Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Τα πάντα για την jazz !

User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Τα πάντα για την jazz !

Unread post #1 by Jazzer » Mon Jun 06, 2016 8:48 pm

Να παρουσιάσω κι εγώ το σύστημα μου.

2_zpse01fb11a.jpg
2_zpse01fb11a.jpg (94.38 KiB) Viewed 6790 times


1_zps5f4a5329.jpg
1_zps5f4a5329.jpg (91.02 KiB) Viewed 6790 times


3_zpsf9cbae17.jpg
3_zpsf9cbae17.jpg (97.11 KiB) Viewed 6790 times


Ενισχυτές : Tsakiridis devices monoblock Electra με λυχνίες ΚΤ120
Προενισχυτής : Tsakiridis devices Alexander
Ηχεία : Sonus Faber Olympica III
SACD player: Esoteric K-05
DSD Dac : Northstar Design Supremo
Rack Exelixis
Καλώδια : ηχείων Acoustic Zen Double Barrel Shotgun, interconnects Acoustic Zen Absolute Copper και Silver Reference II, USB Audioquest Diamond.
Line Conditioner Tsakiridis Devices Super Athina Plus

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι πολύ σοβαρά να αποκτήσω ένα πικάπ, αλλά δεν έχω ούτε phono stage, αλλά ούτε και προηγούμενη εμπειρία με αναλογικά συστήματα, οπότε καλοδεχούμενες οι όποιες προτάσεις σας. Να τονίσω ότι δεν είμαι των συχνών αλλαγών σε μηχανήματα ήχου, το τωρινό σύστημα αλλάχθηκε εξ ολοκλήρου μετά από 17 χρόνια και για το λόγο αυτό αν τελικά προχωρήσω σε κάποια αγορά πικάπ, με ενδιαφέρουν value for money, αλλά και σταθερές λύσεις. Budget 3.500 - 4.000 ευρώ.
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Jun 06, 2016 9:02 pm

Αν και δεν το εχω ακούσει ακομα το σύστημα του Γιωργου ειμαι βέβαιος οτι πρεπει να ειναι πολυ ζεστό και να ταιριάζει απολυτά στα μουσικά του γούστα (αυτά τα γνωρίζω αλλα είναι εύκολο να τα φανταστεί κάποιος και απο το nickname).

Εχω μια ερώτηση Γιωργο, προτιμάς τα δισκάκια μεσα απο το Esoteric ή τα αυλα απο το Northstar Supremo?

Επίσης θα ελεγα να αφησουμε την παρουσίαση ως εχει και να ανοίξουμε κουβέντα για το αναλογικό στην σχετική ενότητα, μια που θα παει μακρυά η βαλίτσα και νομίζω θα αφορά και πολλούς αλλους που θέλουν να μπουν στο παιχνίδι.
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #3 by Jazzer » Mon Jun 06, 2016 9:09 pm

Τον τελευταίο καιρό ακούω σχεδόν αποκλειστικά μουσική από το Supremo, παρόλο ότι έχω εκατοντάδες cd μουσικής. Με έχει κερδίσει αφενός το υπέροχο web radio jazz24.org και αφετέρου η μεγάλη συλλογή σε άυλα, καθώς και η ευκολία που προσφέρουν. Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα αγόραζα ένα πολύ φθηνότερο cd player και ίσως ένα πικάπ. To esoteric είναι υπέροχο, απλά εγώ δεν πολυακούω τα cd's μου πια...
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Jun 06, 2016 9:27 pm

H ευκολία του άυλου ειναι αξεπέραστη και στήνονται συλλογές σχεδόν "εν μια νυκτί".

Στο σύστημα μου δεν εχω πια καθόλου CD player, το παλιό μου Pioneer μαζεύει σκόνη στην αποθήκη. Δεν βλέπω και το νοημα με τα δισκάκια καθως οι περισσότερες ψηφιακές ηχογραφήσεις βρίσκονται και σε High res οποτε εχει πιο πολύ νόημα να τις προσθέτω στο NAS απο το να τις ακουω με τα δισκάκια που ειχα αγοράσει.

Απο την άλλη το πικαπ ειναι σταθερή, διαχρονική και εκ των ουκ ανευ αξια στο χόμπι μας ;-)
Παναγιώτης
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #5 by andreasecon » Mon Jun 06, 2016 9:44 pm

Ωραία πράγματα, μπράβο !

Ωραία επιλογή να μπεί το σύστημα κατά μήκος, παρότι αχρηστεύεται το τζάκι και δυσκολεύει η πρόσβαση στο μπαλκόνι (και τολμηρή αν είσαι παντρεμένος... [dance] )
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #6 by Jazzer » Mon Jun 06, 2016 10:30 pm

Δεν μας σταματά τίποτα, η αγάπη για τη μουσική ξεπερνά το χώρο και το χρόνο !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #7 by Chris1967 » Tue Jun 07, 2016 1:23 pm

Πολύ ωραίο σύστημα Γιώργο. Να το χαίρεσαι!! [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #8 by Gojakla » Tue Jun 07, 2016 1:52 pm

Πολύ πολυ πολυ ωραίος χώρος!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #9 by Dr Pan K » Tue Jun 07, 2016 1:56 pm

Γιώργο το φωτιστικό της Artemide το διαλεξατε τυχαία ή και λόγω του ότι κάνει εξαιρετικό 3D scattering?
Παναγιώτης
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Τα πάντα για την jazz !

Unread post #10 by Jazzer » Tue Jun 07, 2016 4:25 pm

Μας άρεσε πολύ, εργαζόταν παλαιότερα η σύζυγος στην εταιρία και είχαμε γερή έκπτωση, αλλιώς δεν πλησιάζονται !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register