Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #221 by Dr Pan K » Fri Sep 23, 2022 12:08 pm

kostas6a3 wrote:
Dr Pan K wrote: Το οτι η αλλαγη ενος ηχειου ή μιας πηγης ειναι μακραν πιο κρισιμη απο την αλλαγη ενος streamer και απείρως σημαντικοτερη απο την αλλαγη στο καλωδιο τροφοδοσιας ενος switch θα επρεπε να μην ειναι καν θεμα συζητησης.

Μα το streamer δεν είναι η πηγή; Από εκεί δεν φεύγει το ψηφιακό σήμα για να μετατραπεί από DAC σε αναλογικό.


Ολα ειναι σημαντικα αλλα οταν αλλαζεις ηχειο εχεις αλλαξει συστημα.. Αν πιστευεις τοσο επιμονα οτι την ουσιαστικη διαφορα που σου κανει η αλλαγη του ηχειου στην κανει το streamer και τα βαζεις στο ιδιο επιπεδο εισαι ελευθερος και εχεις τις ευλογιες μου να επενδυσεις τα παντα στο streamer.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #222 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 12:26 pm

Δεν προτίθεμαι για κανένα λόγο να αλλάξω ηχείο μια χαρά είναι.
Αλλάζω την ΠΗΓΗ όπως λες, δηλαδή το streamer.
Κώστας
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #223 by dapost » Fri Sep 23, 2022 1:27 pm

Δεν αλλάζουμε τα atc μας κύριε, αφήστε μας ήσυχους.
Δημήτρης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #224 by Dr Pan K » Fri Sep 23, 2022 1:27 pm

Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #225 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 1:58 pm

Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.

Μάλλον τα έχω καταλάβει λάθος. Εγώ νόμιζα ότι το DAC απλά μετατρέπει το ψηφιακό σήμα , που λαμβάνει από μία πηγή ψηφιακού σήματος (CD transport, DVD, streamer, pc κ.α.), σε αναλογικό σήμα.
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #226 by Geopolitis » Fri Sep 23, 2022 3:19 pm

Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.


Τωρα αυτο ειναι καπως υπερβολικο. Ολοι θυμομαστε οτι τα καλα CD player ηταν αυτα με τρανσπορτ Philips CD Pro2 η τα τερατα της Esoteric.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #227 by Dr Pan K » Fri Sep 23, 2022 5:54 pm

Hifi 101, ο μετατροπεας κανει την... μετατροπη. Αυτος παιζει μουσικη, το streamer απλα κανει τον διαμεσολαβητή. Ζηταει δεδομενα απο ενας αποθηκευτικο χωρο (HDD, SSD, NAS, web) και το δινει στον μετατροπεα για να γινουν απο δεδομενα ηλεκτρικο σημα που μπορει να ενισχυθεί πια απο τους ενισχυτες. Το να πιστευει καποιος οτι η σημασια του streamer ειναι εστω παραπλησια με αυτη του DAC ειναι καπως υπερβολικο ΄;-) αλλα ο καθενας ειναι ελευθερος να ξοδευει τα χρηματα του εκει που νομιζει οτι πιανουν τοπο καλυτερα. Dac 2K και streamer πολλαπλασιου κοστους. καλωδια, switch και τροφοδοτικα switch πολλαπλασιου κοστους και ολα καλα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #228 by Dr Pan K » Fri Sep 23, 2022 6:02 pm

Geopolitis wrote:
Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.


Τωρα αυτο ειναι καπως υπερβολικο. Ολοι θυμομαστε οτι τα καλα CD player ηταν αυτα με τρανσπορτ Philips CD Pro2 η τα τερατα της Esoteric.



Ακυρο παραδειγμα. Και στα πικαπ και στα CD και στα αυλα προφανως παιζει ρολο αν το πικαπ σου ειναι ενα μεγαθηριο μεγαλης σταθεροτητας περιστροφης, αν υποφερει τους κραδασμους ή οχι, αν συντονιζει στις σωστες συχνοτητες κτλ. Το ιδιο και το ψηφιακο trasnport ειτε ειναι καποιο cd transport ειτε ειναι καποιο streamer. Την μετατροπη ομως την κανει η κεφαλη του πικαπ, αυτη αναλαμβανει να κανει ρευμα προς ενισχυση. Στα ψηφιακα το DAC κανει την δουλεια και θα περιμενα μετα απο τοσα χρονια να ειχες καταλαβει που πρεπει να πανε τα χρηματα (αν δεν εχεις απειρα λεφτα για πεταμα αλλα πρεπει να κανεις επιλογες βασει προτεραιοτήτων). Το να παιζεις με τα καλωδια και τα switch εχει πλακα αλλα αν δεν εχεις εξασφαλισει ενα ποιοτικο μετατροπεα, οποια και να ειναι η κατηγορια τιμης που κοιτας, ειναι απλα λαθος στρατηγικη, τουλαχιστον αν ο σκοπος σου ειναι ο καλος ηχος.

