Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Το σύστημά μου.

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #271 by angpsi » Sun Nov 27, 2022 10:28 am

kostas6a3 wrote:Αν και το Wavelight είναι νέο και δεν πιστεύω ότι έχει "καταρράκτη" :-D , κάποια στιγμή θα γίνει.
Αν και δεν πιστεύω ότι θα παίζει καλύτερα από το μεγάλο αδελφό οπότε τι να λέμε; Αν γινόταν αυτό τότε ο Ρουμάνος θα ήταν παράφρων.

Ε, ναι, αν και στο πόδι στην έκθεση ο Χάιτας είχε ισχυριστεί πως το 'καινούργιο' Wavelight παίζει καλύτερα από το 'παλιό' Wavedream! :-D Νομίζω όμως ότι έχει ένα ενδιαφέρον για να δει κανείς εμπεριστατωμένα ομοιότητες και διαφορές, μιας και το κόστος απόκτησης του single-ended Wavedream δεν είναι πολύ μακριά από εκείνο του Wavelight (νομίζω περί το 1,5Κ) και ήδη γνωρίζουμε από τον Παναγιώτη ότι το balanced Wavedream παίζει πολύ κοντά στο single-ended.

Btw, στο Head-fi ένας χρήστης ετοιμάζει ήδη σύγκριση μεταξύ Denafrips Terminator II Anniversary και Wavelight, με το Denafrips να έχει πιο πολλά υλικά μέσα του (περισσότερες αντιστάσεις και μεγαλύτερο τροφοδοτικό), αλλά το Wavelight πιθανόν να έχει καλύτερο receiver και δουλειά στo FPGA. Ο ίδιος χρήστης θα συγκρίνει και στο βασικό του stereo σύστημα με το MSB Reference.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #272 by kostas6a3 » Sun Nov 27, 2022 7:06 pm

Προφανώς και ο Χάιτας ήθελε να πουλήσει το κομμάτι που του είχε - έχει μείνει ενόψη και της αλλαγής που έγινε στην διάθεση των Rockna (Chameleon Audio). Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ο Μεγάλος Αδελφός παίζει καλύτερα.
Τώρα να δούμε διάφορες, από φιλολογικής άποψης, κάποια στιγμή ίσως γίνει. Πιο εύκολο το βρίσκω αρχικά να πάει στο Χρήστο εφόσον μπορεί και θέλει.
Τώρα όσο αφορά τις διάφορες συγκρίσεις σε διάφορα forum δεν τις έχω και τόσο εμπιστοσύνη. Αλλιώς ακούει ο καθένας μας, τα έχουμε πει.
ΥΓ. Λες να βάλω ασημόσυρμα στην ασφάλεια του Rockna, κάποιος εκεί γράφει ότι το «απογειώνει», ίσως δεν ξέρω. :-D
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #273 by angpsi » Sun Nov 27, 2022 10:06 pm

kostas6a3 wrote:ΥΓ. Λες να βάλω ασημόσυρμα στην ασφάλεια του Rockna, κάποιος εκεί γράφει ότι το «απογειώνει», ίσως δεν ξέρω. :-D

Νομίζω πως εκεί μιλούν για την ασφάλεια που έχουν υποχρεωτικά οι πρίζες σούκο στην χώρα τους, όχι να αλλάξουν κάτι μέσα στο ίδιο το Rockna.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #274 by kostas6a3 » Sun Nov 27, 2022 10:43 pm

angpsi wrote:
kostas6a3 wrote:ΥΓ. Λες να βάλω ασημόσυρμα στην ασφάλεια του Rockna, κάποιος εκεί γράφει ότι το «απογειώνει», ίσως δεν ξέρω. :-D

Νομίζω πως εκεί μιλούν για την ασφάλεια που έχουν υποχρεωτικά οι πρίζες σούκο στην χώρα τους, όχι να αλλάξουν κάτι μέσα στο ίδιο το Rockna.

Διάβασε τα post 954-958, ο τύπος έβαλε χέρι μέσα !!!!
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #275 by Chris1967 » Tue Nov 29, 2022 10:58 am

kostas6a3 wrote:Προφανώς και ο Χάιτας ήθελε να πουλήσει το κομμάτι που του είχε - έχει μείνει ενόψη και της αλλαγής που έγινε στην διάθεση των Rockna (Chameleon Audio). Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ο Μεγάλος Αδελφός παίζει καλύτερα.
Τώρα να δούμε διάφορες, από φιλολογικής άποψης, κάποια στιγμή ίσως γίνει. Πιο εύκολο το βρίσκω αρχικά να πάει στο Χρήστο εφόσον μπορεί και θέλει.
Τώρα όσο αφορά τις διάφορες συγκρίσεις σε διάφορα forum δεν τις έχω και τόσο εμπιστοσύνη. Αλλιώς ακούει ο καθένας μας, τα έχουμε πει.
ΥΓ. Λες να βάλω ασημόσυρμα στην ασφάλεια του Rockna, κάποιος εκεί γράφει ότι το «απογειώνει», ίσως δεν ξέρω. :-D


Συμφωνώ σε όλα, κάποια στιγμή θα το πάρω να κάνουμε σύγκριση στο σύστημα μου, και μετά αν θες κι εσύ να το στείλουμε στο Ιόνιο για την επίσημη στάμπα.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #276 by kostas6a3 » Wed Nov 30, 2022 9:56 am

