Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #21 by kostas6a3 » Sat Nov 14, 2020 5:13 pm

andreasecon wrote:Καλορίζικα και καλές μουσικές !

Ευχαριστώ Ανδρέα. [musicphones]
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #22 by Chris1967 » Sun Nov 15, 2020 10:20 am

Καλορίζικα και καλοάκουστα Κώστα!!!!!!!!!!!!!!!! [beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #23 by kostas6a3 » Sun Nov 15, 2020 11:47 am

Ευχαριστώ Χρήστο. Οι μπύρες μείνανε μόνο σε [beer]
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #24 by angpsi » Sun Nov 15, 2020 6:27 pm

Μπράβο, αξιόπιστος τελικά ο Ούγγρος! Καλοάκουστα! Σχετικά με το μπάσο ίσως να φορτίζει περίεργα το δωμάτιο, εκτός αν παίζει κάποιο ρόλο η πηγή. Τυπικά το μπάσο στα ATC είναι γραμμικό, ας μας πει κι ο Dr Pan που τα είχε στο παρελθόν σε παθητικά.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #25 by kostas6a3 » Sun Nov 15, 2020 9:07 pm

angpsi wrote:Μπράβο, αξιόπιστος τελικά ο Ούγγρος! Καλοάκουστα! Σχετικά με το μπάσο ίσως να φορτίζει περίεργα το δωμάτιο, εκτός αν παίζει κάποιο ρόλο η πηγή. Τυπικά το μπάσο στα ATC είναι γραμμικό, ας μας πει κι ο Dr Pan που τα είχε στο παρελθόν σε παθητικά.


Όχι μόνο αξιόπιστος αλλά και ψείρας !!!!!!!
Μου έστειλε μήνυμα όταν τα πήρα να τα αφήσω λίγες ώρες στο δωμάτιο πριν τα ανάψω να πάρουν θερμοκρασία δωματίου, ώστε να μην προκληθούν υδρατμοί στους ενισχυτές !!!!!!!!!!!
Όσο για τα μπάσα μπορεί και να είναι ιδέα μου......
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #26 by Dr Pan K » Mon Nov 16, 2020 8:33 am

the loudspeakers should be positioned with the mid-range dome at, or slightly below ear level.


Επειδη απ'οτι βλεπω εχεις παρκε, χρειαζεσαι επειγόντως βασεις. Καποια μορφη πετρας ή σχιστολιθου ιδανικα. Το χαμηλο θα απογειωθεί. Θα ανεβει και το ηχειο μερικα cm και ολα κομπλε.

Τωρα, η λαμπα πισω απο το ηχειο φευγει (εφυγε ηδη απλα δεν το ξερει). Πες μου οτι μεσα εχεις και αλογόνου ή LED να γελασω, ή κανενα ροοστάτη... Οπως και να εχει φευγει.

Τα ηχεια ειναι ακουστικης αναρτησης, δλδ με σφραγισμενη καμπινα, αρα τα πιο ευκολα ηχεια σε τοποθετηση. Θα ανοιγα λιγο την γωνια αναμεσα στα ηχεια. Το μπασο δεν εχει να κανει τοσο με την τοποθετηση (με το πατωμα και την στηριξη εχει να κανει) αλλα η εικονα (imaging) και η σκηνη ναι. Ανοιξε τα 10 ποντους στο πλαι και ιδανικα φερε την θεση ακροασης λιγο πιο κοντα.

Το 40ρι ειναι το πιο ομοιογενές ηχείο της ATC, για τριδρομο ειναι παρα πολυ κοντα σε Point Source. Βαλε τις βασεις και θα λυθούν ολα.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #27 by kostas6a3 » Mon Nov 16, 2020 10:57 am

Dr Pan K wrote:
the loudspeakers should be positioned with the mid-range dome at, or slightly below ear level.


Επειδη απ'οτι βλεπω εχεις παρκε, χρειαζεσαι επειγόντως βασεις. Καποια μορφη πετρας ή σχιστολιθου ιδανικα. Το χαμηλο θα απογειωθεί. Θα ανεβει και το ηχειο μερικα cm και ολα κομπλε.

