Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #261 by kostas6a3 » Tue Nov 22, 2022 5:46 am

Ευχαριστώ και τους δύο σας για την επίσκεψη και τις ευχές σας.
Θα σταθώ μόνο στην XLR σύνδεση και το καλώδιο του κ. Μάμαλου.
Για μένα ήταν όπως είπα και παραπάνω μια αποκάλυψη.
Ρώτησα και τον Νικολάι για τη σύνδεση, επισημαίνοντας ότι το Wavelight δεν έχει balance σχεδίαση και πήρα την πιο κάτω απάντηση:
"hi, I would advise XLR connection to your preamp. or XLR directly into power amp
indeed 2 ladders inside, not 4
still, XLR sounds best"
Όπως καν να έχει θα δω αν μπορεί ο κ. Μάμαλος να μου στείλει και το Elixir να δούμε αν ακούσουμε κάποια διαφορά.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #262 by DomieMic65 » Tue Nov 22, 2022 4:06 pm

Ωραίο το αίσθημα οι όποιες σου επιλογές να επιβεβαιώνονται και από φίλους και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό!
Καλορίζικο και πάλι το Rokna Kώστα! Ανυπομονώ να ανέβω για ακρόαση!!!

[oldtimer] Τώρα επειδή με ξέρετε εμένα πως τσιμπάω με κάτι τέτοια (κάπως αλλιώς το είχε γράψει ο Άγγελος παλιότερα :-D :-D ) ο LMS μια χαρά διαχειρίζεται πολύ μεγάλες βιβλιοθήκες και το integration τους με την όποια streaming πλατφόρμα. Σίγουρα όχι τόσο καλά και με τόσο όμορφο interface όσο το Roon (αν και έχουν γίνει άλματα σε αυτό τον τελευταίο καιρό) αλλά πάνω από Άριστα αν σκεφτείς πως είναι εντελώς δωρεάν! Λειτουργεί δε ακριβώς με την ίδια αρχιτεκτονική server (ο κατά Roon "core") με end points που κάνουν την αναπαραγωγή! [oldtimer]

[wavegreen]
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #263 by Chris1967 » Tue Nov 22, 2022 8:34 pm

Τι είναι ο LMS και που έχετε γράψει γιαυτό? :lol:
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #264 by DomieMic65 » Tue Nov 22, 2022 11:45 pm

Chris1967 wrote:Τι είναι ο LMS και που έχετε γράψει γιαυτό? :lol:

Έχω αναφερθεί σε αρκετές αναρτήσεις μου σε διάφορα νήματα..

Logitech Media Server
https://forums.slimdevices.com/forumdis ... dia-Server
https://forums.slimdevices.com/forumdis ... y-Software
https://www.picoreplayer.org/ (η δωρεάν περίπτωση. Εγώ χρησιμοποιώ OS που έχει συνδρομή αλλά υλοποιεί το ίδιο ακριβώς μεταξύ άλλων)

