Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry level Head-Fi

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #21 by Dr Pan K » Mon Mar 14, 2022 8:34 am

ΟΚ, καπου σε εχασα, σου αρεσει το ακουστικο αλλα του εχεις δωσει +2+ δΒ σε ολες τις μεσαιοψηλες?
Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #22 by apostolou » Mon Mar 14, 2022 9:30 am

Είμαι αθεράπευτη περίπτωση 8-)

Πάντως μου αρέσει και stock. Άλλωστε έτσι το αγάπησα όταν το άκουγα χωρίς EQ επί ένα χρόνο. Απλά με το συγκεκριμένο EQ μου αρέσει παραπάνω και τώρα έχω καλομάθει, δεν γυρνάω πίσω :-D

Αν αυτό σημαίνει ότι βάζω lipstick on a pig (που λένε και οι Αμερικάνοι) δεν με χαλάει καθόλου. Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει. Θα μπορούσα να έχω το ίδιο και καλύτερο αποτέλεσμα με άλλα ακουστικά; Εννοείται. Αλλά εφόσον είμαι ευτυχισμένος με το αποτέλεσμα, δεν έχω κανένα λόγο να το ψάξω παραπάνω για το συγκεκριμένο σύστημα. Εντάξει, χόμπι είναι, καταλαβαίνω. Το ψάξιμο μπορεί να είναι ατελείωτο. Αλλά αυτό το σύστημα είναι entry level και αυτός ήταν ο σκοπός εξ'αρχής.

Αν κάποια στιγμή το βαρεθώ και θέλω κάτι παραπάνω, τότε θα στήσω άλλο σύστημα απ'την αρχή. Δεν θα αναβαθμίσω αυτό γιατί δεν βλέπω το λόγο. Αυτό το σύστημα εξυπηρετεί το σκοπό του. Στη χειρότερη, θα το έβαζα άνετα στην κρεβατοκάμαρα... Αν ήθελα να στήσω ένα TOTL σύστημα πχ. με Susvara κλπ, θα το έστηνα απ'την αρχή οδηγώντας το με τελικό ενισχυτή και άλλη λογική.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #23 by Chris1967 » Mon Mar 14, 2022 10:35 am

Σε καταλαβαίνω, βέβαια εδώ είναι φόρουμ δεν είναι instagram, δηλαδή δεν είναι απλά παρουσίαση και ανακοίνωση.

Εδώ συζητάμε, ειδικά με κάποιους απο εμάς που έχουμε άποψη βασιζόμενη σε πολλές ακουστικές εμπειρίες (οι οποίες είναι και συλλογικά αποδεκτές).

Η καμπύλες είναι τελείως λάθος με αποτέλεσμα να ακούς κάτι που δεν υπάρχει και δεν ήταν στο νου αυτών που έκαναν την παραγωγή ειδικά σε ένα ακουστικό που έχει και συγκεκριμένη άποψη στην συχνοτική του αποκριση. Τον ακουστικό αυτό το έχω στην Neo έκδοση, το οποίο είναι πανομοιότυπο με το δικό σου και ας λένε ότι έχει μεγάλες διαφορές.

Προσωπικά τα ακουστικά αυτά τα χρησιμοποιώ μόνο για να βλέπω ταινίες επειδή υπερτονίζουν τις εκρήξεις και τα εφέ. Για κριτική ακρόαση εξακολουθώ να ακούω με τα Sennheiser HD800 τα οποία είναι σωστότερα στην απόδοση των ηχογραφήσεων.

Εαν σου αρέσει απολύτως αποδεκτό, αλλά η συγκεκριμένη πρακτική θα σου δημιουργήσει προβλήματα αργότερα εάν θέλεις να προχωρήσεις σε κάτι άλλο, έχοντας κριτήριο (λόγω συνηθείας) αυτά που έχεις τώρα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #24 by Dr Pan K » Mon Mar 14, 2022 12:52 pm

Η λογικη θα ηταν να πας σε ακουστικο που "μαμισιο" παιζει πιο κοντα στα γουστα σου, και απ οτι βλεπω σου αρεσουν οι πιο προβολικες μεσαιες. Τα περισσοτερα planar magnetic ακουστικα ετσι παιζουν, το ιδιο και τα μανγητοστατικα τυπου Stax κτλ. Σαν ανβαθμιση πιστευω ενα Stax, Kingsound ή ενα Audeze LCD-2/3 θα ηταν το επομενο λογικο βημα. VFM το Kingsound αλλα αφου σου αρεσει αυτο που ακους τωρα μενεις εκει και βλεπουμε στο μελλον.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #25 by DomieMic65 » Mon Mar 14, 2022 6:53 pm

apostolou wrote:Γεια σου Χρήστο!

Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσουμε να βρεθούμε όλοι από κοντά και να γνωρίσω τα πρόσωπα πίσω από τα συστήματα :-)

Με την ευκαιρία, ξέχασα να αναφέρω τις ρυθμίσεις EQ που έχω, καθώς παίζουν καθοριστικό ρόλο στον ήχο του συστήματος.

Όπως είχα αναφέρει και στο αρχικό post, χρησιμοποιώ το FabFilter Pro-Q 3, το οποίο συνηστώ ανεπιφύλακτα. Είναι ένα από τα πολύ λίγα EQ plugins που υποστηρίζει υπερβολικά υψηλά sample rates (τα περισσότερα άλλα EQ plugins τερματίζουν στα 192KHz).

