Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Return of the Jedi

kmyl
Posts: 100
Joined: Thu Apr 06, 2017 4:52 pm

Re: Return of the Jedi

Unread post #191 by kmyl » Thu Apr 14, 2022 4:30 pm

Πολύ όμορφα τα νέα ρακ και παρα πολύ προσεγμένα - από τη σχεδίαση, την υλοποίηση και το φινιρισμα. Ταιριάζουν παρα πολύ και στο περιβάλλοντα χώρο! Υπάρχει κάτι μεταξυ του ρακ και του πατώματος για απομόνωση ή γείωση των κραδασμών?

Ξεκίνα τα παραγωγή!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #192 by Dr Pan K » Thu Apr 14, 2022 5:08 pm

kmyl wrote:Πολύ όμορφα τα νέα ρακ και παρα πολύ προσεγμένα - από τη σχεδίαση, την υλοποίηση και το φινιρισμα. Ταιριάζουν παρα πολύ και στο περιβάλλοντα χώρο! Υπάρχει κάτι μεταξυ του ρακ και του πατώματος για απομόνωση ή γείωση των κραδασμών?

Ξεκίνα τα παραγωγή!


Κάτω από τα δοκαρια έχω τσοχακια κυρίως για να μην χαλάσω το παρκέ. Κραδασμοι δεν υφίσταται καθώς τα ηχεία είναι στο δίπλα δωμάτιο και το πάτωμα διακόπτεται στην πόρτα καθώς εκεί έχει μπει η πέτρα που καλύπτει τα καλώδια των ηχείων.

Περαν του αστειου στον χώρο μου ταιριάζουν αλλά σε άλλα δωμάτια δεν θα εδεναν καθώς το στυλ τους είναι αρκετά "παραδοσιακό" . Επίσης δεν μπορούν να ταξιδέψουν γιατί δεν λύνονται και δεν προσαρμοζονται, είναι μονοκομματα. Αυτό τα κάνει απολύτως κατάλληλα για την χρήση που τα προορίζω αλλά άχρηστα για οποιονδήποτε άλλο. Υπάρχουν εμπορικά αντίστοιχα στην Αμερική από την Timbernation αλλά προφανώς με καλύτερο φινίρισμα από τα δικά μου και την ανάλογη τιμή
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #193 by Chris1967 » Sun May 08, 2022 1:04 pm

Τι να πω για το σύστημα του Πάνου... ότι και να πω θα είναι λίγο.

IMG_2170.jpeg
IMG_2170.jpeg (1.11 MiB) Viewed 2420 times


Δεν σκέφτεσαι τον χώρο, δεν προσπαθείς να αναλύσεις αυτό που ακούς, απλά γιατί αυτό που ακούς είναι απόλυτα φυσικό.

Παρότι αφιερώσαμε πάρα πολύ χρόνο στις δοκιμές των switch αλλά και δοκιμές με Qobuz και τοπικά αρχεία, αυτό που ήταν εμφανές είναι ότι δεν υπήρχε ποτέ μα ποτέ κόπωση, ακόμα και όταν οι στάθμες ήταν εκκωφαντικές.

Λίγο πολύ το σύστημα του Πάνου μοιάζει αρκετά με το σύστημα μου, μετά από τις τελευταίες αλλαγές που έχω κάνει, ASR EmI Exl, και Rockna Wavedream. Εδώ όμως το pièce de résistance είναι τα Vimberg Tonda, τα οποία είναι εκπληκτικά στο να μπορούν να παρουσιάζουν όλες τις ηχογραφήσεις χωρίς να προσθέτουν ή να αφαιρούν τίποτε.

"Ορίστε παρακαλώ εδώ είναι η ηχογράφηση σας"

Δεν μπορώ να μην συγκρίνω, αλλά τι να συγκρίνω... τα δικά μου ηχεία είναι αρκετά παλιά τόσο ηλικιακά όσο και τεχνολογικά, και όσο και αν μου αρέσει το άκουσμα τους άλλωστε το έχω συνηθίσει τόσο όλα αυτά τα χρόνια, μετά από τα Tonda, δεν υπάρχουν τέλος... αχ ρε Πάνο τώρα ψάχνω ηχεία, αλλά και πάλι ξέρω αν θα βρω κάτι σε γήινες τιμές που να πλησιάζουν τα Tonda...

IMG_2156.jpeg
IMG_2156.jpeg (1.16 MiB) Viewed 2420 times


Ποτέ δεν έκρυψα ότι είμαι bass head. Σε αυτό το σύστημα ένοιωσα για πρώτη φορά τι σημαίνει μπάσο. Ειδικά όταν κλείσανε οι πόρτες. Ο Πάνος χρησιμοποίησε την φράση "παίζουν μπάλα το δωμάτιο", και έτσι είναι. Η συμπίεση συγκρίνεται μόνο με σύστημα σε αυτοκίνητο με πολλαπλά sub, αλλά χωρίς να χάνουν συνοχή η ταχύτητα σε σχέση με τις άλλες συχνότητες. Βέβαια είναι υπερβολικό για το δωμάτιο, και έτσι οι πόρτα άνοιξε τελικά αφού γέλαγαν μαζί μου που με είχε συνεπάρει τόσο αυτό το μπάσο.

