Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #181 by DomieMic65 » Sat Nov 13, 2021 12:43 pm

Καλορίζικα Χρήστο!
Ελπίζω γρήγορα να συν-ακούσουμε!
User avatar
kostas6a3
Posts: 495
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #182 by kostas6a3 » Thu Jan 06, 2022 5:38 pm

Προχθές έκανα ένα γρήγορο πέρασμα από το σπίτι του Χρήστου. Είχα να ακούσω το σύστημα από το καιρό που είχαν έρθει τα super tweeter, οπότε είχαμε την προσθήκη όλων των καλωδίων που περιγράφηκαν πιο πάνω (Vovox, Singal Project ηχείων και ρεύματος). Ο ήχος έχει αλλάξει ριζικά. Τεράστια εικόνα, εξαιρετική λεπτομέρεια και συνάμα ζεστασιά. Όση ώρα ακούσαμε (ψηφιακά μόνο) ούτε μια στιγμή δεν με κούρασε, δεν βρήκα κάτι που να με ενόχλησε. Με συνεπήρε το βιολί του Ruggiero Ricci από το "The Glory of Cremona".



Καλή συνέχεια Χρήστο :lol: :lol: :lol:
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #183 by Dr Pan K » Fri Jan 07, 2022 11:36 am

Τι ωραια που θα ηταν αν τα καλωδια δεν εκαναν καμια διαφορα, ποσα χρηματα θα γλιτώναμε..
Παναγιώτης
MILES
Posts: 166
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #184 by MILES » Fri Jan 07, 2022 8:13 pm

Dr Pan K wrote:Τι ωραια που θα ηταν αν τα καλωδια δεν εκαναν καμια διαφορα, ποσα χρηματα θα γλιτώναμε..

Αυτό μην το πεις στο γνωστό site γιατί θα πέσουν να σε φάνε :-D :-D

Και επι τη ευκαιρία καλή χρονιά σε όλους με πολλές και καλές ακροάσιες!!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #185 by Dr Pan K » Sat Jan 08, 2022 7:29 pm

MILES wrote:
Dr Pan K wrote:Τι ωραια που θα ηταν αν τα καλωδια δεν εκαναν καμια διαφορα, ποσα χρηματα θα γλιτώναμε..

Αυτό μην το πεις στο γνωστό site γιατί θα πέσουν να σε φάνε :-D :-D

Και επι τη ευκαιρία καλή χρονιά σε όλους με πολλές και καλές ακροάσιες!!


Επίσης!
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #186 by Chris1967 » Sun Feb 20, 2022 11:00 am

Μετά από πολύ καιρό αναμονής (και ψαξίματος) τελικά απέκτησα το πολυπόθητο Rockna Wavedream Edition με τις MSB modules.

Η αναμονή άξιζε τον κόπο, μακράν το καλύτερο DAC που έχω ακούσει στο σύστημα μου.

Επόμενη αναβάθμιση είναι (και πάλι στην αναμονή :mrgreen: ) η αλλαγή ενισχυτικών.

Προς το παρόν είμαι με δανεικό (ευχαριστώ Άγγελε [wavegreen] ) ολοκληρωμένο της ATC.

IMG_20220220_104947.jpg
IMG_20220220_104947.jpg (541.58 KiB) Viewed 1765 times

IMG_20220220_104934.jpg
IMG_20220220_104934.jpg (587.97 KiB) Viewed 1765 times
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #187 by angpsi » Sun Feb 20, 2022 11:01 am

IMG_1953.jpeg
IMG_1953.jpeg (1.12 MiB) Viewed 1765 times

Ετοιμαζόμουν να γράψω υπολογίζοντας πως ο Χρήστος αυτήν την ώρα λογικά θα βρίσκεται σε κατάσταση trance, αλλά πρόλαβε να αναρτήσει όσο έγραφα τις δικές μου γραμμές. Οι καραμπόλες μεταξύ φίλων απέβησαν πράγματι ευεργετικές, το ηρωικό Rockna με τις χρυσές MSB μοντούλες του Πάνου ανήκει πλέον στον Χρήστο και το σύστημα έχει αναλάβει ρόλο περουβιανού shaman σε καθαρτήριες εμπειρίες! Η τράμπα έγινε χθες πάνω σε μπύρες - σουβλάκια (Πανερυθραϊκός) και Μαργαρίτες (κοντινό μπαρ), ωστόσο η αποκάλυψη ήρθε τις πρώτες πρωινές ώρες μετά την επιστροφή μας όποτε και στήθηκε στο σύστημα.

IMG_1954.jpeg
IMG_1954.jpeg (1.14 MiB) Viewed 1765 times

Φιλική συμμετοχή ο κοιμώμενος ATC SIA2-150 του υπογράφοντος που μετά την πώληση των ηχείων μου καθόταν σε διακοσμητικό ρόλο πάνω στο ρακ, ανέλαβε στη θέση των πρώην ενισχυτικών του Χρήστου που τώρα υπηρετούν σε άλλα συστήματα. Καλώδια και άλλα παραφερνάλια οι πύθωνες της Signal Projects και τα καθαρά & μουσικότατα Vovox, υπάκουσαν με κάποια δυσθυμία στην γυμναστική που τα υποβάλαμε μέχρι να τα συνδέσουμε στις νέες μονάδες.

