Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Παρουσίαση του συστήματός μου

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #231 by Chris1967 » Sun Feb 26, 2023 9:59 am

Γεια σου Μιχάλη!! [wavegreen]

Μην ξεχνάτε ότι παίζω με OdroidC2 οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω οποιοδήποτε λογισμικό.

Μονόδρομος το Volumio (παλαιά έκδοση διότι δεν υποστηρίζεται πια) η το Archphile.

To Rpi4/8gb δεν θα το βάλω στο δικάναλο, μάλλον θα γίνει 4Κ streamer για την τηλεόραση.

Σε δοκιμές που κάνω αυτές τις μέρες παίζει πράγματι λίγο πιο καθαρα και δεν έχω εξήγηση για τον λόγο.
Χρήστος
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #232 by MILES » Sun Feb 26, 2023 8:29 pm

Chris1967 wrote: Κάτι που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω και πιστεύω ότι είναι placebo, είναι ότι μου ακούγεται πιο διαυγές και ζωντανό το σύστημα, πράγμα το οποίο σχολίασε και ο αδερφός μου που είναι σχετικός με μουσική αλλά όχι με ηχοσυστήματα.

Είναι πολύ λογικό να σου ακούγεται διαφορετικό το Linn Kazoo.

Προσωπικά είχα και εγώ την ίδια απορία, όταν πήρα το MELCO N10 (που παρεμπιπτόντως χρησιμοποιεί το MinimServer) και δοκίμασα διάφορους app controlers αφού το MELCO έχει τη δυνατότητα να δέχεται αρκετούς. Μέσα σε αυτούς ήταν τα Linn Kazoo, Lumin, Bubble UPnP, ROON.

Ο κάθε controler είχε το δικό του ήχο, πράγμα που δε μπορούσα να εξηγήσω αλλά μετά από αρκετές δοκιμές το αποτέλεσμα ήταν σταθερό.
Τον καλύτερο ήχο για εμένα είχε το ROON (μόνο όμως αν το στήσεις σωστά) και μετά ακολουθούσε σταθερά το Linn Kazoo.

Ξέρω ότι αυτό ακούγεται πολύ περίεργο αλλά είναι μια πραγματικότητα.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #233 by angpsi » Mon Feb 27, 2023 1:09 am

Chris1967 wrote:(...) Αν δεν σου κάνει κόπο κάποια στιγμή θέλω να εγκαταστήσω πάλι και το Archphile για δοκιμή.

Εννοείται, απλά πρέπει να καταφέρουμε να συντονιστούμε! Αυτή τη στιγμή είμαι εκτός έδρας, αλλά να σκεφτείς ότι πριν φύγω προσπαθούσα να κλέψω χρόνο να σου φέρω το δικό μου μηχανάκι ως έχει για να μη μείνεις άκαπνος όλο το τριήμερο... Γι' αυτό χάρηκα που διάβασα ότι βρήκες άκρη!
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #234 by DomieMic65 » Mon Feb 27, 2023 1:15 am

Chris1967 wrote:Γεια σου Μιχάλη!! [wavegreen]

Μην ξεχνάτε ότι παίζω με OdroidC2 οπότε δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάζω οποιοδήποτε λογισμικό.

Μονόδρομος το Volumio (παλαιά έκδοση διότι δεν υποστηρίζεται πια) η το Archphile.

To Rpi4/8gb δεν θα το βάλω στο δικάναλο, μάλλον θα γίνει 4Κ streamer για την τηλεόραση.

Σε δοκιμές που κάνω αυτές τις μέρες παίζει πράγματι λίγο πιο καθαρα και δεν έχω εξήγηση για τον λόγο.