Band 1
Freq: 337Hz
Gain: +1dB
Q: 3.890
Curve: Bell

Band 2
Freq: 1350Hz
Gain: -3.10dB
Q: 0.210
Curve: Bell

Band 3
Freq: 1965Hz
Gain: +0.80dB
Q: 4.610
Curve: Bell

Band 4
Freq: 3736Hz
Gain: +3dB
Q: 4.210
Curve: Bell

Band 5
Freq: 6417Hz
Gain: +2.60dB
Q: 3.810
Curve: Bell

Band 6
Freq: 7494Hz
Gain: -1.80dB
Q: 3.840
Curve: Bell

Band 7
Freq: 7716.9Hz
Gain: +2.76dB
Q: 1
Curve: Bell

Band 8
Freq: 9418Hz
Gain: +2.50dB
Q: 0.530
Curve: Bell

Band 9
Freq: 20426Hz
Gain: No gain
Q: 1.725
Curve: High Cut

Meze 99 Classics EQ.png


Το σετάρισμα του EQ έγινε χρησιμοποιώντας ως βάση ρυθμίσεις που βρήκα online, οι οποίες όμως δεν μου άρεσαν και τις παραμετροποίησα στα γούστα μου. Στην αρχή είχα 10 μπάντες αλλά τελικά καταστάλαξα στις 9. Δεν το τερμάτισα στο ψάξιμο, με το αυτί πήγα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Παίζοντας on και off με το EQ, η διαφορά είναι θεαματική. Η πλάκα είναι ότι γενικά είμαι purist και θέλω όσο πιο λίγα components στην αλυσίδα αλλά απλά δεν μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω χωρίς EQ :lol:

Η εν λόγω καμπύλη έχει σαν αφετηρία την Harman Curve;
Το EQ που χρησιμοποιείς έχει την δυνατότητα χρήσης convolution φίλτρων;
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #26 by DomieMic65 » Mon Mar 14, 2022 7:05 pm

Δύο ενδιαφέροντα βίντεο επί του θέματος:
min 3:52-4:01 : "...with open back headphones there are actually acoustic limitations to what is possible especially with certain designs.."


User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #27 by Dr Pan K » Mon Mar 14, 2022 7:27 pm

Η Harman curve του Sean Olive εχει αρκετους οπαδούς και ταυτόχρονα εχει πολλούς που την κραζουν ανοιχτα.. Οτι αρεσει στον καθενα, ειδικα στα ακουστικα.
Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #28 by apostolou » Mon Mar 14, 2022 8:15 pm

Την αρχική καμπύλη δεν θυμάμαι καν που τη βρήκα. Αλλά την έχω αλλάξει ούτως ή άλλως για να τη φέρω στα μέτρα μου.

Αν το FabFilter υποστηρίζει convolution filters, ειλικρινά δεν έχω ιδέα. Αλλά κοιτώντας έτσι πρόχειρα τα μενού δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Έψαξα και στο forum τους αλλά δεν βρήκα κάτι. Οπότε λογικά όχι.

Τα videos του Resolve τα είχα δει ;-)
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #29 by DomieMic65 » Mon Mar 14, 2022 8:38 pm

Dr Pan K wrote:Η Harman curve του Sean Olive εχει αρκετους οπαδούς και ταυτόχρονα εχει πολλούς που την κραζουν ανοιχτα.. Οτι αρεσει στον καθενα, ειδικα στα ακουστικα.

όσο έχω δοκιμάσει κάποια eq profiles που βασίζονται στην HC τείνω να πω πως μάλλον για εμένα λειτουργεί ικανοποιητικά.. αλλά όπως λένε όλοι όσοι ασχολούνται με EQ ακουστικών η καμπύλη είναι μια αρχική αναφορά πάνω στην οποία θα κάνει κανείς το fine tuning που θέλει ανάλογα με τις προτιμήσεις του!
Στα eq profiles του Oratory1990 (έχει μετρήσει και ανεβάσει προφιλ για 100αδες ακούστικά) που υπάρχουν στο reddit πχ πέραν των βασικών ρυθμίσεων αναφέρει και συγκεκριμένες αλλαγές που αφορούν στις προτιμήσεις του χρήστη!

https://www.reddit.com/r/oratory1990/co ... _11022022/
πχ για τα HD800: https://www.dropbox.com/s/v999jbft39506 ... 0.pdf?dl=0
Στο τέλος της σελίδας αναφέρονται οι αλλαγές της καμπύλης according to taste


Επίσης δείτε και εδώ: https://github.com/jaakkopasanen/AutoEq
(βασίζεται κατά κύριο λόγο στον Oratory αλλά όχι μόνο)
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #30 by DomieMic65 » Mon Mar 14, 2022 8:45 pm

Το πιο γνωστό εργαλείο για eq σε περιβάλον windows είναι το Equalizer APO με το Peace GUI
https://sourceforge.net/projects/equalizerapo/
https://sourceforge.net/projects/peace- ... extension/
Θέλει να ξέρεις τι κάνεις φυσικά
Από το λίγο που έχω δοκιμάσει (γιατί τελευταία χρησιμοποιώ Linux Mint -μην φανταστείτε τπτ χακεριές χαχα-) δεν υποστιρίζει convolution φίλτρα αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πολύ δυνατό εργαλείο!!!

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register