Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #231 by pankon » Fri Jul 20, 2018 12:38 am

Ήδη έχω ξεκινήσει εντατικό προγραμμα. Και το εντυπωσιακό είναι ότι και η Denon DL-103 παίζει μια χαρά!
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #232 by pankon » Fri Jul 20, 2018 6:56 am

Παρόλο που δεν έχει ολοκληρωθεί το στρώσιμο του νέου προενισχυτή (Micro 25RSLS), καθώς χρειάζονται περίπου 100-200 ώρες), η βελτίωση σε σύγκριση με την προηγούμενη έκδοση (Micro 25R) είναι ήδη εμφανής. Όπως προέβλεψε κι ο Παναγιώτης, είναι εμφανής ο καλύτερος διαχωρισμός των οργάνων και των φωνών, η τοποθέτηση των πάντων στο χώρο είναι σταθερότατη, ενώ είναι πιο αβίαστη η συνολική ροή της μουσικής. Η παρουσίαση είναι πιο ρεαλιστική και πειστική σε σχέση με πριν.
Το ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια και διακριτότητα ακόμα και σε χαμηλές ή και πολύ χαμηλές στάθμες της μουσικής, χωρίς να δημιουργείται ίχνος κούρασης.
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #233 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Jul 20, 2018 8:11 am

Dr Pan K wrote:Πρεπει να ειναι κομμάτι σπαγκοραμμένος ο Croft, 2 πυκνωτές εβαλε σε τοσο μεγάλο τροφοδοτικό.. Εκτος και αν το κάνει απο αποψη (την οποια δεν συμμερίζομαι αλλά λέμε).

Το σίγουρο ειναι οτι τωρα εχεις καλύτερο διαχωρισμό καναλιων γιατι δειχνουν ανεξάρτητα, αυτο θα βοηθήσει στην εικονα και την σκηνη. Πες εντυπώσεις μολις βρεις χρονο να ακούσεις την αναβάθμιση.

Έχω την εντύπωση έτσι πως το βλέπω ότι στο τροφοδοτικό, το κύκλωμα με τη γέφυρα και τους δύο πυκνωτές είναι για να κόβει το DC του δικτύου που προκαλεί το μηχανικό βούισμα του τεράστιου τοροειδή μετασχηματιστή.
Η ανόρθωση και εξομάλυνση γίνεται στο κύριο κουτί, πολύ κοντά στο κύκλωμα.
Ο λάμπες δουλεύουν γενικά σε πολύ χαμηλά ρεύματα και δεν είναι απαραίτητη η μεγάλη χωρητικότητα. Θεωρώ ότι αυτή που έχει βάλει είναι υπέρ αρκετή.

Επειδή άκουσα και γω το ανανεωμένο αναλογικό σύστημα του Παναγιώτη χθες έχω να πω ότι έχει σημαντικότατη βελτίωση. Με δυο λόγια "ακούς μουσική"
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #234 by spyhar66 » Fri Jul 20, 2018 7:47 pm

Με τι phono stage ακούγατε guys?
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #235 by pankon » Mon Jul 23, 2018 10:37 pm

Λοιπόν. Astral weeks του Van Morrison. Ένα άλμπουμ που το ξέρω καλά, πολύ καλά! Κι όμως με τον αναβαθμισμένο προενισχυτή (Croft Micro 25 RSLS) μου κάνει εντύπωση που ακούω όλα αυτά τα γνωστά κομμάτια, όπως ποτέ άλλοτε. Τόσο γνωστά και τόσο καινούργια ταυτόχρονα...!

ΟΚ, τι είναι διαφορετικό σε σχέση με παλιότερα;

Τα όργανα και οι φωνές είναι πλέον απόλυτα διαχωρισμένες μεταξύ τους. Το καθετί καταλαμβάνει μια συγκεκριμένη θέση στο χώρο και δεν πατάει το ένα πάνω στο άλλο, χωρίς να είναι όλα ένας... πολτός.

To background είναι πιο ήσυχο, όχι ότι πριν έκανε φασαρία -). Απλά τώρα είναι αυτό που λένε.. πιο μαύρο!

Και τα όργανα και οι φωνές ξεκινάνε και σταματάνε, όπως θα περίμενε κανείς. Η λεπτομέρεια είναι μεγαλύτερη από πριν, αλλά όχι κουραστική, απλά πιο φυσική και πειστική.

