Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Entry level Head-Fi

User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Entry level Head-Fi

Unread post #1 by apostolou » Sat Jan 15, 2022 7:57 pm

Καλησπέρα,

Με λένε Δημήτρη και είμαι φρεσκογραμμένος στο forum.

Όπως ανέφερα και στο post καλωσορίσματος, έχω στήσει ένα συμπαθέστατο Head-Fi σύστημα.

Σε καμία περίπτωση δεν μιλάμε για ένα end game σύστημα, αλλά για ένα entry level σύστημα, με το οποίο όμως είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Streamer: MacBook Pro που τρέχει Audirvana
Μουσική: 2TB SSD hi-res audio files όλων των μουσικών ειδών
EQ: FabFilter Pro-Q 3
Καλώδιο USB streamer -> DAC: AudioQuest DragonTail-C Extender
DAC: SMSL M400
Καλώδιο interconnect DAC -> ενισχυτή: AudioQuest Evergreen
Ενισχυτής: Feliks Audio Echo 2
Ακουστικά: Meze Audio 99 Classics (2 ζευγάρια - ένα για μένα και ένα για τη σύζυγο τα οποία διακλαδώνονται στην έξοδο ακουστικών του ενισχυτή με το Syncwire Audio Y Splitter

Η επιλογή των components έγινε με την εξής λογική. Το σήμα του άκρως αναλυτικού DAC περνάει μέσα απ'τον ζεστό ενισχυτή και μεταφέρεται στα πολύ μπασάτα ακουστικά, τα οποία όμως πρωτίστως έχουν περάσει από EQ για να έρθουν στα δικά μου ακουστικά μέτρα.

Θα χαρακτήριζα τον ήχο αναλυτικό, ζεστό και άκρως μουσικό, για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον!

Με 2-channel audio τι γίνεται, θα μου πείτε; Είναι στα (μακρινά) σχέδια κι αυτό. Προς το παρόν η παρούσα κατάσταση διαμονής σε διαμέρισμα μιας πολύ καθώς πρέπει πολυκατοικίας των Νοτίων Προαστείων δεν μου επιτρέπει τέτοιο σύστημα. Επειδή ξέρω τι θα συμβεί αν τολμήσω να βάλω 2-channel σύστημα στο διαμέρισμα, καλύτερα όχι... Πάντως το σύστημα που θέλω το ξέρω ήδη. Είναι καθαρά πρακτικό θέμα να το πάρω. Επίσης γνωρίζω και την τιμή του, η οποία είναι δεκαπλάσια του Head-Fi συστήματος. Τα components τα αφήνω ανοιχτά για αναλυτικές συζητήσεις κατ'ιδίαν ;-)

ΥΓ. Φωτογραφίες δεν έχω, καθώς δεν έχω βγάλει (δεν έχω "λόξα" με τις φωτογραφίες συστημάτων) αλλά και να ήθελα τώρα δεν μπορώ να βγάλω καθώς βρίσκομαι στο εξωτερικό για μερικούς μήνες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #2 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 2:10 pm

Με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι έχετε αγοράσει ε ζευγάρια ίδια ακουστικά. Εγώ θα έπαιρνα 2 διαφορετικά για την περιέργεια και μόνο, ίσως να εστιαζα στο είδος της μουσικής και να άκουγα ανάλογα.

Και πρέπει να μας γράψεις εντυπώσεις για τα Meze.. ακόμα δεν τα έχω ξεκάθαρα στο μυαλό μου

Για δικαναλο και συζήτηση επ αυτού πρέπει να έχεις πρώτα ξεκαθαρίσει διαστάσεις δωματίου και budget.
Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #3 by apostolou » Sun Jan 16, 2022 6:45 pm

Ο λόγος που πήρα τα ίδια ακουστικά για τη σύζυγο είναι γιατί αυτή μου το ζήτησε. Βασικά την ρώτησα πρώτα τι θέλει και μου είπε "ίδια με τα δικά σου", καθώς είχε ήδη αγαπήσει τον ήχο αλλά και το look των ακουστικών, "κλέβοντάς τα" από μένα! Εγώ το θεωρώ όμορφο γιατί έχουμε ακριβώς την ίδια ακουστική εμπειρία όταν ακούμε μουσική μαζί.

Τα 99 Classics τα αγαπώ. Ευχαρίστως να γράψω αναλυτικές εντυπώσεις μόλις γυρίσω στην Ελλάδα και τα έχω στο σύστημα. Το βασικό χαρακτηριστικό των ακουστικών αυτών είναι η δυνατότητα τους να αναπαράγουν sub base, Απλά παθαίνεις πλάκα ότι ακουστικά €300 το κάνουν αυτό με τέτοια ευκολία. Βεβαίως χρησιμοποιώ EQ και έχω "φτιάξει" διάφορες μπάντες στα μέτρα μου, αλλά τα μπάσα δεν τα ακούμπησα, καθώς ήταν απίστευτα από τη "μάνα" τους. Δεν ξέρω για άλλους αλλά εγώ μόλις άκουσα πρώτη φορά το χαμηλό στα ακουστικά αυτά, είπα δεν ξαναπάω σε λιγότερο μπάσο από αυτό. Είναι μαγεία. Ακούς εκκλησιαστικό όργανο στα 20Hz και νιώθεις γύρω σου να τρέμουν πράγματα αλλά είναι όλα στο μυαλό!