Τωρα, η λαμπα πισω απο το ηχειο φευγει (εφυγε ηδη απλα δεν το ξερει). Πες μου οτι μεσα εχεις και αλογόνου ή LED να γελασω, ή κανενα ροοστάτη... Οπως και να εχει φευγει.

Τα ηχεια ειναι ακουστικης αναρτησης, δλδ με σφραγισμενη καμπινα, αρα τα πιο ευκολα ηχεια σε τοποθετηση. Θα ανοιγα λιγο την γωνια αναμεσα στα ηχεια. Το μπασο δεν εχει να κανει τοσο με την τοποθετηση (με το πατωμα και την στηριξη εχει να κανει) αλλα η εικονα (imaging) και η σκηνη ναι. Ανοιξε τα 10 ποντους στο πλαι και ιδανικα φερε την θεση ακροασης λιγο πιο κοντα.

Το 40ρι ειναι το πιο ομοιογενές ηχείο της ATC, για τριδρομο ειναι παρα πολυ κοντα σε Point Source. Βαλε τις βασεις και θα λυθούν ολα.

Μέσα στο μυαλό μου είσαι Παναγιώτη. Το πάτωμα είναι laminate πάνω σε μωσαϊκό. Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο σε πάχος 3εκ. https://www.marmara.gr/μαρμαρα-πορολιθο ... -noce.html
ή δύο τέτοιες σάντουϊτς με ενδιάμεσα φελλό 5 χιλ. ή παραπάνω. Μου έχει μείνει από τις εκπληκτικές βάσεις των Sonus Faber που είχα.
Η λάμπες είναι διακοσμητικές. Ο υπολογιστής και αυτές παίρνουν από άλλη γραμμή (ασφάλεια) του πίνακα ρεύμα (μονοφασικό βέβαια).
Αν ανοίξουν και άλλο, έρθουν και μπροστά θα έχω πρόβλημα στη δίοδο από το δεξί ηχείο (έχει είσοδο στο καθιστικό) θα το προσπαθήσω όμως αν και δύσκολο.
Ευχαριστώ,
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #28 by Dr Pan K » Mon Nov 16, 2020 1:03 pm

Διακοσμητικές λαμπες φευγουν. Παραγουν παράσιτα..

Αφου δεν ειναι πραγματικο ξυλινο πατωμα δεν θα εχεις τοσο προβλημα αλλα βαλε τον πορολιθο ή κατι τετοιο, θα βοηθησει. Εγω αναμεσα στις πλακες ειχα λαστιχο 1μμ
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #29 by kostas6a3 » Sun Nov 22, 2020 9:11 pm

Ήρθαν και οι πωρόλιθοι.
Τα ηχεία ανοίχθηκαν κατά 10εκ. και ήρθαν 20εκ. εμπρός με αποτέλεσμα ένα ισόπλευρο τρίγωνο με βάση 2,10μ. και πλευρές 2,70μ. και κλίση των ηχείων 23 μοίρες. Τα καλώδια έφτασαν στα όρια τους από θέμα μήκους και ίσως το ξεπέρασαν (αισθητικά).
Αποτέλεμα καλύτερη εικόνα, σκηνή και το μπάσο έστρωσε. Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.
Ίσως μετά τις γιορτές και τα lockdown χρειαστεί η συνδρομή του Χάρη (zakman). :-D
Attachments
7KK_0175.jpg
7KK_0175.jpg (957.54 KiB) Viewed 4047 times
7KK_0174.jpg
7KK_0174.jpg (853.37 KiB) Viewed 4047 times
7KK_0173.jpg
7KK_0173.jpg (858.18 KiB) Viewed 4047 times
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #30 by Dr Pan K » Mon Nov 23, 2020 12:28 pm

Μια χαρα εισαι, και ωραιο χρωμα. Βαλε ενα αποστατη στα καλωδια που περνανε πανω απο τα ποδια του γραφειου..
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register