Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #121 by angpsi » Tue Jun 02, 2020 12:38 am

Πραγματικά ο ήχος άνοιξεεξαιρετικά, πάντα είχα την εντύπωση ότι τα ηχεία του Χρήστου ήταν λίγο σκοτεινά αλλά τώρα παίρνω τα λόγια μου πίσω. Επίσης το νέο phono αναδεικνύει αξιοσημείωτα και τις διαφορές ανάμεσα στους δύο βραχίονες/κεφαλές του Χρήστου, με την ZYX νομίζω να επωφελείται σημαντικά περισσότερο από την άλλαγή και να ξεδιπλώνει πια ελεύθερα τις αρετές της. Πιθανόν σ' αυτό να παίζουν και κάποιο ρόλο οι μικρορυθμίσεις για τις οποίες είναι ικανό το ASR Basis HD Exclusive, τις οποίες επιμελήθηκε με λίγα μαθηματικά ο Dr Pan.

Καλοάκουστο, πραγματική βελτίωση στο σύστημα και πλέον ένας σταθμός αναφοράς για όσους αγαπούν το βινύλιο (κρίνοντας έστω μέσα από την δική μου μικρή εμπειρία). Τώρα σειρά έχουν οι ενισχυτές!
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #122 by kostas6a3 » Tue Jun 02, 2020 6:04 am

[beer] Καλοάκουστο Χρήστο. Ακόμα το Edgerouter;
Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #123 by Chris1967 » Tue Jun 02, 2020 11:52 am

angpsi wrote:Πραγματικά ο ήχος άνοιξεεξαιρετικά, πάντα είχα την εντύπωση ότι τα ηχεία του Χρήστου ήταν λίγο σκοτεινά αλλά τώρα παίρνω τα λόγια μου πίσω. Επίσης το νέο phono αναδεικνύει αξιοσημείωτα και τις διαφορές ανάμεσα στους δύο βραχίονες/κεφαλές του Χρήστου, με την ZYX νομίζω να επωφελείται σημαντικά περισσότερο από την άλλαγή και να ξεδιπλώνει πια ελεύθερα τις αρετές της. Πιθανόν σ' αυτό να παίζουν και κάποιο ρόλο οι μικρορυθμίσεις για τις οποίες είναι ικανό το ASR Basis HD Exclusive, τις οποίες επιμελήθηκε με λίγα μαθηματικά ο Dr Pan.

Καλοάκουστο, πραγματική βελτίωση στο σύστημα και πλέον ένας σταθμός αναφοράς για όσους αγαπούν το βινύλιο (κρίνοντας έστω μέσα από την δική μου μικρή εμπειρία). Τώρα σειρά έχουν οι ενισχυτές!


Ναι Άγγελε έχει ανοίξει και η σκηνή και η έκταση και η λεπτομέρεια, κάτι που δεν είχαμε παρατηρήσει σε τέτοιο βαθμό παλαιότερα, όταν είχαμε κάνει την σύγκριση στο σύστημα του Πάνου, αλλά βέβαια τότε δεν ήταν το ίδιο με το τελικό σύστημα, είχε τα 40ρια με τον σκέτο ενισχυτή ASR χωρίς μπαταρία, και χωρίς τα καλά καλώδια ούτε τον 4point στο Garrard. Πιθανώς να είναι πεσμένες και οι μπαταρίες το Basis (κάτι που μου είχε πει ο Πάνος σε παλαιότερη ακρόαση) και έτσι είχαμε τέτοια μεγάλη διαφορά.

Οι ρυθμίσεις που έγιναν έκαναν φυσικά την διαφορά μεταξύ των κεφαλών να είναι μεγαλύτερη αφού πριν έπαιζαν και οι δύο σε ρύθμιση μέσου όρου μεταξύ των δύο και όχι ακριβώς για την κάθε μια.

Πάντως και το Basis όπως και το Basis Exclusive έχουν πλήρη παραμετροποίηση.

Τα ηχεία είναι vintage, και έχουν τεχνολογία της δεκαετίας του '80, με ότι αυτό συνεπάγεται, για μένα που τα ξέρω πολύ καλά, είναι "στρογγυλά" και όχι ¨σκοτεινά", για κάποιους δεν υπάρχει τίποτε πάνω από 16kHz, πράγμα που διαφωνώ. Βέβαια η τεχνολογία έχει προχωρήσει και οι μονάδες καινούργιων ηχείων έχουν λιγότερη παραμόρφωση, αλλά καμπίνα σαν τα Matrix πίστεψε με δεν έχουν πολλά ηχεία ανεξαρτήτου τιμής.

kostas6a3 wrote:[beer] Καλοάκουστο Χρήστο. Ακόμα το Edgerouter;


Ευχαριστώ Κώστα!! [beer] [wavegreen] , όταν παραλάβω και ρυθμίσω θα ενημερώσω!