Το 2-channel ξέρω είναι μεγάλη κουβέντα και ο χώρος είναι ο Νο 1 παράγοντας για το σύστημα. Αλλά επειδή ξέρω τον εαυτό μου και τι μου αρέσει, και συνήθως τα σαλόνια μου είναι μεγάλα, τα ηχεία που έχω στο μυαλό μου είναι "τούμπανα". Πάντως σε κάθε περίπτωση το σύστημα αυτό θα πρέπει να περιμένει καθώς μόλις υπέγραψα 3ετή συμβόλαιο για το διαμέρισμα που μένω (το οποίο μου αρέσει πού και δεν θέλω να φύγω). Η πιο γρήγορη περίπτωση είναι αν το πάρω για το εξοχικό αλλά ακόμα είναι νωρίς για μια τέτοια σκέψη. Στην παρούσα φάση είμαι full on Head-Fi.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #4 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 9:21 pm

Από περιέργεια ρωτάω, Abyss 1266 έχεις ακούσει;
Παναγιώτης
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #5 by apostolou » Sun Jan 16, 2022 9:58 pm

Όχι, αλλά θα χαρώ να ακούσω αν τύχει!

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω ότι θα παίζει εξαιρετικά :)
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #6 by apostolou » Sun Jan 16, 2022 10:25 pm

Μικρή παρένθεση για τους λάτρεις του sub base.

Όποιος δεν το έχει ήδη, να κατεβάσει από τις γνωστές τοποθεσίες (δεν υπάρχει αλλού!) το HDEND: Audiophile AirWave.

Έχει μια λίστα από test tracks για αβυσσαλέο χαμηλό.

Έχει φτιαχτεί για να τσεκάρουν οι κάγκουρες τα subwoofer στα αυτοκίνητα αλλά δουλεύει εξαιρετικά και σε Hi-Fi :shock:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #7 by Dr Pan K » Sun Jan 16, 2022 10:47 pm

Τα Abyss πρώτης γενιάς έχουν μακράν το καλύτερο χαμηλό στην ιστορία των ακουστικών και δεν υπάρχει τπτ που να τα πλησιάζει ούτε 'ξωφαλτσα. Τα δικά μιυ Τα χαίρεται φίλος εκτός Αθήνας οποτε δύσκολα θα τα ξανακουσουμε
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #8 by angpsi » Sun Jan 16, 2022 11:15 pm

Καλησπέρα κι από εδώ Δημήτρη, και καλωσόρισες!

Από τις επιλογές που έχεις κάνει στο Head-fi σύστημά σου καταλαβαίνω ότι έχεις μελετήσει αρκετά: για την κατηγορία τιμής του φαίνεται να είναι ένα ιδιαίτερα ισορροπημένο σύστημα με γλυκό ήχο και ενιαίο χαρακτήρα σε όλα του τα μέρη.

Dr Pan K wrote:Από περιέργεια ρωτάω, Abyss 1266 έχεις ακούσει;

Για τον ίδιο λόγο, ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι ο Dr Pan τρολάρει χυδαία, τα Abyss είναι ισοδύναμα με Hummer απέναντι σε γκολφάκι αν τα βάλουμε δίπλα στα Meze! :lol:

Για τα Meze 99 classic περιμένω τον Chris να σου γράψει και να μοιραστείτε τις εντυπώσεις σας γιατί τα έχει κι εκείνος και ξέρω πως του αρέσουν γι αυτό που κάνουν. Εγώ προσωπικά δεν τα συμπάθησα πολύ, όμως επειδή είχα κάποτε έναν Feliks Elise μπορώ να φανταστώ ότι θα ταιριάζουν όμορφα με τον δικό σου Echo ―μάλιστα πιθανόν ο Echo να είναι πιο ταιριαστός καθώς παίζει να είναι πιο σφιχτός και στακάτος από τον Elise. Για το EQ δεν έχω άποψη, τυπικά γνωρίζω πως πολλοί καταφεύγουν εκεί στο Head-fi αλλά προσωπικά δεν βρίσκω ότι διορθώνει εγγενή χαρακτηριστικά του συστήματος και έτσι προτιμώ να ματσάρω σωστά από την αρχή. Λίγο διαφωνώ και με την ιδέα του splitter, ωστόσο η εικόνα να ακούτε μαζί με τη σύζυγό σου από ένα τόσο όμορφο (ιδίως οπτικά) σύστημα είναι ανεκτίμητη! [inlove]

Όσον αφορά στο δικάναλο σύστημα, υπάρχει πολλή συσσωρευμένη εμπειρία στην παρέα και οπωσδήποτε πολλές ευκαιρίες για ακροάσεις, όποτε το επιτρέψει ο κορωνοϊός. Είμαι περίεργος ωστόσο ποιο είναι το σχέδιό σου: θα μας το αποκαλύψεις ή το φυλάς για έκπληξη;

Άντε, με το καλό να σας γνωρίσουμε κι από κοντά ―μιλώ και για την σύζυγό σου, μιας και προφανώς εκτιμάμε μια γυναίκα που ξέρει και θέλει να ακούει μέσα σ' αυτό το χόμπι!
[beer]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #9 by angpsi » Sun Jan 16, 2022 11:24 pm

apostolou wrote:(...) ΥΓ. Φωτογραφίες δεν έχω, καθώς δεν έχω βγάλει (δεν έχω "λόξα" με τις φωτογραφίες συστημάτων) αλλά και να ήθελα τώρα δεν μπορώ να βγάλω καθώς βρίσκομαι στο εξωτερικό για μερικούς μήνες.

Καλά όλα αυτά, όμως δεν τη γλυτώνεις! Pics, or it didn't happen! :lol:
Άγγελος
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Entry level Head-Fi

Unread post #10 by apostolou » Sun Jan 16, 2022 11:38 pm

Εντάξει, εντάξει. Όταν με το καλό επιστρέψω στην Ελλάδα, θα βγάλω και θα αναρτήσω 8-)

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register