Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Desktop system for background listening

User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Desktop system for background listening

Unread post #1 by apostolou » Sat Oct 01, 2022 7:02 pm

Όπως είχα πει και παλαιότερα, οι παρούσες συνθήκες διαμονής μου δεν επιτρέπουν σοβαρό 2-channel σύστημα.

Μετά από πίεση της συζύγου (ποιος άλλος έχει σύζυγο που ΠΙΕΖΕΙ για 2-channel σύστημα;!), έστησα ένα μικρό desktop σύστημα για background listening.

Το backend αποτελείται από τα ίδια components του συστήματος ακουστικών.

Ως ενισχυτή επέλεξα τον SMSL VMV A1. Ένα αξιοπρεπέστατο ενισχυτάκι 10W σε τάξη Α (στην πράξη είναι heavily biased class A) που οδηγεί τα SMSL Tebebuia. Τα καλώδια ηχείων είναι τα Nordost Dreamcaster ενώ το interconnect είναι AudioQuest Evergreen.

Το σύστημα έχει ως μοναδικό σκοπό το background listening και φυσικά είναι overqualified για κάτι τέτοιο. Σε κάθε περίπτωση, δεν έχει στηθεί για critical listening και έχει κολληθεί στον πίσω τοίχο γιατί...έτσι βόλευε.

Παρότι έχει στηθεί παντελώς κουκουρούκου, παίζει συμπαθέστατα, αν και έχει boominess στο χαμηλό λόγω του κολλήματος στον τοίχο. Μπορεί να φτάσει σε...σχεδόν εκκωφαντικές στάθμες στο 50τμ σαλόνι μου, αν και δεν το περίμενα (όχι βέβαια με το ίδιο clarity όπως στις normal στάθμες).

Για να δω τι σκαμπάζει, το έστησα και σωστά για μια μέρα. Εντυπωσιακός ήχος, smooth, ισορροπημένος, και τα ηχεία εκτελούν το υπέρτατο disappearing act. Η σκηνή είναι τεράστια και με καλό βάθος. Όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν στο μέλλον, θα στηθεί όπως πρέπει και θα καλύψει κάποιο δευτέρον χώρο ίσως.

Όπως καταλαβαίνετε, το σύστηματάκι το έστησα για πλάκα και δεν έχει κανένα aspiration. Παρόλα αυτά, εξυπηρετεί πλήρως το σκοπό του και παίζει αδιάλειπτα μουσική (και κάνει τη ΔΕΗ πλούσια με την τάξη Α...)

Image
Image
Image
Image
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Desktop system for background listening

Unread post #2 by Chris1967 » Mon Oct 03, 2022 10:56 am

Καλορίζικα και καλοάκουστα σου εύχομαι.

Τι σε έκανε να επιλέξεις ηχεία και ενισχυτή Κινέζικα στα 10 watt, ενώ υπάρχουν πολύ καλά επαγγελματικά αυτοενισχυόμενα ηχεία με περισσότερα watt και πολύ γνωστό και δεδομένο ήχο δεδομένου ότι πλήρωσες πάνω από χιλιάρικο?
Χρήστος
User avatar
apostolou
Posts: 58
Joined: Sat Jan 15, 2022 2:36 pm

Re: Desktop system for background listening

Unread post #3 by apostolou » Mon Oct 03, 2022 12:04 pm

Στη δική μου περίπτωση έχω εντρυφήσει αρκετά στα Κινέζικα components, ο ήχος των οποίων μου αρέσει. Άλλωστε το προηγούμενο 2-channel σύστημα που είχα ήταν με Κινέζικο ενισχυτή Spark (΄τώρα έχει κάνει rebrand σε Cayin) που είχε 15W σε τάξη Α. Το DAC μου είναι επίσης της SMSL. System matching που λέμε :lol:

Πέρα απ'την πλάκα, δεν το έψαξα και πολύ. Το ποσό το θεωρώ χαμηλό και το σύστημα κάνει scale αν προκύψει η συνθήκη. Επίσης ταιριάζει αισθητικά με το χώρο.

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν φθηνότερα συστήματα που δίνουν περισσότερο bang for the buck. Αλλά δεν βαριέσαι;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Desktop system for background listening

Unread post #4 by Chris1967 » Mon Oct 03, 2022 1:58 pm

Δεν κάνω συζήτηση για να σου πω αν κάτι είναι καλύτερο και φτηνότερο.

Σε ρωτάω να καταλάβω το σκεπτικό, που κάποιος άνθρωπος αγοράζει Κινέζικα μηχανάκια χωρίς να έχει ιδέα πως ακούγονται, επειδή τα 1000-1200 ευρώ δεν του είναι σοβαρό ποσό, και ταιριάζουν στον χώρο αισθητικά, και κατόπιν αγοράς μάλλον παίζουν καλά.

Αυτό ρωτάω εγώ, αλλά όπως λες κιεσύ, δεν βαριέσαι? [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Desktop system for background listening

Unread post #5 by angpsi » Mon Oct 03, 2022 3:11 pm

Ενδιαφέρουσα πρόταση, προφανώς στη λογική του "δε βαριέσαι" αν συνυπολογίσουμε το ότι πρώτα αγοράζεις και μετά μαθαίνεις πώς παίζει. Αναρωτιέμαι πώς ακούγεται απέναντι στις γνωστές διαθέσιμες (τύπου) desktop υλοποιήσεις όπως τα KEF LS series.
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Desktop system for background listening

Unread post #6 by Chris1967 » Mon Oct 03, 2022 6:42 pm

Εγώ λέω ότι εφόσων υπάρχουν τα Yamaha HS 8 W:

https://www.thomann.de/gr/yamaha_hs_8_w ... 4fEALw_wcB

με 8ρι γουφερ και συνολική ισχύ 120 βατ στα 585 ευρώ και σε άσπρο χρώμα δεν υπάρχει λόγος για κινέζους ειδικά αν πρόκειται για desktop nearfield. Τα συγκεκριμένα γεμίζουν ένα μικρό δωμάτιο και με έκταση μπάσων.

Φυσικά και αυτά που λέει ο Άγγελος αλλά είναι λίγο ακριβότερα στο χιλιάρικο.

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το κινεζάκι με τα 4,5 γουφερακια θα υπερτερεί έναντι αυτώ των λύσεων.

Μάλλον impulse buy με περιέργεια να δει τι κάνουν τα SMSL.

ΥΓ. Θα το πω... τάξη Α στα 10βαττ με κατανάλωση 30βατ δεν βγαίνει, ο ενισχυτής πρέπει να είναι κάποια ΑΒ τοπολογία με υψηλό bias, επίσης δεν βλέπω Mosfet με ψήκτρα, αρα...
Χρήστος

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register