Νομίζω πως πρέπει να σκεφτείς την αντικατάσταση του Odroid πλέον.
Το να παίζεις με λογισμικό παλιό λόγω του C2 δεν νομίζω πως είναι σωστό! Γνώμη μου...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #235 by Chris1967 » Mon Feb 27, 2023 2:05 pm

@ MILES πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες, για μένα είναι η πρώτη εμπειρία με κάποιον UPnP server και controller. Ξέρω ότι από άποψη χρηστικότητας το Roon είναι μακράν το καλύτερο και το έχω δει σε δράση στον Κώστα, αλλά και είναι μεγάλο το αλλά, χρειάζεται έναν υπολογιστή (κάποιου είδους) να τρέχει το Core, συν ότι η συνδρομή του είναι λίγο αλμυρή. Επίσης πολλοί λένε ότι κάτι αλλάζει στον ήχο, πράγμα που δεν μπορώ να επιβεβαιώσω προσωπικά, αλλά το περιγράφουν αρκετοί. Οπότε για τα δικά μου βαλάντια προς το παρών παραμένω με το Linn Kazoo και τον minimserver, και δεν σας κρύβω είμαι ευχαριστημένος.

@angpsi ευχαριστώ Άγγελε, ευτυχώς τα κατάφερα!

@DomieMic65 δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, αλλά επειδή το Rpi4 χρειάζεται πιο δυνατό τροφοδοτικό, και πρέπει να κάτσω να το φτιάξω μάλλον Salas δεν θυμάμαι πoιο μου έχει πει ο Δημητρακούδης, το οποίο δεν θα είναι τσάμπα, και επειδή δεν περιμένω να ακούσω μεγάλες διαφορές αλλά απλά διαφορές, θα ήθελα να παραμείνω όπως είμαι μέχρι να αξιωθώ να αγοράσω ένα εμπορικό hiend streamer. Όπως είπα και πιο πάνω αναβάθμιση ήταν τελικά όλο το πόνημα οπότε δεν με καίει να σου πω την αλήθεια.
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #236 by DomieMic65 » Thu Mar 02, 2023 12:04 pm

Θα τολμήσω να πω πως το τροφοδοτικό είναι δευτερεύον...
Εκτός αν επέμβεις στην πλακέτα με τοπικές τροφοδοσίες κλπ.
Θεωρώ πως ένα updated σύστημα είναι πιο σημαντικό.
User avatar
Jazzer
Posts: 117
Joined: Mon Jun 06, 2016 7:55 pm

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #237 by Jazzer » Mon Mar 06, 2023 11:33 am

Χθες βράδυ επισκέφθηκα τον φίλο Χρήστο.
Καταπληκτικές όπως πάντα, μουσικές και φυσικά καλή παρέα και ατελείωτες συζητήσεις περί μουσικής.
Είχα καιρό να ακούσω το σύστημα του Χρήστου και ομολογώ ότι η προσθήκη του ASR, απογείωσε κυριολεκτικά τον ήδη πολύ καλό ήχο που άκουσα την προηγούμενη φορά.
Με εντυπωσίασε η προσθήκη του Linn Kazoo στην ψηφιακή αναπαραγωγή, καθώς η γρήγορη απόκριση και η ευκολία χρήσης είναι άξια αναφοράς !
Για το αναλογικό του Χρήστου, ότι και να πει κάποιος είναι λίγο. Φυσικά και ξεπερνά το ψηφιακό σύστημα, κάτι που άλλωστε είναι και το ζητούμενο.
Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία, το υπέροχο κρασί και τους μεζέδες και φυσικά για την υπέροχη παρέα, περάσαμε τέλεια για άλλη μια φορά !
Jazz is the teacher, Funk is the preacher !
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #238 by Chris1967 » Sat Oct 14, 2023 10:11 pm

Τελικά ενέδωσα στην πρόοδο των ψηφιακών, και αντικατέστησα το OdroidC2/Volumio με δυο RPi4 ένα με 8gb και ένα με 4gb, που παίζουν Picoreplayer το πρώτο το 8ρι σαν LMS server και το 4ρι σαν Picoreplayer player/renderer.

Έκανα και συνδρομή Qobuz.