ΥΓ. Τα courier είναι απαράδεκτα αυτό τον καιρό
Χρήστος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #124 by AthanasiosL » Tue Jun 02, 2020 2:32 pm

Μεγειά Χρήστο, το ήθελες πολύ καιρό τώρα αυτό το phono. Άριστη αγορά!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #125 by Chris1967 » Tue Jun 02, 2020 3:39 pm

AthanasiosL wrote:Μεγειά Χρήστο, το ήθελες πολύ καιρό τώρα αυτό το phono. Άριστη αγορά!


[beer] [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #126 by Jazzer » Tue Jun 02, 2020 5:52 pm

Μεγειές Χρήστο! Το καλύτερο phono στα καλυτερσ χέρια!
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #127 by Chris1967 » Mon Jun 08, 2020 5:21 pm

Jazzer wrote:Μεγειές Χρήστο! Το καλύτερο phono στα καλυτερσ χέρια!


ΕΥχαριστώ Γιώργο!!! [beer] [wavegreen]


Εν τω μεταξύ, παρέλαβα και το Edgerouter X (περισσότερες πληροφορίες για συνδεσμολογία εντυπώσεις κλπ εδώ: viewtopic.php?f=10&t=1036 ).

Η διαφορά που έκανε στο ψηφιακό ήταν η μεγαλύτερη που έχω ακούσει στο σύστημα μου τέτοια που να πλησιάζει αλλαγή DAC.

Η στερεοφωνική εικόνα βελτιώθηκε και άνοιξε, όπως επίσης και η σκηνή, η εστίαση των οργάνων/φωνών κλπ είναι πολύ καλύτερη, τέτοια που η σκηνή εκτός από πλάτος και ύψος έχει πια ένα έντονο ανάγλυφο με πολύ διακριτές τις μετακινήσεις των τραγουδιστών στην σκηνή και την ακριβέστερη τοποθεσία των οργάνων.

Ομολογουμένως δεν πίστευα ότι θα ήταν ποτέ δυνατόν να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα μόνο με κάτι τόσο απλό όπως η αλλαγή ενός switch και η τροφοδότηση του από ένα απλό γραμμικό τροφοδοτικό. Και όμως είναι δυνατόν.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βάλω επάνω σε όλες τις δικτυακές συσκευές γραμμικά τροφοδοτικά αφού δύο από αυτά που είχα παραγγείλει έφτασαν ελαττωματικά και έχω ξαναπαραγγείλει. Επίσης το NAS δεν μπόρεσε να τροφοδοτηθεί επειδή χρειάζεται μεγαλύτερο μετασχηματιστή τουλάχιστον 100VA. Οπότε και αυτό στο πρόγραμμα.

Τα τροφοδοτικά που επέλεξα είναι φτηνές έτοιμες πλακέτες (από ebay https://www.ebay.com/itm/Assembled-LT10 ... Swa2lZfOFZ ) με regulator LT1083 ικανά να δώσουν και 5Α στα 12V.

Το σχέδιο είναι στο εγγύς μέλλον να μπούν όλα τα δικτυακά μάρκας Ubiquity, με απομόνωση του wifi με οπτική ίνα. Περισσότερες πληροφορίες στον νήμα που έδωσα λινκ πιο πάνω αλλά και εδώ όταν έχω νεώτερα.

Το Σαββατοκύριακο πέρασαν από δω DomieMic και DimDim άκουσαν το αποτέλεσμα και δήλωσαν ότι τους άρεσε πολύ.
Φυσικά ακολούθησε μάσα :lol:
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #128 by Chris1967 » Sat Apr 03, 2021 8:00 pm

To Soekris επιτέλους τελείωσε (τουλάχιστον από την πλευρά των ηλεκτρονικών).

6 χρόνια περίπου με συνεχείς βελτιώσεις και παραμετροποιήσεις έφτασαν αισίως στο τέλος τους.

