Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #41 by kostas6a3 » Thu Feb 04, 2021 1:03 pm

Προχθές παρέλαβα το ύφασμα για τα art panel.

camira.jpg
camira.jpg (520.52 KiB) Viewed 4089 times


Σήμερα πήγα Κορωπί στην https://chromotex.gr, απίστευτη εξυπηρέτηση και τιμή.
Το δείγμα που τύπωσαν άκρως ικανοποιητικό, είμαι δύσκολος καθότι και φωτογράφος.
Πιθανόν αύριο να είναι στα χέρια μου όλες οι φωτογραφίες.
deigma.jpg
deigma.jpg (867.68 KiB) Viewed 4089 times
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #42 by Dr Pan K » Sun Feb 07, 2021 10:18 am

Κώστα μετεφρα το τελευταίο ποστ σου στο νήμα με τις ακουστικές παρεμβάσεις καθώς είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικο και χρήσιμο. Αν θες βάλε και εδώ φωτογραφίες του χώρου μετά το treatment
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #43 by kostas6a3 » Sun Feb 07, 2021 12:18 pm

Dr Pan K wrote:Κώστα μετεφρα το τελευταίο ποστ σου στο νήμα με τις ακουστικές παρεμβάσεις καθώς είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικο και χρήσιμο. Αν θες βάλε και εδώ φωτογραφίες του χώρου μετά το treatment

ΟΚ, αν και σε αυτό το νήμα γράφεις για το σπίτι σου και όχι γενικά για ακουστική χώρων. Προτιμότερο να άνοιγε ένα καινούργιο νήμα γι' αυτό το κεφάλαιο. Τα έγραψα , να βοηθήσω κάποιους που θέλουν να ασχοληθούν.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #44 by kostas6a3 » Sun Feb 07, 2021 12:28 pm

Τελείωσαν και τα art panel περισότερα εδώ: viewtopic.php?f=9&t=1139&start=50
με ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ για όσους θέλουν να ασχοληθούν με κάποια κατασκευή αυτού του είδους.

7KK_0457.jpg
7KK_0457.jpg (1007.96 KiB) Viewed 4031 times


7KK_0459.jpg
7KK_0459.jpg (747.69 KiB) Viewed 4031 times


7KK_0460.jpg
7KK_0460.jpg (689.55 KiB) Viewed 4031 times
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #45 by kostas6a3 » Sat May 01, 2021 1:59 pm

Χθες λοιπόν παρατήρησα μια αστοχία στις μπασοπαγίδες της GIK. Η μια εξ' αυτών στις πάνω εμπρός γωνίες έχει κάνει δύο μικρ'ες τρύπες. Προφανώς από το υπερβολικό τέντωμα του υφάσματος. Έστειλα mail στην GIK και αναμένω απάντηση.

7KK_0706.jpg
7KK_0706.jpg (882.43 KiB) Viewed 3681 times

7KK_0708.jpg
7KK_0708.jpg (909.83 KiB) Viewed 3681 times
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #46 by angpsi » Sat May 01, 2021 4:22 pm

Λοιπόν, χρωστάω κι εγώ να γράψω κάτι για το σύστημα του Κώστα, μιας και πυροδότησε την σκέψη να αλλάξω κι εγώ τα 20άρια μου.

Πρόκειται για ένα πολύ καλοστημένο σύστημα γύρω από τα ενεργά ATC SCM40, ένα ηχείο που έχει ξεκάθαρα την γνώριμη ακουστική υπογραφή της ATC, με πλούσιες και σχετικά προβεβλημένες μεσαίες, σφιχτό και καθαρό μπάσο, άνεση στις ψηλές, και τρομερό έλεγχο στην απόδοση της μουσικού δρώμενου. Όπως έχει γράψει ο Κώστας νωρίτερα, τα ηχεία παίζουν με προενισχυτή τον Pass Labs X2.5 και DAC το Soekris 1421, μαζί με ένα σωρό άλλα καλούδια που ο Κώστας προσθέτει κι αφαιρεί αυτές τις μέρες (εγώ πήγα ν' ακούσω γραμμικά τροφοδοτικά, ενώ μια δεύτερη επίσκεψη έγινε μαζί με τον Chris που συγκρίναμε το δικό του Soekris με το μαμά του Κώστα). Τέλος, να πω ότι ο χώρος είναι πολύ πιο ζεστός και οικείος απ' όσο πίστευα. Ο Κώστας έχει πετύχει ένα καλαίσθητο αποτέλεσμα και το σύνολο είναι ενσωματωμένο με έναν τρόπο που δεν ενοχλεί στην καθημερινή διαβίωση του σπιτιού.

