Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #201 by angpsi » Wed Sep 14, 2022 12:05 am

Υ.Γ. Επειδή ψάχνεις ακόμα για σαφή απάντηση (απορώ γιατί), βασικός & δευτερεύων εξοπλισμός έχουν ως εξής, με σειρά προτεραιότητας:
    1. Βασικός εξοπλισμός: Ηχεία, ενισχυτής (προ-τελικός ή ολοκληρωμένος, + phono stage), πηγή (DAC ή πικάπ)
    2. Δευτερεύων εξοπλισμός: streamer, βασικά καλώδια (ρεύματος, ηχείων, interconnect), power management (πίνακας & τροφοδοτικά, γείωση, power conditioner, πολύπριζα), πλυντήριο βινυλίων (οι βινυλιάκηδες μου λένε ότι είναι απαραίτητο)
    3. Τριτεύων εξοπλισμός: αντικραδασμικές βάσεις, audiophile switch, φίλτρα, εξωτικές λυχνίες για tube rolling και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς για fine tuning.
Στο τριτεύον επίπεδο ελπίζουμε να έχουμε κλείσει με τις δύο πρώτες κατηγορίες, διότι όσα κι από αυτά να βάλεις πάνω στο σύστημα τα προηγούμενα δεν θα πάψουν να παίζουν στα όρια των δυνατοτήτων τους. Με άλλα λόγια, όσα φίλτρα, switch κ.λπ. να μπουν, το Pontus θα παίζει πάντα σαν Pontus όσο κι αν το στραγγίξεις.

Επίσης θα έλεγα ότι στα ενεργά ηχεία, όπως αυτά που έχεις, το DAC ίσως να έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία―ίση ή και μεγαλύτερη από τον προενισχυτή― μιας και το στάδιο τελικής ενίσχυσης βγαίνει από την εξίσωση, τα ηχεία είναι τιουναρισμένα για στυγνή ξερή ακρίβεια, και έτσι ο χαρακτήρας του συνόλου φτάνει να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πηγή.
[beer]
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #202 by kostas6a3 » Wed Sep 14, 2022 6:01 am

angpsi wrote:Υ.Γ. Επειδή ψάχνεις ακόμα για σαφή απάντηση (απορώ γιατί), βασικός & δευτερεύων εξοπλισμός έχουν ως εξής, με σειρά προτεραιότητας:
    1. Βασικός εξοπλισμός: Ηχεία, ενισχυτής (προ-τελικ΄ός ή ολοκληρωμένος, + phono stage), πηγή (DAC ή πικάπ)
    2. Δευτερεύων εξοπλισμός: streamer, βασικά καλώδια (ρεύματος, ηχείων, interconnect), power management (πίνακας & τροφοδοτικά, γείωση, power conditioner, πολύπριζα), πλυντήριο βινυλίων (οι βινυλιάκηδες μου λένε ότι είναι απαραίτητο)
    3. Τριτεύων εξοπλισμός: αντικραδασμικές βάσεις, audiophile switch, φίλτρα, εξωτικές λυχνίες για tube rolling και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς για fine tuning.
Στο τριτεύον επίπεδο ελπίζουμε να έχουμε κλείσει με τις δύο πρώτες κατηγορίες, διότι όσα κι από αυτά να βάλεις πάνω στο σύστημα τα προηγούμενα δεν θα πάψουν να παίζουν στα όρια των δυνατοτήτων τους. Με άλλα λόγια, όσα φίλτρα, switch κ.λπ. να μπουν, το Pontus θα παίζει πάντα σαν Pontus όσο κι αν το στραγγίξεις.