Screenshot 2023-10-14 214841.png
Screenshot 2023-10-14 214841.png (419.42 KiB) Viewed 413 times

Screenshot 2023-10-14 214758.png
Screenshot 2023-10-14 214758.png (267.59 KiB) Viewed 413 times

Screenshot (1).png
Screenshot (1).png (796.33 KiB) Viewed 413 times


To Rpi4 8gb, το χρησιμοποιώ σαν Server LMS, εδώ το βλέπετε να είναι σε μια θήκη ψήκτρα και τροφοδοτείται προς στιγμή από το αυθεντικό του παλμοτροφοδοτικό των 3Α.
IMG_20231014_213637.jpg
IMG_20231014_213637.jpg (438.92 KiB) Viewed 413 times


To Rpi4 4gb το χρησιμοποιώ σαν player, εδώ το βλέπετε σε ένα πρόχειρο κουτί με γραμμικό τροφοδοτικό φίλτρο κλπ.

Αν προσέξετε ακριβώς κάτω από το Rockna είναι και ένα ethernet switch κατασκευής Δημητρακούδη με γραμμική τροφοδοσία σε όλα τα μέρη του και με ένα πολύ ποιοτικό ρολόι.
IMG_20231014_213605.jpg
IMG_20231014_213605.jpg (572.44 KiB) Viewed 413 times


Εχθές είχα και επισκέψεις, Άγγελος, Δημήτρης και Κώστας (οι συνήθεις ύποπτοι δηλαδή).

Περάσαμε τέλεια όπως πάντα, μουσικές ποτά και φαγητό.

Κρίμα που δεν κατάφερε να παραστεί ο Παναγιώτης Pankon.

Περισσότερο φιλική παρέα και συζητήσεις, παρά ακροάσεις αν και πάντοτε με την συνοδεία μουσικής και λίγο ακρόαση κυρίως του switch αλλά και ενός νέου DAC που έχει στα σκαριά ο Δημήτρης.

Αυτές τις συναντήσεις πρέπει να τις κάνουμε συχνότερα [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #239 by pankon » Sun Oct 15, 2023 8:32 am

Μπράβο, Χρήστο! Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρευρεθώ καθώς είχε διαδηλώσεις και πορείες, και τόσο τη Λεωφ. Αλεξάνδρας, όσο και την Κατεχάκη τις είχε κλείσει η τροχαία. Μετά από 45 λεπτα΄ κύκλων με το αμάξια (λόγω της ανυπόφορης κίνησης) παρέδωσα τα όπλα.
Αν ήξερα όμως ότι υπήρχαν και τρίγωνα Πανοράματος στο χώρο, θα προσπαθούσα λίγο παραπάνω. Εγώ έφερνα λίγο νεράκι από τα υψίπεδα της Σκωτίας :-D
Χαίρομαι που περάσατε καλά. Επιφυλλάσσομαι να οργανώσουμε μια επόμενη συνάντηση και στο δικό μου χώρο.
Πάντως τέτοιες συναντήσεις πρέπει να οργανώνουμε πιο συχνά. Τώρα δεν υπάρχει κορωνοϊός, ή τουλάχιστον τον έχουμε συνηθίσει.
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Παρουσίαση του συστήματός μου

Unread post #240 by kostas6a3 » Sun Oct 15, 2023 9:43 am

pankon wrote:Αν ήξερα όμως ότι υπήρχαν και τρίγωνα Πανοράματος στο χώρο, θα προσπαθούσα λίγο παραπάνω. Εγώ έφερνα λίγο νεράκι από τα υψίπεδα της Σκωτίας :-D
.


Δεν έγινε καμία αναφορά. :-D
trigona.jpg
trigona.jpg (1.28 MiB) Viewed 391 times

Είχα πάνω από ένα χρόνο να ακούσω το σύστημά σου οπότε δεν μπορώ να πω αν υπήρχαν διαφορές με πριν που έπαιζες το volumio, αν και πιστεύω ότι υπάρχουν.
Όπως και να έχει ο ήχος ήταν μεγάλος. Τεράστια σκηνή, λεπτομέρεια και μπάσο, πολύ μπάσο !!!
Δυστυχώς ούτε εγώ μπόρεσα να κάτσω περισσότερο, μιας και έπαιζε ο Θρύλος, για να ακούσω το switch.
Καλές ακροάσεις λοιπόν. [wavegreen]
Κώστας

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register