Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #211 by MILES » Thu Sep 15, 2022 9:41 pm

Ωραία και ενδιαφέρουσα τροπή πήρε το θέμα αυτό!

Και η δική μου εμπειρία μετά από τόσα χρόνια αλλά και άπειρες δοκιμές είναι ότι μάλλον ένα απλούστερο σύστημα με καλύτερα μηχανήματα και λιγότερα "μπιχλιμπίδια" είναι προτιμότερο.
Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που αρχίζουμε συνήθως να ασχολούμαστε περισσότερο με διάφορα αξεσουάρ και μικροβελτιωτικά είναι όταν μας ενοχλεί κάτι στον ήχο του συστήματός μας και ψάχνουμε να βρούμε τρόπο για να παίζει καλύτερα. Και παραβλέπουμε το κυρίως πρόβλημα που μπορεί να είναι μία κακή-μέτρια πηγή, ενισχυτικά ή ηχεία ή ακόμα και τυχόν ασυμφωνία μεταξύ τους.

Όχι ότι τα διάφορα περιφερειακά δεν κάνουν διαφορές αλλά σίγουρα δε μπορούν να κάνουν ένα μέτριο σύστημα να παίξει με υψηλές αξιώσεις, όσα και να χρησιμοποιήσουμε.
Πάντα μία καλή αναβάθμιση ενός βασικού συστατικού του συστήματος θα επιφέρει ουσιαστικές διαφορές προς το καλύτερο από ότι οποιοδήποτε “αξεσουάρ”.
Βέβαια το tweaking έχει πάντα την ομορφιά του και καταλαβαίνω ότι για όλους εμάς τους παθιασμένους το χόμπυ αυτού είναι must :-D
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #212 by Dr Pan K » Wed Sep 21, 2022 9:38 am

MILES wrote:Ωραία και ενδιαφέρουσα τροπή πήρε το θέμα αυτό!

Και η δική μου εμπειρία μετά από τόσα χρόνια αλλά και άπειρες δοκιμές είναι ότι μάλλον ένα απλούστερο σύστημα με καλύτερα μηχανήματα και λιγότερα "μπιχλιμπίδια" είναι προτιμότερο.
Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που αρχίζουμε συνήθως να ασχολούμαστε περισσότερο με διάφορα αξεσουάρ και μικροβελτιωτικά είναι όταν μας ενοχλεί κάτι στον ήχο του συστήματός μας και ψάχνουμε να βρούμε τρόπο για να παίζει καλύτερα. Και παραβλέπουμε το κυρίως πρόβλημα που μπορεί να είναι μία κακή-μέτρια πηγή, ενισχυτικά ή ηχεία ή ακόμα και τυχόν ασυμφωνία μεταξύ τους.

Όχι ότι τα διάφορα περιφερειακά δεν κάνουν διαφορές αλλά σίγουρα δε μπορούν να κάνουν ένα μέτριο σύστημα να παίξει με υψηλές αξιώσεις, όσα και να χρησιμοποιήσουμε.
Πάντα μία καλή αναβάθμιση ενός βασικού συστατικού του συστήματος θα επιφέρει ουσιαστικές διαφορές προς το καλύτερο από ότι οποιοδήποτε “αξεσουάρ”.
Βέβαια το tweaking έχει πάντα την ομορφιά του και καταλαβαίνω ότι για όλους εμάς τους παθιασμένους το χόμπυ αυτού είναι must :-D


Αυτα ελεγα και εγω. Οταν βλεπω πολυ tweaking σκεφτομαι παντα πως κατι δεν παει καλα με τις επιλογες μας, πως καποια αγορα δεν μας εκατσε, πως καποιος συνδυασμος δεν ειναι ιδανικος. Ο Κωστας καποια στιγμη κατι μου ειχε πει πως θα ηθελε το συστημα "πιο ζεστο" αν θυμαμαι σωστα τις λεξεις του.

Γιατι στην πραγματικοτητα δεν εχει να κανει με το αν τα ATC ειναι καλα ηχεια αλλα με το αν παιζουν ευηχα στα αυτια του Κωστα και του εκαστοτε αγοραστη. Στην προκειμενη περιπτωση τα ενεργα ATC 40 εχουν ενσωματομενο ενα ιδιαιτερα flat ενισχυτη χωρις πλουσιο αρμονικο πλουτο και εκει νομιζω δημιουργειτε η αναγκη για τον Κωστα να μαγειρεψει τον ηχο. Το οτι καποιοι φιλοι λενε οτι το συστημα παιζει καλα δεν λεει πολλα, μια χαρα θα παιζει αλλα ισως οχι για τον ιδιοκτητη που ενδεχεται να το ηθελε καπως αλλιως.

