Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #151 by angpsi » Fri May 28, 2021 12:35 pm

Να βάλω παραγγελία; :lol:

Terminator_2.jpg
Terminator_2.jpg (75.11 KiB) Viewed 2319 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #152 by angpsi » Fri May 28, 2021 12:37 pm

Chris1967 wrote:(...) Το δίχως άλλο το Soekris εκθρονίζεται και πάει στα ακουστικά.

Βλέπω με ενδιαφέρον ότι το Pontus έχει περίπου το ίδιο footprint με τον Phonitor... [musicphones]
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 495
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #153 by kostas6a3 » Fri May 28, 2021 2:21 pm

:-D Εγώ να βάλω ή να περιμένω τον Terminator. :-D
Κώστας
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 162
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #154 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri May 28, 2021 2:31 pm

Με γειες Χρήστο !!!
Καλές ακροάσεις!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #155 by angpsi » Sat May 29, 2021 11:22 am

Μια μέρα πέρασε, άνοιξαν καθόλου οι μεσαίες;
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #156 by Chris1967 » Sat May 29, 2021 11:38 am

Έλα να το ακούσεις
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #157 by Chris1967 » Sun May 30, 2021 12:37 pm

Χθες έκανε μια γρήγορη βόλτα από δω ο Άγγελος.

Δοκιμάσαμε να δούμε τις διαφορες μεταξυ os και nos (oversampling και non oversampling) αλλά και τι επιπτώσεις έχει το slow ή το sharp φίλτρο.

Μάλλον μας άρεσε το nos και μάλλον το slow, αλλά το sharp έχει πιο δυναμικο ήχο αλλά και λίγο πιο σκληρό.

Μικρές διαφορές.

Ακούσαμε και κάποια βινύλια που τα έχω και σε καλά ψηφιακά αρχεία, και διαπιστώσαμε ότι η ψαλίδα μεταξύ του ψηφιακού και αναλογικού έκλεισε λίγο σε σχέση με τις διαφορές που είχε με το Soekris, αλλά φυσικά το πικάπ ακουγόταν πιο φυσικό αν και το Pontus έδειχνε ότι είχε πολύ καλή αναλυτική ικανότητα πράγμα που δεν έχω ξανακούσει στο σύστημα.

Σήμερα δοκιμάζω και από ομοαξονική από το Meridian CD player μου. Ποτέ δεν το είχα ακούσει καλύτερο, αλλά τα ασημένια δισκάκια ακούγονται υποδυέστερα από το streaming.

Το στρώσιμο συνεχίζεται.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #158 by angpsi » Sun May 30, 2021 9:54 pm

Χα! Κι ετοιμαζόμουν να γράψω τις εντυπώσεις μου...

Λοιπόν, το Pontus είναι σίγουρα μέσα στα κορυφαία της κατηγορίας τιμής του, κι αυτό όχι απέναντι σε DAC με off-the-shelf τσιπάκια όπως Sabre, AKM, Cirrus Logic, κ.α. αλλά απέναντι σε ladder υλοποιήσεις όπως το Lab12. Τον χαρακτήρα του θα τον έλεγα μάλλον αναλυτικό, με μεγάλη έκταση στα άκρα, τρομερό διαχωρισμό και πελώρια στερεοφωνική εικόνα. Σε όλα αυτά πιθανόν συμβάλλουν αφ' ενός μεν το sharp φίλτρο με το στακάτο decay και αφ' ετέρου δε η στάθμη εξόδου που δίνει η balanced σύνδεση που είναι μεγαλύτερη από την single-ended. Κατά τα λοιπά, το σασί είναι απλό στην κατασκευή του αλλά με φινίρισμα εξαιρετικό και με προσοχή στις λεπτομέρειες που ντροπιάζει άλλες υλοποιήσεις που το παίζουν εμπορικές. Επιπλέον, η minimal αισθητική του με ελάχιστα mini LED χωρίς οθόνες και εντυπωσιακούς αισθητικούς μανιερισμούς με βρίσκει απολύτως σύμφωνο. Γενικά, η συνολική εικόνα έρχεται να επαναπροσδιορίσει τις απαιτήσεις από το τι ζητά να πάρει στα χέρια του ένας καταναλωτής σε αυτά τα χρήματα.