Επίσης θα έλεγα ότι στα ενεργά ηχεία, όπως αυτά που έχεις, το DAC ίσως να έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία―ίση ή και μεγαλύτερη από τον προενισχυτή― μιας και το στάδιο τελικής ενίσχυσης βγαίνει από την εξίσωση, τα ηχεία είναι τιουναρισμένα για στυγνή ξερή ακρίβεια, και έτσι ο χαρακτήρας του συνόλου φτάνει να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πηγή.
[beer]


Αν το streamer σε ένα καθαρά ψηφιακό σύστημα δεν είναι πηγή τότε ποία είναι;
Μάλλον κάπου τα έχεις μπερδέψει.
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #203 by Geopolitis » Wed Sep 14, 2022 12:38 pm

angpsi wrote:Υ.Γ. Επειδή ψάχνεις ακόμα για σαφή απάντηση (απορώ γιατί), βασικός & δευτερεύων εξοπλισμός έχουν ως εξής, με σειρά προτεραιότητας:
    1. Βασικός εξοπλισμός: Ηχεία, ενισχυτής (προ-τελικ΄ός ή ολοκληρωμένος, + phono stage), πηγή (DAC ή πικάπ)
    2. Δευτερεύων εξοπλισμός: streamer, βασικά καλώδια (ρεύματος, ηχείων, interconnect), power management (πίνακας & τροφοδοτικά, γείωση, power conditioner, πολύπριζα), πλυντήριο βινυλίων (οι βινυλιάκηδες μου λένε ότι είναι απαραίτητο)
    3. Τριτεύων εξοπλισμός: αντικραδασμικές βάσεις, audiophile switch, φίλτρα, εξωτικές λυχνίες για tube rolling και οτιδήποτε άλλο μπορεί να σκεφτεί κανείς για fine tuning.
Στο τριτεύον επίπεδο ελπίζουμε να έχουμε κλείσει με τις δύο πρώτες κατηγορίες, διότι όσα κι από αυτά να βάλεις πάνω στο σύστημα τα προηγούμενα δεν θα πάψουν να παίζουν στα όρια των δυνατοτήτων τους. Με άλλα λόγια, όσα φίλτρα, switch κ.λπ. να μπουν, το Pontus θα παίζει πάντα σαν Pontus όσο κι αν το στραγγίξεις.

Επίσης θα έλεγα ότι στα ενεργά ηχεία, όπως αυτά που έχεις, το DAC ίσως να έχει ακόμα μεγαλύτερη σημασία―ίση ή και μεγαλύτερη από τον προενισχυτή― μιας και το στάδιο τελικής ενίσχυσης βγαίνει από την εξίσωση, τα ηχεία είναι τιουναρισμένα για στυγνή ξερή ακρίβεια, και έτσι ο χαρακτήρας του συνόλου φτάνει να εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την πηγή.
[beer]


Παντα σε οποιοδηποτε συστημα,μετα το ηχειο το πιο σημαντικο κομματι ειναι ο προενισχυτης υποθετωντας βεβαια οτι ο τελικος οδηγει σωστα το ηχειο. Αν ο προενισχυτης ειναι χαμηλων δυνατοτητων δεν εχει κανενα νοημα να επενδυσεις στην πηγη σου αφου οι διαφορες που θα ακους δε θα αντιστοιχουν στα λεφτα που θα δωσεις.

Υποθετοντας λοιπον οτι εχουμε τον καλυτερο προ που αντεχει η τσεπη μας, παμε στην ψηφιακη πηγη. Εδω θα διαφωνησω μαζι σου. Ο streamer ειναι εξισου σημαντικος αν οχι σημαντικοτερος απο το dac και μπορει να το θαψει η να το απογειωσει.

Στα επομενα βηματα που αναφερεις αν καποιος παιζει με ψηφιακη πηγη, καλο ειναι να παιξει με το κομματι του networking πριν χωσει λεφτα σε καλωδια ηχειων interconnect κλπ. Χτες το βραδυ καναμε δοκιμες με τον Οικονομιδη συγκρινοντας τους αναμεταδοτες οπτικης ινας της Finisar 1475 και 1318 με την ΙΔΙΑ γυαλινη οπτικη ινα για να συνδεσουμε δυο Melco S100 switch μεταξυ τους. Οι διαφορες ειναι σαφως μεγαλυτερες απο αυτες που ακους αλλαζοντας interconnect.... Αν δε το ακουσει καποιος με τα αυτια του δεν ειναι δυνατον να το πιστεψει.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #204 by andreasecon » Wed Sep 14, 2022 12:51 pm