IMG_2174.jpeg
IMG_2174.jpeg (1.14 MiB) Viewed 2420 times


Στα όρια της έκστασης εκεί που δεν είναι ύπνος αλλά ύπνωση, ταξιδεύεις σε έναν τρισδιάστατο χώρο που είναι αυτό εκεί που ηχογραφήθηκε το δρώμενο.

Έκανα μια απόπειρα να περιγράψω το απερίγραπτο.

Πάνο συγχαρητήρια σου εύχομαι καλοάκουστα, νομίζω θα αργήσεις πολύ να κοιτάξεις για άλλα ηχεία. Τα υπόλοιπα μπορεί να αλλάξουν τα ηχεία πολύ δύσκολο.

[wavegreen]

ΥΓ. Φωτό από τον Άγγελο
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #194 by Dr Pan K » Sun May 08, 2022 5:00 pm

Ευχαριστώ Chris για την επίσκεψη και τα καλά σου λόγια. Στο θέμα του χαμηλού, που ήταν μια άγνωστη παράμετρος και δεν ήμουν βέβαιος ότι θα με ικανοποιουσε στο 100% σε σχεση με τα ATC τελικά έμεινα απρόσμενα ικανοποιημένος. Ενώ την ταχύτητα την θεωρούσα δεδομένη το βάθος ήθελα να ελπίζω πως θα είναι τουλάχιστον αντίστοιχο με τα ATC και τελικά είναι και λίγο καλύτερο. Η καμπίνα των Tonda D είναι λίγο μεγαλύτερη και τα τρία woofer αντιστοιχούν σε ελαφρώς μεγαλύτερο εμβαδόν αλλά αυτό που κάνει την διαφορά είναι η ποιότητα κατασκευής της καμπίνας και η πολύ χαμηλότερη αδρανειακή μάζα των μονάδων σε συνδυασμό με το ισχυρό μαγνητικό σύστημα.

Στο όχι και τόσο μεγάλο σαλόνι μου η ιδανική συμπεριφορά είναι συνάρτηση της απορρόφησης μέσω των μπασοπαγιδων και των κουρτινών που έχω τοποθετήσει αλλά και του γεγονότος πως το διπλα δωμάτιο επικοινωνεί μέσω της συρόμενης πόρτας με τον χώρο ακρόασης. Κρατώντας το ένα φύλλο ανοιχτό κερδίζω σε εκτόνωση χωρίς να χάνω εε όγκο χαμηλού. Γενικά η ακουστική του συμμετρικού και ψηλοτάβανου χωρου μαζι με τις στοχευμενες παρεμβασεις μου δίνει ένα χέρι στο να παίξω κοντά στις δυνατότητες του ηχείου.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Return of the Jedi

Unread post #195 by angpsi » Mon May 09, 2022 3:14 pm

Chris1967 wrote:Τι να πω για το σύστημα του Πάνου... ότι και να πω θα είναι λίγο.
(...)

"Ορίστε παρακαλώ εδώ είναι η ηχογράφηση σας"
(...)

Έκανα μια απόπειρα να περιγράψω το απερίγραπτο.

Πάνο συγχαρητήρια σου εύχομαι καλοάκουστα, νομίζω θα αργήσεις πολύ να κοιτάξεις για άλλα ηχεία. Τα υπόλοιπα μπορεί να αλλάξουν τα ηχεία πολύ δύσκολο.
(...)

ΥΓ. Φωτό από τον Άγγελο

Σαν να πήρες τα λόγια μέσα από το στόμα μου! :-D Πραγματικά, πολλά έχουν γραφτεί για το σύστημα του Παναγιώτη και οπωσδήποτε όλες οι τεχνικές περιγραφές εξηγούν καλά τους λόγους για τους οποίους το σύστημα [οφείλει να] παίζει καλά, ωστόσο η δια ζώσης εμπειρία είναι κάτι διαφορετικό.