IMG_1958.jpeg
IMG_1958.jpeg (1.17 MiB) Viewed 1765 times

Με τα ρεύματα νυχτερινά και τα μηχανήματα πρακτικά ακόμα κρύα, η διαφορά ήταν τέτοια που δεν μας άφησε να κλείσουμε τη βραδιά στο απλό στήσιμο. Όχι πολύ αργότερα ο Χρήστος οδηγήθηκε νομοτελειακά και στο πρώτο ποτήρι ουίσκι. Εγώ, παρότι αντιστάθηκα στο αλκοόλ, δεν κατάφερνα να φύγω. Λίγη ώρα αργότερα το γλυκό είχε δέσει: σκηνή με άπλωμα και βάθος, σώμα τόσο όσο πρέπει, απόλυτη φυσικότητα στην απόδοση των φωνών, οργάνων, κ.λπ., μα κυρίως ένα καταπληκτικό δέσιμο της σκηνής χωρίς να ξεχωρίζουμε αριστερό και δεξί κανάλι όσο κι αν προσπαθούσαμε. Προσωπικά δεν έχω ξανακούσει τα ιστορικά B&W Matrix του οικοδεσπότη να εξαφανίζονται με τέτοιο τρόπο, ενόσω ο 'γεμάτος' χαρακτήρας τους να δίνει την προσωπική τους υπογραφή.

Bottom line: εγώ γύρισα σπίτι μου στις τρεις, ο Χρήστος είναι αμφίβολο αν κοιμήθηκε, και αν δεν είχα οικογένεια θα είχα μείνει να κοιμηθώ κι εγώ στον καναπέ του. Το σερί αγορών του Χρήστου κάθε άλλο παρά σπατάλη αποδεικνύεται, η επένδυση δεν είναι απλώς ανταποδοτική αλλά κατά τη γνώμη μου ολοκληρώνει μια συνολική αλλαγή παραδείγματος.

Μπορώ μόνο να φαντάζομαι τι θα γίνει αν προχωρήσει και η αγορά του δοκιμασμένου ―εδώ τελειώνουν οι ανάγκες μας― ASR Emitter II, ωστόσο μετά το ματσάρισμα με τα 150W του SIA2-150 έχω την εντύπωση πως το σύστημα σηκώνει και άλλες δημιουργικές παραλλαγές.

Υ.Γ. Στο πνεύμα της δράσης "Καραμπόλα Αλληλεγγύης", το γνωστό μας πλέον Pontus II μετακόμισε στο σύστημα ακουστικών μου σε balanced σύνδεση με τον SPL Phonitor με σκοπό να δω πραγματικά τι απίδια πιάνουν τα καινούργια μου Focal Clear Mg. Διαπιστώνω πως έχω πολύ καιρό να γράψω και για τις δικές μου εξελίξεις, ωστόσο με λίγη υπομονή θα έρθει κι αυτή η ώρα.

Καλοάκουστο Χρήστο!

IMG_1960.jpeg
IMG_1960.jpeg (1.07 MiB) Viewed 1765 times
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #188 by Chris1967 » Sun Feb 20, 2022 11:12 am

Μαζί γράφαμε και ποστάραμε [wavegreen] .

Ευχαριστώ Άγγελε, πράγματι άργησα να κοιμηθώ και ξύπνησα νωρίς και πάλι ακούω.

Ναι ο ATC, ενώ στην πρώτη δοκιμή φάνηκε να θέλει αρκετή διαδρομή στο ποτενσιόμετρο να παίξει, το Rockna που έχει αρκετά δυνατή έξοδο τον βοηθά να παίζει σωστότερα.

Μέχρι στιγμής (και τώρα πια που τα μηχανήματα είναι αρκετές ώρες σε θερμοκρασίες λειτουργίας) φαίνεται πόσο ποιοτικός είναι ο ολοκληρωμένος ATC. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα υψηλές στάθμες αλλά νομίζω ότι οδηγεί με μεγάλη επάρκεια τα ενεργοβόρα 801.

Εν αναμονή του ASR Emitter II Exclusive λοιπόν, δεν ήθελα να το πω μέχρι να έρθουν αλλά τα έβγαλες στην φόρα όλα :-D [wavegreen]
Χρήστος
Geopolitis
Posts: 268
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #189 by Geopolitis » Sun Feb 20, 2022 5:58 pm

Καλορίζικα τα καινούργια εργαλεία παιδιά να τα χαρείτε και οι δυο σας.
BLUES
Posts: 261
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #190 by BLUES » Sun Feb 20, 2022 7:30 pm

Κα΄λοακουστα τα νεα παραφερναλια,αν και οχι τοσο νεα ,απο το 2013,ειναι η υλοποιηση,με τις καταργημενες πλεον OEM μοντουλες της MSB MP-ACD311 στην πλατινουμ εκδοση,και οχι την χρυση,single end,STA 24 BIT
Ηδη εκεινη την χρονια το αναλογκ της Msb φορουμε αλλες μοντουλες στα 25 βιτ,και αλλη βεβαια αξια λιανικης
Ποιο επαιζε καλυτερα ,δεν ξερω ,απλα εικαζω και λογω clocks
Η ηχητικη αποτιμηση του μπορει να αποδειχθει σε αβ ακροασεις,με πιο φρεσκα ντακ,σοβαρων υλοποιησεων
Σιγουρα στα δικα σου αυτια ειναι οτι καλυτερο εχεις ακουσει μεχρι τωρα
Το σημαντικο κομματι κατ εμε,ειναι η μελλοντικη προσθηκη,κατα λεγομενα,του μεγαλου ASR,που θα τρεξει τα BMW εξαιρετα,σε σχεση με τα βαρελακια
Αναμενουμε ηχητικες εντυπωσεις,με το καλο μολις προσγειωθουν

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register