Και δεν είμαστε οι μόνοι...

https://whatsbestforum.com/threads/fibe ... ost-811486
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #205 by angpsi » Wed Sep 14, 2022 2:15 pm

Θυμίζω ότι η συζήτηση ξεκινά από το αν έχει νόημα να ξοδεύει κανείς 4Κ σε streamer & switch όταν το DAC σου κάνει 1,7Κ. Εγώ ισχυρίζομαι πως κανένα εξωτικό setup σε επίπεδο transport δεν θα αλλάξει τη βασική ουσία του DAC που χρησιμοποιείς, επομένως ως πρωτεύον ψηφιακό front end υπολογίζω το DAC πάνω από το transport. Για τον προενισχυτή συμφωνώ, αλλά ο Κώστας έχει ήδη έναν εξαιρετικό στο σύστημά του.

Φυσικά όταν το υπόλοιπο σύστημα σπέρνει, τότε έχεις καλύτερες πιθανότητες να ακούσεις όλες αυτές τις διαφορές που ακούτε κι εσείς, και μάλιστα να δείξουν και ως αξιοσημείωτες. Παραμένει όμως ένα ερώτημα για το αν μια οποιαδήποτε αλλαγή είναι αναγκαία και προς το καλύτερο.

Ο Dr Pan υπονόησε ότι από ένα σημείο και μετά το tweaking αρχίζει και στρεβλώνει τον αρχικό χαρακτήρα του συστήματος. Αυτό το είχα ζήσει κι εγώ κάποτε, όταν είχα έναν OTL ενισχυτή ακουστικών του 1Κ και είχα καταλήξει να ξοδεύω επιπλέον 1-1,5Κ σε εξωτικές λυχνίες. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι απλώς δεν προτιμούσα τον blooming ήχο του λαμπάτου, και ότι προσπαθούσα να τον κάνω να παίξει στακάτα, με ρυθμό και ακρίβεια όπως ένας καλός solid state.
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #206 by Geopolitis » Wed Sep 14, 2022 3:10 pm

angpsi wrote:Θυμίζω ότι η συζήτηση ξεκινά από το αν έχει νόημα να ξοδεύει κανείς 4Κ σε streamer & switch όταν το DAC σου κάνει 1,7Κ. Εγώ ισχυρίζομαι πως κανένα εξωτικό setup σε επίπεδο transport δεν θα αλλάξει τη βασική ουσία του DAC που χρησιμοποιείς, επομένως ως πρωτεύον ψηφιακό front end υπολογίζω το DAC πάνω από το transport. Για τον προενισχυτή συμφωνώ, αλλά ο Κώστας έχει ήδη έναν εξαιρετικό στο σύστημά του.

Φυσικά όταν το υπόλοιπο σύστημα σπέρνει, τότε έχεις καλύτερες πιθανότητες να ακούσεις όλες αυτές τις διαφορές που ακούτε κι εσείς, και μάλιστα να δείξουν και ως αξιοσημείωτες. Παραμένει όμως ένα ερώτημα για το αν μια οποιαδήποτε αλλαγή είναι αναγκαία και προς το καλύτερο.

Ο Dr Pan υπονόησε ότι από ένα σημείο και μετά το tweaking αρχίζει και στρεβλώνει τον αρχικό χαρακτήρα του συστήματος. Αυτό το είχα ζήσει κι εγώ κάποτε, όταν είχα έναν OTL ενισχυτή ακουστικών του 1Κ και είχα καταλήξει να ξοδεύω επιπλέον 1-1,5Κ σε εξωτικές λυχνίες. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι απλώς δεν προτιμούσα τον blooming ήχο του λαμπάτου, και ότι προσπαθούσα να τον κάνω να παίξει στακάτα, με ρυθμό και ακρίβεια όπως ένας καλός solid state.


Πρεπει να πειραματιστεις λιγο παραπανω. Μπορει να αναθεωρησεις τις αποψεις σου μελλοντικα....

