Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #131 by Dr Pan K » Thu Jun 30, 2022 8:20 am

Λευτερη, καθως το θεμα αφορα πολλους απο εδω και οχι μονο τον Κωστα καλο θα ηταν να συνεχισουμε την συζητηση στο σχετικο νημα και οχι εδω, οποια συμπερασματα βγουν ειναι καλο να ειναι στην διαθεση ολων και οχι μονο σε αυτους που παρακολουθουν την εξελιξη ενος συστηματος.
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #132 by kostas6a3 » Thu Jun 30, 2022 6:29 pm

Αφού επιτέλους ήρθε και το HDplex 300W να σας παρουσιάσω τη τωρινή δομή του συστήματός μου:
8KK_0221.jpg
8KK_0221.jpg (1.1 MiB) Viewed 1509 times

8KK_0219.jpg
8KK_0219.jpg (991.55 KiB) Viewed 1509 times

8KK_0222.jpg
8KK_0222.jpg (1.06 MiB) Viewed 1509 times


Router Vodafone > 10m Belden Ethernet CAT6 > Melco S100.
Intel NUC10i5FNHN > Audioquest cat 700 Carbon > Melco S100.
Synology NAS DS118 > Supra CAT8 > Melco S100.
Melco S100 > Neotech NEET-1008 Ethernet Silver > Melco N100 H20 > USB DIY by Th. Moraitis > Denafrips Pontus II > Vovox Sonorus XLR > Mark Levinson No 380S > Vovox Sonorus XLR > ATC SMC 40A.

Αρχικά προστέθηκε το Melco N100 H20 αντικαθιστώντας το εξαιρετικό SOtM sMS-200 NEO.
8KK_0227.jpg
8KK_0227.jpg (790.11 KiB) Viewed 1509 times

Κατόπιν αγοράστηκε το UpTone EtherREGEN. Τότε έγιναν οι πρώτες γρήγορες δοκιμές και με το Melco S100 του Geopolis με πολύ καλά αποτελέσματα όπως θα έχετε διαβάσει σε άλλα therd.
Μετά προστέθηκε ένα NUC10i5FNHN (8Gb RAM, 250GB SSD) με εγκατεστημένο το Roon Rock, αφού δεν μπορώ να εγκαταλείψω αυτό λόγω της απίστευτης διαχείρισης της ψηφιακής δισκοθήκης.
8KK_0236.jpg
8KK_0236.jpg (996.64 KiB) Viewed 1509 times

Στο διάστημα αυτό δοκιμάστηκε και ένα δεύτερο EtherREGEN στην αλυσίδα χωρίς όμως κάποια ακουστή βελτίωση οπότε έφυγε σε μέλος του forum.
Τέλος βρέθηκε σε τιμή που δεν μπορείς να αντισταθείς το Melco S100. Η διαφορά που έκανε ήταν μεγάλη. Βαθύτερο χαμηλό, καλύτερη εστίαση των οργάνων, διαύγεια, άνοιγμα της σκηνής.
8KK_0229.jpg
8KK_0229.jpg (830.92 KiB) Viewed 1509 times

Οι ακροάσεις συνεχίζονται μαζί με το EtherREGEN, που μέχρι τώρα όταν μπαίνει πρώτο δεν μου δίνει κάτι παραπάνω. Το ubiquiti edgerouter x προς το παρόν έχει παροπλιστεί. :-D
To HDplex τροφοδοτεί το NUC, το Melco Ν100 από τις ράγες των 19V και 12V / 10A αντίστοιχα, το δε UpTone και Melco S100 από τις δυο ρυθμιζόμενες ράγες των 3 Α. Καλώδια DC χρησιμοποιούνται αυτά που έχει το HDplex και αυτό τροφοδοτείται με ένα καλώδιο ρεύματος DIY που είχα κατασκευάσει πριν από χρόνια.
Θα το αφήσω 3-4 μέρες να στρώσει (αν χρειάζεται) και συνεχίζουμε.
8KK_0235.jpg
8KK_0235.jpg (749.11 KiB) Viewed 1509 times

Η τελευταία πινελιά ήταν δυο πλάκες πορόλιθου Travertino Noche 45Χ45Χ3 εκ., καθαρά από αισθητικής άποψης, αφού οι προηγούμενες πλάκες δεν μου άρεσαν τελικά.
8KK_0238.jpg
8KK_0238.jpg (910.05 KiB) Viewed 1509 times