Και φυσικα αν η θεωρια μου ειναι σωστη τοτε δεν αλλαζεις καλωδια στα after market τροφοδοτικα των switch αλλα κοιτας να αλλαξεις ηχειο. Η πηγη, ή ενισχυτη αναλογα με την περιπτωση. Το tweaking ειναι για αυτους που εχουν κατασταλάξει στα βασικα (ηχειο, ενισχυτη, πηγη) και μετα πανε για το κατι παραπανω (εξωτικα καλωδια, switch, τροφοδοτικα, ποδαρακια, κτλ κτλ).
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #213 by Dr Pan K » Wed Sep 21, 2022 9:43 am

Και κατι αλλο, το tweaking των ηχοσυστηματων ειναι ενα διαφορετικο χομπι απο την ακροαση, η ακροαση ειναι διαφορετικο χομπι απο την συλλογη δισκων και αυτη ειναι αλλο πραγμα απο το κυνηγητό των ζωντανων συναυλιων. Μην σας πω πως και αναμεσα σε αυτους που κανουν tweaking υπαρχουν διαφορετικα χομπι οπως οι ακουστικες παρεμβασεις (ατερμονες) ή το tube rolling. O καθενας την βρισκει διαφορετικα και καλα κανει. Το οτι η αλλαγη ενος ηχειου ή μιας πηγης ειναι μακραν πιο κρισιμη απο την αλλαγη ενος streamer και απείρως σημαντικοτερη απο την αλλαγη στο καλωδιο τροφοδοσιας ενος switch θα επρεπε να μην ειναι καν θεμα συζητησης.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #214 by kostas6a3 » Thu Sep 22, 2022 8:20 pm

Εχθρός του καλού το καλύτερο.

IMG_0821.jpg
IMG_0821.jpg (845.65 KiB) Viewed 1011 times
Κώστας
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #215 by andreasecon » Thu Sep 22, 2022 8:24 pm

το πολύ καλύτερο.....
BLUES
Posts: 268
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #216 by BLUES » Thu Sep 22, 2022 11:33 pm

andreasecon wrote:το πολύ καλύτερο.....

Εως και εξαιρετο,καλυτερο της ναυαρχιδας τους
Ευγε Κωστα
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #217 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 4:35 am

BLUES wrote:
andreasecon wrote:το πολύ καλύτερο.....

Εως και εξαιρετο,καλυτερο της ναυαρχιδας τους
Ευγε Κωστα

Δυστυχώς απλά πέρασε..... :-D
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #218 by Geopolitis » Fri Sep 23, 2022 8:21 am

Πως σου φάνηκε Κώστα; Θεωρείς οτι υπήρχαν σοβαρες διαφορες με το μικρότερο μοντελο;
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #219 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 8:37 am

Geopolitis wrote:Πως σου φάνηκε Κώστα; Θεωρείς οτι υπήρχαν σοβαρες διαφορες με το μικρότερο μοντελο;

Ναι υπήρχαν διαφορές και μάλιστα σοβαρές τόσο στην έκταση της εικόνας όσο και στην λεπτομέρεια και την καλύτερη ανάδειξη των οργάνων με πιο σκοτεινό background.
Αυτό , Melco N10, ανέδειξε ακόμα περισσότερο τις αρετές του Pontus , το οποίο έχει ακόμα πολλά να δώσει. Με μια κορυφαία πηγή (Melco N10) το υπόλοιπο σύστημα απογειώνεται.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #220 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 11:43 am

Dr Pan K wrote: Το οτι η αλλαγη ενος ηχειου ή μιας πηγης ειναι μακραν πιο κρισιμη απο την αλλαγη ενος streamer και απείρως σημαντικοτερη απο την αλλαγη στο καλωδιο τροφοδοσιας ενος switch θα επρεπε να μην ειναι καν θεμα συζητησης.

Μα το streamer δεν είναι η πηγή; Από εκεί δεν φεύγει το ψηφιακό σήμα για να μετατραπεί από DAC σε αναλογικό.
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register