Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #241 by Στέλιος Περγιουδάκης » Tue Nov 13, 2018 8:16 am

Αρχίζει και δένει το γλυκό με το σύστημα του Παναγιώτη.

Καινούργιος παθητικός, πολύ ποιοτικός , προενισχυτής και σε πολύ καλή τιμή.
Καινούργιο και πολύ αναγνωρισμένο phono stage ASR
Η πασίγνωστη και ακόμα καλύτερη από την εργοστασιακή denon 103-R κεφαλή.

Στρωτός και χωρίς εξάρσεις ο ήχος του αναλογικού, πολύ καθαρός ειδικά με τον παθητικό προενισχυτή.
Μια μικρή υστέρηση στο μπάσο που όμως βελτιώνεται με τον παλιό του προενισχυτή croft .
Επίσης περιορισμένη ένταση του συνόλου με τον παθητικό, όμως επαρκής για τον χώρο.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #242 by pankon » Tue Nov 13, 2018 9:09 am

Φίλε Στέλιο,

σ' ευχαριστώ πολύ που μου δάνεισες το λαμπάτο εργαλείο, που μου κράτησε συντροφιά για πολύ καιρό. Κι επίσης ευχαριστώ για τα σχόλιά σου όσον αφορά τη χθεσινή ακρόαση. Δεν έχω να διαφωνήσω σε τίποτα απολύτως. Θα επαναλάβουμε σύντομα με την πρώτη ευκαιρία.

Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #243 by angpsi » Tue Nov 13, 2018 1:55 pm

Τα δυο σας ήσασταν τελικά;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #244 by Dr Pan K » Tue Nov 13, 2018 2:06 pm

Αυτο το σύστημα εχει αρχίσει να δουλεύεται συστηματικά και ουσιαστικά, νομίζω και προς μια ενδιαφέρουσα κατεύθυνση.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #245 by pankon » Tue Nov 13, 2018 2:30 pm

Η πιο πρόσφατη προσθήκη -εκτός από το γνωστό phono stage, ASR Mini Basis Exclusive και την κεφαλή Denon DL-103R με αναβαθμισμένο στέλεχος/διαμάντι- ήταν ο παθητικός, dual-mono προενισχυτής της Hattor με shunt attenuators και Zfoil αντιστάσεις. Και με τηλεχειριστήριο, βεβαίως-βεβαίως! [dance]


4.jpg
4.jpg (153.97 KiB) Viewed 3012 times


2.jpg
2.jpg (141.56 KiB) Viewed 3012 times


3.jpg
3.jpg (169.27 KiB) Viewed 3012 times


1.jpg
1.jpg (138.04 KiB) Viewed 3012 times
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #246 by spyhar66 » Tue Nov 13, 2018 2:34 pm

Θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη για τη φιλοξενία και την ευκαιρία που μας έδωσε να ακούσουμε το πόσο αναβαθμίστηκε το σύστημά του με τις καινούργιες προσθήκες. Περάσαμε πολύ ωραία με ακροάσεις, συζητησούλα και τις απαραίτητες μπύρες [beer] βεβαίως βεβαίως. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Στέλιο όσον αφορά στην ηχητική ταυτότητα του συστήματος του Παναγιώτη και θα προσθέσω ότι η ακρόαση του παθητικού προενισχυτή ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Μέχρι την επόμενη φορά, καλές ακροάσεις [musicphones]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #247 by pankon » Tue Nov 13, 2018 2:39 pm

Και μια που μιλάμε για τον παθητικό προενισχυτή, υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης κι ενός active stage (με λάμπες ECC82), που φαίνεται στη φωτό...

Ο κατασκευαστής είναι πολύ φιλικός και δίνει τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων, σε περίπτωση που δεν μείνει κανείς ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Άρα το ρίσκο είναι ελάχιστο.

Πάλι σε περιπέτειες...;

a2.jpg
a2.jpg (281.07 KiB) Viewed 3007 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #248 by Dr Pan K » Tue Nov 13, 2018 2:40 pm

Χμμμμ....
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #249 by pankon » Tue Nov 13, 2018 2:45 pm

To active stage προστίθεται στο passive και προσφέρει 9db προενίσχυση (αν θυμάμαι καλά), οπότε γεμίζει το σώμα που μάλλον υπολείπεται κάπως στα χαμηλά. Αλλά αν δεν δοκιμάσει κανείς, τι να πει;

Dr, o Hattor είναι το up-market μοντέλο του Khozmo. Ο κατασκευαστής είναι ο ίδιος (Arek Kallas). Πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει κάτι από Khozmo, αν έχω καταλάβει σωστά.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αγγλοσαξονικό σύστημα #2

Unread post #250 by Dr Pan K » Tue Nov 13, 2018 3:06 pm

Έχω χρησιμοποιήσει τα ποτ του Άρεκ στους μονοφωνικους λαμπατους και δεν αμφισβητώ καθόλου την κατασκευαστική του ποιότητα, απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να αλλάξεις τον προενισχυτη του σετ σου (Croft pre + 2x τελικοι) λίγο καιρό μετά τις σχετικές αναβαθμίσεις και μαλιστα με κατι σχετικα άγνωστο, άσημο κτλ.

Εγώ για να είναι ειλικρινής κρατάω μερικές επιφυλάξεις και για τους παθητικούς προενισχυτες (που δεν ενισχύουν) καθώς η εμπειρία μου λέει ότι σπάνια βελτιώνουν τον ήχο ενός συστήματος, πιο συχνά θα έλεγα ότι δημιουργούν προβλήματα. Αλλά τουλάχιστον με ένα παθητικό δοκιμάζεις κατι διαφορετικο, με αλλο ενα λαμπατο δεν ξέρω τι πετυχαίνεις.
Παναγιώτης

Return to “Παρουσιάσεις συστημάτων”



Login · Register