Οσον αφορα το καλυτερο η το χειροτερο, εναποκειται και στο γουστο του εκαστοτε ακροατη φανταζομαι και οχι στις αποψεις οποιουδηποτε τριτου. Αλλιως ακουω εγω και αλλιως ακους εσυ οποτε τι σημασια εχει η αποψη μου για το συστημα σου αν εσενα σου αρεσει.

Τελος για το tweaking, αν θες να ακους τον αρχικο χαρακτηρα του συστηματος σου βαλε μαυρα καλωδια ρευματος παντου. Οτιδηποτε αλλαγη κανεις σε καλωδιο ρευματος αλλαζει τον χαρακτηρα αυτο. Αν ομως ψαχνεις να αλλαξεις κατι προς το καλυτερο πειραματισου και με καλωδια ρευματος η με οτιδηποτε αλλο.

Το αστειο ειναι οτι αν καποιος δωσει 500 Ευρω για ενα καλωδιο ρευματος θεωρειται αποδεκτο ενω αν δωσει τα ιδια λεφτα σε δικτυακα προιοντα καποιοι τον κραζουνε....
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #207 by angpsi » Wed Sep 14, 2022 7:12 pm

Geopolitis wrote:(...)
Οσον αφορα το καλυτερο η το χειροτερο, εναποκειται και στο γουστο του εκαστοτε ακροατη φανταζομαι και οχι στις αποψεις οποιουδηποτε τριτου. Αλλιως ακουω εγω και αλλιως ακους εσυ οποτε τι σημασια εχει η αποψη μου για το συστημα σου αν εσενα σου αρεσει.

Ναι βρε Γιώργο, για το "de gustibus..." τα έχουμε πει χιλιάδες φορές. Το θέμα είναι αν έχεις πάρει ένα κομμάτι με χαρακτήρα "α" και βρίσκεις τον εαυτό σου να τον τουικάρεις προκειμένου να βρεις έναν τελείως άλλο χαρακτήρα. Πρόκειται για το παράδειγμα με τον OTL ενισχυτή που σου έγραψα: όταν κατάλαβα ότι τον έχω ξεσκίσει προκειμένου να τον κάνω solid state, τελικά μπήκα στη διαδικασία να ξεσκαρτάρω και να πάρω έναν solid state.

Geopolitis wrote:Τελος για το tweaking, αν θες να ακους τον αρχικο χαρακτηρα του συστηματος σου βαλε μαυρα καλωδια ρευματος παντου. Οτιδηποτε αλλαγη κανεις σε καλωδιο ρευματος αλλαζει τον χαρακτηρα αυτο. Αν ομως ψαχνεις να αλλαξεις κατι προς το καλυτερο πειραματισου και με καλωδια ρευματος η με οτιδηποτε αλλο.

Πράγματι τα εξαρτήματα tweaking 'πειράζουν' τον χαρακτήρα ενός συστήματος αλλά η ιδέα είναι ότι δεν προσπαθούν να τον αλλάζουν εξ' ολοκλήρου. Tweaking σημαίνει ότι βελτιώνω πάνω σε έναν υπάρχοντα χαρακτήρα, όμως πολλές φορές η διαδικασία μπορεί να σε παρασύρει σε βαθμό που να ξεχάσεις από πού ξεκίνησες και πού θέλεις να καταλήξεις. Μετά από πολύωρες συγκριτικές ακροάσεις με τον Κώστα, έχω την εντύπωση ότι ψάχνει να προσθέσει σώμα και βάθος εκεί που το Pontus ήδη φτιασιδώνει σε μεγάλο βαθμό τα πράγματα.

Geopolitis wrote:Το αστειο ειναι οτι αν καποιος δωσει 500 Ευρω για ενα καλωδιο ρευματος θεωρειται αποδεκτο ενω αν δωσει τα ιδια λεφτα σε δικτυακα προιοντα καποιοι τον κραζουνε....