Δεδομένης της δηλωθείσας προτίμησης του ιδιοκτήτη για μια warm-neutral τονικότητα, όπως και της γνωστής από πολλούς ερμηνείας αυτού του χαρακτήρα από τα εκάστοτε ATC (που η παρέα του Audiohub γνωρίζει πολύ καλά, και οι φίλοι του Πάνου ακόμα καλύτερα) στ' αυτιά μου τα Vimberg αλλάζουν το επίπεδο της συζήτησης. Ακρίβεια, χρονισμός, έλεγχος, σε συνδυασμό με την άκοπη παρουσίαση των δεδομένων σε όλο το φάσμα, δίνουν ―όπως έγραψα και αλλού― το στίγμα του "de facto" στο μουσικό δρώμενο, φέρνοντας την ακρόαση στα όρια μεταξύ της ηχητικής αναπαραγωγής και του πολυπόθητου 'αληθινού' ήχου (πιατίνια όπως πιατίνια, πιάνο όπως πιάνο, και άλλοι γνωστοί "μπακαλιάροι" του χόμπι). Πραγματικά αναρωτιέμαι πώς μπορεί να παίζουν τα αντίστοιχα μοντέλα της Tidal στα 250Κ, μιας και τα Vimberg είναι 'απλώς' η εισαγωγική σειρά της εταιρείας στα 50Κ βεβαίως βεβαίως!!

Το είπα και στον Πάνο, ότι κατά τη γνώμη μου από εδώ και μετά αρχίζουν αναζητήσεις με μοναδικό σκοπό και μόνο τις γκουρμέ παρεκκλίσεις και μικρές εξερευνήσεις σε διαφορετικά ηχοχρώματα. Βεβαίως, μετά από όσα άκουσα και με πάμπολλες κριτικές που να αναγνωρίζουν την ουδετερότητα των Tonda D, θα έλεγα και πως το σύστημα αποτελεί οπωσδήποτε ένα σωστό μέτρο για ασφαλείς κριτικές ακροάσεις ή συγκριτικές δοκιμές, ανεξάρτητα από το αν είναι πλέον ιδιαίτερα δύσκολο να μαζευόμαστε όπως παλιά. Στο τέλος όμως μένει αυτό που λέει ο Χρήστος: οι πολύωρες ακροάσεις δεν μας δημιούργησαν ούτε μια στιγμή αίσθημα κόπωσης, σημάδι της σωστής αρμονικής αναπαραγωγής αλλά και της πραγματικής υπεραξίας του συστήματος ως μηχανή μουσικών απολαύσεων.

Πραγματικά το ηχητικό ισοδύναμο του αξιοθέατου για τους περπατημένους του χόμπι (παρότι και στο μάτι ―ολοφάνερα― είναι εξίσου ικανός λόγος για να τα χαζέψεις), αισθάνομαι τυχερός που αποφάσισα κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή να πάρω άδεια από την σύζυγο και να ακολουθήσω τον Χρήστο στο νησί! Η εμπειρία προτείνεται ανεπιφύλακτα, ο Παναγιώτης θα πρέπει να αρχίσει να οργανώνεται σιγά - σιγά με τα τοπικά ξενοδοχεία!
[beer]
Άγγελος
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Return of the Jedi

Unread post #196 by Στέλιος Περγιουδάκης » Mon May 09, 2022 8:17 pm

Εμένα μου πήρε μία βδομάδα να συνέλθω και να ξανακούσω απ το σύστημα μου, εύχομαι λιγότερο εσάς.
Πρέπει ν απαγορευθεί η πρόσβαση στο νησί... ως άκρως επικίνδυνο.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Return of the Jedi

Unread post #197 by angpsi » Tue May 10, 2022 8:01 am

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Εμένα μου πήρε μία βδομάδα να συνέλθω και να ξανακούσω απ το σύστημα μου, εύχομαι λιγότερο εσάς.
Πρέπει ν απαγορευθεί η πρόσβαση στο νησί... ως άκρως επικίνδυνο.

Κι όμως, για εμάς με τα φθηνότερα συστήματα δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης ―εγώ τουλάχιστον γύρισα πολύ κατασταλαγμένος για το πώς με ευχαριστεί το σύστημά μου, στο επίπεδο που βρίσκεται, με τις δικές του αρετές.

Εκείνο που αξίζει κατά τη γνώμη μου ―και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα― είναι να το ακούσει η παρέα που έχει εμπειρία και παίζει σε αυτά τα κλιμάκια, ώστε να συζητήσουμε ομοιότητες και διαφορές και με τα δικά τους πολύ σοβαρά συστήματα.

Εννοείται φυσικά καλοπροαίρετα και χωρίς να νοιαζόμαστε για το ποιος το έχει μεγαλύτερο! :lol:
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #198 by Chris1967 » Tue May 10, 2022 10:32 am

Στέλιος Περγιουδάκης wrote:Εμένα μου πήρε μία βδομάδα να συνέλθω και να ξανακούσω απ το σύστημα μου, εύχομαι λιγότερο εσάς.
Πρέπει ν απαγορευθεί η πρόσβαση στο νησί... ως άκρως επικίνδυνο.


Σε μένα δεν συνέβη αυτό, άκουσα μια χαρά από το σύστημα μου, απλά η ιδέα αλλαγής ηχείων είναι πολύ πιο έντονη από ποτέ.

