Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #191 by Dr Pan K » Tue Sep 13, 2022 10:05 am

Και εγω ειμαι της ιδεας πως αν τα περιφεριακα κοστιζουν οσο ή περισσοτερο απο τις κυριως συσκευες κατι λαθος υπαρχει οχι μονο στην κατανομη των χρηματων αλλα και στην επιλογη των συσκευων. Αν πχ καποιος χρησιμοποιει πολλαπλα παραφερναλια τοτε ισως να εχει διαλεξει λαθος ηχειο ή ενισχυτη και να προσπαθει να φερει τον ηχο εκει που του αρεσει με εμμεσο τροπο.

Για τον Κωστα πχ αρχιζω να σκεφτομαι πως ισως να μην ειναι για ATC (edit) και ειδικα τα ενεργα..
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #192 by kostas6a3 » Tue Sep 13, 2022 1:02 pm

Dr Pan K wrote:Και εγω ειμαι της ιδεας πως αν τα περιφεριακα κοστιζουν οσο ή περισσοτερο απο τις κυριως συσκευες κατι λαθος υπαρχει οχι μονο στην κατανομη των χρηματων αλλα και στην επιλογη των συσκευων. Αν πχ καποιος χρησιμοποιει πολλαπλα παραφερναλια τοτε ισως να εχει διαλεξει λαθος ηχειο ή ενισχυτη και να προσπαθει να φερει τον ηχο εκει που του αρεσει με εμμεσο τροπο.

Για τον Κωστα πχ αρχιζω να σκεφτομαι πως ισως να μην ειναι για ATC (edit) και ειδικα τα ενεργα..

Ποίες είναι οι κύριες και ποίες οι δευτερεύουσες συσκευές γιατί θα τρελαθούμε.
Έχω απαντήσει σχετικά στο 181 post.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #193 by Dr Pan K » Tue Sep 13, 2022 1:24 pm

ΟΚ, Κωστα, να μην σε τρελανουμε κιολας. Την πιθανοτητα να μην εχεις παρει το κατάλληλο ηχειο για το γουστο σου την εχεις αναλογιστει?
Παναγιώτης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #194 by kostas6a3 » Tue Sep 13, 2022 1:58 pm

Dr Pan K wrote:ΟΚ, Κωστα, να μην σε τρελανουμε κιολας. Την πιθανοτητα να μην εχεις παρει το κατάλληλο ηχειο για το γουστο σου την εχεις αναλογιστει?

Πάλι συγκεκριμένη απάντηση δεν παίρνω.
Κώστας
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #195 by Geopolitis » Tue Sep 13, 2022 2:10 pm

Παντως και εγω και ο Αντρεας του λεμε να παρει κανα Tidal αλλα δισταζει :-D
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #196 by Dr Pan K » Tue Sep 13, 2022 4:54 pm

Δεν νομίζω πως ο ήχος των Tidal θα του αρέσει. Μάλλον θέλει κάτι πιο γλυκό και laid back
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #197 by Chris1967 » Tue Sep 13, 2022 6:45 pm

Πιστεύω ότι ο Κώστας είναι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό που έχει αυτή την στιγμή, και φαίνεται ότι όπως έχει φτάσει εκεί που΄ έχει φτάσει, επίσης είναι απόλυτα δικαιολογημένα στα μάτια του, στα αυτιά του και στο πορτοφόλι του.

Ο Κώστας το βλέπει αρκετά κλικ πιο χομπίστηκα από εμάς τους υπολοίπους μιας και έχει πιο πολύ χρόνο που αφιερώνει στις ακροάσεις και στα υπόλοιπα "παιχνίδια" του χόμπι μας από τους περισσοτέρους μας.

Έτσι κι εγώ μετά από τις άπειρες ώρες κατ ιδίαν συνομιλιών, πιστεύω ΄ότι έχω καταλάβει το σκεπτικό του, το οποίο τον έχει ανταμείψει με το ηχητικό αποτέλεσμα. Σε κάποιες επιλογές του, ήμουν αρχικά αντίθετος αλλά το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν εκείνο που τελικά ήταν ο παράγοντας που τις έκανε, και μπορώ να πω ότι σε κάποιες από αυτές ήμουν και μάρτυρας της βελτίωσης.

Εν κατακλείδι στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει κάτι που να του πούμε για τις υπάρχουσες επιλογές του που να είναι χρήσιμες εκτός και αν μας το ζητήσει ή αλλάξει πλεύση ως προς το ηχόχρωμα που αποζητά.

Τώρα εάν ζητηθεί η γνώμη μου (και μου έχει ζητηθεί από τον Κώστα πολλάκις) εγώ θα συμφωνούσα με το σκεπτικό κάποιων προλαλησάντων που λένε ότι η απλότητα είναι καλύτερη από την πολυπλοκότητα και ότι τα καίρια μηχανήματα (dac/ προενισχυτής / τελικός / ηχεία /καλώδια ) πρέπει να έχουν ισορροπίες μεταξύ τους για να αποδώσουν την μέγιστη συνέργεια, και ότι ένα tweaked σύστημα σε σχέση με ένα non tweaked σύστημα δεν διαφέρει παρασάγκας, ακόμα και αν μερικοί σκίζουν τα ιμάτια τους γα το αντίθετο.

Δεν είμαι υπέρ φτηνότερα dac να συνδυάζονται με παρελκόμενα μεγαλύτερης αξίας από τα ίδια τα dac, ώστε να "βελτιστοποιηθεί" η απόδοση τους η οποία στο κάτω κάτω είναι αυτή που είναι και σίγουρα υποδεέστερη από κάποιο καλύτερο dac.

Ούτε είμαι υπέρ του αέναου και cost no object tweeking.

Τελειώνοντας έχω να πω ΄ότι το σύστημα του Κώστα παίζει καλά. Καλά έπαιζε και με σκέτο το dac, καλά παίζει και με όλα τα παραφερνάλια.

Να το χαίρεσαι με υγεία Κώστα!!
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #198 by kostas6a3 » Tue Sep 13, 2022 8:20 pm

Κάπως έτσι Χρήστο, σ' ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις.
Να δούμε πότε θα φέρεις το Rockna, μια που εγώ από την Παρασκευή δεν θα πρέπει να σηκώνω βάρος για κάνα μήνα. :-D
Και τα πειράματα συνεχίζονται:
IMG_0805.jpg
IMG_0805.jpg (617.42 KiB) Viewed 891 times

Περισσότερα σε λίγες μέρες. :lol:
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #199 by angpsi » Tue Sep 13, 2022 11:39 pm

Κώστα, μήπως να πάρεις κάτι τέτοιο και να αφήσεις το σύστημα λίγο ήσυχο; :lol:
Btw, για το συγκεκριμένο η τιμή λιανικής είναι € 1188,00 (!), ακριβώς στην κατηγορία χρημα΄των που ξοδεύεις!
Attachments
kc2.jpg
kc2.jpg (284.67 KiB) Viewed 873 times
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #200 by kostas6a3 » Tue Sep 13, 2022 11:45 pm

angpsi wrote:Κώστα, μήπως να πάρεις κάτι τέτοιο και να αφήσεις το σύστημα λίγο ήσυχο; :lol:
Btw, για το συγκεκριμένο η τιμή λιανικής είναι € 1188,00 (!), ακριβώς στην κατηγορία χρημα΄των που ξοδεύεις!

Άμα ενδιαφέρεσαι θα σου κάνει καλύτερη τιμή.
Φίλος του αδελφού μου.
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register