IMG_0479.jpeg
IMG_0479.jpeg (1.33 MiB) Viewed 3673 times

Προφανώς ο πρωταγωνιστής είναι τα καινούργια ηχεία. Δύο πράγματα μου έμειναν καρφωμένα στο μυαλό:

Πρώτον, ο τρόπος με τον οποίο κατεβαίνει το 40άρι χαμηλά. Προφανώς πρόκειται για ηχείο τριών δρόμων με κανονικό woofer και κανονικό mid, επομένως τα καταφέρνει πολύ πιο σωστά από το δικό μου σετ το οποίο βασίζεται σε mid-woofer. Αυτή η παραπάνω έκταση χαμηλά με έκανε να μου τρέχουν τα σάλια, καθώς όσοι έρχονται από δίδρομα ηχεία βάσης οπωσδήποτε θα τους λείπει αυτή η πληροφορία. Ευτυχώς η κλειστή καμπίνα δίνει στα ηχεία μια αίσθηση ελέγχου που μου ήταν πολύ γνώριμη από τα δικά μου 20άρια, αν και το decay είναι λίγο πιο σβέλτο και επομένως ίσως ελάχιστο λιγότερο φυσικό απ' ό,τι θυμάμαι από τα 50άρια του Γιώργου - Blues.

Δεύτερον, ο τρόπος με τον οποίο ανεβαίνει ψηλά με πολύ μαλακό τρόπο, χωρίς να ξυρίζει. Το tweeter της ATC καταφέρνει να δίνει όλη την έκταση που χρειάζεται χωρίς να βγάζει ποτέ μονιτορίλα και ανεβαίνει πολύ πιο μαλακά στις ψηλές συχνότητες. Αναρωτιέμαι ποιο είναι το αποτέλεσμα αυτού του twitter και στην κλασική σειρά, μιας και πιστεύω πως δίνει έναν αρκετά ήπιο χαρακτήρα συνολικά που επιτρέπει πολύωρες ακροάσεις χωρίς ιδιαίτερη κόπωση.

IMG_0483.jpeg
IMG_0483.jpeg (1.29 MiB) Viewed 3673 times

Σε όλα τα παραπάνω να προσθέσουμε και το γεγονός ότι τα ηχεία είναι ενεργά, κάτι που βγάζει από τη συζήτηση το ταίριασμα με τον κατάλληλο ενισχυτή, ενώ η τριπλή οδήγηση μάλλον τους δίνει έναν πιο ενεργητικό χαρακτήρα, και πάλι από μνήμης, σε σχέση με τα 50άρια του Γιώργου.

Συνολικά είχα την αίσθηση πως το ηχείο βγαίνει όλο μαζί πολύ ταυτόχρονα πιο ζωντανό αλλά και πιο μαλακό από την κλασική σειρά των 20 / 50 / 100 / 150 sl ―κάτι σαν να λέμε ότι είναι το πλέον εξευγενισμένο και 'οικόσιτο' μοντέλο της γκάμας, καθώς μου έδωσε την αίσθηση ότι συγχωρεί περισσότερο τα συνοδά του σε σχέση με τα άλλα μοντέλα της εταιρείας. Αντιθέτως τα 20άρια μου και τα 50άρια του Γιώργου μου δίνουν διαρκώς την εντύπωση πως κάθονται πιο πίσω με την αυτοπεποίθηση ότι αν τους βάλεις κάτι αντάξιο από πίσω, εκείνα θα ανταποκριθούν αναλόγως (όπως άλλωστε έγινε με τον συνδυασμό ASR Emitter και Rockna Wavedream στο σύστημα του Γιώργου). Παρ' όλα αυτά, τα 40άρια δεν υπολοίπονται σε αποκαλυτικές ικανότητες: όταν βάλαμε πάνω του το Soekris του Χρήστου έδειξε αμέσως τις διαφορές υπέρ του τουμπανιασμένου, όπως επίσης έδειξε εύκολα τις διαφορές ανάμεσα στα γραμμικά τροφοδοτικά που αλλάζαμε για δοκιμή. Στην φωτό παρακάτω εικονίζεται και ο δικός μου ενισχυτής ακουστικών SPL Auditor, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. [musicphones]