Η λογική του όλου πράγματος είναι ακριβώς όπως του Roon για να μην πω πως το Roon βάσισε την αρχιτεκτονική του στον LMS/Squeezelite ο οποίος προϋπήρχε. (Αυτό είναι μια δική μου άποψη δεν το έχω διαβάσει πουθενά, αλλά είναι και λογικό αν το σκεφτείς λίγο...)
H Squeezelite είναι θα μπορούσαμε να πούμε η "μηχανή αναπαραγωγής" του ήχου. Όπως είναι ο MPD ή ο gmedia renderer.
Πρέπει να πούμε εδώ πως υπάρχουν δύο σενάρια υλοποίησης.
α) σερβερ - end point στο ίδιο μηχάνημα (μπορεί πχ σε ένα rpi να τρέχεις και LMS και Squeezelite
β) σέρβερ (Core :) ) σε dedicated υπολογιστή (rpi ή άλλο) και end point(s) σε ξεχωριστό.
Υπάρχουν και εμπορικές υλοποιήσεις που τρέχουν δίνουν την δυνατότητα όλων αυτών (Innuos, SOtM, Antipodes κλπ) αλλά ακόμα και το ίδιο το Roon δίνει την δυνατότητα χρήσης Squeezelite end point με Core το ίδιο το Roon φυσικά!
Με τον LMS τώρα ανάλογα με το τι θέλει να κάνει κανείς υπάρχουν πλήθος plugins που δίνουν τεράστια ευελιξία. Από λειτουργία radio μέχρι πληροφορίες και φωτό των καλλιτεχνών, βιογραφικά, similar artists κλπ κλπ...
Επίσης integration Qobuz, Tidal, Spotify ( τα έχω δοκιμάσει όλα) αλλά και Deezer και Amazon music νομίζω.
Όλες οι υλοποιήσεις με MPD (Volumio, MoOde αλλά και το Archphile) χρησιμοποιούν παρόμοια λογική αλλά στημένα σε ένα μηχάνημα ("β" περίπτωση). Το Archphile μπορεί να τρέξει και σε Squeezelite mode (Manual σελ. 18)

Ακόμα και ο Darko μετά το controversial update του Roon (Roon 2.0) έκανε βίντεο για όλα αυτά!


Θα έλεγα κάποια στιγμή να έρθεις από εδώ Χρήστο να τα δούμε όλα αυτά στην πράξη! [beer]
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #265 by DomieMic65 » Tue Nov 22, 2022 11:54 pm

η πρώτη φορά που έγραψα για αυτό είναι εδώ viewtopic.php?f=10&t=908
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #266 by Chris1967 » Wed Nov 23, 2022 10:59 am

Οκ ευχαριστώ Μιχάλη! συνεχίζω την συζήτηση στον αρχικό νήμα.

viewtopic.php?p=22263#p22263
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #267 by Dr Pan K » Fri Nov 25, 2022 8:50 am

Εγω παλι επιστρεφω για 2 λογους. Κωστα θα κανεις παρουσιαση του Rockna Wavelight DAC? Αν θες μπορουμε να σε βοηθησουμε να το ανεβασεις σαν hands on review

Επισης θα ειχα μεγαλη περιεργεια να το ακουσω στο συστημα μου. Ξερω πως παιζει σωστα καθως το εχω ακουσει στο παρελθον αλλα οχι με την ησυχια μου. Βεβαια δεν ειναι τοσο ευκολο τωρα που δεν ειμαι Αθηνα οποτε μαλλον η περιεργεια θα μου μείνει,
Παναγιώτης
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #268 by STEREO » Fri Nov 25, 2022 11:31 am

Καλημέρα και από μένα . Επειδή και εγώ ψάχνομαι για το wavelight και είναι δύσκολο να το ακούσω μία καλή περιγραφή θα με βοηθούσε , ευχαριστώ .
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #269 by angpsi » Fri Nov 25, 2022 2:28 pm

Ωραία θα ήταν αν περνούσε το Wavelight από το χειρουργείο του Παναγιώτη, συν το ότι θα κερδίζαμε και μια αξιόπιστη σύγκριση σε σχέση με το μεγάλο Wavedream (αν και 'παλιό)' :lol:. Νομίζω ότι τα logistics δεν είναι πρόβλημα αν υπάρχει διάθεση, γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας. Εχω μεγάλη περιέργεια, αν φυσικά ο Κώστας είναι ανοιχτός στο να το αποχωριστεί για λίγο!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #270 by kostas6a3 » Sat Nov 26, 2022 5:48 am

Αν και το Wavelight είναι νέο και δεν πιστεύω ότι έχει "καταρράκτη" :-D , κάποια στιγμή θα γίνει.
Αν και δεν πιστεύω ότι θα παίζει καλύτερα από το μεγάλο αδελφό οπότε τι να λέμε; Αν γινόταν αυτό τότε ο Ρουμάνος θα ήταν παράφρων.
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register