Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #231 by Dr Pan K » Fri Sep 23, 2022 8:50 pm

kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:
Geopolitis wrote:
Dr Pan K wrote:Αυτα και παμε παρακατω. Κωστα καλες ακροασεις με το νεο streamer!

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά Παναγιώτη, δεν αγόρασα νέο streamer.


Εγω καλα καταλαβα, ειναι θεμα χρονου η αναβαθμιση 8-)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #232 by angpsi » Fri Sep 23, 2022 8:54 pm

kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.

Μάλλον τα έχω καταλάβει λάθος. Εγώ νόμιζα ότι το DAC απλά μετατρέπει το ψηφιακό σήμα , που λαμβάνει από μία πηγή ψηφιακού σήματος (CD transport, DVD, streamer, pc κ.α.), σε αναλογικό σήμα.

Όταν λέμε πηγή, εννοούμε το από πού παίρνει αναλογικό σήμα ο ενισχυτής για να το στείλει στα ηχεία και από εκεί στ' αυτιά μας. Στο σύστημά σου, εκείνο που δίνει το τελικό αναλογικό σήμα στον ενισχυτή σου είναι το DAC. Το τι γίνεται πριν από εκεί σε ψηφιακό επίπεδο προφανώς παίζει κάποιο ρόλο, όμως το DAC σου είναι το κεντρικό σταυροδρόμι όπου όλα κρίνονται στη μετατροπή μεταξύ ψηφιακού και αναλογικού σήματος.

Btw το transport φυσικά και παίζει ρόλο, σε μένα τόσο το Krell όσο και το Odroid (ξέρω, ξέρω, μην γυρίζετε τα μάτια πάνω) έχουν ακουστή διαφορά με άλλες λύσεις που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς.

#Edit Σόρι, τώρα είδα ότι με πρόλαβε ο γιατρός...
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #233 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 9:43 pm

Dr Pan K wrote:
kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:
Geopolitis wrote:
Dr Pan K wrote:Αυτα και παμε παρακατω. Κωστα καλες ακροασεις με το νεο streamer!

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά Παναγιώτη, δεν αγόρασα νέο streamer.


Εγω καλα καταλαβα, ειναι θεμα χρονου η αναβαθμιση 8-)

Αφού το θεωρείς αναβάθμιση κάτι είναι και αυτό.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #234 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 10:52 pm

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.



Btw το transport φυσικά και παίζει ρόλο, σε μένα τόσο το Krell όσο και το Odroid (ξέρω, ξέρω, μην γυρίζετε τα μάτια πάνω) έχουν ακουστή διαφορά με άλλες λύσεις που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς.

Όπως;
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #235 by angpsi » Fri Sep 23, 2022 11:14 pm

kostas6a3 wrote:Όπως;

Κάποτε βάλαμε στο σύστημά μου σαν transport το Meridian 508 του Chris και ενώ ήταν προφανώς καλό, απλώς δεν ήταν στην κλάση του Krell MD20 (με μηχανισμό Philips CDM1-mkII που λέει και ο Γιώργος). Από streaming δεν έχω βάλει κάτι εξωτικό, η διαφορά όμως από το Macbook με Audirvana ήταν εύκολα ακουστή. Οι 'γεματες' συγκρίσεις του Odroid με άλλα εμπορικά streamer έχουν γίνει στο σύστημα του Dr Pan, μπορείς να ρωτήσεις εκείνον για λεπτομέρειες.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #236 by kostas6a3 » Sat Sep 24, 2022 6:18 am

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:Όπως;

Κάποτε βάλαμε στο σύστημά μου σαν transport το Meridian 508 του Chris και ενώ ήταν προφανώς καλό, απλώς δεν ήταν στην κλάση του Krell MD20 (με μηχανισμό Philips CDM1-mkII που λέει και ο Γιώργος). Από streaming δεν έχω βάλει κάτι εξωτικό, η διαφορά όμως από το Macbook με Audirvana ήταν εύκολα ακουστή. Οι 'γεματες' συγκρίσεις του Odroid με άλλα εμπορικά streamer έχουν γίνει στο σύστημα του Dr Pan, μπορείς να ρωτήσεις εκείνον για λεπτομέρειες.