IMG_0484.jpeg
IMG_0484.jpeg (1.01 MiB) Viewed 3673 times
IMG_0485.jpeg
IMG_0485.jpeg (1.03 MiB) Viewed 3673 times

Γενικά το σύστημα του Κώστα βγάζει μια υπογραφή με την οποία εύκολα θα ζούσα μαζί της. Το γεγονός ότι τα παθητικά 40άρια έρχονται μία η άλλη με τα κλασικά 20άρια δεν κάνει καθόλου εύκολη την τελική επιλογή: χάνεις συνειδητά κάτι από αυτή την γνωστή μόνιτορ ακρίβεια αλλά κερδίζεις πολύτιμη έκταση χαμηλά, η οποία απλώς λείπει από τα δίδρομα ηχεία βάσης. Τελικά το σύστημα ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη που δεν την περίμενα γιατί ήμουν μάλλον προκατειλημμένος απέναντι στην εισαγωγική σειρά της ATC. Στο τελευταίο τους σχέδιο, η κορωνίδα της σειράς είναι ευχάριστη στο μάτι και ευχάριστη στο αυτί, χωρίς να απεμπολεί όλα εκείνα τα γνωστά χαρακτηριστικά της εταιρίας που έχουν κάνει πολλούς από την παρέα να την έχουν επιλέξει για τα συστήματά τους.
[beer]

Υ.Γ. Προς τέρψιν οφθαλμών επισυνάπτω φωτογραφίες και από τα υπόλοιπα καλούδια, αλλά δεν μπαίνω στον κόπο να περιγράψω τις λεπτομέρειες.

IMG_0486.jpeg
IMG_0486.jpeg (892.84 KiB) Viewed 3673 times
IMG_0487.jpeg
IMG_0487.jpeg (919.87 KiB) Viewed 3673 times
IMG_0489.jpeg
IMG_0489.jpeg (988.06 KiB) Viewed 3673 times
IMG_0490.jpeg
IMG_0490.jpeg (1.3 MiB) Viewed 3673 times
IMG_0491.jpeg
IMG_0491.jpeg (1.09 MiB) Viewed 3673 times
IMG_0493.jpeg
IMG_0493.jpeg (1.03 MiB) Viewed 3673 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #47 by Dr Pan K » Sat May 01, 2021 5:52 pm

2 παρατηρήσεις μια που το σύστημα δεν το γνωρίζω αλλά το ψιλοφανταζομαι, πρώτα απ όλα τα ηχεία ακουστικής ανάρτησης όπως το 40ρι έχουν πιο ομαλό και μακρύ decay από τα reflex, το οποίο όμως ξεκινάει από πιο ψηλά, άρα μικροτερη αισθηση αποδιδόμενου χαμηλού, και δεύτερον στα ενεργά μεγάλο ρόλο παίζει ο προενισχυτής και αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα του τι μπορούν να κάνουν, αν και καλός ο Pass, πρέπει να δοκιμάσετε τον προενισχυτή του Chris που κατ εμέ είναι αρκετά ανώτερος.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #48 by kostas6a3 » Sat May 01, 2021 7:55 pm

Ευχαριστώ για την παρουσίαση Άγγελε Ωραίες οι φωτογραφίες. [musicphones]
Τέτοιες δοκιμές Παναγιώτη δύσκολες, δεν προσφέρεται το στήσιμο. :-D
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #49 by kostas6a3 » Mon May 03, 2021 9:59 am