Αν εισαι σε ενα αλλο χομπι οπως αυτο του tweaking τοτε κανε το χομπι σου, απλα μην λεμε και πολλες ατοπιες καθως υπαρχει και κοσμος που μας διαβαζει και θα παραπλανηθεί σε ανοητες αγορές.

Η λογικη λεει πως πρωτα εξασφαλιζουμε ηχεια, ενισχυση και πηγες, μετα κοιταμε ακουστικη και παραφερναλια. Αναμεσα στα παραφερναλια πρωτα κοιταμε το streamer ή το πικαπ μας με τον βραχιονα του και μετα παμε σε switch, ποδαρακια και οτι αλλο φανταστει κανεις.

Αυτα και παμε παρακατω. Κωστα καλες ακροασεις με το νεο streamer!
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #229 by kostas6a3 » Fri Sep 23, 2022 8:01 pm

Dr Pan K wrote:
Geopolitis wrote:
Dr Pan K wrote:Αυτα και παμε παρακατω. Κωστα καλες ακροασεις με το νεο streamer!

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά Παναγιώτη, δεν αγόρασα νέο streamer.
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #230 by Geopolitis » Fri Sep 23, 2022 8:17 pm

Dr Pan K wrote:
Geopolitis wrote:
Dr Pan K wrote:Πηγη ειναι ο μετατροπεας, το DAC δλδ αλλα νομιζω πως το εχουμε εξαντλησει το θεμα. Πηγη ειναι η κεφαλη και μεσο ο δισκος, δεν ειναι πηγη το πικαπ ουτε ο βραχιονας παροτι παιζουν και αυτα τον ρολο τους.


Τωρα αυτο ειναι καπως υπερβολικο. Ολοι θυμομαστε οτι τα καλα CD player ηταν αυτα με τρανσπορτ Philips CD Pro2 η τα τερατα της Esoteric.



Ακυρο παραδειγμα. Και στα πικαπ και στα CD και στα αυλα προφανως παιζει ρολο αν το πικαπ σου ειναι ενα μεγαθηριο μεγαλης σταθεροτητας περιστροφης, αν υποφερει τους κραδασμους ή οχι, αν συντονιζει στις σωστες συχνοτητες κτλ. Το ιδιο και το ψηφιακο trasnport ειτε ειναι καποιο cd transport ειτε ειναι καποιο streamer. Την μετατροπη ομως την κανει η κεφαλη του πικαπ, αυτη αναλαμβανει να κανει ρευμα προς ενισχυση. Στα ψηφιακα το DAC κανει την δουλεια και θα περιμενα μετα απο τοσα χρονια να ειχες καταλαβει που πρεπει να πανε τα χρηματα (αν δεν εχεις απειρα λεφτα για πεταμα αλλα πρεπει να κανεις επιλογες βασει προτεραιοτήτων). Το να παιζεις με τα καλωδια και τα switch εχει πλακα αλλα αν δεν εχεις εξασφαλισει ενα ποιοτικο μετατροπεα, οποια και να ειναι η κατηγορια τιμης που κοιτας, ειναι απλα λαθος στρατηγικη, τουλαχιστον αν ο σκοπος σου ειναι ο καλος ηχος.

Αν εισαι σε ενα αλλο χομπι οπως αυτο του tweaking τοτε κανε το χομπι σου, απλα μην λεμε και πολλες ατοπιες καθως υπαρχει και κοσμος που μας διαβαζει και θα παραπλανηθεί σε ανοητες αγορές.

Η λογικη λεει πως πρωτα εξασφαλιζουμε ηχεια, ενισχυση και πηγες, μετα κοιταμε ακουστικη και παραφερναλια. Αναμεσα στα παραφερναλια πρωτα κοιταμε το streamer ή το πικαπ μας με τον βραχιονα του και μετα παμε σε switch, ποδαρακια και οτι αλλο φανταστει κανεις.

Αυτα και παμε παρακατω. Κωστα καλες ακροασεις με το νεο streamer!


Ετοιμάζομαι για την επική kolotoumba οταν με το καλο παρεις τον καινούργιο streamer και ξεφορτωθείς το Odroid! :lol: :lol:

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register