Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Από τα αλώνια στα σαλόνια ! Ένα διαφορετικό ενεργό σύστημα !

Retro_soulman
Posts: 9
Joined: Sat Mar 18, 2023 9:16 pm

Re: Από τα αλώνια στα σαλόνια ! Ένα διαφορετικό ενεργό σύστημα !

Unread post #11 by Retro_soulman » Tue Apr 18, 2023 8:47 am

angpsi wrote:Καλωσόρισες κι από εμένα, η περιγραφή σου δείχνει ένα σύστημα που έχει κεντηθεί μέσα στα χρόνια και μου κεντρίζει το ενδιαφέρον! Προσωπικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το σπορ πέρα από κάποια βιντεάκια στο YouTube με audiophile αναβιώσεις vintage JBL ηχείων, επομένως παρακολουθώ με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων γνωρίζουν περισσότερα. Πάντως στο μάτι το όλο εγχείρημα δείχνει πολύ εντυπωσιακό!

Φυσικά χαίρομαι που καλωσορίζουμε ένα νέο μέλος μετά από αρκετό καιρό (είχε και κάποιο πρόβλημα το σύστημα των εγγραφών), ελπίζω να αποτελέσει αρχή για νέες και ενδιαφέρουσες συζητήσεις!

Ερώτηση: απ' όσα μπορώ ν' ακούσω στα βιντεάκια που έλεγα παραπάνω, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως αυτά τα συστήματα μπορούν να παίξουν πολύ όμορφα σε φωνές και μικρά σύνολα αλλά δεν ξέρω πώς μπορούν να παίξουν σε πιο σύνθετα σύνολα όπως σε μεγάλα συμφωνικά έργα. Εσένα ποια είναι η εμπειρία σου;

Επίσης αλήθεια, εσύ τι μουσική ακούς συνήθως; Γενικά, τι σε οδήγησε να ακολουθήσεις αυτόν τον ιδιαίτερο δρόμο;




Είναι συστήματα που μεσουρανούσαν τις δεκαετίες 70 και early 80s κυρίως σε συναυλίες ροκ και όχι μόνο βέβαια. Πολύ λένε πως λόγο του PA dna αυτών των συστημάτων δεν είναι δυνατών να παίξουν καλά μέσα σε ένα «μικρο» χώρο. Αυτό εν μέρη είναι σωστό , τα πιο πολλά από αυτά τα συστήματα χρησιμοποιούσαν κόρνες long throw, κάτι που όντως δεν δουλεύει σε μια απόσταση ακρόασης πάνω κάτω τα 2 μέτρα. Οι υψηλή ευαισθησία αυτών των χωνιών δεν είναι δυνατόν να δουλέψει και να ενσωματωθεί μια μια καμπίνα χαμηλών. Αυτό δεν ισχύει για τα lens τα οποία είναι κατά βάση short throw και χρησιμοποιούνται και σε οικιακά ήχεια πχ το hartsfield. Τα συγκεκριμένα λενς που έχω χρησιμοποιούν το ίδιο χωνί με αυτό των JBL paragon με τη διαφορά πως έχουν πολύ μεγάλη διασπορά (140 μοίρες) λόγο λενς. Τα συγκεκριμένα θέλουν πολύ πολύ ψάξιμο στην τοποθέτηση λόγο αυτής της τεράστιας διασποράς τους και θεωρώ πως τα 2390 είναι καλύτερα για οικιακή χρήση, και μάλλον σύντομα θα επανέλθουν στο σύστημα μου. Ακούω από Rickie Lee Jones μέχρι John Martyn και από Αρλέτα μέχρι Makoto ozone και Bill Evans. Και κάμποσα μαύρα μπλουζ .

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register