Και ναι, μπορώ πλέον να πω ότι μέσα από τον Croft Micro 25RS η ψηφιακή πηγή (LAB12 DAC1 SE+) σε αφήνει να ευχαριστηθείς τη μουσική βαθιά και χωρίς ενδοιασμούς. Αλλά μόλις μπει στο παιχνίδι το πικάπ, καταλαβαίνεις ότι η μουσική αποκτά και δυο, τρεις, τέσσερις μικροδιαστάσεις επιπλέον, κάνοντας το ψηφιακό να ακούγεται ένα-δυο κλικ πιο flat. Όχι άσχημο, θα ήταν εξαιρετικά άδικο να το έλεγα αυτό. Απλά το αναλογικό είναι πιο... ανάγλυφο. Ναι, αυτή είναι σωστή λέξη. Ανάγλυφο!

Κι όσο κι αν θέλουν οι θιασώτες του αναλογικού ήχου (κι εγώ μαζί) να ευαγγελίζονται την ανωτερότητα σε σχέση με το ψηφιακό, αυτή δεν εμφανίζεται de-facto, παρά μόνο αν τα συνοδά είναι τα κατάλληλα και μπορούν να αναδείξουν τις μικροδιαφορές.

Ναι, ήταν σαφώς μια πετυχημένη αναβάθμιση αυτή του προενισχυτή.

Τι θα μπορούσε να βελτιωθεί στους Croft; Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι παραπάνω που θα μπορούσε να ζητήσει κανείς από τον προενισχυτή. Περιμένω να στρώσει και θα επανέλθω με νέες εντυπώσεις, αλλά δεν πιστεύω να χειροτερέψει.

Μάλλον τα υβριδικά monoblock είναι ο "αδύναμος" κρίκος. Μπορεί να είμαι κάπως αυστηρός, αλλά έχω την αίσθηση, ότι αν οι τελικοί ενισχυτές ήταν full λάμπα, το αποτέλεσμα θα ήταν "το σωστό". Ή αν η σχεδίαση παρέμενε υβριδική, τότε τα 110W να ήταν 250W... [oldtimer]

Καληνύχτα, φίλοι μου.
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #236 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Jul 24, 2018 8:57 pm

Χαίρομαι που αρχίζεις και ηρεμείς σιγά -σιγά και απολαμβάνεις τη μουσική, χωρίς να σε ταλαιπωρούν τα παλιομηχανήματα.
Οι συγκρίσεις ψηφιακού και αναλογικού έγιναν στα ίδια κομμάτια;
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #237 by pankon » Tue Jul 24, 2018 9:33 pm

Ναι, στα ίδια κομμάτια έγιναν οι συγκρίσεις, Στέλιο.

Και φυσικά είμαι πλέον έτοιμος να σταματήσω να με ταλαιπωρούν τα παλιομηχανήματα, μόλις τακτοποιήσουμε το phono stage, την κεφαλή, κανένα SUT, κάτι interconnects...

And then what?

Ευτυχώς πάντα υπάρχουν οι NOS λάμπες... [dance] [dance]
User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #238 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Jul 24, 2018 10:11 pm

Α! εσύ δεν τρώγεσαι με τίποτα....
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #239 by spyhar66 » Wed Jul 25, 2018 2:37 pm

Παναγιώτη επειδή πρόσφατα έκανες σημαντικές αναβαθμίσεις στα ενισχυτικά σου (προ και τελικούς), αν αισθάνεσαι ότι ανάμεσά τους υπάρχει κάποιος "αδύναμος" κρίκος, εγώ θα έλεγα ότι μάλλον ήρθε η ώρα να απαγκιστρωθείς από τη συγκεκριμένη εταιρία και να κοιτάξεις κάπου αλλού. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν συναισθηματικοί δεσμοί με τον κατασκευαστή τους αλλά το αίσθημα ότι κάτι κρατάει όλο το σύστημα πίσω είναι βασανιστικό. Άρα ή το ξεχνάς και απολαμβάνεις αυτό που έχεις επενδύοντας σε μουσική ή τα διώχνεις όλα μαζί πακέτο και δοκιμάζεις κάτι εντελώς καινούργιο. Τη λύση να κρατήσεις τον προενισχυτή αναζητώντας τελικούς από άλλη εταιρία δεν θα την εξέταζα.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #240 by pankon » Wed Jul 25, 2018 3:54 pm

Σπύρο, ο "αδύναμος" κρίκος είναι πολύ αυστηρή τοποθέτηση από μέρους μου. Δεν θεωρώ ότι έχω κάποιο ζήτημα με τα ενισχυτικά σε συνδυασμό με τα ηχεία μου.

Το focus τώρα είναι στο αναλογικό κομμάτι, και συγκεκριμένα phono stage (και πιθανώς κεφαλή, αν κι έχω την ολοκαινούργια MusicMaker III, που μόλις κατέφτασε από τη Γηραιά Αλβιώνα). Βέβαια έχω βρει και την Denon DL-103 κι αναρωτιέμαι αν αξίζει να ασχοληθώ με αναβαθμίσεις. Σε δουλειά να βρισκόμαστε... -))

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register