Θυμίζω ότι η συζήτηση γίνεται για το εάν έχει νόημα να ξοδεύεις 4Κ σε παραφερνάλια όταν το DAC σου κάνει (και παίζει για) 1,7K. Επιμένω πως ό,τι και να βάλεις πάνω σε ένα Pontus για να ξεζουμίσεις και την τελευταία σταγόνα των ικανοτήτων του, στο τέλος και πάλι έχεις ένα Pontus. Σε αυτό το σημείο ίσως θα ήταν καλό να σκεφτείς αν θα μπορούσες να ξεπαρκάρεις αυτά τα 4Κ από τα γύρω-γύρω και να δεις αν μπορείς να ξεκλειδώσεις το επόμενο στάδιο με ένα σημαντικά καλύτερο DAC. Αυτό ισχύει ιδίως όταν τα ηχεία σου παίζει να μπορούν να δείξουν αυτή την αλλαγή και ισχυρίζεσαι πως από τα τρέχοντα εισοδήματά σου δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις 4Κ μαζεμένα μονομιάς.

Αν το σύστημα είναι εντάξει στα βασικά, τότε είναι αποδεδειγμένο πέραν πάσης αμφιβολίας ότι όλα αυτά τα αξεσουάρ είναι δυνατόν να βελτιώσουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα εφόσον γίνουν σωστές επιλογές. Νομίζω ότι κι εσύ κι ο Αντρέας έχετε φτάσει εδώ και καιρό σε ένα επίπεδο που δύσκολα μπορεί κανείς να πει ότι δεν έχετε τερματίσει τα βασικά, επομένως έχει κάθε νόημα να παίζετε με τα παραφερνάλια. Το ίδιο ισχύει―ελπίζουμε―και για τους τύπους στο "What's Best..." που διασκεδάζουν με κομπλέ συστήματα Aries Cerat των 500Κ.

Μεταξύ του καλωδίου ρεύματος και του streamer / switch / κ.λπ., πράγματι θεωρώ ότι το καλώδιο ρεύματος είναι πρωτεύον. Φαντάζεσαι εσύ να δώσεις 4Κ στο Melco set προτού εξασφαλίσεις ότι δεν παίζεις με τα μαύρα καλώδια;
[wavegreen]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #208 by angpsi » Wed Sep 14, 2022 7:24 pm

Υ.Γ. Εγώ χαίρομαι που έχουμε πιάσει κουβέντα εδώ στο forum, είχαν λίγο βαλτώσει τα πράγματα έτσι που γνωριζόμαστε όλοι μεταξύ μας! Με τον Κώστα έχουμε κάνει τη συζήτηση χιλιάδες φορές κατ' ιδίαν, είμαι σίγουρος ότι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με σας. Όμως το 'καφενείο των φιλάθλων' έχει άλλη χάρη, εμένα τουλάχιστον ομολογώ πως μου είχε λείψει λίγο!

Πλάκα πλάκα μου έχει ανοίξει η περιέργεια να κάνω Α-Β το Pontus με το Rockna του Χρήστου, έτσι για να ακούσω αν ισχύει με τα ίδια μου τ' αυτιά εκείνο που ισχυρίζομαι εδώ θεωρητικά: δηλαδή ότι τα ATC SCM40 είναι ικανά να δείξουν την διαφορά μεταξύ των δύο και να βελτιώσουν σημαντικά το σύστημά μου. Λες;
[beer]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #209 by angpsi » Wed Sep 14, 2022 7:50 pm

Α, και κάτι τελευταίο σε σχέση με όσα έγραψε κι ο Χρήστος: νομίζω πως από τη στιγμή που ο Κώστας φρόντισε τον χώρο του για να κόψει μπουμάρισμα και ιδιοσυντονισμούς, έβαλε ποδαράκια, βάσεις, καλώδια, έβαλε και έναν εξαιρετικό προενισχυτή και γενικά έφερε το σύστημά του στην πιο καλογυαλισμένη του εκδοχή, εκείνο που βγήκε μπροστά είναι ο ρυθμός, η ακρίβεια, η ακλόνητη 3διάστατη εικόνα, κ.λπ. πάνω στον γνωστό χαρακτήρα των ATC με τις σχετικά προβολικές μεσαίες. Συγκρίνοντας με το δικό μου, βλέπω πως το στάδιο ενίσχυσης που φοράνε τα active 40άρια εντείνει ακόμα περισσότερο αυτόν τον χαρακτήρα.