Ο DimDim έβαλε πάλι το χεράκι του και μου κατασκεύασε ένα receiver απολύτως τελευταίας τεχνολογίας και με τα καλύτερα τροφοδοτικά, άλλαξα το Salas Bib σε UltraBib (η κύρια τροφοδοσία της πλακέτα DAC), και άλλαξαν οι μετασχηματιστές (5 συνολικά που υπήρχαν στο παλαιό κουτί) με έναν του Γιατρά με πολλαπλά τυλίγματα με ρητίνη και καπάκι. Τέλος τοποθετήθηκαν όλα σε νέο κουτί του Ιταλού.

20210403_190037.jpg
20210403_190037.jpg (727.83 KiB) Viewed 2579 times

Το receiver
20210403_190045.jpg
20210403_190045.jpg (747.66 KiB) Viewed 2579 times

Το Salas UltrBib
20210403_190016.jpg
20210403_190016.jpg (781.83 KiB) Viewed 2579 times

Όλα τοποθετημένα στο κουτί του Ιταλού
20210403_191012.jpg
20210403_191012.jpg (612.23 KiB) Viewed 2579 times

Πίσω άποψη (έφυγαν οι balanced και single ended έξοδοι που οδηγούσαν τελεστικοί κα παραμένει η raw έξοδος κατευθεία από τα ladder).
20210403_195201.jpg
20210403_195201.jpg (574.84 KiB) Viewed 2579 times

Στην θέση του

Αυτό που πρέπει να γίνει ακόμα είναι cnc της πρόσοψης για να τοποθετηθεί η οθόνη και ο επιλογέας εισόδων (και συνάμα digital volume control που δεν χρησιμοποιώ).

Οι πρώτες ηχητικές δοκιμές δείχνουν πολύ μεγάλη βελτίωση και από το usb receiver και κατόπιν και από τα UltrBib (πρώτα συνδέθηκε το receiver έγιναν δοκιμές και κατόπιν συνδέθηκε και το UltraBib).

To Soekris είναι σε άλλο επίπεδο πια και παραμένει σταθερή αξία στο σύστημα μου.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #129 by angpsi » Sat Apr 03, 2021 8:30 pm

Μπράβο Κρις, όλα μοιάζουν απολύτως σε τάξη μετά από τόσο κόψιμο και ράψιμο που έχει υποστεί το αρχικό Soekris! Μου κάνει εντύπωση η έξοδος κατ' ευθείαν από τα ladder, πρόκειται για καινούργια επέμβαση ή το έχω ακούσει ήδη; Btw, έξοδο κατ' ευθείαν από τα ladder έχει δοκιμάσει τελευταία και ο Vincent Brient της TotalDAC στο D-1 direct, που έχει αποσπάσει διθυράμβους και είναι Editor's Choice στο Mono & Stereo.

Πάντως από τη δική μου πλευρά να πω ότι η τελευταία εκδοχή που έχω ακούσει χαρακτηρίζεται από μια σχεδόν ολογραφική απεικόνιση των οργάνων μέσα στον χώρο, πολύ φυσικές χροιές και αβίαστη απόδοση του μουσικού δρώμενου. Σε σχέση με το ιλιγγιωδώς ακριβότερο (πρώην, μαθαίνω) Rockna του Γιώργου (@BLUES) υπολείπεται σε έκταση και σε σώμα, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το τελευταίο, στην έκδοση Signature, είναι ένα ιδιότυπο κατασκεύασμα στα €12Κ που από την εμπειρία μας γνωρίζουμε πως μπαίνει εύκολα σε συγκρίσεις με πολλά ονομαστά DAC ανεξαρτήτως κατηγορίας τιμής!

Είμαι περίεργος να το ακούσω και κόντρα στο επερχόμενο Pontus, ωστόσο όσα άκουσα εγώ από την ώρα που μπήκε το receiver και μετά είναι πραγματικά εξαιρετικά και θα ζούσα άνετα μ' ένα τέτοιο ηχόχρωμα στο σύστημά μου.

Btw, μιλώντας με το δικό μου γούστο, θα το άφηνα χωρίς οθόνη και μόνο με τα ελάχιστα LED λειτουργίας, απλώς να δείχνει τι παίζει (α λα Denafrips).
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #130 by kostas6a3 » Sun Apr 04, 2021 6:34 am

[blueobey] Respect [blueobey]
Εξαιρετική δουλειά. Θαυμάζω την υπομονή σου ..... 6 χρόνια !!!!
Τώρα που ανοίγουν τα σύνορα να το ακούσουμε. [dance] [beer] .
Πάντως όπως και να παίζει το Pontus αυτό θα το κράταγα.
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register