Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

Geopolitis
Posts: 268
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #161 by Geopolitis » Mon May 31, 2021 10:41 am

Παιδια σαν γενικος κανονας απο τα ladder dac που ειχα στο παρελθον στην κατοχη μου, για να αρχισετε να ακουτε τον πραγματικο ηχο που μπορει να βγαλει ενα τετοιο dac καντε λιγο υπομονη μεχρι να γραψει τουλαχιστον 200 ωρες. Αν σας αρεσε τωρα πιστευω οτι σε ενα μηνα ο ηχος θα σας ενθουσιασει....
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #162 by Στέλιος Π. » Mon May 31, 2021 4:51 pm

Chris1967 wrote:Χθες έκανε μια γρήγορη βόλτα από δω ο Άγγελος.

Δοκιμάσαμε να δούμε τις διαφορες μεταξυ os και nos (oversampling και non oversampling) αλλά και τι επιπτώσεις έχει το slow ή το sharp φίλτρο.

Μάλλον μας άρεσε το nos και μάλλον το slow, αλλά το sharp έχει πιο δυναμικο ήχο αλλά και λίγο πιο σκληρό.

Μικρές διαφορές.

Ακούσαμε και κάποια βινύλια που τα έχω και σε καλά ψηφιακά αρχεία, και διαπιστώσαμε ότι η ψαλίδα μεταξύ του ψηφιακού και αναλογικού έκλεισε λίγο σε σχέση με τις διαφορές που είχε με το Soekris, αλλά φυσικά το πικάπ ακουγόταν πιο φυσικό αν και το Pontus έδειχνε ότι είχε πολύ καλή αναλυτική ικανότητα πράγμα που δεν έχω ξανακούσει στο σύστημα.

Σήμερα δοκιμάζω και από ομοαξονική από το Meridian CD player μου. Ποτέ δεν το είχα ακούσει καλύτερο, αλλά τα ασημένια δισκάκια ακούγονται υποδυέστερα από το streaming.

Το στρώσιμο συνεχίζεται.


Αυτα ειναι ευχαριστα νεα, οσο στρωνει μονο καλυτερο μπορει να γινει. [beer]
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #163 by angpsi » Mon May 31, 2021 6:06 pm


Ο Ρώσος γράφει: "Понтус детальнее, аналитичнее в хорошем понимании Холо мягче, звучание более цельное".

Κι εδώ λοιπόν επιβεβαιώνεται η εντύπωση περί του αναλυτικού ήχου του Pontus. :-D
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #164 by angpsi » Mon May 31, 2021 6:07 pm

* "το Pontus έχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια, είναι πιο αναλυτικό με την καλή έννοια, το Holo είναι πιο μαλακό, ο ήχος είναι πιο συμπαγής"
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #165 by DomieMic65 » Thu Jun 24, 2021 7:52 pm





Ανεξάρτητα με το τι λέει ο "γκόλντεν" για το Χολο στα 5+G ... Το Pontus όπως το ακούσαμε στον Κώστα είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη.
Φυσικό με σώμα χωρική πληροφορία κ στους δύο άξονες, περιγράμματα των εκτελεστών και αρκετή ανάλυση που σε καμία περίπτωση δεν γίνεται κουραστική. Μια άκρως πετυχημένη αγορά από την μεριά του Χρήστου στα χρήματα που βγαίνει!!
Αν δε βελτιώνεται κι άλλο μετά από κάποιον καιρό ακόμα καλύτερα!
Νομίζω πως το προτίμησα σε OS mode αλλά δεν μπήκαμε στην διαδικασία να παίξουμε με τα φίλτρα.
Αν δε κάποιος έχει την διάθεση να ασχοληθεί και με upsampling του σήματος με HQplayer πχ μπορεί τα αποτελέσματα να είναι ακόμα πιο ενδιαφέροντα!
Προσωπικά σε κάποιες περιπτώσεις ανάλογα με την περίπτωση χρησιμοποιώ upsampling όχι βέβαια με τόσο advanced πρόγραμμα.

Χρήστο εύχομαι καλές ακροάσεις και να το ευχαριστηθείς όσο δεν πάει.
Θα πρέπει να το ακούσουμε και στο σύστημα σου... Και όταν βολέψει σε περιμένω κ από το σπίτι (με το "τουβλάκι" φυσικά) -bye-
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #166 by Chris1967 » Sun Jul 11, 2021 1:39 pm

Σιγά σιγά βλέπω να αναβαθμίσω λίγο και τα καλώδια του συστήματος, αρχίζοντας από τα interconnect.

Ο Πάνος μου συνέστησε να πάρω Vovox και συγκεκριμένα την σειρά Sonorus, οπότε και τον άκουσα.

Πρώτα πήρα δύο XLR interconnect για να συνδέσω τις δύο κύριες πηγές μου στο προενισχυτή,

δηλαδή το ASR Basis HD και το Pontus II με τον Mark Levinson 380S.

20210705_214224.jpg
20210705_214224.jpg (700.78 KiB) Viewed 2341 times


Τα καλώδια που αντικατέστησαν ήταν δύο ζεύγη Mogami Neglex 2534 Balanced XLR (πωλούνται έτοιμα με την ονομασία Mogami Gold).

Η διαφορά ήταν παραπάνω από εμφανής με τα Vovox Sonorus να δίνουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια, και διαφάνεια, και ταυτόχρονα μεγαλύτερη σκηνή και καλύτερο έλεγχο στα χαμηλά.

