδήποτε χρήζει βελτιώσεων (τουλάχιστον ως προς την σύνδεση και την αναπαραγωγή), κάτι που θα δρομολογηθεί στο εγγύς μέλλον.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #39 by Chris1967 » Fri Jan 06, 2023 12:48 pm

Προχθές πέρασα από τον Γιώργο.

Τα ψηφιακά αναβαθμίστηκαν όπως είχαμε συζητήσει, με την προσθήκη του τελευταίου και πιο σύγχρονου Rockna Wavedream Edition, Rpi4 8gb streamer με Volumio, Zyxel switch με καλώδια ethernet απο την Supra. To NAS θα δρομολογηθεί στο μέλλον το οποίο πρέπει να έχει αρκετό χώρο μιας και Γιώργος έχει μια από τις μεγαλύτερες συλλογές Jazz που έχω δει ποτέ. Τα αρχεία που ακούσαμε ήταν απευθείας συνδεδεμένα στο Rpi με USB στικάκι κατόπιν επιλογής του Γιώργου.

Τα ηχεία έχουν αλλάξει θέση και τώρα τα πλαϊνά bass reflex κοιτάνε προς τους τοίχους, έχει τοποθετηθεί και πλάκα γρανίτη κάτω από το κάθε ηχείο.

Επίσης πλάκα γρανίτη έχει τοποθετηθεί και κάτω από το πικάπ, στο οποίο προέβην σε διάφορες ρυθμίσεις, (μιας και ο αντιπρόσωπος δεν είχε κάνει τον κόπο όταν ήρθε να το εγκαταστήσει κάτι που το θεωρώ απολύτως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ).

Στον 4point/ZYX Ultimate ελέγχθηκε το βάρος ανάγνωσης και διορθώθηκε στα 2γρ (από 1,69 άλλα αντ' άλλων), τοποθετήθηκε το βαριδάκι bias (antiskating) το οποίο είχε παραλειφθεί να τοποθετηθεί(!), και ρυθμίστηκε στα 8χλ όπως συνιστά ο κατασκευαστής για βάρος ανάγνωσης 2 γραμμαρίων. Έγινε έλεγχος με τον προτράκτορα της Kuzma όπου ευτυχώς βρέθηκαν να είναι σωστά τα nul points. Έγινε ΄έλεγχος αζιμούθιου όπου επίσης ευτυχώς καλό. Τοποθετήθηκε και λάδι σιλικόνης στα δοχεία οριζόντιας και κάθετης απόσβεσης και ρυθμίστηκαν οι ακίδες. Τέλος ρυθμίστηκε το VTA όπου τελικά αφέθηκε περίπου στην οριζόντια θέση όπου εκεί είχε μάλλον τον καλύτερο συνδυασμό ανάλυσης δυναμικών και όγκου.

Το πλατό αλφαδιάστηκε σε όλα τα επίπεδα αφού σταθεροποίησα το εξαιρετικό αλλά πολύ βαρύ καλώδιο βραχίονα της Signal Projects, με tie rap στο ρακ για να μην παίρνει μαζί όλο το πλατό προς τα κάτω. Επίσης ρυθμίστηκε σωστά το ύψος του σασί από το υποσασί το οποίο και αυτό ήταν τελείως εκτός (με αποτέλεσμα σε κάποιους δίσκους να τρίβει το πλατό στα μοτέρ).

Μετά από τις ρυθμίσεις κάτσαμε να ακούσουμε.

Από μνήμης (αλλά συμφώνησε και ο Γιώργος) η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη σε σχέση με πριν, τόσο στην αίσθηση λεπτομέρειας όσο και βάθους. Τα μπάσα ζωντάνεψαν τόσο σε όγκο ποσότητα αλλά και περιγραφή. Η εικόνα ακόμα πιο ολογραφική. Πιστεύω ότι υπάρχουν και ΄άλλα περιθώρια βελτίωσης τόσο σε μικρορυθμίσεις VTA αλλά και στο Phono με το οποίο δεν ασχολήθηκα αλλά πολύ πιθανόν να μην είναι απόλυτα σωστά ρυθμισμένο. Σε επόμενη βόλτα θα το δούμε.

Το αποτέλεσμα είναι σίγουρα πολύ καλό μιας και ο συνδυασμός πλατό/βραχίονα/κεφαλής και phono είναι ένα από τα πιο καλά value for money συνδυασμούς στο απόλυτο βινυλιακό hiend, χωρίς να εξαιρεθούν τα μεγαθήρια των εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ.

Το ψηφιακό είναι η γνωστή και επιτυχημένη συνταγή. Εξαιρετικός ήχος χωρίς να κουράζει. Μπάσα από γρανίτη με ότι επίπεδα μπορεί να φανταστεί κανείς, απίστευτη ολογραφική περιγραφή και πολύ καλή φυσικότητα που πλησιάζει επικίνδυνα το βινύλιο. Σύγκριση με την προηγούμενη κατάσταση δεν χρειάζεται καν να την συζητάμε το laptop/foobar με το North Star είναι θολά και άψυχα.

Δεν ακούσαμε το Esoteric το οποίο συστήνω να συνδεθεί με το Rockna στο μέλλον για την αναπαραγωγή CD/SACD απο τα οποία ο Γιώργος έχει πολλές εκατοντάδες.

Άκουσα πολλές μουσικές που δεν είχα ξανακούσει, θαύμασα την εξαιρετική βινυλιακη συλλογή του Γιώργου.

Μεζέδες μπυρίτσες και συζήτηση συμπλήρωσαν την εξαιρετική συνεύρεση.

Ένα εξαιρετικό σύστημα που είναι στοχευμένο για άπειρες ώρες μουσικής απόλαυσης χωρίς να κουράζει ποτέ.

Για άλλη μια φορά, συγχαρητήρια Γιώργο να το χαίρεσαι με υγεία!! [thumbup] [wavegreen]

PS. Δυστυχώς ξέχασα να βγάλω φωτογραφίες, Γιώργο ανέβασε καμιά όταν έχεις χρόνο.
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #40 by Jazzer » Fri Jan 06, 2023 5:23 pm

Χρήστο σε ευχαριστώ από καρδιάς για την εξαιρετική ρύθμιση του πικάπ και του βραχίονα (ο αντιπρόσωπος είχε κάνει μπόλικες τσαπατσουλιές...), καθώς και για την υπέροχη παρέα. Περάσαμε πολύ ωραία, ακούσαμε πάντα καλή jazz και ήπιαμε τις μπυρίτσες μας, όπως δηλαδή πρέπει !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register