Το OS mode με το sharp φίλτρο μας έδωσε και την περισσότερο αναλυτική και ολογραφική εικόνα. Κατ' αναλογία, θα έλεγα πως η διαφορά ήταν όπως ανάμσα με μια εικόνα HDR και μια απλή. Όμως εγώ προσωπικά βρέθηκα να απολαμβάνω το Pontus περισσότερο στο NOS mode: μου έμοιασε πολύ πιο φυσικό και όσο ξεκούραστο θα περίμενα από ένα ladder DAC. Από την άλλη, το slow φίλτρο μάλλον μπούκωνε τις μεσοχαμηλές και σχεδόν αμέσως δεν μας άρεσε ιδιαίτερα σε σχέση με τα άλλα δύο. Φυσικά, η συνέργεια με συστήματα διαφορετικού χαρακτήρα μπορεί να αλλάξει αυτές τις απόψεις. Δεδομένης της υψηλής στάθμης εξόδου από την balanced σύνδεση βρεθήκαμε γρήγορα να ακούμε σε μάλλον υψηλές στάθμες συνολικά, οι οποίες όμως ποτέ δεν έφτασαν να μπουκώνουν τη γενική εικόνα της μουσικής αλλά μόνο να παραδίδουν τόνους ανάλυσης και πληροφορίας.

Στο τέλος της ημέρας, νομίζω ότι το Pontus είναι ένα εξαιρετικό DAC που συντρίβει τα όρια του τι είναι εφικτό στην κατηγορία μέχρι τα 2Κ (θυμίζω πως το κόστος απόκτησης είναι στα 1,7-1,8Κ), αφήνοντας περιθώριο στους χρήστες του να επιλέξουν ανάμεσα σε μια HDR τύπου απόδοση ή μια περισσότερο laid-back απόδοση που μας άφησε στις πιο περασμένες ώρες της ακρόασης να ακούμε ξεκούραστα και με μεγάλη ευχαρίστηση. Να σημειωθεί εδώ πως το NOS μπήκε κάποια στιγμή χωρίς να το καταλάβουμε, κάτι που έχει σημασία γιατί νομίζαμε και οι δύο πως ακούγαμε το 'καλό' sharp φίλτρο.

Το ερώτημα τώρα είναι τι περισσότερο δίνει η Αφροδίτη 2 και ο Εξολοθρευτής 2. Προσωπικά νομίζω πως θα δίνουν εκείνον τον βαθμό του refinement που συνήθως περιμένουμε από τα μεγάλα DAC χωρίς να αφήνει αυτόν τον διττό χαρακτήρα μεταξύ HDR και laid-back. Το αν ο Εξολοθρευτής μπορεί να παίξει στα ίσα τα μεγάλα αγόρια των γνωστών MSB και DCS δεν μπορώ να το καταλάβω από όσα ακούσαμε στη χθεσινή ακρόαση. Αν οι εμπειρότεροι της παρέας μπορούν να ψυχανεμιστούν την εξελικτική σκάλα από τον χαρακτήρα του Pontus πάει καλώς, αλλιώς ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. ;-)

Στην κατηγορία τιμής του πάντως, το Pontus 2 μπαίνει οπωσδήποτε στην λίστα των επιλογών που χρειάζεται κανείς να εξετάσει και παίζει χαλαρά μπαλίτσα μέχρι τα 2,5 - 3Κ.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 495
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #159 by kostas6a3 » Mon May 31, 2021 6:16 am

Ωραία παρουσίαση και από τος δύο και πολύ κολακευτικά τα σχόλια για το Pontus II. Ωστόσο για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αφού εκεί έξω παίζουν αρκετά θα ήθελα κάποια συγκριτικά ας πούμε με το Holo Spring ή κάποιο άλλο.
https://www.dastereo.ru/t/czap-denafrip ... n/6768/897
Πάντως έχω ψιλοψηθεί.
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #160 by Chris1967 » Mon May 31, 2021 10:30 am

Κώστα, όλα περί του Holo Spring τα παρακολουθώ από τότε που κυκλοφόρησε, και χωρίς να το έχω ακούσει, πρέπει να είναι, ακόμα και στην τερματισμένη του έκδοση, υποδεέστερο του Pontus II, τουλάχιστον σε αναλυτικότητα (και ίσως δυναμικά).

Υπάρχει αντιπρόσωπος νομίζω ένα demo επιβάλλεται.
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register