8KK_0239.jpg
8KK_0239.jpg (1.42 MiB) Viewed 1509 times

8KK_0241.jpg
8KK_0241.jpg (1.23 MiB) Viewed 1509 times

Στα μελλοντικά σχέδια είναι το NUC να μπει σε μια fanless θήκη Akasa https://www.minipc.de/catalog/il/2791, αν και δεν ξέρω αν χρειάζεται μιας και το ανεμιστηράκι που έχει το NUC λειτουργεί μόνο όταν το ανάβεις.
Επίσης ίσως ψάξω ένα τρόπο να σηκώσω περίπου 10εκ. τα ηχεία, προκειμένου το mid να έρθει στο ύψος του αυτιού (και γι' αυτό δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται).
Δεκτή οποιαδήποτε επίσκεψη και ακρόαση στο χώρο μου. [beer]
ΥΓ. Όλες οι απόψεις και ακουστικές εντυπώσεις είναι καθαρά υποκειμενικές, στο δικό μου σύστημα, χώρο και ΑΥΤΙΑ !!!
Κώστας
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #133 by dapost » Thu Jun 30, 2022 7:54 pm

Μεγεια Κώστα! Πολύ όμορφα όλα! Πολύ μεράκι και αγάπη έχει πέσει και φαίνεται.
Δημήτρης
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #134 by lefteris » Thu Jun 30, 2022 8:49 pm

kostas6a3 wrote:
lefteris wrote:
angpsi wrote:Οι τελευταίες συζητήσεις ως προς το κατά πόσο το EtherRegen κάνει διαφορές ή όχι στην ποιότητα της αναπαραγωγής ενός συστήματος έχουν μεταφερθεί στο νήμα Audiophile Switch, όπου έχει ήδη ανοίξει διάλογος για το συγκεκριμένο προϊόν.

Εδώ καλό είναι να παραμείνει η συζήτηση στις ακουστικές εμπειρίες, απορίες και πιθανές προτάσεις στησίματος για το σύστημα του Κώστα.


Μα πως ειναι δυνατόν να μιλάμε για ακουστικές εντυπώσεις όταν ένα ethernet switch δεν μεταβάλει κατά το ελάχιστο το payload που μεταφέρεται? Εντός κάθε ethenet frame υπάρχει ένα πεδίο για την ανίχνευση σφαλ΄μάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες για ethernet switching η παραπομπή στη Cisco μάλλον θα πρέπει να είναι αρκετή. Εκεί αναφέρεται και το Frame Check Sequence (FCS) field.

Νομίζω πως θα πρέπει να προστατεύονται όσοι διαβάζουν το Audiohub και δεν έχουν γνώσεις δικτύων δεδομένων.


Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνεις, γιατί αυτά δεν τα γράφεις στα σχετικά νήματα;
viewtopic.php?f=10&t=1030
viewtopic.php?f=10&t=1232
Εκεί και ο Παναγιώτης (Dr Pan K) και ο Χρήστος (Chris1967) και ο Άγγελος (angpsi) άκουσαν ότι τα switch επηρέασαν κατά κάποιο τρόπο τον ήχο θετικά ή αρνητικά.
Επίσης και κάποιοι άλλοι στο Audiohub πιστεύουν στην θετική ή στην αρνητική επίδραση αυτών.


Αξιότιμε κύριε,

μάλλον η πρόταση "Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνεις, γιατί αυτά δεν τα γράφεις στα σχετικά νήματα;", δεν αρμόζει να γραφτεί.

Φιλικά, Λευτέρης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #135 by kostas6a3 » Fri Jul 01, 2022 7:29 pm

dapost wrote:Μεγεια Κώστα! Πολύ όμορφα όλα! Πολύ μεράκι και αγάπη έχει πέσει και φαίνεται.

Σ' ευχαριστώ Δημήτρη.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #136 by angpsi » Fri Jul 01, 2022 9:12 pm

lefteris wrote:
angpsi wrote:Οι τελευταίες συζητήσεις ως προς το κατά πόσο το EtherRegen κάνει διαφορές ή όχι στην ποιότητα της αναπαραγωγής ενός συστήματος έχουν μεταφερθεί στο νήμα Audiophile Switch, όπου έχει ήδη ανοίξει διάλογος για το συγκεκριμένο προϊόν.