Chris1967 wrote:
kostas6a3 wrote:Προφανώς και ο Χάιτας ήθελε να πουλήσει το κομμάτι που του είχε - έχει μείνει ενόψη και της αλλαγής που έγινε στην διάθεση των Rockna (Chameleon Audio). Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι ο Μεγάλος Αδελφός παίζει καλύτερα.
Τώρα να δούμε διάφορες, από φιλολογικής άποψης, κάποια στιγμή ίσως γίνει. Πιο εύκολο το βρίσκω αρχικά να πάει στο Χρήστο εφόσον μπορεί και θέλει.
Τώρα όσο αφορά τις διάφορες συγκρίσεις σε διάφορα forum δεν τις έχω και τόσο εμπιστοσύνη. Αλλιώς ακούει ο καθένας μας, τα έχουμε πει.
ΥΓ. Λες να βάλω ασημόσυρμα στην ασφάλεια του Rockna, κάποιος εκεί γράφει ότι το «απογειώνει», ίσως δεν ξέρω. :-D


Συμφωνώ σε όλα, κάποια στιγμή θα το πάρω να κάνουμε σύγκριση στο σύστημα μου, και μετά αν θες κι εσύ να το στείλουμε στο Ιόνιο για την επίσημη στάμπα.



Φαντάζομαι να χαριτολογείς Χρήστο λέγοντας ότι χρειάζεται επίσημη στάμπα. :lol:
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #277 by Chris1967 » Thu Dec 01, 2022 12:22 pm

Και ναι και όχι Κώστα.

Φυσικά ένα προϊόν από την Rockna δεν μπορεί να μην είναι καλό, όπως τουλάχιστον μας έχει συνηθίσει η εταιρία όλα αυτά τα χρόνια οπότε ναι, δεν χρειάζεται κάποια στάμπα επικύρωσης.

Από την άλλη ο Πάνος είναι μοναδική περίπτωση Έλληνα που έχει γράψει επαγγελματικά άρθρα σε τρία παγκοσμίου αναγνωσιμότητας ιντερνετικά περιοδικά hiend και ακόμα και τώρα είναι editor του PartTimeAudiophile, έχει βοηθήσει πολύ Έλληνες και ξένους κατασκευαστές, είναι γνωστός από όλους τους παγκοσμίου φήμης reviewers (οι οποίοι τον ρωτάνε την γνώμη του ουκ ολίγες φορές), είναι γνωστός σε όλους ανεξαιρέτως τους Έλληνες αντιπροσώπους. Πάνω απ όλα έχει πολύ καλό αυτί.

Δεν ήθελα να πλέξω το εγκώμιο στον Πάνο, αλλά δεν γνωρίζω προσωπικά ΄΄άλλον εδώ στην παρέα και όχι μόνο εδώ, που θα μπορούσα να βασιστώ στα λεγόμενα του και στην εμπειρία του περισσότερο.

Οπότε ναι μιλάμε για την επίσημη στάμπα αυτού εδώ του φόρουμ, τώρα αν θες να το πεις γνώμη πες το και έτσι, αλλά να ξέρεις ότι γνώμες έχουν όλοι. Ακόμα και ο ηλίθιος που κολλάει σύρμα στην ασφάλεια και λέει ότι θέλει.

Συγνώμη αλλά δεν ήθελα να το αφήσω έτσι Κώστα μου, γιατί όπως το κατάλαβα και μπορεί να κάνω λάθος υπήρχε μια ελαφριά μορφή αμφισβήτησης την οποία δεν ήθελα να την αφήσω. Αν πάλι κάνω λάθος ζητώ συγνώμη, αλλά τα παραπάνω ισχύουν έτσι όπως τα έγραψα.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #278 by kostas6a3 » Thu Dec 01, 2022 7:26 pm

Πάλι το νήμα πήρε περίεργη τροπή.
Μιας και μιλάμε για ένα ελεύθερο site που ο καθένας λέει την άποψή του με βάση τις δικές του εμπειρίες, γίνεται διάλογος και φυσικά συνυπάρχουν διαφορετικές γνώμες, δεν νομίζω ότι πρέπει να βάζουμε στάμπες.
Στάμπες τέτοιου είδους μπαίνουν από site που είναι κλειστά, αρθρογραφούν κάποιοι rewiers και τέλος βάζουν στάμπα.
Αν θα απαντήσω διεξοδικά θα το σκεφτώ.
Κώστας
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #279 by kostas6a3 » Thu Jan 12, 2023 12:43 pm

Είχα την ευκαιρία να ακούσω τελευταία το DDC Singxer SU-6 στην I2S είσοδο του Wavelight.
Το SU-6 τροφοδοτήθηκε από το SMP τροφοδοτικό του EtherREGEN (7.5V/4.8A) και καλώδιο HDMI ένα Wireworld Sphere 1μ. (όχι το ιδανικό μιας και λένε ότι η απόσταση του HDMI πρέπει να είναι η δυνατόν μικρότερη).
Με δύο λόγια έπαιξε, για μένα, καλύτερα από την USB είσοδο δίνοντας μεγαλύτερη ενέργεια, σκηνή, σώμα και λεπτομέρεια.
Τα όργανα με καλύτερη περιγραφή και σαφώς πιο εστιασμένα. Πιθανά να οφείλεται στη δραματική μείωση του jitter και του θορύβου που επιτυγχάνεται με αυτό.
Κάποιες μετρήσεις στην ομοαξονική έξοδο υπάρχουν εδώ:
https://goldensound.audio/2021/08/01/si ... surements/
Ένα Farad Super 3, 9V βρέθηκε αργότερα, που ίσως έδινε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

singxer.jpg
singxer.jpg (528.66 KiB) Viewed 1089 times
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Το σύστημά μου.

Unread post #280 by Chris1967 » Thu Jan 12, 2023 4:27 pm

Μεγειά καλοάκουστο! [wavegreen]
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register