Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #251 by Geopolitis » Mon Nov 14, 2022 12:30 am

Με γεια φιλε πολυ καλη επιλογή το Wavelight. Επειδη το μεγάλο καλωδιο ρευματος του Mamalos εχει παει ήδη σε τρία διαφορετικα συστηματα οι εντυπώσεις ειναι παντού θετικές….
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #252 by angpsi » Mon Nov 14, 2022 12:27 pm

Καλοάκουστο κι από εμένα Κώστα, χαίρομαι που συνεχίζεις απρόσκοπτος το ταξίδι!

Ελπίζω σύντομα να περάσω και να το ακούσω, όπως και να κανονίσουμε με τον Chris να δούμε διαφορές και ομοιότητες με το Wavedream.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #253 by kostas6a3 » Mon Nov 14, 2022 2:45 pm

Άμεση ανταπόκριση από την Rockna.

Στιγμιότυπο 2022-11-14, 2.42.36 μμ.png
Στιγμιότυπο 2022-11-14, 2.42.36 μμ.png (76.98 KiB) Viewed 1638 times
Κώστας
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #254 by dapost » Mon Nov 14, 2022 4:14 pm

Με γειά Κώστα! Audiohub-approved αγορά και αυτή ;-)

Το upgrade που σου στέλνουν, θέλει κατσαβίδι;
Δημήτρης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #255 by kostas6a3 » Mon Nov 14, 2022 4:27 pm

dapost wrote:Με γειά Κώστα! Audiohub-approved αγορά και αυτή ;-)

Το upgrade που σου στέλνουν, θέλει κατσαβίδι;


Ε ναι, πλακέτα USB είναι.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #256 by Dr Pan K » Tue Nov 15, 2022 8:30 am

Καλες ακροασεις Κωστα, ελπιζω να το χαρεις για πολυ καιρο
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #257 by kostas6a3 » Tue Nov 15, 2022 12:22 pm

Dr Pan K wrote:Καλες ακροασεις Κωστα, ελπιζω να το χαρεις για πολυ καιρο

Ευχαριστώ Παναγιώτη.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #258 by kostas6a3 » Thu Nov 17, 2022 12:35 pm

Ήρθε και η πλακέτα, μπήκε χωρίς κατσαβίδι :-D
Όλα καλά. Εξαιρετική η ανταπόκριση της Rockna.

IMG_0974.jpg
IMG_0974.jpg (1.12 MiB) Viewed 1548 times


IMG_0976.jpg
IMG_0976.jpg (727.3 KiB) Viewed 1548 times
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #259 by angpsi » Mon Nov 21, 2022 9:26 pm

Κυριακάτικη επίσκεψη στον Κώστα λοιπόν μαζί με τον Chris και το αποτέλεσμα "ακουγόταν από την πόρτα". Καθαρή αλλαγή κλάσης στο σύστημα μετά την προσθήκη του Wavelight στη θέση του τίμιου και ιδιαίτερα αγαπητού σε μένα Denafrips Pontus.

Ήχος στα γνώριμα χνάρια του μεγάλου Wavedream: καθαρό 'μαύρο' υπόβαθρο, γεμάτο σώμα στις μεσαίες και στα μπάσα, εξαιρετικός διαχωρισμός στα όργανα, πολύ καλός έλεγχος στα μεταβατικά, 'αέρας', βάθος και έκταση σκηνής.

Σε μια δεδομένη στιγμή έκανα ένα νοητικό πείραμα στο κεφάλι μου, προσπαθώντας να φανταστώ τι θα πίστευα αν το μάτι μου έβλεπε άλλο, πιο 'καμπινάτο' ηχείο στη θέση των ATC SCM40. Ο ήχος λοιπόν ήταν άκρως χορταστικός με την audiophile έννοια και πολύ εύκολα θα τον απέδιδε κάποιος σε άλλα εντυπωσιακότερα σχέδια με πενταψήφια τιμή.* Ειλικρινά θα ήθελα να είχα μαζί το Wavedream για να δω πόσο ακόμα περισσότερο θα μπορούσε να σπρώξει τα 40άρια, αν και μετά από τόσα χρόνια εμπειρίας με τα σχέδια της ATC είμαι σίγουρος πως εκείνα θα έδειχναν τίμια τις όποιες διαφορές.

*Φυσικά εξυπακούεται πως ένα σωστό ηχείο με πενταψήφια τιμή μπορεί να παίξει κλάσεις ανώτερα από τα 40άρια, όμως δεν μπορείς να μην τα θαυμάζεις για το πώς αποδίδουν στην τιμή λιανικής τους!