Εδώ καλό είναι να παραμείνει η συζήτηση στις ακουστικές εμπειρίες, απορίες και πιθανές προτάσεις στησίματος για το σύστημα του Κώστα.


Μα πως ειναι δυνατόν να μιλάμε για ακουστικές εντυπώσεις όταν ένα ethernet switch δεν μεταβάλει κατά το ελάχιστο το payload που μεταφέρεται? Εντός κάθε ethenet frame υπάρχει ένα πεδίο για την ανίχνευση σφαλ΄μάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες για ethernet switching η παραπομπή στη Cisco μάλλον θα πρέπει να είναι αρκετή. Εκεί αναφέρεται και το Frame Check Sequence (FCS) field.

Νομίζω πως θα πρέπει να προστατεύονται όσοι διαβάζουν το Audiohub και δεν έχουν γνώσεις δικτύων δεδομένων.

Λευτέρη, η απόσταση μεταξύ θεωρητικής επαλήθευσης μιας επιστημονικής υπόθεσης εργασίας (εδώ: τα data είναι data) και των έμπρακτων εμπειρικών (στην περίπτωση μας: ακουστικών) συμπερασμάτων είναι μεγάλη. Οι περισσότεροι από εμάς εδώ την έχουμε διανύσει για ένα σωρό κατασκευάσματα του χώρου και γνωρίζουμε πως είναι υπαρκτή, ακόμα κι αν στο τέλος φτάνουμε σε διαφορετικά συμπεράσματα.

Για το θέμα των switch έχει ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση στο νήμα που μετέφερε την ανάρτηση σου η διαχειριστική ομάδα, ενώ υπάρχει και η δοκιμή που κάναμε με τον Χρήστο και τον Δρ. Παν που φιλοξενείται στο δικό της νήμα. Αν κάνεις τον κόπο, θα δεις πως και στα δύο αυτά νήματα οι φίλοι του Audiohub έχουν διαμορφώσει σχεδόν διαμετρικά διαφορετικές ακουστικές εντυπώσεις, κάτι που σημαίνει πως, αν μη τι άλλο, υπάρχουν ακουστές διαφορές όσα κι αν γράφει στη θεωρία ο Amir. Συμπληρώνω ότι η πιθανότητα να είμαστε συλλήβδην όλοι μαζί κουφοί είναι μαλλον μικρή από στατιστικής απόψεως, αν και τεχνικά δεν αποκλείεται... :lol:

Για τα γραφόμενα του τελευταίου, καλό είναι να εξεταστεί το τι ακριβώς μετράει και ποια είναι η μεθοδολογία που ακολουθεί, ώστε έπειτα να το αναλύσουμε με την αρμόζουσα κριτική διάθεση. Προσωπικά δεν έχω μπει στον κόπο γιατί ο εν λόγω στο παρελθόν έχει βγει στη σέντρα με διάφορα πράγματα που έχει γράψει τη μία στιγμή ή την άλλη και έχω πάψει να τον θεωρώ αξιόπιστο. Ωστόσο, είτε συμφωνούμε είτε διαφωνούμε μαζί του, το λιγότερο που έχει φανεί είναι πως δεν είναι φρόνιμο να παίρνουμε τα ευρήματά του τοις μετρητοίς χωρίς να τα ελέγχουμε πρώτα. Επειδή εδώ είναι το νήμα του Κώστα και αφορά αποκλειστικά στο σύστημά του και τις ακουστικές εντυπώσεις που είχαμε όσοι το έχουμε επισκεφτεί, καλό είναι μια τέτοια συζήτηση να γίνει στο νήμα των audiophile switch, όπως προτείναμε εξ' αρχής.