Εγώ πάντως έγραψα για τις δικές μου ακουστικές εμπειρίες - αναζητήσεις στο πρόσφατο παρελθόν.
Αν θα πρέπει να αλλάξω κάτι όπως DAC, καλώδιο ρεύματος, streamer ή οτιδήποτε άλλο είναι καθαρά δική μου απόφαση, σύμφωνα με το πορτοφόλι μου και τις ακουστικές προτιμήσεις.
ΝΑΙ αν μου επέτρεπε το πορτοφόλι μου θα έπαιρνα ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ DAC καλύτερο από το PONTUS, NAΙ θα έπαιρνα το Melco N10.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΊΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΛΟΥΣ.
ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
Κώστας
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #237 by MILES » Sat Sep 24, 2022 10:30 am

kostas6a3 wrote:[quote=Εγώ πάντως έγραψα για τις δικές μου ακουστικές εμπειρίες - αναζητήσεις στο πρόσφατο παρελθόν.
Αν θα πρέπει να αλλάξω κάτι όπως DAC, καλώδιο ρεύματος, streamer ή οτιδήποτε άλλο είναι καθαρά δική μου απόφαση, σύμφωνα με το πορτοφόλι μου και τις ακουστικές προτιμήσεις.
ΝΑΙ αν μου επέτρεπε το πορτοφόλι μου θα έπαιρνα ένα ΣΥΓΧΡΟΝΟ DAC καλύτερο από το PONTUS, NAΙ θα έπαιρνα το Melco N10.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΕΔΩ ΟΛΗ ΑΥΤΗ Η ΠΑΡΑΦΙΛΟΛΟΓΊΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕΛΟΥΣ.
ΕΙΤΕ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
[/quote][/quote]

Πιστεύω ότι ο Κώστας έχει απόλυτα δίκιο να ενοχλείται από τις παρατηρήσεις/παρεμβάσεις μας.
Συμφωνώ απόλυτα ότι ο καθένας μας έχει τις δικές του εμπειρίες/απόψεις/προτιμήσεις και φυσικά δικαίωμα να κάνει τις δικές του επιλογές σύμφωνα με αυτά που εκείνος πιστεύει ότι ταιριάζουν στο σύστημά του καλύτερα.

Από τη μεριά μου ζητώ συγνώμη για την παρέμβασή. Δεν είχα σα σκοπό να εκφέρω γνώμη για το σύστημα του Κώστα (αφού δεν το έχω ακούσει ποτέ) παρά μόνο να εκφράσω και τις δικές μου σχετικές εμπειρίες.
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #238 by dapost » Sat Sep 24, 2022 11:27 am

Πόσο θα ήθελα να δοκιμάσω και εγώ ένα μέλκο ή κάποιον άλλο στρημερ στο δωματιακι μου ;-) Πότε θα έρθει κάποιος καλός άνθρωπος να μου κάνει επίσκεψη ;-) ;-)

Α, χρωστάω και επίσκεψη στον Κώστα ο οποίος πολύ ευγενικά με κάλεσε σπίτι του.
Δημήτρης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #239 by angpsi » Sat Sep 24, 2022 1:44 pm

Παρακαλώ την προσοχή όλων των μελών του Audiohub

Μετά από παράκληση του Κώστα ζητούμε από τα μέλη του forum να σταματήσει η συζήτηση σε αυτό το σημείο. Ο Κώστας έχει κάνει τις επιλογές του βάσει των επιθυμιών του και των προσωπικών του εντυπώσεων μετά από ακροάσεις και θεωρεί πλέον πως το όλο ζήτημα έχει εξαντληθεί.

Στην περίπτωση που κάποιος επιθυμεί να συνεχίσει τη συζήτηση μπορεί να το κάνει στην ενότητα "Ψηφιακή Αναπαραγωγή", είτε ανοίγοντας καινούργιο νήμα είτε συνεχίζοντας κάποιο από τα υφιστάμενα.

Εκ με΄ρους της συντακτικής ομάδας,
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #240 by kostas6a3 » Mon Sep 26, 2022 6:39 pm

“Ή πρέπει να σιωπήσεις, ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή”
Πυθαγόρας
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register