Οι διαφορές μεταξύ του συστήματος του Πάνου και του δικού μου είναι σχετικά μικρές όσο αναφορά τον ενισχυτή/DAC επειδή είναι των ιδίων κατασκευαστών αν και μεγαλύτερα μοντέλα, επίσης τα καλώδια είναι παρεμφερή (αν και πολύ μεγαλύτερης χρηματικής αξίας).

Το χάος είναι στα ηχεία.

Ενώ οι χροιές και η φυσικότητα είναι παρεμφερείς, δεν υπάρχει η διαύγεια,ο αέρας, η έκταση ψηλά (παρά το γεγονός ότι έχω τσιτάρει τα supertweeter), και η αμείλικτη ταχύτητα και το μέγεθος του χαμηλού.

Να μην ξεχνάμε ότι τα δικά μου γεροντάκια είναι υπεύθυνα για το mastering του 60% των κλασσικών ηχογραφήσεων μέχρι την δεκαετία του 90, από που εκεί ανέλαβαν τα νεότερα 801Ν τόσο στην Duetsche Gramophone, Abey Road κλπ κλπ. Ταυτόχρονα μπήκαν και τα ATC στο παιχνίδι. Την δεκαετία του 2010 και μετά δεν υπάρχει πουθενά πρωτοκαθεδρία των B&W τα οποία έχουν αντικατασταθεί απο ATC/PMC/Genelec/Augspurgers κλπ. Τα Abey Road νομίζω έχουν ακόμα B&W νέας γενιάς. Αυτά όλα από μνήμης ας με διορθώσει ο Πάνος αν υπάρχει κάπου ανακρίβεια.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #199 by Dr Pan K » Tue May 10, 2022 11:32 am

Το πιο διαδεδομενο ηχειο mastering (near field) ειναι μακραν και χωρις καμια συζητηση το Yamaha NS10 (studio) το οποιο ειχα και καποιοι ειχαν ακουσει στο σπιτι μου (τα εχω χαρισει σε φιλο που ηθελε να φτιαξει ενα μικρο στουντιο και εκτοτε τρωνε σκονη). Tα μεγαλα στουντιο εχουν και full range mid field (συνηθως) ηχεια τα οποια ειναι ειτε custom κατασκευες ειτε καποια απο τις γνωστες μαρκες (ATC, Genelec κτλ). Τα Abbey Road εχουν υπογράψει πολυετη συνεργασια με την B&W για την διαφημιση αυτης μεσω των στουντιο, εχουν οντως χρησιμοποιηθει αρκετα ειδικα σε κλασσικη αλλα δεν θεωρουνται η πλέον κλασσικη επιλογη για στουντιακη χρηση. Να τονισω πως τα περισσότερα pro στουντιο κοιτουν το κοστος και την σχετικη αποσβεση. Πολλοι μουσικοι που εχουν λεφτα για πεταμα βαζουν full ATC stacks και απλα μου τρεχουν τα σαλια.


Στην φωτο το στουντιο του Deadmau5
screen-shot-2016-05-10-at-91655-ampng.png
screen-shot-2016-05-10-at-91655-ampng.png (1.47 MiB) Viewed 2246 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Return of the Jedi

Unread post #200 by Dr Pan K » Tue May 10, 2022 12:24 pm

angpsi wrote:
Εκείνο που αξίζει κατά τη γνώμη μου ―και θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα― είναι να το ακούσει η παρέα που έχει εμπειρία και παίζει σε αυτά τα κλιμάκια, ώστε να συζητήσουμε ομοιότητες και διαφορές και με τα δικά τους πολύ σοβαρά συστήματα.



Ξερεις Αγγελε, οι μεγαλυτερες διαφορες αναμεσα στο συστημα μου και του Γιωργου (Tidal - Pilium - APL) θα οφειλονται περισσοτερο στην ακουστκη του χωρου παρα στον χαρακτηρα των συσκευων ή στα παραφερναλια. Ο Γιωργος εχει καποιους de facto περιορισμους στο σαλονι του και δεν ειναι ευκολες οι ουσιαστικες παρεμβασεις. Οταν με το καλο παραλαβει και στρωσει τους νεους ενισχυτες θα κοιταξω να του κανω μια επισκεψη γιατι εχω και εγω μεγαλη περιεργεια να δω πως θα παιζει. Μιλαμε βεβαια για γκουρμεδιες οπως ειπες, προφανως θα παιζει παρα παρα πολυ καλα, απλα θα ειναι η πρωτη φορα που θα μπορω να κρινω τους ενισχυτες και το DAC με ασφάλεια μια που τα ηχεια ειναι πολυ κοντα σε ηχο. Πιστευω μεγαλο ρολο θα παιξει ο προενισχυτης που εχει παραγγείλει.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register