EDIT: μόλις είδα πως ο Dr Pan έχει ήδη σηκώσει το γάντι σχετικά με όλα τα παραπάνω στο νήμα εκείνο.

kostas6a3 wrote: (...)
Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνεις, γιατί αυτά δεν τα γράφεις στα σχετικά νήματα; (...)

lefteris wrote:(...)
Αξιότιμε κύριε,
μάλλον η πρόταση "Αλήθεια τι δεν καταλαβαίνεις, γιατί αυτά δεν τα γράφεις στα σχετικά νήματα;", δεν αρμόζει να γραφτεί.
Φιλικά, Λευτέρης

Ως προς το ύφος των τελευταίων αναρτήσεων, τόσο του Κώστα όσο και της δικής σου απάντησης, καλό είναι να αποφεύγεται στο Audiohub. Υπάρχει λόγος που είμαστε φίλοι όλον αυτόν τον καιρό και που πηγαίνουμε στα σπίτια ο ένας του άλλου για ακροάσεις, κι αυτός είναι ότι εδώ μαζευτήκαμε όλοι όσοι δεν προτιμάμε να ξεκατινιαζόμαστε στα φόρουμ που συμμετέχουμε.

Περιμένω λοιπόν να ακούσω περισσότερα για τον Amir και τα audiophile switch στο σχετικό νήμα, ή για τις ακουστικές σου εντυπώσεις εδώ αν επισκεφτείς κάποτε το σπίτι του Κώστα (που είμαι σίγουρος πως θα σε καλοδεχτεί).

Με αυτά, υπολογίζω το θέμα να θεωρηθεί λήξαν από όλες τις πλευρές και ζητώ συγγνώμη από τον Κώστα για την κατάχρηση του χώρου.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #137 by angpsi » Fri Jul 01, 2022 10:25 pm

kostas6a3 wrote:Αφού επιτέλους ήρθε και το HDplex 300W να σας παρουσιάσω τη τωρινή δομή του συστήματός μου:
(...)

Κώστα, καλοάκουστα τα καλούδια!

Τελικά, για τόσες προσθαφαιρέσεις που έχουν γίνει τον τελευταίο χρόνο, το σύστημα έχει αρχίσει και μοιάζει ομοιογενές: ένας καλός προενισχυτής για τα γνωστά ATC SCM40A, ένα σετ Melco για streaming, ένα σωστό Roon core για το Roon σύμφωνα με τις προδιαγραφές, και ένα καλό και περπατημένο γραμμικό τροφοδοτικό. Τα καλώδια ακόμα είναι λίγο από παντού (αλλά συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες), και το Pontus παραμένει ένα καλό value for money, αν και μάλλον το σύστημά σου έχει αρχίσει πλέον να το σκιαγραφεί σαν τον αδύναμο κρίκο! :lol:

Θα κοιτάξω να περάσω κάποια στιγμή με πρώτη ευκαιρία, κάτσε να στείλουμε το παιδί διακοπές πρώτα και μιλάμε από βδομάδα!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #138 by kostas6a3 » Sat Jul 02, 2022 7:24 am

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:Αφού επιτέλους ήρθε και το HDplex 300W να σας παρουσιάσω τη τωρινή δομή του συστήματός μου:
(...)

Κώστα, καλοάκουστα τα καλούδια!
...........
Θα κοιτάξω να περάσω κάποια στιγμή με πρώτη ευκαιρία, κάτσε να στείλουμε το παιδί διακοπές πρώτα και μιλάμε από βδομάδα!

Σ' ευχαριστώ Άγγελε θα σε περιμένω .... ξέρεις ότι το σπίτι είναι ανοικτό πάντα για όλους. Έχουμε και σπέσιαλ πίτσα !!!
Όσο αφορά το DAC αρχίζω και σκέφτομαι κάτι τέτοιο
https://www.msbtechnology.com/dacs/disc ... -features/ :lol:
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #139 by angpsi » Sat Jul 02, 2022 4:34 pm

kostas6a3 wrote:(…)
Όσο αφορά το DAC αρχίζω και σκέφτομαι κάτι τέτοιο
https://www.msbtechnology.com/dacs/disc ... -features/ :lol:

Κοίτα πλάκα τώρα που δεν ξέρω αν με δουλεύεις ή αν το εννοείς! :lol:
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #140 by DomieMic65 » Sat Jul 02, 2022 10:01 pm

Κώστα έχω μόνο να πω WOW!!!!!!!!!!!!
Από Σεπτέμβρη να με περιμένεις ... (με πίτσα εννοείται! χαχα)!

Καλορίζικα όλα και να τα χαίρεσαι στο έπακρο!!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register