Άγγελε εσένα πυροδοτήθηκε η σκέψη για αλλαγή ηχείων, εμένα μου πυροδοτήσατε την σκέψη για κατασκευή μπασοπαγίδων. Βρίσκομαι σε καλό δρόμο ...... :lol: :lol: :lol:
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #50 by Chris1967 » Sat May 15, 2021 10:30 am

Το σύστημα του Κωστα το ακούσαμε μαζί με τον Άγγελο,

Ο χώρος πράγματι πολύ περιποιημένος, εξαιρετικά ζεστός και χαλαρός ιδανικός για ακροάσεις και χαλάρωση.

Το acoustic treatment επίσης εντυπωσιακό αλλά και ολίγον ελλειπές ως αναφορά την απόσβεση μπάσου στο δωμάτιο και αυτό είναι κάτι που δεν είναι πολύ άσχημο αλλά σίγουρα επιρεάζει αρκετά το άκουσμα κάτι στο οποίο θα αναφερθώ παρακάτω.

Ο συνδυασμός του Pass Labs προ και των ηχείων δίνει ένα πιο laid back αποτέλεσμα από όσο θα περίμενα αλλά είναι ένα άριστο αποτέλεσμα για πολύωρες ακροάσεις. Εδώ συμβάλει και το Soekris το οποίο δεν το είχαμε ξανακούσει σε retail μορφή (παρά μόνο σε diy υλοποιήσεις) και δίνει με τον γνωστό σε όλους φυσικό χαρακτήρα μια πολύ καλή χροιά και ζεστή απόδοση. Και εδώ είναι ένα αξιοπεριέργο ότι ναι μεν το σύστημα έχει μονιτορέ καταβολές, αλλά καταφέρνει να μην κουράζει ποτέ ακόμα και σε μεγάλες εντάσεις.

Σε σχέση τώρα με του Γιώργου κατεμέ δεν υπάρχει σύγκριση αφού η πηγή είναι αρκετά καλύτερη, τα 50ρια (σε τελευταίο spec) είναι σε αρκετά σημεία ανώτερα από 40ρια, και να μην ξεχνάμε και την γνωστή σε όλους μας συνέργεια των ASR με τα ηχεία της ATC. Επίσης μην ξεχνάμε τα ολίγον εξωτικά καλώδια του Γιώργου. Εν ολίγοις το σύστημα του Γιώργου έχει καλύτερη έκταση, ανάλυση και λεπτομέρεια, και αν θέλουμε να μιλήσουμε για το μπάσο σίγουρα τα 50ρια έχουν καλύτερη έκταση και ταχύτητα. Οπότε εδώ ταυτίζομαι απόλυτα με τη τοποθέτηση του Πάνου πιο πάνω.

Και εδώ ερχόμαστε στο δωμάτιο που παρά τις υπάρχουσες βελτιώσεις χρειάζεται οπωσδήποτε εξτρά μπασοπαγίδες για να ρυθμίσουν λίγο το μπάσο το οποίο κατεμέ φόρτιζε υπερβολικά το δωμάτιο ειδικά σε μεγαλύτερες εντάσεις.

Αλλά ας μην είμαι υπερβολικά αυστηρός στην κριτική μου. Το σύστημα είναι καλοστημένο έχουν επιλεγεί πολύ έξυπνα όλα και ο Κώστας ξέρει πολύ καλά πως το tweaking μπορεί να βελτιώσει στα σημεία ένα ήδη καλό σύστημα και να το κάνει καλύτερο όπως η προσοχή στην ψηφιακή αλυσίδα, τα προσεγμένα switchάκια, NAS, γραμμικά τροφοδοτικά κλπ.

Μου άρεσε πολύ η εμπειρία τόσο που εμένα με μπρίζωσε επειδή τα tweeter επαιζαν τόσο καθαρά και αβίαστα, να προβώ σε αγορά super tweeter στο σύστημα μου.

Μπράβο Κώστα πολύ ωραίο το αποτέλεσμα και αν βάλεις και τις επιπρόσθετες μπασοπαγίδες θα είσαι super.
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register