Αρκούντως εντυπωσιακό και το XLR της Mamalos, μου θύμισε την εμπειρία που είχα όταν άκουγα διαφορές από καλώδιο σε καλώδιο με τα σχέδια του Chris Sommovigo, αλλά και όταν άκουσα για πρώτη φορά τα Signal Projects ρεύματος / ηχείων στο σύστημα του Chris. Να διευκρινίσω πως τα 1+Κ που ζητούν ως κόστος απόκτησής τους δεν σου αγοράζει απαραιτήτως εισιτήριο για την Valhalla (αυτό μόνο στο μυθικό Indigo το έχω ακούσει), όμως η διαφορά από τα καλά Vovox ήταν ακουστή και σε έναν κόσμο που τα φύκια πωλούνται χαλαρά για μεταξωτές κορδέλες, αυτό εμένα μου αρκεί.

Ενδιαφέρουσα εμπειρία ήταν και τα ασημοκαλώδια RCA που έφτιαξε ο Chris και έφερε μαζί του, νομίζω ότι μας έβαλε σε σκέψεις ότι αντί να κυνηγάμε την ψευδοbalanced έξοδο του Wavelight ίσως να απέδιδε καλύτερα να επενδύσει κανείς στη γνήσια single-ended έξοδο με ένα ποιοτικό interconnect RCA.

Γενικά η βραδιά πέρασε πολύ ευχάριστα και με χαρά διαπιστώσαμε πως η επένδυση του Κώστα στο Wavelight ήταν απολύτως ευεργετική για το σύστημά του. Τελικά η Rockna έχει κατορθώσει να φτιάξει μια εξαιρετική ηχητική υπογραφή στα χνάρια του "big sound" της MSB, και το Wavelight ακολουθεί κατά πόδας το μεγάλο Wavedream χωρίς να αφήνει ιδιαίτερο χώρο για παράπονα.

Μου έχει μείνει η απορία πώς μπορεί να παίξει δίπλα στα πολυσυζητημένα―αλλά άγνωστα ακόμα στ' αυτιά μου―DAC της Holo Audio, αλλά αυτό είναι ζήτημα για άλλο νήμα, ίσως δε και για μια οργανωμένη συγκριτική δοκιμή.

Μπράβο Κώστα, ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και πάντα τέτοια!
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #260 by Chris1967 » Mon Nov 21, 2022 11:02 pm

Ναι, πολύ σημαντική αναβάθμιση το Rockna Wavelight.

Μέγεθος σκηνής (ύψος, πλάτος), διαχωρισμός οργάνων και τρισδιάστατη απεικόνιση, πολύ χαμηλός θόρυβος που αναδεικνύει τις μικρές λεπτομέρειες, μακρο και μικροδυναμικά, η ευκρίνεια και τέλος η έκταση τόσο ψηλά όσο και χαμηλά.

Επιβεβαιώνεται το γεγονός ότι η αναβάθμιση της πηγής είναι σαφέστατα ανώτερη από αναβαθμίσεις περιφερειακών.

Η αφαίρεση του etherRegen από την αλυσίδα (και η παραμομή μονάχα του switch της Melco) είχε σαν αποτέλεσμα το αναμενόμενο, δηλαδή ότι δεν έχει απολύτως καμία ακουστή (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) επίπτωση στον ήχο του Rockna.

Τα καλά DAC με καλά receiver δεν επηρεάζονται πολύ από τα περιφερειακά.

Το καλώδιο Mamalos είχε μια αισθητή διαφορά ειδικά ως προς την σκηνή και την περιγραφή λιγότερο ως προς την έκταση χαμηλά, και την λεπτομέρεια. Θα ήθελα να ακούγαμε και ένα single ended καλώδιο αφού΄ το Wavelight είναι ένα single ended DAC και δεν έχει νόημα να συνδέεται με XLR αφού αυτό έχει σαν αποτέλεσμα λιγότερο καθαρό σήμα αφού παραβάλλεται ο μετατροπέας single to balanced.

Το δικό μου diy καλώδιο στην ουσία είναι αγοραστό από Αμερική σε μορφή interconnect πριν καμιά 15ρια χρόνια αλλά έχω ξεχάσει τον κατασκευαστή, και αμφιβάλλω εάν υπάρχει ακόμα. Είναι μονόκλωνος επαργυρωμένος χαλκός πολύ μικρής διατομής σε τεφλόν με συστροφή, χωρίς θωράκιση και με δύο περιβλήματα (κάλτσες). Το ανακάλυψα σε ένα συρτάρι και το περιποιήθηκα με Cardas Phono plugs και την δεύτερη εξωτερική κάλτσα. Το αποτέλεσμα είναι ένας ανοιχτός και ζωντανός ήχος που μάλλον ακουγόταν ελαφρώς πιο ζωντανός από τα Vovox. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στο Rockna μου.


Κάναμε αρκετή συζήτηση για streamer και για το Roon, και μάλλον καταλήξαμε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα διαχείρισης μεγάλων βιβλιοθηκών της προκοπής εκτός από το Roon αυτή την στιγμή.

Η βραδιά κύλησε όμορφα με ωραίες μουσικές.

Καλορίζικό και πάλι Κώστα [wavegreen]
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register