Αυτή είναι μια αναβάθμιση που αξίζει με το παραπάνω τα χρήματα αφού τα Vovox Sonorus είναι ακριβά σε σχέση με άλλα επαγγελματικά καλώδια, αλλά είναι ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ αν τα συγκρίνει κανείς με τα καλώδια μπουτίκ που συνήθως προτείνονται σε συστήματα hiend, χάρη στην πολύ καλή σχέση απόδοσης που έχουν.

Τα Mogami ακούγονται σε σχέση με τα Vovox, θολά και ασαφή, αλλά παραμένουν και αυτά καλά σε σχέση τιμής απόδοσης αφού στα 5 ευρώ το μέτρο που έχουν δεν μπορεί κανείς να είναι και πολύ αυστηρός στην κριτική του, αλλά και επειδή χρησιμοποιούνται κατά κόρον απο επαγγελματίες.

Επειδή μου άρεσε αυτό που άκουσα προχώρησα και αγόρασα και άλλα δύο ζεύγη για συνδεση του προενισχυτή με τους τελικούς και ένα ρεζέρβα για μια από τις άλλες πηγές που έχω.

Η ακροάσεις με το Pontus II συνεχίζονται αλλά όπως καταλαβαίνετε με αυτές τις ζέστες δεν είναι και οι πιο τεχνικές. Πάντως έχει στρώσει (και σε αυτό βοήθησαν και οι φίλοι Κώστας και Άγγελος) και τώρα έχει αποκτήσει μια ισσοροποία σε όλο το συχνοτικό φάσμα.

Εξακολουθώ να πιστεύω (είμαι απόλυτα σίγουρος δηλαδή) ότι είναι ένα DAC το οποίο είναι το σημείο αναφοράς αυτή την χρονική περίοδο στην κατηγορία τιμής του (δλδ στα 1700-2500 ευρώ).

Θα ακολουθήσει και Hands On.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #167 by Chris1967 » Sun Jul 11, 2021 2:00 pm

Μια ακόμη προσθήκη στο σύστημα που ξέχασα να αναφέρω είναι το Sony UBP-X800M2.

https://www.sony.gr/electronics/syskeve ... y/ubp-x800

To μηχάνημα αυτό είναι ένα Universal Transport το οποίο παίζει όλων των ειδών τα δισκάκια CD, SACD, DVD Bluray 4k κλπ. και όλων των ειδών τα αρχεία. Δεν έχει μέσα κανενός είδους DAC, έχει απίστευτα στιβαρή κατασκευή, και δεν έχει οθόνη για να μην επιρεάζει το ηχητικό αποτέλεσμα από τυχόν ηλεκτρονικά παράσιτα.

Αγοράστηκε νωρίς την φετινή χρονιά αλλά μόλις τις περασμένες εβδομάδες έχει συνδεθεί στο δικάναλο.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, αφού κατόρθωσε να εκθρονίσει το Meridian που είχα για transport όλα αυτά τα χρόνια.

Η σύνδεση του έγινε στο PontusII με το παλιό αλλά πολύ αγαπημένο μου ψηφιακό καλώδιο, το Audioquest Digital Pro, το οποίο είναι το καλύτερο ψηφιακό καλώδιο που έχω δοκιμάσει στο σύστημα μέχρι στιγμής. Φυσικά είναι και συνδεδεμένο και στον πολυκάναλο Denon ενισχυτή μου με ένα καλής ποιότητας HDMI.

Ένα bonus είναι ότι έχει και bluetooth με αλγοριθμο LDAC που μπορεί να στρημάρει κατευθείαν στα bluetooth ακουστικά μου.

20210711_134431.jpg
20210711_134431.jpg (484.41 KiB) Viewed 2337 times
20210711_134421.jpg
20210711_134421.jpg (625.81 KiB) Viewed 2337 times
20210711_134404.jpg
20210711_134404.jpg (655.31 KiB) Viewed 2337 times
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #168 by DomieMic65 » Thu Jul 15, 2021 1:20 pm

Τα Vovox πραγματικά είναι πολύ καλά καλώδια για τα λεφτά τους…
Και με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής!
Καλορίζικα … όπως και το transport!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #169 by Chris1967 » Mon Jul 19, 2021 11:25 am

Σε ευχαριστώ Μιχάλη!

Ναι με εξέπληξαν ευχάριστα τα Vovox, όπως επίσης και το transport.

Τελικά έχω να πω, ότι τα CD ακόμα παίζουν πολύ καλά αν έχει κανείς ένα καλό transport και ένα καλό DAC.

Πολύ εντυπωσιασμένος επίσης και από το Krell του Άγγελου

20210626_190001.jpg
20210626_190001.jpg (538.81 KiB) Viewed 2150 times


όπου σε συνδυασμό με το PontusII και με ψηφιακό καλώδιο AES EBU της Vovox, έπαιζε εξαιρετικά.

Αναρωτιέμαι μήπως τελικά έχουμε αδικήσει τα CD λόγω streaming, κακών τράνσπορτ και μέτριων dac?
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #170 by Dr Pan K » Mon Jul 19, 2021 11:45 am

Προφανως και δεν παιζει ασχημα ενας συνδυασμος καλου transport με καλο DAC αλλα παιζει ακομα καλυτερα το studio master high res με το ιδιο DAC. Η μονη περιπτωση που το CD παιζει καλυτερα απο το high res lossless αρχειο ειναι αν το high res εχει προελθει απο remaster και εχει γινει κακη δουλεια (πχ Pink Floyd, οπου τα CD της Harvest ειναι καλυτερα σε ηχο απο τα remaster που κυκλοφορουν στα streaming services. Εγω Floyd ακουω με βινυλια που παιζουν πολυ καλυτερα απο ολα τα ψηφιακα αλλα το CD μου του DSOTM ειναι πολυ πιο φυσικο σε ακουσμα απο το remaster)
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register