Όμως με ΄όλες αυτές τις βελτιώσεις νομίζω ότι έμεινε πίσω το ωραίο 'ζουμερό' μπάσο και γενικότερα ο "μπαμπάτσικος' ήχος που εκ πρώτης όψεως δίνει το Pontus και βγήκε μπροστά και εκείνη η ασάφεια που είδαμε για το Pontus στο σύστημα του Παναγιώτη. Με άλλα λόγια, νομίζω ότι οι βελτιώσεις έδειξαν και τα όρια του Pontus πάνω σε αυτό το σύστημα.

Από εκείνη την ώρα και μετά είναι που άρχισε ο Κώστας να παίζει με τα παραφερνάλια, προσπαθώντας στην πραγματικότητα να 'βελτιώσει' τις αδυναμίες του Pontus. Παρότι τα πράγματα που έχει αγοράσει είναι όλα αναγνωρισμένης αξίας (άλλωστε κι εμείς ακούσαμε αλλαγές προς το καλύτερο με το Melco στη Ζάκυνθο), νομίζω ότι ο Κώστας έχει χάσει την επαφή του με τη μεγάλη εικόνα: ότι αν πράγματι ελπίζει σε έναν πιο 'μεγάλο' ήχο αλλά με καλή ακρίβεια και καθαρότητα, υπάρχουν συσκευές που αυτό μπορούν να το κάνουν και μάλιστα τελευταία βρίσκονται και σε ρεαλιστικά λεφτά για μας τους φτωχούς χομπίστες.

Φυσικά το θέμα δεν είναι να προωθήσουμε το κάθε Rockna ή όχι: αν ο "de gustibus" ήθελε 'στρογγυλό ήχο' με ωραίες μελωδικότητες κ.λπ. θα κοιτούσαμε τουλάχιστον για άλλο DAC, αν όχι δε και για άλλο σύστημα εξ' ολοκλήρου. Επίσης δεν τίθεται λόγος για το τι μπορεί να κάνει ποιοτικά το Pontus στα 1,7Κ: για του λόγου το αληθές, εγώ πήρα το Pontus του Χρήστου με κλειστά μάτια γιατί το είχα ερωτευτεί από την πρώτη ακρόαση μετά από πάνω από 2+ χρόνια αναζήτησης DAC, και εδώ και αρκετό καιρό απολαμβάνω μουσικάρες χωρίς κανένα επιπλέον άγχος για το αν μπορώ να πάρω 1, 2, 3% παραπάνω από το σύστημά μου!
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #210 by Geopolitis » Wed Sep 14, 2022 9:44 pm

Για να το τελειώνουμε με το tweaking. Θα σου πω κατι που δε το εχουμε συζητήσει και πολυ στην παρέα. Πριν απο καποια χρονια ο Γιώργος Blues ειχε φερει το δικο του Rockna στο συστημα του JohnVo. Μεγάλο συστημα με σούπερ ενισχυτικα και ηχεια αλλα με ενα μικρο Dac της Metrum των 2600 Ευρω λιανικής. ΟΜΩΣ ειχε φάει το τιουναρισμα της αρκούδας. Εξωτερικό USB receiver με τούμπανο εξωτερικό low noise τροφοδοτικο, ακολουθούμενο απο reclocker Mutec με εξωτερικό ρολοι OCXO 10MHz.

Ειχα και εγω το ιδιο σεταπ στο ψηφιακο οποτε η ακροαση εγινε στα πλαίσια διερεύνησης του Rockna ως πιθανού αντικαταστάτη του Metrum και για τους δυο μας. Συγκρίθηκε το Rockna συνδεδεμένο πανω στο Melco με USB εναντίον του δικού μας σεταπ. Τελικα και οι δυο παραμειναμε με το σεταπ που είχαμε γιατι απλα στα δικα μας αυτια επαιζε σαφως καλυτερα. Το ενα Dac εκανε 2600 και το αλλο κοντα στο δεκάρικο. Και οι δυο προτιμήσαμε το φτηνότερο συνοδευόμενο με καρατουμπανιασμενο το transport του. Αυτα….

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register